Προς το περιεχόμενο

R.I.P. Παντελή Παντελίδη


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κατι αλλο...

 

Μην σκεφτόμαστε μονο το "ε, ήπια, και αν σκοτωθω σκοτώθηκα", ή εγω ειμαι έμπειρος οδηγός, προσέχω και ας εχω πιει, ή εμενα δεν με πειράζει αυτο που ήπια, "

 

Και φυσικα αυτός που πιει και σκοτωθεί, θα πούνε - πούμε πως "πήγαινε γυρευοντας"

 

Ομως....

 

Σκεφτείτε λιγο το ενδεχόμενο να εχουμε πιει, να είμαστε κατα τα λεγόμενο μας κομπλέ, να τρακαρουμε, αλλα να ....Σκοτώσουμε!

 

Πώς φαντάζεστε τους εαυτούς σας/ μας ξέροντας οτι εχουμε σκοτώσει κάποιον, ενα παιδί, μια γυναίκα κτλ;

 

Γιατι καλά εμείς να πηγαίναμε γυρευοντας... Οι αλλοι ομως;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για αυτο δεν παμε μπροστα....Δυστυχως

 

Αν ο καθένας μας έκανε στον άλλον αυτο που θα ηθελε να του κσνουνε, θα ζούσαμε σε έναν ...."εικονικά πλασμένο κόσμο"!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Waterfall όσον αφορά το ότι η ένδειξη του αλκοτέστ δεν είναι απόλυτα αντικειμενικό κριτήριο. Δεν είναι τυχαίο ότι στις ΗΠΑ κάνουν πλήρη έλεγχο ευστάθειας, ισορροπίας κλπ.

 

Λάθος φίλε μου. Το αλκοτεστ είναι αντικειμενικό κριτήριο. Στην πραγματικότητα είναι το μοναδικό κριτήριο που χρειάζεται να υπάρχει. Και μάλιστα έπρεπε να είναι ποιοτικό όχι ποσοτικό. Θετικό? κύριε παραδώστε άδεια δίπλωμα και ελάτε μαζί μας να οριστεί δικάσιμος. Αρνητικό? στο καλό... Δεν χρειάζεται ούτε έλεγχος ισορροπίας ούτε ευστάθειας ούτε λοιπές ανοησίες για τους λόγους που εξήγησα σε προηγούμενο ποστ (υπάρχουν μη ανιχνεύσιμες κλινικά παρενέργειες του αλκοόλ).

 

Πιθανόν να αναφέρεσαι στην αντικειμενικότητα ή μη του αλκοτέστ όσον αφορά στην επίδραση που μπορεί να έχει μία συγκεκριμένη ποσότητα αλκοόλης στο αίμα στον καθένα μας, κάτι το οποίο όντως είναι σωστό. Το αλκοτεστ σου δείχνει ένα νούμερο, το οποίο αντιστοιχεί στα επίπεδα αλκοόλης τη συγκεκριμένη στιγμή στο αίμα σου. Αυτό είναι αντικειμενικό δε σηκώνει συζήτηση (στα πλαίσια πάντα του πιθανού σφάλματος κτλ.).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ούτε έλεγχος ισορροπίας ούτε ευστάθειας ούτε λοιπές ανοησίες για τους λόγους που εξήγησα σε προηγούμενο ποστ

 

Βρε συ gkourelis, εγώ να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά εδώ απορρίπτεις αυτοβούλως και συλλήβδην τις πρακτικές του ίσως πιο αυστηρού κράτους στον κόσμο όσον αφορά τον έλεγχο οδήγησης υπό επήρεια.

 

Πιθανόν να αναφέρεσαι στην αντικειμενικότητα ή μη του αλκοτέστ όσον αφορά στην επίδραση που μπορεί να έχει μία συγκεκριμένη ποσότητα αλκοόλης στο αίμα στον καθένα μας, κάτι το οποίο όντως είναι σωστό.

 

Προφανώς σε αυτό αναφέρομαι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όντως πολύ σωστή κατεύθυνση πήρε η κουβέντα στη χώρα του ασύδοτου οδηγού κάθε τύπου οχήματος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να αναφέρεσαι στην αντικειμενικότητα ή μη του αλκοτέστ όσον αφορά στην επίδραση που μπορεί να έχει μία συγκεκριμένη ποσότητα αλκοόλης στο αίμα στον καθένα μας, κάτι το οποίο όντως είναι σωστό. Το αλκοτεστ σου δείχνει ένα νούμερο, το οποίο αντιστοιχεί στα επίπεδα αλκοόλης τη συγκεκριμένη στιγμή στο αίμα σου. Αυτό είναι αντικειμενικό δε σηκώνει συζήτηση (στα πλαίσια πάντα του πιθανού σφάλματος κτλ.).

 

Εγώ ένα θα σας πω.

 

Ένα αυτοκίνητο που πάει με τα ταπεινά 60 χλμ την ώρα (60.000 μέτρα την ώρα) ήτοι 1.000 μέτρα το λεπτό, ήτοι 16 μέτρα το δευτερόλεπτο, πάει με 1,6 μέτρο το δέκατο του δευτερολέπτου.

 

Και η παραμικρή ποσότητα αλκοόλ στο αίμα μπορεί να κάνει τη διαφορά από το να σταματήσεις μπροστά στην επίσης ζαλισμένη γκομενίτσα που πετάχτηκε στο δρόμο ή να την έχει περάσει το μισό αυτοκίνητο από πάνω.

Με 60 χλμ.

 

Όσο και να είσαι ο μέγας μάγκας που αντέχεις τα δύο μπουκάλια το βράδυ, όσο και να είσαι ο ίδιος ο Ιαβέρης στο τιμόνι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος φίλε μου. Το αλκοτεστ είναι αντικειμενικό κριτήριο. Στην πραγματικότητα είναι το μοναδικό κριτήριο που χρειάζεται να υπάρχει. Και μάλιστα έπρεπε να είναι ποιοτικό όχι ποσοτικό. Θετικό? κύριε παραδώστε άδεια δίπλωμα και ελάτε μαζί μας να οριστεί δικάσιμος. Αρνητικό? στο καλό... Δεν χρειάζεται ούτε έλεγχος ισορροπίας ούτε ευστάθειας ούτε λοιπές ανοησίες για τους λόγους που εξήγησα σε προηγούμενο ποστ (υπάρχουν μη ανιχνεύσιμες κλινικά παρενέργειες του αλκοόλ).

Θα διαφωνήσω κάθετα.

 

Το πρόβλημα δεν είναι στο αλκοόλ αυτό καθαυτό.

Είναι στην επίδραση που έχει στον ανθρώπινο οργανισμό (νευρικό σύστημα κλπ) και υπό κάποιες προϋποθέσεις (ποσότητα υπό κάποιες συνθήκες ή μόνο ποσότητα) τον κάνει μη ικανό να ανταπεξέλθει στις πιθανές συνθήκες ασφάλειας (γι' αυτόν ή για άλλους).

 

υπάρχουν μη ανιχνεύσιμες κλινικά παρενέργειες του αλκοόλ.

Σκέψου μόνο για πόσα πράγματα ισχύει αυτό.

 

Καφές (σε υπερβολικές ποσότητες), λίγος ύπνος, κατάσταση αυξημένου stress, πυρετός, υπερβολική κόπωση (πνευματική ή σωματική), υπερβολικά μεγάλο γεύμα, κλπ.

 

στη χώρα του ασύδοτου οδηγού κάθε τύπου οχήματος.

Ταπεινά ευχαριστώ. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι στο αλκοόλ αυτό καθαυτό.

Είναι στην επίδραση που έχει στον ανθρώπινο οργανισμό (νευρικό σύστημα κλπ) και υπό κάποιες προϋποθέσεις (ποσότητα υπό κάποιες συνθήκες ή μόνο ποσότητα) τον κάνει μη ικανό να ανταπεξέλθει στις πιθανές συνθήκες ασφάλειας (γι' αυτόν ή για άλλους).

 

Και ποιος κρίνει την επίδραση; Εσύ, ο μεθυσμένος;

Που νννομίζεις πώς είσαι χικ μια χαρά;

Όπως ο Παντελίδης;

Πες μου πώς ξέρει ο πιωμένος πόσο τον πιάνει και πόσο όχι;

ΠΙΩΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ!

Επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει διαύγεια και σωστές αντιδράσεις;

Πόσους μεθυσμένους έχεις δει στη ζωή σου να προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι μια χαρά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ gkourelis, εγώ να συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά εδώ απορρίπτεις αυτοβούλως και συλλήβδην τις πρακτικές του ίσως πιο αυστηρού κράτους στον κόσμο όσον αφορά τον έλεγχο οδήγησης υπό επήρεια.

 

Τίποτα δεν απορρίπτω αυτοβούλως. Τις πρακτικές που ισχύουν στις ΗΠΑ δεν τις γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρουν στο ελάχιστο. Εγώ μιλώ από την ιατρική πλευρά του θέματος μιας και αυτή είναι η ιδιότητά μου; δεν είμαι νομικός. Από την μεριά μου λοιπόν ναι απορρίπτω συλλήβδην μεν τις διάφορες πρακτικές, σε καμία περίπτωση όμως αυτοβούλως, μιας και η άποψή μου αυτή συνάδει 100% με επιστημονικές αποδείξεις. Από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος του οποίου η αντιληπτική ικανότητα, η κριτική σκέψη, τα αντανακλαστικά κτλ μπορούν να επηρεαστούν με ποσότητα αλκοόλης 0,000001 mg/dL, ο νόμος ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι σαφής και αποτρεπτικός όσον αφορά στον συνδυασμό αλκοόλ και οδήγησης. Αυτά τα 2 δεν πάνε μαζί πως να το κάνουμε. Τα υπόλοιπα περί ορίων, εξετάσεων στο δρόμο από όργανα της τάξης, εγώ αντέχω μη φοβάσαι, σιγά κάθε μέρα το κάνω είναι ανόητα και επικίνδυνα. Και ξανατονίζω το ρόλο του καθενός μας ατομικά στην συλλογική ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος κρίνει την επίδραση; Εσύ, ο μεθυσμένος;

Που νννομίζεις πώς είσαι χικ μια χαρά;

Όπως ο Παντελίδης;

Πες μου πώς ξέρει ο πιωμένος πόσο τον πιάνει και πόσο όχι;

ΠΙΩΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ!

Βρε συ συμφωνώ.

 

Αλλά προσπαθώ να πω ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Όπως προείπα έχω κάνει πολλές τέτοιες βλακείες κι εγώ.

 

Όμως ενώ εγώ αισθάνθηκα απαίσια και προσπάθησα να το αποβάλλω το ρημάδι το ξέσπασμα (με ή χωρίς αλκοόλ) στο τιμόνι, υπάρχουν άλλοι που το επιδιώκουν.

 

Και η αστυνόμευση κάπου πρέπει να σταματάει και να αρχίσει να δουλεύει η συνείδηση.

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι ο μεθυσμένος ξέρει ότι είναι μεθυσμένος και θα έχει πρόβλημα αν οδηγήσει (κρίνοντας μόνο από την δική μου εμπειρία βέβαια).

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου