Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο σε συνδιασμό με shure sm 57 - metal guitars


sotosprince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι να βρω μικροφωνο ίσως ακόμα και πυκνωτικό για να χρησιμοποιησω σε συνδιασμο με το sm 57. Εχω εναν boogie mark IIi combo και μεχρι στιγμης προσπαθω να ηχρογραφω τοποθετώντας το μικροφωνο σε διαφορετικες θεσεις μπροστα στο ηχειο για διαφορετικους ηχους. Εχει χρησιμοποιησει κανεις το 57 με Rode M3 η CAD 189? Επισης, ποιο πυκνωτικο θα προτείνατε μεχρι 100 ευρω;  Ευχαριστω πολυ!

Εδώ ειναι ένα παραδειγμα με shure sm 57 σε διαφορετικές θέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

η χρήση ενός δεύτερου δυναμικού μικροφώνου δεν νομίζω ότι αξίζει σαν κίνηση αναβάθμισης του ήχου σου...  άλλωστε μπορείς πάντα να πειραματιστείς με συνδυασμό διαφόρων θέσεων του 57 μέσω επανεγγραφών και νέων settings...

 

η απόκτηση ενός πυκνωτικού τώρα βάζει σοβαρά και την παράμετρο του "χώρου" στο παιχνίδι όπως και την ποιότητα του προενισχυτή (σε μεγαλύτερο πλέον βαθμό)... προσοχή λοιπόν εδώ γιατί καραδοκεί και μια εν δυνάμει "υποβάθμιση"  του αποτελέσματος μέσω της προσθήκης της καταγεγραμμένης πληροφορίας ενός "κακού" χώρου...

 

πριν προβείς λοιπόν στην εκταμίευση χρημάτων για την απόκτηση μικροφώνου, σου προτείνω να βρεις ένα οποιοδήποτε φθηνό ως δανεικό και να αποκτήσεις μέσα από  μια λιγόχρονη πειραματική παράλληλη χρήση του, ένα ελάχιστο σημείο αναφοράς που σίγουρα θα σε βοηθήσει να επανακαθορίσεις τις ανάγκες σου...

 

αν τελικά αποφασίσεις την αγορά του, δική μου πρόταση είναι το Audio-Technica AT2020 που μπορεί παράλληλα να σου καλύψει ικανοποιητικά και όποια άλλη ανάγκη για ηχογράφηση σου παρουσιαστεί (από φωνές έως ακουστικά όργανα)... για τα μοντέλα που αναφέρεις δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε δεν έχω και γνώμη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου