Προς το περιεχόμενο

Blue Screen of Death


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

πάντως αν τα freezes ήταν μετά από αρκετή ώρα έντονης χρήσης και κατόπι αφού το έκλεινες μετά από κάποια ώρα "έμπαινε" κανονικά, υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα αυτά να οφείλονται σε υπερθέρμανση του επεξεργαστή...

 

αλήθεια ποια είναι η τελευταία φορά που το καθάρισες το έρμο το PCάκι?... 8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Επειδή την έχω ξαναπάθει έτσι, μόλις κάτι δεν πάει καλά τρέχω ένα προγραμματάκι που μετράει τις θερμοκρασίες και ήμουν εντάξει. Μόλις έπαθε το πρώτο freeze τον ξανακαθάρισα! ;D Έκτοτε έχουν υπάρχει 5-6 freezes και 1 BSOD.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οπότε ξεκινάς το ψυχοφθόρο δια της ατόπου ταξιδάκι... :)

αν δεν έχεις ελέγξει μνήμες κάντο, μια και είναι "συνήθεις ύποπτες" σε παρόμοια συμπτώματα...

και καλή τύχη για γρήγορα καλά ξεμπερδέματα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τσεκαρεις τη RAM σου, απειρες BSOD εχουν σαν αιτια τα στικακια της μνημης. Αν μπορουσες να δοκιμασεις αλλα στικακια για κανα-δυο μερες θα ηταν καλα. Υπαρχουν βεβαια και διαγνωστικα μνημης, που κανουν κατι ωρες να τελειωσουν απ'οτι θυμαμαι. ::) Η BSOD ειναι να μην σου τυχει...scared.gif

 

αλήθεια ποια είναι η τελευταία φορά που το καθάρισες το έρμο το PCάκι?... 8) ;D

Μια και ανεφερες τη θερμοκρασια, ολο το καλοκαιρι και ως και ενα μηνα πριν, το PC μου δουλευε σε θερμοκρασιες που εφταναν τους 90+C. ;D Αυτο γινοταν κυριως στα παιχνιδια ή αν ειχα πολλα παραθυρα αμοιχτα με βιντεο. Αυτο το ανεμιστηρακι απ'τον cooler μου δουλευε στο τερμα σχεδον ολη μερα και μου ειχε παρει τ'αυτια. Ωσπου το πηρα αποφαση, ανοιξα το PC και εβγαλα το cooler για καθαρισμα.

 

Μια κουβεντα ειναι αυτο βεβαια, γιατι οι ψυκτρες του ηταν τιγκα στο...τσιμεντο. :P Πρεπει να εβγαλα κανα κιλο σκονη/χωμα απο μεσα, μιλαμε για απιστευτο μπουκωμα. Μετα το καθαρισμα, αλλαξα και παστα πανω στον επεξεργαστη, και η θερμοκρασια επεσε...50 βαθμους κατω. 8)

 

Να πω εδω ενα Congrats! στην Intel για την πρωτη γενια των i7 της, αυτος ο επεξεργαστης εχει δουλεψει τοσο εντονα ολα αυτα τα χρονια και πολλες φορες σε θερμοκρασιες φουρνου και ποτε μα ποτε δεν κρασαρισε.

i7 rules! :-* okay.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη δε μας είπες τι windows τρέχει το μηχάνημα.

 

Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψε κι ο Waterfall, η πιο συχνή αιτία των BSOD σε windows από XP και μετά, είναι χαλασμένη/προβληματική RAM. Προσωπικά θα ξεκινούσα από εκεί τρέχοντας ένα memtest: http://www.memtest.org/

 

Είναι ένα διαγνωστικό το οποίο το γράφεις σε cd, κάνεις boot από εκεί και το αφήνεις να τρέξει. Η διαδικασία παίρνει πολλές ώρες οπότε καλύτερα να το τρέξεις ένα βράδυ πριν πας για ύπνο και να το αφήσεις όλη νύχτα.

 

Αν δεν έχει πρόβλημα η RAM (που είναι και το πιο απλό και φτηνό να αντικατασταθεί) τότε πάμε σε άλλα μονοπάτια και η διάγνωση μπορεί να είναι πολύ δύσκολη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα +1 για το memtest. Απο εκει και περα, να ρωτήσω, έκανες κάποια πρόσφατη αλλαγή στο hardware (κυρίως) ή και στο software του υπολογιστή?

 

Έγινε ισως κάποιο reset ( ή αλλαγή) στις ρυθμίσεις του BIOS? Ακόμα κ αν είσαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του BIOS και απλά να δεις αν η ώρα και η ημερομηνία που έχει, είναι σωστές. Αν όχι, μπορεί να έγινε κάποιο reset χωρις να το καταλάβεις.

 

Επίσης, είναι απενεργοποιημένες απ το BIOS οι εξτρα συσκευές - θύρες της μητρικής που δεν χρησιμοποίεις?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το λογισμικό είναι Windows 7, Service Pack 1.

 

Το memtest θα το τρέξω σήμερα το βράδυ. Σήμερα bootαρε κανονικά, αλλά έχει ξαναπεράσει διάστημα που είναι μια χαρά.

 

Δυστυχώς έχω ήδη τσεκάρει αυτά που μου είπες Μάνο, γιατί έχω την ατυχία να έχω ξαναβρεθεί σε αυτή τη θέση. Όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Στο default είναι η BIOS και απενεργοποιημένες οι extra θύρες.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Εδώ και 2 βδομάδες το PC μου έτρωγε μερικά random freezes και ξεκολλούσε μόνο με manual reboot. Σήμερα αφού πάλι freezαρε, έβγαλε και BSOD, με το ακόλουθο report:

 

==================================================

Dump File        : 111915-43421-01.dmp

Crash Time        : 19/11/2015 8:59:04 μμ

Bug Check String  :

Bug Check Code    : 0x00000124

Parameter 1      : 00000000`00000000

Parameter 2      : fffffa80`0488b028

Parameter 3      : 00000000`b6200015

Parameter 4      : 00000000`0002010a

Caused By Driver  : hal.dll

Caused By Address : hal.dll+12a3b

File Description  : Hardware Abstraction Layer DLL

Product Name      : Microsoft® Windows® Operating System

Company          : Microsoft Corporation

File Version      : 6.1.7601.17514 (win7sp1_rtm.101119-1850)

Processor        : x64

Crash Address    : ntoskrnl.exe+748c0

Stack Address 1  :

Stack Address 2  :

Stack Address 3  :

Computer Name    :

Full Path        : C:\Windows\Minidump\111915-43421-01.dmp

Processors Count  : 4

Major Version    : 15

Minor Version    : 7601

Dump File Size    : 290.896

Dump File Time    : 19/11/2015 9:22:24 μμ

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να μην το σπάσω; ;D

 

Καλησπέρα φίλε,

 

το hal.dll είναι Windows Library που μιλάει με το hardware.

Μια λύση είναι να επαναφέρεις το συγκεκριμένο αρχείο (hal.dll) απο Windows Recovery Console (Boot From Windows 7 -> Recovery console -> Copy file from CD to Windows Installation folder).

 

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/blue-screen-0x00000124-and-haldll-error/bff7bb96-4b9d-4448-ac4b-6b21dcea8cd7?auth=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, αν το memtest δεν δειξει κατι με την RAM, και ελπίζοντας ότι δεν θες άλλη μητρική πχ, ίσως 'απλα' να φταίει κάποιο update των Win7 ή του driver της κάρτας γραφικών.

 

Κάποιες μητρικές βγάζουν κωδικους με led ή νουμεράκια σε περίπτωση crash που καπως δείχνουν την αιτία του προβλήματος

 

Να ρωτήσω, η BSOD συνέβη πότε ακριβώς? Εννοώ όταν ο υπολογιστής ήταν idle με screensaver, ήταν στο ιντερνετ,ή ίσως έπαιζε παιχνίδι? Επίσης όσες φορες συμβαίνει, είναι στην ίδια κατασταση ο υπολογιστης? Ακομα και στο ιδιο παιχνιδι?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, να μπείς σε ενα forum με υπολογιστάκηδες! Επίσης, έαν ανοίξεις το dmp αρχέιο θα βρείς περισσότερες πληροφορίες για το crash.

 

Πάντως, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία ενα απο τα παρακάτω συνήθως φταίνε:

1) Υπερθέρμανση

2) Outdated Drivers / Unsupported Drivers

3) Corrupt Drivers / Library Files

4) Outdated / Misconfigured BIOS

 

Εγω θα ξεκινούσα κατεβάζοντας τους τελευταίους οδηγούς για την κάρτα γραφκών (ή και την μητρική) και θα τους εγκατηστούσα. Εαν αυτο δεν βγάλει αποτέλεσμα θα έπαιρνα τα υπόλοιπα με την σειρά που αναφέρονται παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου