Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα ανοίχτηκε , γιατί κάποιος φίλος είχε την απορία , για τον εξής λόγο:

 

Διότι ως νέος Mod ήθελα να κάνω μια συζήτηση με όλους για το πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα.

 

Δεν πιστεύω ότι ΔΕΝ μπορούν μερικοί ενήλικες-μορφωμένοι άνθρωποι να συνεννοηθούν επί της αρχής , για 2-3 πραγματάκια.

 

Το «σκληρό» moderation είναι το πιο εύκολο.

 

Σβήνω αβέρτα και στα τέτοια μου ή κλειδώνω και πετάω και ένα punch line κατά το λουκέτο (κρατώντας μάλιστα τον τελευταίο λόγο για εμένα).

 

Το να συζητησουμε ήρεμα και ωραία , έστω το αυτονόητο, πως να συμπεριφερόμαστε Online, το βρίσκω καλλιτερο σαν λυση.

 

Άλλως , ναι δυστυχώς, ή πρώτη λύση μοιάζει η μοναδική.

 

 

 

 

Εγώ ήμουν που ρώτησα για το σκοπό ύπαρξης του νήματος.

 

Δεν είναι θέμα επιλογής. Είναι μονόδρομος. Είτε το αποδέχεστε οι Mods και το forum στρώνει όμορφα και ωραία, ή συνεχίζετε να κρατάτε ημίμετρα (συγνώμη, αλλά είναι αλήθεια) και το  forum παραμένει πεδίο προσωπικής αντιπαράθεσης το καθενός με πολύ ελεύθερο χρόνο και ένα φορτηγό κόμπλεξ να ξεφορτώσει στους ατυχείς συμφορουμίτες του.

 

Υπάρχουν και οι προειδοποιήσεις, υπάρχει και το ban, για μια-δυο μερούλες, μια βδομάδα, ένα μήνα, μόνιμα, όσο χρειαστεί τέλος πάντων μέχρι να ρίξει θερμοκρασία ο εγκέφαλος του κάθε θερμόαιμου. Ξεκινήστε να τα εφαρμόζετε (ΚΑΘΟΛΙΚΆ ΌΜΩΣ), χωρίς χάρες και "'νταξ, μωρέ, παλιό μέλος ο τάδε και ο δείνα, τον ξέρουμε ότι πάντα έτσι είναι, σαν παιδί είπε και μια κουβέντα παραπάνω" και θα δείτε πόσα λιγότερα θέματα στο μέλλον θα χρειαστεί να κλειδωθούν.

 

Παρεπιπτόπτως, με το κλείδωμα θεμάτων είμαι διαμετρικά αντίθετος. Όχι μόνο γιατί τελικά επηρεάζει και όλα τα μέλη, ακόμα και αυτά που υπήρξαν κόσμια και με σεβασμό στους συμφορουμίτες, αλλά ΚΥΡΊΩΣ γιατί χρησιμοποιείται από τη Διαχείριση σαν λύση-Πόντιος Πιλάτος και για να αποφύγει αυτό που δεν θέλει να κάνει, δηλαδή να ban-άρει "φιλικά" σε αυτή και παλιά μέλη.

 

Έτσι για να επανέλθω σε fora του εξωτερικού για το αντι-παράδειγμα, στο MyLesPaul forum έχει ban-αριστεί μέλος, ΜΌΝΙΜΑ, το οποίο συνεχίζει και έχει φιλική και προσωπική σχέση με τους mods και πίνουν τις μπύρες τους τακτικά στην προσωπική τους ζωή. Εδώ...;

 

 

Καινούρια χρονιά έρχεται, μια απόφαση είναι, πάρτε την και δείτε τη συμμετοχή στο forum από νέα και, πάνω απ'όλα, ΥΓΙΉ μέλη να εκτοξεύεται.

 

 

Ή όχι, whateva που λένε και οι πιτσιρίκοι σήμερα.

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ok, πολύ ωραία όλα αυτά.

 

Να διευκρινήσω κάτι.

 

Το συγκεκριμένο θέμα , ήταν με δική μου πρωτοβουλία, δεν έγινε με καμία συνεννόηση  με τον admin ή αλλους Mod, και έγινε για τους λόγους που προανέφερα.

 

Θέλω να πώ, ότι ήθελα να λύσω δικές μου απορίες μέσω αυτού και όχι να χαράξω πολιτική για το Moderation (δεν είναι δική μου αρμοδιότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η άποψή μου είναι ότι -τελικώς- δεν πρέπει να υπάρχει καμία ανοιχτή πολιτική συζήτηση.

Η στιγμιαία εκτόνωση αφήνει περισσότερες εντάσεις και ενστάσεις από όσες θεραπεύει.

 

Moderation δεν μπορεί να υπάρξει γιατί όποιος και να το κάνει έχει ήδη μια δική του άποψη και μια ιεράρχηση για το τι συνιστά προσβλητικό περιεχόμενο.

 

Για παράδειγμα αν κάποιος βάλει αμφιλεγόμενους (to say the least) πολιτικούς και καλλιτέχνες στην ίδια πρόταση και ο άλλος του γράψει "τι λες ρε μαλάκα" κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί το moderation να εξαντληθεί σε αυτόν που έγραψε τη λέξη "μαλάκα".

 

Γιατί δεν είναι οι λέξεις που δημιουργούν το πρόβλημα αλλά οι έννοιες και (κυρίως) οι προθέσεις που μπορεί να μυριζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Moderation δεν μπορεί να υπάρξει γιατί όποιος και να το κάνει έχει ήδη μια δική του άποψη και μια ιεράρχηση για το τι συνιστά προσβλητικό περιεχόμενο.

 

Για παράδειγμα αν κάποιος βάλει αμφιλεγόμενους (to say the least) πολιτικούς και καλλιτέχνες στην ίδια πρόταση και ο άλλος του γράψει "τι λες ρε μαλάκα" κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί το moderation να εξαντληθεί σε αυτόν που έγραψε τη λέξη "μαλάκα".

 

 

 

 

Διαφωνώ κάθετα. Το τί αποτελεί πολιτική ή θρησκευτική συζήτηση δεν είναι καθόλου υποκειμενικό αλλά κρίνεται αντικειμενικά. Δεν είναι δύσκολο. Αν ο κανόνας του forum για παράδειγμα είναι το ότι απαγορεύονται πολιτικές ή θρησκευτικές αναφορές, και μόνο που θα γράψει ο άλλος "μου λείπει ο Κάστρο και το τριχωτό του στήθος" έχει παραβιάσει τον κανόνα και είναι έτοιμος για προειδοποίση / αποβολή / κίτρινη κάρτα. Ομοίως για το "απαγορεύονται οι προσωπικές επιθέσεις και οι ύβρεις".

 

Αυτονόητα πράγματα. Θα μου πεις... όχι στην χώρα που η έννοια του αυτονόητου όπως γεννήθηκε έτσι πέθανε. I know...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Moderation δεν μπορεί να υπάρξει γιατί όποιος και να το κάνει έχει ήδη μια δική του άποψη και μια ιεράρχηση για το τι συνιστά προσβλητικό περιεχόμενο.

 

 

Ακριβώς.

Το "προσβλητικό περιεχόμενο" είναι μια αόριστη έννοια που γίνεται συγκεκριμένη κατά περίπτωση.

 

Στα ίδια τα "νομικά" αυτή η συγκεκριμενοποίηση γίνεται από τα Δικαστήρια και αποτελεί τη "νομολογία" (έτσι π.χ. έκρινε το Εφετείο Αθηνών).

 

Κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο, και οριακά γελοίο.

Π.χ.

 

Το να πεις τον άλλο "ρε μεγάλε" κρίθηκε από τον Mod Harilatron ως προσβλητικό, το 2011, στο post του LK. (Απάντηση #12 στις: 11:50 - 20/0612/11)  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Το "προσβλητικό περιεχόμενο" είναι μια αόριστη έννοια που γίνεται συγκεκριμένη κατά περίπτωση.

 

Στα ίδια τα "νομικά" αυτή η συγκεκριμενοποίηση γίνεται από τα Δικαστήρια και αποτελεί τη "νομολογία" (έτσι π.χ. έκρινε το Εφετείο Αθηνών).

 

Κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο, και οριακά γελοίο.

Π.χ.

 

Το να πεις τον άλλο "ρε μεγάλε" κρίθηκε από τον Mod Harilatron ως προσβλητικό, το 2011, στο post του LK. (Απάντηση #12 στις: 11:50 - 20/0612/11)  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Άσε μας ρε μεγάλε...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(ένιωσες προσβεβλημένος...; )

 

;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Το να πεις τον άλλο "ρε μεγάλε" κρίθηκε από τον Mod Harilatron ως προσβλητικό, το 2011, στο post του LK. (Απάντηση #12 στις: 11:50 - 20/0612/11)  ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΑΣΕ ΡΕ ΜΕΓ@ΛΕ.  ;D

 

EDIT, μου έριξα λογοκρισία.

 

@Εκτορας, διάβασε πιο καλά τι έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ένα ήταν και είναι σίγουρο - αυτό που γράφει ο ndnikola για επιλεκτική μεταχείριση μελών ως στοιχείο πολιτικής εκ'μέρους της Διαχείρισης, είναι (ωμά) ψευδές. Γνωρίζω ότι ποτέ δεν έχει δοθεί τέτοια κατεύθυνση, ούτε καν ως υπαινιγμός.

 

Το επισημαίνω, πρώτον διότι πρέπει να ειπωθεί η αλήθεια για το θέμα και επίσης επειδή χωρίς αυτή την πληροφορία μόνο σωρεία λανθασμένων συμπερασμάτων μπορεί να προκύψει.

 

Όσον αφορά την ουσία του παρόντος νήματος, ασφαλώς σέβομαι την ιδέα του moderation (όπως όλοι μας, ε;) απλά έχω άλλη άποψη για το που πρέπει να ασκείται, δηλαδή πιστεύω ότι δεν μπορεί να ασκείται στα ποστ, αλλά στα μέλη απευθείας. Είτε μας αρέσει, είτε όχι, υπάρχουν άνθρωποι που συμμετέχουν στο φόρουμ έχοντας συγκεκριμένη προσωπική ατζέντα και όχι για το φαν της υπόθεσης.

 

Στα περιβόητα "πολιτικά" θέματα (αν και τι πιο εύφλεκτο από το να λες ότι οι νέες Φέντερ είναι χάλια, όπως σωστά επισήμανε ο #otto), αποδείχθηκε ότι είχαμε και έχουμε ανάμεσά μας επαγγελματίες συνδικαλιστές προσαρτημένους σε συγκεκριμένη πολιτική παράταξη. Με συγχωρείτε, αλλά αυτό είναι ισοδύναμο με το να προέκυπτε πως εγώ π.χ. είμαι υπάλληλος του Τόμαν.

 

Όταν θέλουμε να έχουμε τους πάντες ευχαριστημένους, δηλαδή εμένα, τον Ταμταμ, τον Ζαϊκο και οποιονδήποτε άλλον ομού, παρακαλώ τη Διαχείριση να μην απορεί με τις εντάσεις που προκύπτουν.

 

Φιλικά, προς όλους.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Εκτορας, διάβασε πιο καλά τι έγραψα.

 

Μπερδεύτηκα και τώρα δεν ξέρω αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε...  ;D

 

Άρα βασικά συμφωνούμε ότι εφόσον υπάρχουν σαφώς καθορισμένοι κανόνες, το moderation μπορεί να γίνει χωρίς πολλές... γκρίζες ζώνες, σωστά...;  Ποτέ δεν είπα να εξαντλείται μόνο στις ύβρεις, ακριβώς το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και όμως , το λέω για τους μη εξοικειωμένους με την Δικαστηριακή πρακτική", το "ρε μεγάλε" απασχόλησε την Ελληνική Δικαιοσύνη, (δεν θυμάμαι την απόφαση-αν την ψάξω θα την βρω , αλλά βαριέμαι  ;D) και ύστερα από μερικές σελίδες σκεπτικού απόφασης , με πολύ συκγεκριμένη αιτιολογία (έτσι οφείλουν να είναι οι ΔΙκαστικές αποφάσεις- πλήρως αιτιολογημένες νομικα- - κατέληξε (για τη συγκεκριμένη περίπτωση), ότι η προσφώνηση "ρε μεγάλε" έχει απαξιωτική χροιά (αφού εξεταστηκαν μάρτυρες, αναγνωστηκαν έγγραφα κ.λ.π.) ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου