Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθορισμός των αιτιών του δυστυχήματος, έχει τεράστια σπουδαιότητα για την μελλοντική απονομή ευθυνών και - κυρίως - για την πληρωμή των λογαριασμών που (θα) σχετίζονται με την αποκατάσταση της υγείας των επιζώντων.

 

Μόνο ο cos_dr υποπτεύομαι (και, ατυχώς, εγώ) έχουμε δει σώμα σμπαραλιασμένο από αυτοκινητιστικό δυστύχημα : σας διαβεβαιώνω ότι είναι εμπειρία υπεράνω περιγραφής... η κοπελιά που την γλύτωσε, και οι οικείοι της, θα τους τρέξουν τους υπεύθυνους για πολλά-πολλά χρόνια.

 

Αυτός είναι ο λόγος που κρατήθηκε κρυφή η τοξικότητα στις εξετάσεις αίματος (αίμα παίρνουν στα πρώτα λεπτά, όχι σαράντα μέρες αργότερα).

 

Ο μακαρίτης έκανε μεγάλη ανοησία... αλλά μην αμφιβάλλετε ποσώς ότι οι επιβάτιδες ήξεραν πως ο οδηγός είναι "τύφλα" - δεν μπορεί να κρυφτεί τέτοιο μεθύσι.

 

Η συνέχεια, στις οθόνες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

νομίζω δεν υπολογίζεται ένας παράγων.

ίσως στο 3 να είναι κάποιος στο όριο λιποθυμίας.

Κάποιος μαθημένος μπορεί να περπατάει κανονικά ίσως.

 

πχ εγώ με μια μεγάλη μπύρα παραμιλάω.

ή με ένα ποτήρι κρασί.

Φίλοι μου χτυπάνε πολλαπλάσια και είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Αλλο τώρα τί γίνεται με τα αντανακλαστικά τους.

Είναι το πως μεταβολίζει το αλκοόλ το ήπαρ.

 

2.72 πάντως ήταν πολύ. Πολύ για οδήγηση. Ίσως να μην το έδειχνε αν ήταν συνηθισμένος στο αλκοόλ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μακαρίτης έκανε μεγάλη ανοησία... αλλά μην αμφιβάλλετε ποσώς ότι οι επιβάτιδες ήξεραν πως ο οδηγός είναι "τύφλα" - δεν μπορεί να κρυφτεί τέτοιο μεθύσι.

 

Άλλο θέμα κι αυτό. Θα άφηνες ποτέ έναν οδοντίατρο να σου κάνει σφράγισμα αν έβλεπες στο ιατρείο ποτήρι με ουίσκι και η ανάσα του μύριζε αλκοόλ; Όχι φυσικά. Αν ο οδοντίατρος ήταν ο Μπράντ Πιτ, που δεν είναι καν οδοντίατρος αλλά ηθοποιός; Κάποιες γυναίκες όχι μόνο θα τον άφηναν να τους κάνει σφράγισμα, εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς θα τον άφηναν να τους κάνει.

Οι κοπέλες που έχουν τραυματιστεί φέρουν κι αυτές ευθύνη για το γεγονός ότι έχουν τραυματιστεί. Θα μπορούσαν να κάνουν το αυτονόητο και να μην μπούν. Προφανώς ήθελαν βολτούλα με τον διάσημο. Οι μαλακίες πληρώνονται.

 

2.72 πάντως ήταν πολύ. Πολύ για οδήγηση. Ίσως να μην το έδειχνε αν ήταν συνηθισμένος στο αλκοόλ.

 

Όχι μόνο πολύ για οδήγηση. Κανονικά θα έπρεπε να τον πάνε στο νοσοκομείο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"σύμφωνα με την τελική καταμέτρηση το ποσοστό αλκοόλ στο αίμα του προσδιορίσθηκε τελικώς στον απίστευτο αριθμό του 2,72 gr ανά λίτρο που είναι από τους μεγαλύτερους αριθμούς χρήσης αλκοόλ που έχουν καταγραφεί στα ελληνικά και ευρωπαϊκά χρονικά".

Μονο? Εγω θα ελεγα οτι "είναι από τους μεγαλύτερους αριθμούς χρήσης αλκοόλ που έχουν καταγραφεί στα Ελληνικά, στα Ευρωπαϊκά, στα Αμερικανικά και Ασιατικά χρονικά", να μη σου πω οτι ειναι πρωτακουστο ακομα και για τα δεδομενα του Ηλιακου μας συστηματος, αν οχι και του Γαλαξια ολοκληρου! shame.gif

 

Παιδια, να σοβαρευτουμε λιγο? Οι αριθμοι που γραφονται απο δω κι απο κει δεν λενε τιποτα. Τα ορια που εχουν μπει στην Ελλαδα αλλα και αλλου για την ανεκτη ποσοσητα  αλκοολ στο αιμα ενος ανθρωπου, και που ειναι κατα πολυ μικροτερα απο αυτα που ηταν πριν 20 χρονια (για λογους καθαρα εισπρακτικους και μονο)  ειναι μετρημενα "σε συνθηκες εργαστηριου", και δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Ή αν θελετε, ανταποκρινονται εν μερει στην πραγματικοτητα.

 

Το πως θα επηρεασει εναν ανθρωπο το αλκοολ δεν ειναι απολυτο, δεν ειναι δηλαδη "με 0.5 στο αιμα εισαι Οκ, με 1.3 μεθυσμενος, με 3.0 πεθαμενος". Δεν παει ετσι. Αν ηταν ετσι, στον πλανητη δεν θα ζουσαν 7,3 δις ανθρωποι, δεν θα ζουσαν ουτε οι μισοι. :P  Το πως επηρεαζει καποιον το αλκοολ εξαρταται απο πολλους παραγοντες, οπως το φυλο του ανθρωπου, το βαρος του, την ψυχολογικη και σωματικη του κατασταση, το αν εχει φαει, ποσο εχει φαει και τι εχει φαει, τον χρονο που χρειαστηκε για να πιει μια Χ ποσοτητα αλκοολ, και απο ενα καρο ακομα παραγοντες. Στις γυναικες για παραδειγμα, η ποσοτητα αλκοολ στο αιμα ειναι μεγαλυτερη απ'οτι στου αντρα, οταν και οι δυο εχουν πιει ακριβως την ιδια ποσοτητα αλκοολ. Πχ, 1.00 θα δειξει η αναλυση αιματος στην γυναικα, 0.70 θα δειξει στον αντρα. Οι αριθμοι αυτοι ομως απο μονοι τους δεν λενε τιποτα.

 

Ο μεσος ανθρωπος γινεται "κοκκαλο" με 3-4 ποτηρια κρασι. Ποσοτητα αλκοολ δηλαδη για...μωρα. Και οταν λεω ο μεσος ανθρωπος, εννοω τον ανθρωπο που πινει ενα ποτηρακι καθε Πασχα και Χριστουγεννα, αντε και σε κανα γαμο καποιου φιλου. Γι αυτον τον μεσο ανθρωπο λοιπον, τα ορια που εχουν βγαλει για την ποσοτητα αλκοολ στο αιμα ειναι απολυτως σωστα. Αλλα αραξτε, γιατι αυτα τα ορια δεν λενε τιποτα για καποιον που πινει συχνα ή συστηματικα.

 

Δυο παραδειγματα. Εχω εναν φιλο που πινει παντα κρασι. Στα 3 ποτηρακια κοκκινιζουν τα ματια του, αρχιζει να ψευδιζει και παραπαταει. Στην κατασταση αυτη, δεν μπορει να οδηγησει αμαξι. Αν τον δει καποιος που δεν τον ξερει, θα σκεφτει σιγουρα οτι ο τυπος εχει πιει "τα αντερα του". Αν του κανουν αλκοτεστ, θα τον βρουν απολυτα ικανο να οδηγησει, συμφωνα παντα με την μετρηση του αλκοολομετρου που θα δειξει φυσικα χαμηλη ποσοτητα αλκοολ στο αιμα του.

 

Η δευτερη περιπτωση αφορα εμενα. Στη δεκαετια των 90s, καλοκαιρι, η standard ποσοτητα αλκοολ που επινα καθημερινα ηταν ενα μπουκαλι 5ρι Metaxa με Sprite και παγο απο τις 9-10 το βραδυ ως τις 12, και μετα ως το πρωι απειρη ασπρη τεκιλα. Μιλαμε για εξωπραγματικες ποσοτητες αλκοολ, και αυτο σε καθημερινη βαση. Θυμαμαι επινα νερο καθε 3 μερες. :P Μετα απο ολα αυτα, θα περιμενε κανεις να ειμαι καθε πρωι στο νοσοκομειο ή νεκρος. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι καθε πρωι εγω ημουν σαν να μην ειχα πιει σχεδον τιποτα, και συνηθως πηγαινα στο καπακι και ανοιγα το μαγαζι και δουλευα ως το μεσημερι.

 

Μην κολλατε λοιπον_μονο_στους αριθμους. Η υποθεση του αλκοολ στο αιμα και οι παρενεργειες του δεν ειναι απλη αριθμητικη, δεν μετριεται με απολυτες πραξεις, 2+2=4, και δεν υπαρχουν standards, με Χ ποσοτητα αλκοολ εισαι Οκ, με Υ ποσοτητα αλκοολ εισαι μεθυσμενος και με Ζ ποσοτητα αλκοολ εισαι νεκρος. Ας αφησουμε στην ακρη ακυρα συμπερασματα του τυπου "ο άνθρωπος ήταν απλά εγκληματίας" γιατι με το ιδιο σκεπτικο ο μισος τουλαχιστον πληθυσμος της χωρας_και οχι μονο της χωρας μας_ειναι εγκληματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε καταράκτη σωστά μιλάς....

τα είπα περιληπτικά 2 ποστες παραπάνω  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο παραδειγματα. Εχω εναν φιλο που πινει παντα κρασι. Στα 3 ποτηρακια κοκκινιζουν τα ματια του, αρχιζει να ψευδιζει και παραπαταει. Στην κατασταση αυτη, δεν μπορει να οδηγησει αμαξι. Αν τον δει καποιος που δεν τον ξερει, θα σκεφτει σιγουρα οτι ο τυπος εχει πιει "τα αντερα του". Αν του κανουν αλκοτεστ, θα τον βρουν απολυτα ικανο να οδηγησει, συμφωνα παντα με την μετρηση του αλκοολομετρου που θα δειξει φυσικα χαμηλη ποσοτητα αλκοολ στο αιμα του.

 

Η ανάλυση σου είναι λανθασμένη.

 

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι "Έσοδα μείον Έξοδα", δηλαδή "καταναλώνω μεν, μεταβολίζω δε". Ο γνωστός σου προφανώς μεταβολίζει πολύ πιο αργά από ότι μεταβόλιζες εσύ, στην περίοδο που αναφέρεις. Αν μεταβόλιζες αργά, τότε θα ήσουν διαρκώς (σύμφωνα με τα στοιχεία που μας δίνεις) σε κατάσταση μέθης. Με την πάροδο του χρόνου, μεταβολίζεις βραδύτερα (ούτως ή άλλως) και την επόμενη φορά που θα πιεις όσο έπινες (μάλλον ποτέ, εδώ που τα λέμε) θα το θυμηθείς αναπόφευκτα.

 

Το ποσοστό αλκοόλ στο αίμα ενός που μεταβολίζει αργά, αυξάνεται ταχύτερα (κάποιοι κουδουνίζουν με δύο μεγάλα ποτήρια μπύρας) ενώ εγώ (όταν ήμουν νεότερος) ίδρωνα και "ξεμέθαγα" έχοντας πιει σχεδόν οτιδήποτε.

 

Ο Νόμος βέβαια, ποτέ δεν μπορεί να λειτουργεί περιπτωσιολογικά : κάπου πρέπει να οριστεί ένας πήχης, όπως ακριβώς συμβαίνει και στο έγκλημα που λέγεται "αποπλάνηση ανηλίκου". Ορίζεται κάποιο πρόσωπο ως ανήλικο και εκεί τελειώνει η ιστορία.  Έτσι και με το "ποσοστό αλκοόλ στο αίμα".

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν κάποιος έχει πιει παραπάνω από ένα ποτήρι από οποιοδήποτε αλκοολούχο ποτό, ας μην οδηγήσει. Δεν είναι μόνο το αν είναι ή αν δεν είναι μεθυσμένος. Μπορεί απλά να κάνει έναν πονοκέφαλο, μπορεί να έχει μη-διαγνωσμένη υπέρταση, μπορεί να πειραχτεί το στομάχι του προκαλώντας ίλιγγο, κλπ. Ας οδηγήσει κάποιος άλλος, δεν είναι δα και τόσο τρομερό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησουμε στην ακρη ακυρα συμπερασματα του τυπου "ο άνθρωπος ήταν απλά εγκληματίας" γιατι με το ιδιο σκεπτικο ο μισος τουλαχιστον πληθυσμος της χωρας_και οχι μονο της χωρας μας_ειναι εγκληματιες.

 

Πρώτον, δεν είναι δικό μου συμπέρασμα αλλά του νόμου.

Δεύτερο, παρόλο που έχεις δίκιο ότι η χ ποσότητα αλκοόλ επηρεάζει διαφορετικά τον καθένα μας, η ποσότητα που βρέθηκε στο αίμα του Παντελίδη θα μέθαγε και ελέφαντα οπότε το επιχείρημά σου δεν στέκει.

Τρίτο, το ότι κάποιος μπορεί να αντέχει το ποτό και να μην γίνεται εύκολα κομμάτια δεν σημαίνει πως θα διατηρεί επαρκή αντανακλαστικά για οδήγηση ακόμα κι όταν ο ίδιος νιώθει ΟΚ.

Τέταρτο και τελευταίο, είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα μας να κρίνει από ποιο ποτήρι και μετά δεν μπορεί να οδηγήσει. Και επειδή όπως είπα το αυτοκίνητο είναι εν δυνάμει φονική μηχανή καλά θα κάνουμε να μην οδηγάμε όταν πίνουμε. .&-

 

Κοινώς, καλά αυτά που λες αλλά άσχετα τελικά με το θέμα.

 

Ξέρεις πόσος κόσμος έχει καταλήξει στο νοσοκομείο ή και στο νεκροτομείο γιατί κάποια στιγμή είπε "'Ντάξει μωρέ, καλά είμαι, θα το πάρω το αυτοκίνητο". Οι άνθρωποι είναι εν γένει πολύ κακοί στο να κρίνουν τους περιορισμούς τους και τις ικανότητές τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε καταράκτη σωστά μιλάς....

τα είπα περιληπτικά 2 ποστες παραπάνω  ;)

Το ειδα ωρε Dim, απλα ειπα να το αναλυσω λιγο γιατι εχω βαρεθει να ακουω απ'το πρωι ως το βραδυ τα καναλια να μιλανε για το "απιστευτο" ποσοστο αλκοολ στο αιμα του Παντελιδη και ολοι κανουν σαν να μην εχουν καν δει μπουκαλι ουισκι στη ζωη τους. Σιγα σιγα θα τον βγαλουμε και εγκληματια τον ανθρωπο. Η υπερβολη σ'αυτη τη χωρα δεν παιζεται...

Απ'τη αλλη, και εξω απο την υποθεση αλκοολ, υπαρχουν μερικα περιεργα πραγματα στην ολη ιστορια και εχουν ειπωθει απο καποιους που ερευνουν το ατυχημα. Οπως για παραδειγμα οτι η θεση του οδηγου ηταν πολλες σκαλες μπροστα, δηλαδη ηταν τραβηγμενη μπροστα τοσο που μονο μια γυναικα θα μπορουσε να οδηγει, καθως ο Παντελιδης απλα δεν θα χοραγε να καθησει. Μετα ειναι περιεργο και αυτο που εκανε η μια απο τις κοπελες που ηταν στο αμαξι, δηλαδη με το που βγαινει απο το αμαξι αρχισε να επαναλαμβανει τη φραση "δεν οδηγουσα εγω" χωρις να τη ρωτησει καποιος.

Ολα αυτα ειναι περιεργα.....thin.gif

 

@Trolley, η Χ ποσοτητα αλκοολ στο αιμα δεν λεει κατι απο μονη της. Η μανα μου_γεννημενη το 1937_με μια μπυρα θα τα "τιναξει". Στο αιμα της θα βρουν μια ποσοτητα αλκοολ που ακομα και στις_διασημες πλεον_γατες μου δεν μπορουν να προκαλεσουν καμια απολυτως παρενεργεια.

 

Ο Νόμος βέβαια, ποτέ δεν μπορεί να λειτουργεί περιπτωσιολογικά : κάπου πρέπει να οριστεί ένας πήχης, όπως ακριβώς συμβαίνει και στο έγκλημα που λέγεται "αποπλάνηση ανηλίκου". Ορίζεται κάποιο πρόσωπο ως ανήλικο και εκεί τελειώνει η ιστορία.  Έτσι και με το "ποσοστό αλκοόλ στο αίμα".

Κι εκει ακριβως ειναι το προβλημα, στο "ορίζεται κάποιο πρόσωπο ως ανήλικο και εκεί τελειώνει η ιστορία". Δεν τελειωνει καμια ιστορια ετσι. Αυτα τα ζητηματα δεν ειναι ποτε ασπρο-μαυρο, γι αυτο και γινονται παρερμηνειες και παρεξηγησεις.

 

Πρώτον, δεν είναι δικό μου συμπέρασμα αλλά του νόμου.

Ε, αμα ειναι του νομου, ενταξει...yawn.gif

 

η ποσότητα που βρέθηκε στο αίμα του Παντελίδη θα μέθαγε και ελέφαντα...

Επετρεψε μου να αμφιβαλω. Τα εγραψα και παραπανω, τα "ορια"αυτα ειναι για "παρθενους" οργανισμους, δηλαδη για...μωρα ή για τυπους που πινουν καθε Πασχα και Χριστουγεννα. Μη με κανεις να επαναλαμβανομαι. 

 

Κοινώς, καλά αυτά που λες αλλά άσχετα τελικά με το θέμα.

Κοινως, ξαναδιαβασε τι εγραψα. Ποιο "μεσα" στο θεμα (που ειναι η ποσοτητα αλκοολ στο αιμα του Παντελιδη και τα "ορια" που εχουν βγαλει καποιοι) δεν παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αμα ειναι του νομου, ενταξει..

 

Αυτό δεν είναι εντάξει, αν μου επιτρέπεις. Σε μία υποτιθέμενη περίπτωση όπου κάποιος έμπαινε στο σπίτι σου και σου έκλεβε τον εξοπλισμό, θα υπήρχε εκ' μέρους σου επίκληση του Νόμου, και τυχόν επιχείρημα του κλέφτη "μα είχε πολλά, είπα να πάρω λίγα", δεν θα ήταν αρκετό για να πείσει.

 

Αυτό εννοώ όταν γράφω "η ιστορία τελείωσε", εννοώ ότι τελείωσε για το Νόμο, όχι ότι εγώ προσωπικά συμφωνώ πάντοτε με τα λογής-λογής νομοθετήματα. Ο Νόμος δεν επιδιώκει να επιβάλλει Δικαιοσύνη με κανέναν άλλο τρόπο παρά μόνο με το να είναι ίδιος για όλους (όταν αυτό δε συμβαίνει, δεν υπάρχει Δικαιοσύνη, με κανένα Νόμο).

 

Αν ο Παντελίδης είχε υπερβεί το προβλεπόμενο από το Νόμο όριο (δεν ξέρω ποιο είναι) τότε θα υπάρξουν πολλά (πολλά !!!) προβλήματα, ανεξάρτητα από το προσωπικό μας ιστορικό στην κατανάλωση αλκοόλ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια λεμε βρε Trolley. Σε καποιες_πολλες_περιπτωσεις δεν αρκει το τι λεει καποιος νομος, ολοι ξερουμε οτι πολλες περιπτωσεις πρεπει να εξεταζονται και με κριτηρια περα απο τα γενικα κριτηρια που βαζει καποιος νομος.

 

Σε μία υποτιθέμενη περίπτωση όπου κάποιος έμπαινε στο σπίτι σου και σου έκλεβε τον εξοπλισμό...."

Μη με αγχωνεις τωρα. :P Εχω το Hammond και το MOXF πακεταρισμενα στις βαλιτσες τους στον διαδρομο και αν το βραδυ μπει καποιος_χτυπα ξυλο_θα ειναι τα πρωτα που θα δει και μαλλον θα παρει. Βαριεμαι να τα βαλω πισω στη θεση τους και να τα συνδεσω, οποτε ας ελπισουμε οτι σε μια πιθανη περιπτωση κλοπης, ο κλεφτης θα αφησει πισω το Hammond γιατι θα το βρει βαρυ για κουβαλημα, εστω και τωρα που ειναι μεσα στην hard case του. 25.5 κιλα δεν ειναι και λιγα, ελπιζω να σκεφτει το ιδιο λογικα και ο κλεφτης. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου