Προς το περιεχόμενο

Dream Theater


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω τύχει περιπτώσεις πλήρους άγνοιας (ακουστά μόνο ώς όνομα) και ακόμα περισσότερες περιπτώσεις χλιαρής επαφής...σίγουρα οι Rush δεν είναι για όλα τ'αυτιά, αλλά πραγματικά κάποιοι δίσκοι τους είναι για όσκαρ μουσικής ευφυίας...γενικότερα και όχι μόνο για τον χώρο του ροκ...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε χε ενοιοιτε φιλε Death' date='απλα στην πιο trash μορφη του prog metal.... :) ![/quote']

 

 

μην μπλέκεις τώρα με τα είδη γιατί είναι μεγάλη ιστορία.ειδικά ο όρος prog δεν μου αρέσει καθόλου,οι άλλοι δηλαδή είναι καθυστερημένοι?Προοδευτικοί καλλιτέχνες υπάρχουν σε όλες τις μουσικές.Πρέπει όμως να συννενοούμαστε κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το λες ειναι,πρεπει καπως να συννενοουμαστε...Και για αυτο δεν μπαινουν σε αυτο το σακο του prog ουτε οι watchtower,αλλα ουτε π.χ. οι Death.Μπαινουν οι Dream Theter ,Fates Warning και αλλα τετοια συγκροτηματα.Αυτοι που αναφερω πιο πανω ειναι στο Trash metal.Οι ταμπελες ειναι βλακεια το ξερω,αλλα καπως πρεπει να συννενοουμαστε,οπως ακριβως ειπες.

Μαλλον οταν τωρα πια λεμε prog,δεν εννοουμε την εννοια αυτη οπως μεταφραζεται,'προοδευτικος' αλλα εννοουμε το συγκεκριμενο στυλ.Γιατι π.χ. και για εμενα οι Haggard που συνδιασανε κλασικη μουσικη με το μεταλ ειναι προοδευτικοι!Αλλα δεν τους λες Prog metal...Ετσι πιστευω,και ας μας την σπανε οι βλακωδες αυτες ταμπελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πολλα συγκροτηματα μολις φτιαχνουνε τον δισκο νουμερο ΕΝΑ στην καριερα τους μετα παντα ερχεται η πτωση....Θελουνε να κανουν κατι αλλο?θελουν να δοκιμασουν και να πειραματιστουν οερισοτερο?Δεν ξερω...Βλεπε Metallica μετα απο Black Album' date='Queensryche μετα απο Operation mindcrime και Dream Theater μετα απο Metropolis pt2.Και αλλα πολλα βεβαια.Δεν λεω και οι επομενοι δισκοι πολλοι καλοι,αλλα ισως οχι οτι περιμενεις απο αυτα τα συγκροτιματα.[/quote']

 

 

Eδω θα διαφωνισω, καθως οι Τheater, εχουν βγαλει τουλαχιστον 3(για μενα 4) υπερδισκαρες: Images and Words, Falling Into Infinity, Metropolis pt2 και Six Degrees. Δεν ειδα να ερχεται κορεσμος μετα το ιματζις ουτε μετα το φολινγκ...ειναι αναλογα το γκρουπ παντα.

 

Οσα για τους Rush που λες φιλε Death, σε ενα ποστ πιο κατω, ναι μεν εχουν παραδεχτει οι ιδιοι οι Theater οτι ειναι επιρροη τους, αλλα περα απο αυτη την δηλωση, στα δικα μου αυτια τουλαχιστον, η επιρροη σταματαει εκει.

 

Πλεον Progressive θεωρειται οταν καποιος παιζει τεχνικα. Και οι Theater αυτο κανουν. Aν εξαιρεσεις το images, τοτε το πραγματικο Progressive των theater, σταματαει εκει. Ποτε ομως δεν με απασχολουσε να ακουσω αυτη τη μπαντα επειδη ειναι progressive. Aπλα τους γουσταρα και τιποτα αλλο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα οι δισκοι που αναφερεις που ειναι οντος δισκαρες εκτος του Six degrees για εμενα,ειναι πριν το Metropolis pt2 που αναφερω εγω σαν τον καλυτερο τους δισκο...Δεν αναφερεις καποιο δισκο μετα απο αυτον,αρα ειναι σαν να συμφωνεις μαζι μου....Εκτος βεβαια απο το Six Degrees που ειπα πριν οτι δεν νομιζω να ειναι και δισκαρα.Απλα πολυ καλος δισκος..

 

Εγω στα αυτια μου,μιας και το εθεσες τωρα,ακουω στους Theater μεγαλη επιροη απο Rush και μεσα στα τραγουδια τους,αυτο ειναι καθαρα θεμα γνωμης του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε forensick,στους rush αναφέρθηκε ο φίλος maidenas.όσον αφορά την ταμπέλα του prog ουσιαστικά συμφωνούμε γιατί το πρόβλημα δεν είναι "δεν ακούω theater επειδή δεν είναι επί της ουσίας προοδευτικοί" αλλά η ίδια η ταμπέλα που χαρακτηρίζει ένα είδος με κάποια συγκεκριμένα στοιχεία.

Επίσης δεν νομίζω οτι όποιος παίζει τεχνικά θεωρείται οτι παίζει prog όπως π.χ. οι dillinger escape plan που αν τους ακούσει κάποιος progster θα πει "τι καφρίλα είναι αυτή!!!!" και θα του ρίξει Χ κατευθείαν.Οπότε γυρνάμε σε αυτά που λέγαμε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα οι δισκοι που αναφερεις που ειναι οντος δισκαρες εκτος του Six degrees για εμενα' date='ειναι πριν το Metropolis pt2 που αναφερω εγω σαν τον καλυτερο τους δισκο...Δεν αναφερεις καποιο δισκο μετα απο αυτον,αρα ειναι σαν να συμφωνεις μαζι μου....Εκτος βεβαια απο το Six Degrees που ειπα πριν οτι δεν νομιζω να ειναι και δισκαρα.Απλα πολυ καλος δισκος..

 

Εγω στα αυτια μου,μιας και το εθεσες τωρα,ακουω στους Theater μεγαλη επιροη απο Rush και μεσα στα τραγουδια τους,αυτο ειναι καθαρα θεμα γνωμης του καθενος.[/quote']

 

H αληθεια ειναι οτι θα...διαφωνησω :lol: καθως, θεωρω δισκαρα ΚΑΙ το six degrees αλλα και το Train of Thought. Βασικα, για μενα, αν εξαιρεσεις το "awake" που το θεωρω λιγο πιο κατω και το "octavarium" που μεχρι και το 4ο κομματι εχει κομματαρες, αλλα απο κει και περα με πιανουν χασμουρητα, εχουν βγαλει μονο δισκαρες οι Theater(το πρωτο δεν υπαρχει καν:lol:).

 

Oσο για τους Rush, ναι, μαλλον ειναι στο αυτι του καθενος τι ακουει και τι οχι. Περισσοτερο μεταλλικα ακουω παντως στους θιατερ, παρα Rush.

 

Θες να αρχισουμε να λεμε μπαντες που εχουν το "συνθετικο" Prog στην μουσικη τους, αλλα στην ουσια, απλα παιζουν τεχνικα. Γιατι ναι, οι dillinger, μπορει να παιζουν τεχνικα, αλλα δεν θεωρουνται Prog. Tι γινεται ομως με το "sound of perseverance"(σωστα δεν το γραψα?), που εχει την ταμπελα "prog death"? Tι γινεται με τους Opeth? Τι γινεται με τους Symphony x? Τι γινεται με τοσες και τοσες μπαντες που μονο prog δεν παιζουν, αλλα παιζουν μονο τεχνικα. Τhats my point.

H αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν διαφωνουμε :lol: :lol:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι θα...διαφωνησω :lol: καθως' date=' θεωρω δισκαρα ΚΑΙ το six degrees αλλα και το Train of Thought. [/quote']

 

Forensick συμφωνώ και απαυξάνω... :D :D

 

Κάτω τα χέρια από τέτοιες δισκάρες!!!! ΟΥΣΤ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Λοιπόν όσο για τους rush οι ίδιοι οι theater έχουν δηλώσει πως είναι μία από τις κυριότερες επιρροές τους, όπως και οι floyd, οι yes, oι genesis, οι jethro tull κλπ κλπ

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου