Προς το περιεχόμενο

Μπάντα για δεξιώσεις


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πέρα από την πλάκα, σαφώς και ο κάθε, και εννοώ ο ΚΑΘΕ, jazz μουσικός της χώρας, κάνει αυτή τη δουλειά όποτε τύχει. Στάνταρ.

 

Οι προδιαγραφές γνωστές, με κουστούμια, στάνταρ ρεπερτόριο. Παίζουν (και έχουν παίξει) από σόλο, ντουέτο, τρίο μέχρι big band. Τα πάντα.

 

Συνήθως γίνεται στο μιλητό.

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πέρα από την πλάκα, σαφώς και ο κάθε, και εννοώ ο ΚΑΘΕ, jazz μουσικός της χώρας, κάνει αυτή τη δουλειά όποτε τύχει. Στάνταρ.

 

Οι προδιαγραφές γνωστές, με κουστούμια, στάνταρ ρεπερτόριο. Παίζουν (και έχουν παίξει) από σόλο, ντουέτο, τρίο μέχρι big band. Τα πάντα.

 

Συνήθως γίνεται στο μιλητό.

 

Τα καλλίτερα live , έτσι τα είδα.

Όχι να πάω κάπου να ακούσω κάποιον/ ους.

Πήγα κάπου και απλά υπήρχαν κάποιοι στον χώρο.

Διακριτικά. Έπαιζαν μουσική. Έκαναν την δουλειά τους.

Και την έκαναν τέλεια.

Κατάφεραν να γίνουν «ένα»  με τον χώρο σαν μια τέταρτη διάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχει μεγάλη κρίση ο κόσμος δεν πληρώνει πλέον για πολυμελλή μπάντες (πχ 5-6 άτομα ντραμς, μπάσο, κιθάρα, πλήκτρα, μπουζούκι, τραγουδιστή κτλ) όπως παλιά.

 

2. Πολλοί γάμοι γίνονται στο δημαρχείο χωρίς νταβαντούρι με μια απλή τελετή και πχ ένα τραπέζι έξω και γεια σας εκτός ότι τα συνδυάζουν με βαφτίσια-shower-mower κτλ όλα σε ένα.

 

3. Εάν θα πάει μπάντα  θα πάει ένας πληκτράς με ντραμασίν+1 μπουζούκι+3 φωνές. Μετά τα παραδοσιακά όργανα πχ κλαρίνα-ηπειρώτες ή λύρα για τους κρήτες-πόντιους ανάλογα από ποιο μέρος είναι νύφη-γαμπρός. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να μείνει ένας πληκτράς+ τα παραδοσιακά όργανα ή και κάποιο κρουστό αλλά full band γιοκ.

 

4. Πολλοί επιλέγουν DJ

 

5. Λειτουργεί αντιστρόφα: μικρές μπάντες που παίζουν φουλ σεζόν σε μαγαζιά αναλαμβάνουν και γάμους-δεξιώσεις κυρίως το καλοκαίρι που κλεινουν τα μαγαζία. Είναι πολύ καλύτερα καθώς έχουν την εμπειρία, το πρόγραμμα up to date ("όλα τα καινούργια") και είναι προβαρισμένοι αφού παίζουν όλη τη χρονιά τακτικά μέσα στη βδομάδα. Πάλι μιλάμε για μικρές μπάντες max 4-5 άτομα με πλήκτρα (ντραμασίν).

 

Αυτά από την εμπειρία μου.

 

Σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι καιρός για τέτοιου τύπου συγκροτήματα σε ευρύ κοινό. Σε στενούς κλειστούς "φραγκάτους" κύλους κυρίως Αθήνα που μπορούν να δώσουν ακόμη χρήμα ίσως μια τέτοια μπάντα ναι θα μπορούσε να επιβιώσει αλλά μόνον εκεί, σε επαρχία το βλέπω δύσκολο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση, ωστόσο, ότι το όλο σκεπτικό του LK ξεκινάει από το να "δημιουργήσει" κάποιος την ανάγκη για τέτοιου τύπου μπάντα και όχι από τη δημιουργία της μπάντας, καθεαυτής.

 

Όλα είναι μόδα (ακόμα και η άρνησή της), οπότε, αν γίνει "μόδα" και η μουσική τύπου Cotton Club (σε συγκεκριμένους κύκλους, βέβαια, και όχι σε εκδηλώσεις σε πλατείες και σε γάμους στα χωριά), τότε, ίσως, κάτι μπορεί να γίνει.

 

;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπαρχουν μουσικοι - και μαεστροι που εχουν ασχοληθει δεκαετιες  ;D μονο με αυτο, ειδικα παλιοτερα που ειχε πολλα λεφτα. Αλλα οι περισσοτεροι επαγγελματιες κανουν και τετοια λαιβ, οπως και στο εξωτερικο.

 

πχ με τους Group Therapy παλιοτερα παιζαμε απειρα τετοια λαιβ

 

να και ενα demo που ειχαμε κανει καποτε για κρουαζιεροπλοια (ανταρκτικη-καραιβικη-ιαπωνια). Δουλεια βρηκαμε, αλλα τελικα κανεις δεν ηθελε να περασει 6 μηνες σε πλοιο  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου, εδώ και χρόνια έχουμε μια side μπάντα, τους Cosmopolitans και παίζουμε που και που σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Πώς σου φαίνεται;

 

Μια χαρά μου φαίνεται. Μπράβο σας.

Όπως και η μπάντα του Αποστόλη, οι Group Therapy .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δουλεια βρηκαμε, αλλα τελικα κανεις δεν ηθελε να περασει 6 μηνες σε πλοιο  ;D

 

 

Εγω θα το δοκίμαζα  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εδώ και χρόνια έχουμε μια side μπάντα, τους Cosmopolitans και παίζουμε που και που σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Πώς σου φαίνεται;

 

Ωραίοι είστε ρε σεις...

Εσύ τραγουδάς;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έπαιζα στα Γιάννενα για 1 χρόνο περίπου σε μπάντα "για γάμους, κοπι τι πιτα κλπ". Ήταν το ένα σκυλάδικο μετά το άλλο.

 

Λάκη, κάτι άλλο ψάχνεις μου φαινεται, αλλά δε ξέρω πόσο ισχύει στην Ελληνική πραγματικότητα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου