Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης κιθαρας-αμεση αγορα


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερχοντε ελλαδα η γερμανια αυτοι???αν οχι' date='γιατι να μπεις στην διαδηκασια ενω μπορεις να παρεις κατι ευκολοτερα απο εδω η γερμανια το ιδιο καλο?[/quote']

 

Kαλησπερα φιλε μου.Αντιπροσωπος για τους ενισχυτες αυτους ειναι ο ΛΙΟΛΙΟΣ στη Θεσαλλονικη αλλα εγω τον ειδα εδω στην αθηνα στο εξης καταστημα:

The Guitar store

Σουλτανη 4,Εξαρχεια

Τηλ. 2103846200

 

Εγω καταλαβα οτι ο ηχος που θελω να εχω,βγαινει μονο οταν οι τελικες λαμπες ειναι τυπου 6L6.Τετοιες βρηκα μονο σε mesa boogie(50w) με τον φθηνοτερο να ξεκιναει απο 1700 ευρω και αμεσως μετα ειναι ο Traynor(40w) που εχει 800 ευρω και ο Fender hot road deluxe(40w) στα 700 ευρω.

Αν ξερεις οποιουσδηποτε αλλους ενισχυτες απο 15w-30w που να εχουν τελικες λαμπες τυπου 6L6 πες μου γιατι βασικα μ'ενδιαφερουν λιγοτερο απο 40 watt και καιγομαι για αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι λυχνιες 6L6 βγαζουν το λιγοτερο 20 watt η καθεμια οποτε ειναι αδυνατον να βρεις ενισχυτη 15-30 βαττ με 6L6 :lol:

 

Για αυτο οι περισσοτεροι low wattage amps φορανε 6V6 ,EL84 :wink:

 

Στα λεφτα αυτα εγω θα επαιρνα χαλαρα τον Fender Hot Rod Deluxe.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λυχνιες 6L6 βγαζουν το λιγοτερο 20 watt η καθεμια οποτε ειναι αδυνατον να βρεις ενισχυτη 15-30 βαττ με 6L6 :lol:

 

Από μόνη της μια 6L6 βγάζει γύρω στα 11-13 βατ, αν θυμάμαι καλά από τη βιβλιογραφία.

 

Τα 30 βατ με 2 6L6 θα ήταν πιθανώς εφικτά σε τάξη Α. Αλλά δεν ξέρω κανέναν ανάλογο ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, η original ηταν 19 βαττ αλλα η ΤΩΡΙΝΗ 6L6GC βγαζει 30

 

http://en.wikipedia.org/wiki/6L6

 

ασχετο : ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ Η ESQUIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι' date=' η original ηταν 19 βαττ αλλα η ΤΩΡΙΝΗ 6L6GC βγαζει 30

 

http://en.wikipedia.org/wiki/6L6

 

[/quote']

 

I stand corrected! :wink:

 

Πιθανώς το νούμερο που παράθεσα να αφορούσε ισχύ προ-clipping.

 

ασχετο : ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ Η ESQUIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :lol:

 

8O

 

Was? Mein Gott! :P

 

Pm me! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O

Τι εγινε ρε παιδια?Εχασα επεισοδια?

Αnyway.

Λοιπον οπως καταλαβα απ'τα παραπανω δεν γινεται να παρω ενισχυτη με τελικες 6L6 σε λιγοτερα απο 40 watts.Τhat's OK.

Τωρα λοιπον που καταλαβαμε ολοι τι ηχο θελω,μπορειτε να μου πειτε πως θα παρω τον συγκεκριμενο ηχο με τις ιδιαιτεροτητες του σε ενισχυτη με λιγοτερα watt ή ειναι αποκλειστικο προνομιο των λυχνιων 6L6?

Παντως οι EL84 που εχω ακουσει δεν μου αρεσουν καθολου.

Υπαρχουν καποιες λυχνιες που να πλησιαζουν τον ηχο των 6L6,ωστε να παρω τον ιδιο ή παρομοιο ηχο δηλαδη,σε λιγοτερα watts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O

Τι εγινε ρε παιδια?Εχασα επεισοδια?

Αnyway.

Λοιπον οπως καταλαβα απ'τα παραπανω δεν γινεται να παρω ενισχυτη με τελικες 6L6 σε λιγοτερα απο 40 watts.Τhat's OK.

Τωρα λοιπον που καταλαβαμε ολοι τι ηχο θελω' date='μπορειτε να μου πειτε πως θα παρω [u']τον συγκεκριμενο ηχο με τις ιδιαιτεροτητες του[/u] σε ενισχυτη με λιγοτερα watt ή ειναι αποκλειστικο προνομιο των λυχνιων 6L6?

Παντως οι EL84 που εχω ακουσει δεν μου αρεσουν καθολου.

Υπαρχουν καποιες λυχνιες που να πλησιαζουν τον ηχο των 6L6,ωστε να παρω τον ιδιο ή παρομοιο ηχο δηλαδη,σε λιγοτερα watts?

 

Για μια ακόμα φορά...

 

Το ζητούμενο για σένα δεν είναι τα βατ per se αλλά η ένταση n'est pas?

 

¶ρα, γιατί δεν κοιτάς καλέ μου άνθρωπε για κάποιο attenuator ή ενισχυτή με ενσωματωμένο power soak, κλπ, να λύσεις το πρόβλημά σου;; :wink: :D

 

Αφού τον βασικό ήχο που ζητάς τον έχεις στο μυαλό σου, κοίτα τώρα τι μπορείς να κάνεις για να τον έχεις αξιοποιήσιμο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι EL84 που εχω ακουσει δεν μου αρεσουν καθολου.

 

δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα την εκφραση αυτη.. :roll: μεχρι στιγμης εχω ακουσει 3 διαφορετικες υλοποιησεις με EL84, και ηταν η μερα με τη νυχτα μεταξυ τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πάντως ο traynor που ανέφερς επειδή είμαι θαμώνας στα παιδιά στο guitar store είναι αληθινά καλός ενισχυτής και πολύ all around. βέβαια το κουβάλημα είναι ένα ζήτημα, εδώ εγώ έχω τον ac-15 με alnico blue (τον υπερλατρεύω) και μου φεύγει η μέση!

πάντως αν πας στον traynor δε θα το μετανιώσεις.

ψήσου να σκίσεις λίγο τον ac-15 πάντως, είναι best vfm για μένα.

(κι ο classic 30 ωραίος αλλά άλλη γλύκα το voxάκι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψήσου να σκίσεις λίγο τον ac-15 πάντως' date=' είναι best vfm για μένα.(κι ο classic 30 ωραίος αλλά άλλη γλύκα το voxάκι!)[/quote']

 

Thanx Telekris.Θα τον κοιταξω απο βδομαδα,ελπιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου