Προς το περιεχόμενο

Τι μουσικη ακουτε τωρα? III


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

 

Ε, αυτοί τέλος πάντων είναι με τις γραβάτες τους, τα κοστούμια τους... ανεκτοί  ;D Όχι σαν τους άλλους.

 

Αλλά άκου λίγο εδώ- ένα από τα πλέον μαγικά soundtrack που γράφτηκαν ever  8)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμενο κομματι βεβαια κυκλοφορησε πριν γυριστει το Blade Runner, στο αλμπουμ "See You Later" του 1980. Αλλα κολλησε μια χαρα στην ταινια. Κορυφαιο κομματι. Την ιστορια με τους "μπλιπ-μπλιπ" ηχους που εχει μεσα το κομματι την ξερεις φανταζομαι.

 

Edit

Πηγες για υπνο, οποτε να γραψω εδω την μικρη ιστορια του παραπανω κομματιου.

Ηχογραφηθηκε λοιπον στο θρυλικο Nemo στουντιο του Βαγγελη στο Λονδινο, με ενα Steinway Grand Piano περασμενο απο ενα Electroharmonix Electric Mistress flanger πενταλ. Οι περιεργοι ηλεκτρονικοι ηχοι που ακουγονται προερχονται απο το Bambino UFO Master Blaster Station, ενα απο τα πρωτα ηλεκτρονικα παιχνιδια χειρος, :P φτιαγμενο φυσικα στην Ιαπωνια.

 

Ο Raphael Preston, ο μηχανικος ηχου του Παπαθανασιου, επρεπε να παιζει το παιχνιδι αυτο σε ολη τη διαρκεια του κομματιου χωρις να χασει, γιατι οταν εχανε το παιχνιδι εβγαζε ενα δυνατο θορυβο.

Αμα εχεις εμπνευση τελικα, μπορεις να γραψεις κομματαρες με τα πιο ασχετα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον έχεις ευνουχίσει καλλιτεχνικά βάζοντάς τον να παίζει Κλαμάχα αλλά με Μούγκο ήχόχρωμα. Ήδη έχει αναζητήσει καλλιτεχνικό άσυλο στη "Δύση" (τοπικό σκυλάδικο, του οποίου τυγχάνω ιδιοκτήτης). Του μόστραρα 60 ευρώ και μου έπαιξε τέσσερις φούγκες στη ψύχρα.

 

τι μου θύμισες ρε Πάνο...

το '89 σε πανέμορφο πέτρα ξύλο piano bar σε κάθετο της Πατησίων (όνομα δεν θυμάμαι), φτιάχνω πρόγραμμα και ψάχνω πιανίστα...

κάνω οντισιόν και υπάρχουν καμιά δεκαριά παιδιά στο μαγαζί... ξεκινάνε οι 2-3 πρώτοι παίζοντας  τα γνωστά κυρ Αντώνη style τραγουδάκια και φυσικά ακούω την πεπατημένη σε ύφος και μια από τα ίδια...

 

εκεί που καθόμουν με το γνωστό μου αμήχανο ύφος (οι οντισιόν υπήρξαν το χειρότερό μου), έρχεται στο αυτί μου ένα ξερακιανό παιδί γύρω στα είκοσι και μου λέει με σπαστά ελληνικά (ήταν εποχή που είχαν σκάσει διάφοροι ελληνορώσοι μουσικοί και έψαχναν δουλειά)...

- με λένε Παναγιώτη... 3000 μεροκάματο θέλω (το αφεντικό θάδινε 10 για πιανίστα)...να ανέβω μην κουράζονται και οι άλλοι?...

 

ψιλοψάρωσα με το θράσος του, αλλά λέω αν είναι έστω απλά καλός με 3 μεροκάματο, το αφεντικό θα μου χρωστάει χάρη...

μην τα πολυλογώ ανεβαίνει και παίζει το Hammerklavier...

 

δεν πέρασαν πολλά λεπτά και όπως καθόμουν στο πρώτο τραπέζι με τα σαγώνια στο πάτωμα, ένας ένας οι υπόλοιποι πιανίστες που κάθονταν πίσω μου, πέρναγαν διακριτικά δίπλα μου χαιρετούσαν με ένα νεύμα και φεύγανε... όταν έφυγε και ο τελευταίος σταμάτησε και ο Παναγιώτης...

 

ήρθε μου έδωσε το χέρι και μου λέει...

- να κάνεις φίλους είναι δουλειά για χωριάτες... να κάνεις εχθρούς είναι δουλειά για άρχοντες... όμως την παίρνω την δουλειά έτσι?

 

την δουλειά φυσικά την πήρε και ήταν ο πρώτος από αρκετούς στο μέλλον "ανατολικούς" μουσικούς που συνεργάστηκα... όλοι "σκληροί" κλειστοί άνθρωποι με διαφορετική νοοτροπία που με ξένιζε, αλλά ίσως οι πιο ντόμπροι που γνώρισα τόσα χρόνια...

 

και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα... καλύτερα? καλά λέμε και καμιά μαμακία να περνάει η ώρα... καμιά?.. καλά άντε νάνι τώρα...  :P  ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα... καλύτερα? καλά λέμε και καμιά μαμακία να περνάει η ώρα... καμιά?.. καλά άντε νάνι τώρα...  :P  ;D

 

Ευχαριστούμε for sharing.

Δώσε και άλλες τέτοιες ιστορίες, είναι τιμή μας να τις ακούμε.

 

Παναγιώτ Ολάφ

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δώσε και άλλες τέτοιες ιστορίες...

 

τι να πω και γω από τη ζωή μου βρε...

φροντίζουν οι Λεουτσάκοι μέσα σε μια βδομάδα να μου φαντάζει τόσο λίγη... ::)

 

αφιερωμένο...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α ρε πρόεδρε του 15μελούς, πάλι μας ενέπνευσες... Τι ομιλία ήταν αυτή- τεφαρίκι, text book θέμα... Γράφτηκε δια σιδηράς γραφίδας εις τους αιώνας...

 

Πάρε και ένα κομματάκι...

 

 

ΥΓ: Ακολουθεί κοινωνικό μήνυμα. Πείτε όχι στα ναρκωτικά. Δημιουργούν παραισθήσεις και κρίσεις μεσσιανισμού. Τέλος πάντων, σε κάνουν να λες ότι σου κατέβει στο κεφάλι...

 

ΥΓ1: Μα Νταλάρα το... κέρ@το μου... Σκέψου που φτάσαμε  ::)

 

ΕΔΙΤ: Είχαμε σχολικό reunion και μίλησε ο τότε πρόεδρος... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες, τα παραπολιτικά σχόλια ας τ΄αφήσουμε γι' αλλού πλιζ.

 

 

Μετά από τέτοιο video... πως... πως λέγω να σου αρνηθεί κάποιος το οτιδήποτε  ;D 8)

 

Χαλί... χαλί να με πατήσεις... βάζε τον θεό, με την ημίθεα  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου