Προς το περιεχόμενο

John Petrucci


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ένα δογματικό κριτήριο,καθαρά προσωπικό και γενικευμένο,το παραθέτω και βρίστε με όσο θέλετε... :roll:

 

Οποιος κιθαρίστας άμα κοπεί το ρεύμα πάει για σύνταξη,αυτόματα για μένα μεταπίπτει σε χαμηλώτερη κατηγορία.Ο νοών νοείτω... :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεί να φανεί κοινότυπο αλλά ο petrucci μου θυμίζει όλη αυτή την παλιοπαρέα των '80s επιδειξιομανών shreders με καντάρια μόστρας (τεχνικής) και ελάχιστη ουσία (feeling). Kαι ναι μεν τότε ως πιτσιρίκια ψαρώναμε και τους βλέπαμε σαν θεούς, αλλά πλέον όσοι απέμειναν μοιάζουν με καρικατούρες μιας και η εποχή τους πέρασε. Ρωτήστε κιθαρίστες κάποιας ηλικίας (35+), αν προτιμούν τα sweeping arpegios του becker από τις ομοβροντιές του τζιμάρα στο voodoo chile, τα divebombing του van halen από τα "δάκρυα" της fender του ριτσι στο child in time, τα 10δάκτυλα taping του buckethead ή την αιθέρια μελωδία του ντικ ντειλ στο misirlou..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικά διακρίνω ομορφιά σε όλα αυτα που ανάφερες..

δεν υπάρχει ένα συναίσθημα στην ζωή μας γιαυτο και δεν υπάρχει μόνο ενα είδος μουσικής η εκτέλεσης ενος μουσικού οργάνου.

αλλιώς θα χτυπήσεις την χορδή οταν θέλεις να βγάλεις οργή και αλλιώς όταν θέλεις να έκφρασης τον έρωτα σου...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικά διακρίνω ομορφιά σε όλα αυτα που ανάφερες..

δεν υπάρχει ένα συναίσθημα στην ζωή μας γιαυτο και δεν υπάρχει μόνο ενα είδος μουσικής η εκτέλεσης ενος μουσικού οργάνου.

αλλιώς θα χτυπήσεις την χορδή οταν θέλεις να βγάλεις οργή και αλλιώς όταν θέλεις να έκφρασης τον έρωτα σου...

 

+1000

 

Ωραίος! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vitrougian το child in time ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι σε fender... Με gibsonaki hollowbody έπεζε τότε.... :wink: Καταπληκτικός ήχος του τότε και άμεσα αναγνωρίσιμος :) :) (Όχί ότι δεν ήταν μετά με την fender!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙστεύω ότι ο Πετρούσις (σικ) και τεχνική έχει και μελωδία. Δηλαδή στο Scenes from a memory δεν ήταν μελωδικός; Για να μην πω για το Images and words...

Είναι όμως και αλήθεια, ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχει να δείξει και τόσα πολλά. Και σ αυτό δεν φταίει μόνο ο ίδιος, όσο όλη η μπάντα, αφού όλοι εμείς και ολόκληρη η μουσική κοινότητα τους έκανε τεμενάδες, τους έβγαλε 10000000000 φορές εξώφυλλο, τους έκανε άλλες τόσες φορές "καλύτερος μουσικός της χρονιάς" κλπ κλπ.΄Και οι Theater (τους οποίους όσο αγαπώ, τόσο μισώ), μπαίνουν στο στούντιο και κάθονται κανα τριβδόμαδο και βγάζουν δίσκο. Και μη μου πείτε ότι δουλεύουν τα κομμάτια σπίτια τους, που όλοι είναι παντρεμένοι και με χίλια δυο άλλα τζάτζαλα και ο ένας εδώ ο άλλος 20000 χιλιόμετρα παραπέρα...

Ναι πειραματίζονται, ναι δεν θέλουν να είναι κολλημένοι σε ένα είδος μουσικής, αλλά την έχουν καραδεί, και κυρίως ο μαλέας ο Portnoy, ο οποίος ναι μεν είναι και γαμώ τους ντράμερ, αλλά νομίζει ότι είναι κι ο Αλιάγας και σε λίγο θα θέλει πρωινή εκπομπή.

Ας συγκεντρωθούνε λίγο, γιατί κι εγώ ένοιωσα τρισευτυχισμένος όταν βγήκε το Scenes from a memory, και είπα ότι οι Theater είναι το καλύτερο συγκρότημα που πάτησε το πόδι του σε όλο τον γαλαξία, αλλά μετά είδα ότι παραχαλαρώσανε. Αντί λοιπόν να τους νοιάζει αν κάποιος κατεβάζει τα κομμάτια τους από το Ιντερνετ, ή αντί να πουλάει ο Portnoy τα βιντεάκια του, ας κάτσουν κανα τρίμηνο στο στούντιο με όρεξη για πραγματική δουλειά και ν αφήσουν τις παπαρδέλες.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας,

 

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μην αρέσουν σε κάποιον οι DT, αλλά ρε παιδιά μου τη σπάει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ όταν αυτά τα άτομα τους θάβουν...εντάξει δεν σ'αρέσουν αλλά μην τους θάβεις κιόλας...η μουσική γούστα είναι...εμάς μας αρέσει εσένα όχι...απλά πράγματα...απλώς μην παρακολουθείς το τόπικ και άσε εμάς που γουστάρουμε να γράφουμε τα δικά μας...

όπως εγώ δεν θα ανοίξω καν ένα θέμα πχ με U2, για να γράψω ότι δεν μου αρέσουν έτσι και εσείς μη το κάνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλώντας' date='

 

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μην αρέσουν σε κάποιον οι DT, αλλά ρε παιδιά μου τη σπάει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ όταν αυτά τα άτομα τους θάβουν...εντάξει δεν σ'αρέσουν αλλά μην τους θάβεις κιόλας...η μουσική γούστα είναι...εμάς μας αρέσει εσένα όχι...απλά πράγματα...απλώς μην παρακολουθείς το τόπικ και άσε εμάς που γουστάρουμε να γράφουμε τα δικά μας...

όπως εγώ δεν θα ανοίξω καν ένα θέμα πχ με U2, για να γράψω ότι δεν μου αρέσουν έτσι και εσείς μη το κάνετε[/quote']

 

 

σόρρυ που σπάζεσαι και μάλιστα αφάνταστα,αλλά τα τόπικς είναι ανοιχτά για όλους,κι εσύ μπορείς κάλλιστα να μπείς σε κάτι που αρέσει σε μένα και να πείς τη γνώμη σου....ακόμα και να θάψεις τα δικά μου είδωλα....έλεος

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση δηλαδή να σου αλλάξω εγώ γνώμη για ένα συγκρότημα αν πω τη γνώμη μου? Ο ένας θα πει ο petrucci ο Petrucci δεν έχει συναίσθημα ο άλλος θα πει έχει...θα αλλάξει ένας απ'τους δύο γνώμη? Αποκλείεται...Είναι όπως το αντιλαμβάνεται κανείς...αφορμή για flame war είναι τέτοια τόπικ αλλά επειδή είναι ανοιχτά όπως είπες τα ανεχόμαστε

 

Επίσης, σπάζομαι πολύ όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "έλεος"...Τελευταία έχει γίνει πολύ δημοφιλής αυτή η λέξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση δηλαδή να σου αλλάξω εγώ γνώμη για ένα συγκρότημα αν πω τη γνώμη μου? Ο ένας θα πει ο petrucci ο Petrucci δεν έχει συναίσθημα ο άλλος θα πει έχει...θα αλλάξει ένας απ'τους δύο γνώμη? Αποκλείεται...Είναι όπως το αντιλαμβάνεται κανείς...αφορμή για flame war είναι τέτοια τόπικ αλλά επειδή είναι ανοιχτά όπως είπες τα ανεχόμαστε

 

Επίσης' date=' σπάζομαι πολύ όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "έλεος"...Τελευταία έχει γίνει πολύ δημοφιλής αυτή η λέξη[/quote']

 

 

κι εγώ σπάζομαι με το σπάζομαι...έλεος

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου