Προς το περιεχόμενο

Μπάντα για δεξιώσεις


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε αυτό που προτείνει η Phoebe και πάρε τους Carcass ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κάνε αυτό που προτείνει η Phoebe και πάρε τους Carcass ;D

;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. ΣΕ ΟΛΑ. ;D

Στείλε ρε φίλε ρεπερτόριο μόλις φτιάξεις την ορχήστρα, και θα σου 'ρθω και με σμόκιν.

Ειδικά αν η τραγουδίστρια είναι αστέρι και εμφανισιακά .... you got a poor guitar man on the job!

 

 

Μου έχει τύχει πάντως να παίξω με μια μπάντα σε live σε μαγαζί που Ελληνοαμερικανός γιόρταζε (αυτός πλήρωνε κιόλας) standards.

 

Στο Autumn leaves άρχισα να "φεύγω", γυρνάει ο σαξοφωνίστας και μου λέει "τι κάνεις ρε μ@λάκα" θυμωμένα, του λέω "παίζε εσύ και μην σε νοιάζει".

 

Στο τέλος που ήταν να πληρωθούμε, εγώ χεσμένος πήγαινα προς την έξοδο και μου είπαν ότι ο Ελληνοαμερικανός ήθελε να μου πει κάτι.

 

Δυο φορές χεσμένος πλησίασα, και μου λέει "why aren't you in fucking NY man"!

 

Έμεινα κάγκελο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στείλε ρε φίλε ρεπερτόριο μόλις φτιάξεις την ορχήστρα, και θα σου 'ρθω και με σμόκιν.

Ειδικά αν η τραγουδίστρια είναι αστέρι και εμφανισιακά .... you got a poor guitar man on the job!

Μισέλ Πφάιφερ σΕ λεω και Μάι Φαννυ (όχι Φάνη) Βαλεντάιν  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισέλ Πφάιφερ σΕ λεω και Μάι Φαννυ (όχι Φάνη) Βαλεντάιν  ;D

You got your man pal, i love them both (song and michelle)!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ρε φίλε ρεπερτόριο μόλις φτιάξεις την ορχήστρα, και θα σου 'ρθω και με σμόκιν.

Ειδικά αν η τραγουδίστρια είναι αστέρι και εμφανισιακά .... you got a poor guitar man on the job!

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι σε αυτή τη μπάντα τα παιξίματα είναι αυστηρώς συμβατικά. Απαγορεύεται το out, απαγορεύονται οι πολύπλοκες εναρμονίσεις, απαγορεύονται τα σόλα με χαρακτήρα, τα πάντα πρέπει να είναι generic. Το μόνο που επιτρέπεται να ξεχωρίζει (αλλά κι αυτό όχι σε επίπεδα πραγματικής πρωτοτυπίας) είναι η φωνή. Οπότε Φούζιε, ξανασκέψου το.  ;D

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι η μπάντα παίζει μόνο διασκευές ε; Εκτός κι αν ανακαλύψει ο Λάκης το διάδοχο του Cole Porter.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω ότι σε αυτή τη μπάντα τα παιξίματα είναι αυστηρώς συμβατικά. Απαγορεύεται το out, απαγορεύονται οι πολύπλοκες εναρμονίσεις, απαγορεύονται τα σόλα με χαρακτήρα, τα πάντα πρέπει να είναι generic. Το μόνο που επιτρέπεται να ξεχωρίζει (αλλά κι αυτό όχι σε επίπεδα πραγματικής πρωτοτυπίας) είναι η φωνή. Οπότε Φούζιε, ξανασκέψου το.

Τι να σκεφτώ, είμαι μέσα σε λέω! 8)

Ίσα που ψήνομαι να ξαναμάθω ακκόρντα με μπαρέ. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα που ψήνομαι να ξαναμάθω ακκόρντα με μπαρέ. ;D ;D

 

άσχετο: είχα διαβάσει, σε κάποια φάση, ένα σχόλιό σου, που έκραζες τα μπαρέ (και τις ανοιχτές, αν θυμάμαι, καλά) και από τότε, απέκτησα ψυχολογικά και μου έχει κολλήσει να προσπαθώ να παίζω τις συγχορδίες σε triads.  :P ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο: είχα διαβάσει, σε κάποια φάση, ένα σχόλιό σου, που έκραζες τα μπαρέ (και τις ανοιχτές, αν θυμάμαι, καλά) και από τότε, μου είχε κολλήσει και προσπαθώ να παίζω τις συγχορδίες σε triads.  :P ;D

 

Δεν το θυμάμαι ρε μουσταφά, αλήθεια!

Δεν κράζω όμως τίποτα, απλά εγώ προσπαθώ να τα αποφεύγω!

 

Όταν λες "ανοιχτές" τι εννοείς?

Γιατί αν πιάσεις πχ Ντο (πέμπτη χορδή τρίτο τάστο), Σολ δίεση (τέταρτη χορδή έκτο τάστο), Σολ φυσικό (τρίτη χορδή ανοιχτή), Μι ύφεση (δεύτερη χορδή τέταρτο τάστο) σε συγχορδία, ΣΚΟΤΩ!

 

Απλά μαθαίνουμε μανιέρες!

Ας ξεφύγουμε λίγο, να δούμε τι σκατά νότες παίζουμε!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θυμάμαι ρε μουσταφά, αλήθεια!

Δεν κράζω όμως τίποτα, απλά εγώ προσπαθώ να τα αποφεύγω!

 

;D ;D ;D

 

Όταν λες "ανοιχτές" τι εννοείς?

 

Τις "κλασσικές" Μι, Λα, Ρε (ματζόρε ή μινόρε), Ντο ματζόρε, Σολ ματζόρε.

 

Απλά μαθαίνουμε μανιέρες!

Ας ξεφύγουμε λίγο, να δούμε τι σκατά νότες παίζουμε!

 

Είσαι ωραίος και μετράς!  :)

 

το έσκισα το νήμα..σόρι LK  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου