Προς το περιεχόμενο

Booster για solo....


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τώρα θα γίνω ο κλασικός λάκης που καταστρέφει κάθε φορουμ με το να προτείνει άσχετα με αυτά που ζητάει ο OP αλλα σκεψου μηπως το θέμα ειναι περισσότερο συχνοτικό παρά θέμα έντασης (μηπως δλδ το clean boost δεν ειναι λύση και πρεπει να κοιταξεις σε mid / treble) γιατι 30db clean boost (που κομπρεσσάρεται βέβαια από τη λάμπα) ειναι πάρα πολλά.

 

Και η 2η κλασική λαλακία ειναι το ότι αν δεν ελέγχουν τις δυναμικές τους οι υπόλοιποι με το να χαμηλώνουν ανάλογα τις ανάγκες (ειδικά κιθάρες ή πλήκτρα αν σε υπερκαλύπτουν συχνοτικα), ο.τι booster και να πάρεις δε θα βγάλεις άκρη - άσε με το που να είσαι τοσο πάνω σε ένταση εισαι όχι μόνο εκτεθειμένος αλλά ως επι το πλείστον ακούγεσαι και ξεκάρφωτος.

 

Βεβαια τωρα όλα αυτα ειναι ακυρα με αυτα που ζητας αλλα είπα να ριξω και γω το (κλασικό) άκυρο του λάκη.

 

Καλή τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω ηδη αυτο,εγω αααλλο ρωτησα!

 

Δες ποσα db σου ανεβαζει το πεταλι και κανε τον υπολογισμο,το gain δεν εχει σχεση απλα βρωμιζει τον ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το θεμα ειναι συχνοτικο κι οχι θεμα εντασης?ξερω οτι λες οτι δε θες να αλλαξει ο ηχος ,αλλα αν δε "λειτουργει" τι νοημα εχει?

μολις ειδα οτι ξανασχολιαστηκε ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα γίνω ο λαλάκας της συζήτησης αλλά είναι αδιανόητο να υπάρχουν 3 σελίδες σχόλια για το πως θα ανέβει η ένταση 30 dB.

30 (ΤΡΙΑΝΤΑ!!!!!) dB..!!!!!!!!

Eίναι αδιανόητο το νούμερο...Αμα φίλε θέλεις συν 30 dB ένταση για να ακουστείς μέσα στη μπάντα υπαρχουν δύο λύσεις μόνο.

1. Αλλάζεις μπάντα και παίζεις με κάποια άλλη που αποτελείται από μουσικούς

ή

2. Αλλάζεις όργανο και αντί για σόλο κιθάρα, παίζεις σόλο κομπρεσέρ. Η λύση αυτή παρέχει και το προτέρημα ότι βγάζεις και μεροκάματο σαν εκσκαφέας δρόμου στο δήμο αν δε βγούν λεφτά στο live.

 

Ακου 30 db....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δοκίμασες τα jam, δοκίμασε και το jam boomster.

Και εγώ για boost στα solo το έχω και το έχω κάτω απο τη μέση (απο εκεί και πάνω καλύπτεις τα πάντα).

Δε παίζει να θές τόσο τρομακτικό ανέβασμα έντασης (κάτι άλλο θα φταίει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτη εχεις;;;;

Σιγουρα κατι δεν κανεις καλα.

Παιζεις με το gain του ενισχυτη η με πεταλι;;

Εαν παιζεις με boost στην λουπα το mix της λουπας το ρυθμισες;;

Ισως φταει η λουπα σου..

Και τωρα θα απαντησω στην ερωτηση σου .

Majik box venom boost.πιο δυνατο πεθαινεις..το ειχα καποτε..εαν και νομιζω κατι αλλο φταει.

Βοηθησε μας....

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

********Διόρθωση σε προηγούμενο ποστ μου*******************

 

Zvex Super Duper 2 in 1 (που στην ουσία είναι 2 super hard on σε 1 συσκευασία)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτο δινει +30 db, αλλα και μενα μου φαινεται παραξενο τοση μεγαλη διαφορα εντασης στα σολος.

 

http://proguitarshop.com/earthquaker-devices-black-eye-clean-boost-pedal.html

 

ενα απο τα booster που μου αρεσει εμενα ειναι το mad professor ruby red booster, που κανει τρια σε ενα, clean boost, mild overdrive, treble boost, αλλα δεν νομιζω να δινει τοσα dbs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου