Προς το περιεχόμενο

περι συνδεσεων αρμονιου/pc


wall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα φιλοι...

Εχθες μπηκα σε ενα καταστημα για αγορα καρτας ηχου usb, και ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε μου προτεινε  να μην παρω καρτα, αλλα  "κονσολακι" (μεικτη απο οτι καταλαβα) με εξτρα συνδεση usb.

Ενω καταλαβαινω την ολη θεωρια, δεν καταλαβαινω γιατι δεν μου το προτεινατε απο την αρχη...(προφανως κατι μου ξεφευγει, και η audio interface εχει κατι επιπλεον το οποιο αγνοω.....εκτος αν ειναι μονο κομπιουτερίστικα κολπα που δεν με αφορουν ουτως η αλλως).

Επισης να λαβετε υπ οψιν οτι η εξοδος των ακουστικων στο αρμονιο, ειναι πολυ χαμηλη και ανεπαρκης (αν συνδεσω το λαπτοπ στο ηχοσυστημα "χαλαει τον κοσμο", ενω αν συνδεσω το αρμονιο, παιζει πολυ χαμηλα.Το τσεκαρα  και πρακτικα συνδεοντας  ιδια ακουστικα στις δυο εξοδους, παρατηρωντας τις εντασεις).

Δεν τιθεται θεμα καλωδιου, και η ενισχυση του ηχοσυστηματος (2.1) ειναι στανταρ (χωρις ρυθμιστικα κλπ, διοτι τον ελεγχο της εντασης τον εχεις απο το pc εννοειται).

Μηπως αυτα τα κονσολακια εχουν και προενισχυση και μπορω να "ανεβασω" λιγο το αρμονιο?

Μηπως αυτη η επιλογη θα ειναι καταστροφικη οσο αφορα την ποιοτητα?

Μηπως πρεπει να ξεχασω τα παντα,  και να σταματησω  την προσπαθεια του συνδιασμου ενδεχομενως μη συνεργασιμων υλικων???

Εχω απογοητευθει...εχθες πηγα σε ενα φιλο για προβα, και εφερε την κιθαρα του, τη συνδεσε σε ενα compact στερεοφωνικο της πλακας, και αρχισε να παιζει, ενω εγω μονο στην NASA δεν εχω παει, και ακρη δεν βγαζω ακομα.

Χαιρετισμους,

Κωστας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κονσολακι γιατι να παρεις;Οχι ,κ οι καρτες ηχου εχουν προενισχυση. Και οργανα οπως αρμονια,synths κλπ δεν χρειαζονται προενισχυση. Απλα ο κυριος αυτο ειχε αυτο ηθελε να πουλησει. Παρε μια scarlet να ξεμπερδευεις ,οντως πολυ το σκεφτεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενα:

-ακροαση αρμονιου απο ηχοσυστημα για αναβαθμιση ηχου

-ακροαση συνδιασμου αρμονιο/υπολογιστης απο ηχοσυστημα

-εγγραφη αρμονιου σε υπολογιστη μεσω καταλληλου software.

Τεχνικα σχολια:

-Εκανα απ ευθειας συνδεση αρμονιου με ηχοσυστημα με απελπιστικα αποτελεσματα οσο αφορα ενταση (ολες οι ρυθμισεις στο μεγιστο).Οταν συνδεω υπολογιστη με ηχοσυστημα, γινεται χαμος.

-Το οργανο Yamaha DGX 640 εχει μονο εξοδο ακουστικων, και μαλιστα χαμηλης εντασης (το διαπιστωσα σημερα στο ιντερνετ αφου αγανακτησα με το ψαξιμο)

-Οι καρτες ηχου εχουν προενισχυση για τις εισοδους οποτε μπορω να δωσω ενταση στον ηχο του οργανου κατα το δοκουν (το διαπιστωσα σημερα διοτι ζητησα πληροφοριες απο αλλους προμηθετες, εκτος των "χθεσινων" ).

-Το ιδιο ισχυει και για τους μεικτες με καρτα ηχου(ακομα και αν διαφημιζουν τους ενσωματωμενους σουπερ προενισχυτες μικροφωνου, προφανως υπαρχουν και προενισχυτες για τις αλλες εισοδους, συμφωνα με τα λεγομενα των προμηθευτων).

-κονσολακια με usb, επιτρεπουν την εγγραφη του οργανου μεσω υπολογιστου.

-Αρα τα κονσολακια τυπου behringer "xenyx 802 usb" θα μου λυσουν ολα τα προβληματα, θα εχουν περισσοτερες εισοδους απο μια οικονομικη καρτα ηχου, και θα μπορουν να παιξουν και ανα πασα στιγμη χωρις υπολογιστη....

Τα λεω καλα??? (ή ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο?)...

Συγγνωμη για το ζαλισμα, αλλα εχω ακουσει τοσα διαφορετικα πραγματα (απο επαγγελματιες), ωστε  μονο η επιμονη σας με κανουν αισιοδοξο και ψαχνομαι ακομα.

Μαλλον δεν ψαχνομαι, σας εχω απολυτη εμπιστοσυνη, απλως ειμαι στη φαση της βελτιστης επιλογης (για τις δικες μου αναγκες).

Ευχομαι το επομενο μηνυμα μου να ειναι....ξερετε εσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την κάρτα ήχου και με το κονσολάκι γίνεται, απλώς με το κονσολάκι τύπου Xenyx 802 δεν χρειάζεται λειτουργία υπολογιστή θέλει όμως πιο πολλές συνδέσεις, μπορείς να τον έχεις κλειστό και να ακούς κατευθείαν το Yamaha από το στερεο σου με την κάρτα ήχου είναι απλούστερο.

 

Οι συνδέσεις που χρειάζεσαι με το κονσολάκι είναι εξής:

για αναπαραγωγή:

Το yamaha>κονσόλα με καλώδιο από ακουστικά jack>καρφί (1 stereo είσοδος)

pc>κονσόλα καλώδιο από έξοδος ακουστικών pc jack>καρφί (2η stereo είσοδος)

κονσόλα>stereo (1 έξοδος stereo main out καρφί>rca)

 

για εγγραφή στο pc:

rec out κονσόλα>pc mic in (rca>jack καλώδιο)

 

 

με κάρτα ήχου:

Yamaha>κάρτα ήχου (jack>καρφί)

usb>pc

pc>stereo (jack>rca καλώδιο)

 

διαλέγεις και παίρνεις  8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να παρεις το Behringer Q802USB και να ηρεμησεις. Αργοτερα μπορει να χρειαστει να συνδεσεις και καποιο αλλο οργανο(α) ή μικροφωνο(α) οποτε καλο ειναι να υπαρχουν μερικες εξτρα εισοδοι.

 

για εγγραφή στο pc:

rec out κονσόλα>pc mic in (rca>jack καλώδιο)

Δεν χρειαζεται αυτο, η κονσολα εχει USB audio interface, οποτε με ενα απλο USB καλωδιο μπορει να γραψει κατευθειαν στο PC του και να ακουσει το PC του μεσω της USB.

 

Οι συνδεσεις που πρεπει να κανεις με την κονσολα ειναι:

1) Keyboard phones Out --> Stereo Line In της κονσολας.

Θα χρειαστεις ενα καλωδιο με ενα Stereo καρφι στην μια ακρη και δυο Mono καρφια στην αλλη ακρη.

 

2) Mixer USB <--> PC USB

Θα χρειαστεις ενα USB καλωδιο.

 

3) Mixer 2-Track Out --> το ηχοσυστημα σου.

Θα χρειαστεις ενα RCA καλωδιο.

 

Αν θες να προσθεσεις και καποια εφφε (Reverb, Delay etc) στον ηχο του keyboard σου, μπορεις να αγορασεις την Behringer QX1202USB η οποια εχει περισσοτερες εισοδους, το ιδιο USB audio interface συν 100 εφφε της Klark Teknik, η οποια ανηκει πλεον στην Behringer. Προσθεσε και μια free κοπια της τελευταιας εκδοσης του Tracktion που ερχεται μαζι με την κονσολα και εισαι πληρως καλυμμενος. Προσωπικα θα σου προτεινα να πας χωρις δευτερη σκεψη για την QX1202USB, η οποια θα σου κοστισει 134€.

 

Thats all. Tea_green.gif

 

qx1.png

 

Tracktion.png

Tracktion

 

Εναλλακτικα υπαρχει και η Behringer QX1002USB με τα ιδια specs αλλα λιγοτερες εισοδους και τιμη στα 110€.

 

hhh.png

QX1202USB.thumb.png.994fbe1c70ec6c0627f9a2deb9f64fe8.png

QX1002USB.thumb.png.785326b4fe8bd90ea838fec58521e4e7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect.....

(λακωνικα, διοτι αρκετα σας ζαλισα)

Σταυρο  Σταθη και Waterfall K, μολις μονταρω τα καλωδια, και στησω το μηχανημα, το πρωτο ακορντο τερμα αριστερα στο κλαβιέ, με το sub stand by.....

για παρτυ σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώντας την προταση του Waterfall K ξεκίνησα για αγορα της xenyx QX 1202 USB,

αλλα δυστυχως ειναι out of stock (οπως και η QX 1002 USB).

Εν πάσει περιπτώσει,  αν υπαρχει κατι μεταχειρισμενο, ενδιαφερομαι προφανως, διοτι αφ ενος οι εισαγωγεις θα ξαναφερουν κονσολες σε κανα μηνα, εφ ετερου δεν νομιζω να μπω σε διαδικασια αγορας απο εξω....

Γεια σας παιδια, και ως γνωστον...."καθε εμποδιο για καλο"...

Κωστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τα παρακατω Ελληνικα sites:

 

Behringer QX1002USB

http://alturl.com/yyz9p

 

Behringer QX1202USB

http://alturl.com/fw9rr

 

Πιστευω οτι θα βρεις μια απο τις δυο ή και τις δυο κονσολες σε ενα απο τα παραπανω sites.

Αν οχι, τα Thomann και Music Store στη Γερμανια τις εχουν. 20€ εξοδα αποστολης.

Εγω δεν θα αγοραζα μεταχειρισμενη κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Waterfall K...

Δυστυχως το στοκ εχει εξαφανιστει απο παντου, ακομα και αν αναγραφεται ως διαθεσιμο. (ακομα και ο "Θωμας" στη Γερμανια εχει αναμονη για 6 Μαρτιου και βλεπουμε....).

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πολλες επιλογες, και επιμενω πλεον σε κονσολα (η κυρια χρηση θα ειναι ακροαση αρμονίου με utube, και ντουετο αρμονιο κιθαρα, οποτε με ενθουσιαζει η αμεση προσβαση σε αναλογικα χειριστηρια για τυχον αμεσες ρυθμισεις ηχου.Μονο στη σκεψη να αλλαζω πχ τραγουδι στο utube,  να εχω αλλες σταθμες ηχου, και να απαιτειται να μπαινω στο προγραμμα για να κατεβαζω ή να ρυθμιζω  ηχο, μου φαινεται βουνο. Εξωτερικα αναλογικα χειριστηρια λοιπον uber alles).

Εν τω μεταξυ ενημερωνομαι συνεχως και προσεγγιζω πιο σωστα το ζητουμενο.

Καλη σου μερα (και σε ολους τους συμμετεχοντες φυσικα),

Κωστας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντουέτο αρμόνιο-κιθάρα δεν το είχες αναφέρει στο αρχικό πόστ, αν το είχες θα είχες πάρει άλλες γνώμες πιο κοντά σε κονσόλα, όπως επίσης εάν χρειαζόσουν εφφέ για φωνή πχ

 

έτσι όπως το έγραψες λογικό είναι να σου προτείνουνε κάρτα ήχου.

 

ελπίζω να πάρεις τη κονσόλα και να βρεις την άκρη, να προσέχεις λίγο τις στάθμες των οργάνων στην ηχογράφηση μην είναι πολύ ψηλή/χαμηλή θέλει πειραματισμό μέχρι να τα βρεις.

 

κάνε και ένα γενικό διάβασμα περί pc recording, στήσιμο, σήματα στο γούγλη καλό θα σου κάνει.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου