Προς το περιεχόμενο

Booster για solo....


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη το να μην εχεις δει/ακουσει κατι αλλα ταυτοχρονα να εχεις αποψη μου θυμιζει τα παιδακια που δεν τρωνε κατι επειδη δεν τους αρεσει οπως λενε χωρις ομως να το εχουν δοκιμασει οριστε εδω η μπαντα που δεν εχει δυναμικες!

 

Επειδή το κομμάτι είναι κοντά στα 12 λεπτά, μπορείς να μας πεις τα σημεία, στα οποία η κιθάρα θεωρείς ότι χάνεται;

 

edit: θεωρώ ότι είναι θέμα συχνοτήτων: πέφτεις πάνω στα πλήκτρα (ειδικά, προς το τέλος του κομματιού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

ισως δεν ειναι θεμα εντασης αλλα πεταλιου και ηχου. Ο ηχος του κιθαριστα που θα βγει στα λαιβ εχει παντα να κανει με ολη τη μπαντα και οχι μονο με τον ηχο αποκλειστικα της κιθαρας. Ποσες ιστοριες δεν εχω ακουσει απο φιλους που αναγκαζονταν σε δουλεια να αλλαξουν οργανο επειδη πχ ο πληκτρας αλλαζε συνθι και πλεον η κιθαρα δεν περνουσε κατω. Ολο το θεμα με τα πεταλια ειναι εκτος απο υποκειμενικο και τελειως οπως θα τυχει - ο συνδυασμος παικτη-ηχου-κιθαρας-εφφε-ενισχυτη-μπαντας-χωρου κτλ..

 

θυμαμαι πχ το plexi drive της wampler που ειχα καποιο διαστημα και ενω σπιτι ακουγοταν τελειο, στα λαιβ δεν μπορουσα με τιποτα να το κανω να ακουστει, με ΤΙΠΟΤΑ ομως  ;D Με το που αλλαξα drive, ιδιες εντασεις, το προβλημα λυθηκε..

 

Δωσε και μια ευκαιρια σε πεταλια με πιο μεσαιο χαρακτηρα, γιατι αυτες ειναι και οι συχνοτητες οπου ζει βασικα η κιθαρα, οπως και οι συχνοτητες οπου βρισκονται συνηθως τα θεματα με τα πληκτρα, οποτε χρειαζεσαι εντονη παρουσια εκει για να ακουστεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι  ακριβως μας ειπες

 

μετα δες αυτο

 

FactorAndDecibel01.gif

 

 

btw πολυ ωραια παιζετε .

 

το ξερω αυτο με το διαγραμμα,το συζητουσα ετσι κ αλλιως κ με ενα φιλο μου τεχνικο πριν κανα μηνα το θεμα db κ αυξησης της εντασης

 

εγω θελω ενα μπουστερ με 30 db γιατι πολυ απλα θα εχω πανω στο ποτενσιομετρο του βολιουμ ενα πραματακι που θα μπορω κ θα το μετακινω με το ποδι κ θα πειραζω τα db

 

πχ στο βιντεο που εστειλα ενω μπουσταρω με το rc κ γενικα ολα οκ στο τελος που κανουμε φιναλε ηθελα λιγο ακομα,ε εκει με το ποδι μου θα δινω λιγο ακομα...

 

δεν θα ειναι μονιμως στα 30db,θελω ομως να εχω μεγαλο ευρος κ αυτο θα το φερνω εγω με το ποδι οπως ειπα αναλογα με τις απαιτησεις του κομματιου

 

γενικα εχω θεμα με τις εντασεις κ τις σταθμες....δεν θελω να το παιξω κ καλα φοβερος αλλα στα περισσοτερα μαγαζια που εχω παιξει στην αθηνα μετα το live οταν πιανω κουβεντα με τον ηχοληπτη ενα απο τα πραγματα που θα μου πει ειναι πως ειμαι απο τους λιγους κιθαριστες που δεν τον ταλαιπωρησα με σταθμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως δεν ειναι θεμα εντασης αλλα πεταλιου και ηχου. Ο ηχος του κιθαριστα που θα βγει στα λαιβ εχει παντα να κανει με ολη τη μπαντα και οχι μονο με τον ηχο αποκλειστικα της κιθαρας. Ποσες ιστοριες δεν εχω ακουσει απο φιλους που αναγκαζονταν σε δουλεια να αλλαξουν οργανο επειδη πχ ο πληκτρας αλλαζε συνθι και πλεον η κιθαρα δεν περνουσε κατω. Ολο το θεμα με τα πεταλια ειναι εκτος απο υποκειμενικο και τελειως οπως θα τυχει - ο συνδυασμος παικτη-ηχου-κιθαρας-εφφε-ενισχυτη-μπαντας-χωρου κτλ..

 

θυμαμαι πχ το plexi drive της wampler που ειχα καποιο διαστημα και ενω σπιτι ακουγοταν τελειο, στα λαιβ δεν μπορουσα με τιποτα να το κανω να ακουστει, με ΤΙΠΟΤΑ ομως  ;D Με το που αλλαξα drive, ιδιες εντασεις, το προβλημα λυθηκε..

 

Δωσε και μια ευκαιρια σε πεταλια με πιο μεσαιο χαρακτηρα, γιατι αυτες ειναι και οι συχνοτητες οπου ζει βασικα η κιθαρα, οπως και οι συχνοτητες οπου βρισκονται συνηθως τα θεματα με τα πληκτρα, οποτε χρειαζεσαι εντονη παρουσια εκει για να ακουστεις..

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!

 

δοκιμασα το empress eq κ ειμαι 90% σιγουρος οτι βρηκα την λυση!!

 

θα ειμαι 100% μετα το πρωτο λαιβ που θα το χω στο σετ απ :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το κομμάτι είναι κοντά στα 12 λεπτά, μπορείς να μας πεις τα σημεία, στα οποία η κιθάρα θεωρείς ότι χάνεται;

 

edit: θεωρώ ότι είναι θέμα συχνοτήτων: πέφτεις πάνω στα πλήκτρα (ειδικά, προς το τέλος του κομματιού).

 

σ αυτο το λαιβ στο συγκεκριμενο κομματι δεν αντιμετωπισα θεμα ιδιαιτερα μονο προς το τελος που εγραψα κ εγω σε προηγουμενο ποστ

απλα το ποσταρα το βιντεο μιας κ μου το στειλε χθες ετοιμο ο φιλος που το τραβηξε κ ηταν μια καλη ευκαιρια οσον αφορα την συζητηση περι δυναμικων της μπαντας που ειχαμε σε προηγουμενα ποστ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!

 

δοκιμασα το empress eq κ ειμαι 90% σιγουρος οτι βρηκα την λυση!!

 

θα ειμαι 100% μετα το πρωτο λαιβ που θα το χω στο σετ απ :)

 

 

Είναι όντως 100% συχνοτικό το πρόβλημα, ιδιαίτερα με τη... Farfisa των Doors στο πλάι. :D Ενα καλό EQ λοιπόν, για να μη πω κιθάρα / μαγνήτες για τους πιουρίστες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως 100% συχνοτικό το πρόβλημα, ιδιαίτερα με τη... Farfisa των Doors στο πλάι. :D Ενα καλό EQ λοιπόν, για να μη πω κιθάρα / μαγνήτες για τους πιουρίστες.

 

ετσι!

γιαυτο ειπα κ εγω απο την δευτερη σελιδα οτι βρηκα την λυση με το eq της empress

 

ανυπομονω να το δοκιμασω στο επομενο λαιβ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου