Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αντε ακόμα μια φορά.

ΟΣΟΙ θέλετε να συζητήσετε ¨πολιτικα" γιατί δεν πάτε να τα γραψετε στην Espresso;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αντε ακόμα μια φορά.

ΟΣΟΙ θέλετε να συζητήσετε ¨πολιτικα" γιατί δεν πάτε να τα γραψετε στην Espresso;

 

Το νόιζ δεν είναι πολιτικό σάιτ, σύμφωνοι, αλλά και η εσπρέσσο δεν είναι πολιτική εφημερίδα ρε πιστολέρο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το νόιζ δεν είναι πολιτικό σάιτ, σύμφωνοι, αλλά και η εσπρέσσο δεν είναι πολιτική εφημερίδα ρε πιστολέρο!  ;D

 

H espresso ηταν μια "εφεύρεση", που κατόπιν συζητήσεων επί συζητήσεων, κατέληξε ώς υποχώρος του Noiz , όπου εκεί  επιτρέπονται πολιτικές συζητήσεις.

 

Δεν είναι πολιτική εφημερίδα λοιπόν η espresso και κατά μείζονα λόγο (όπως σωστά λες) δεν είναι το νόιζ,

 

Γιατί λοιπόν επιμένετε σε αυτές τις συζητήσεις;

Αν δεν σας αρκεί η espresso , αλίμονο, υπάρχουν φιλοξενοι χωροι για τέτοιες......πλείστοι όσοι εκτός Noiz.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λοιπόν επιμένετε σε αυτές τις συζητήσεις;

Αν δεν σας αρκεί η espresso , αλίμονο, υπάρχουν φιλοξενοι χωροι για τέτοιες......πλείστοι όσοι εκτός Noiz.

Τώρα εσύ ρε μάγκα, τι ζόρι τραβάς ναούμ?

Θέλω να τσακωθώ λέμε.

Εσύ θα μου πεις πού?

Εγώ θέλω εδώ ασούμε, κι άμα δεν γουστάρεις και σε παίρνει, έλα έξω να τα πούμε.

Όχι για να μην λένε οι άλλοι ότι κότεψα κι έφυγα ναούμ, και δεν έχω απάντηση ασούμε.

 

;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα εσύ ρε μάγκα, τι ζόρι τραβάς ναούμ?

Θέλω να τσακωθώ λέμε.

Εσύ θα μου πεις πού?

Εγώ θέλω εδώ ασούμε, κι άμα δεν γουστάρεις και σε παίρνει, έλα έξω να τα πούμε.

Όχι για να μην λένε οι άλλοι ότι κότεψα κι έφυγα ναούμ, και δεν έχω απάντηση ασούμε.

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Καλά, συγνώμη. :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να είχα αναφέρει και την απώλεια της ορχήστρας του κόκκινου στρατού  ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(δεν είναι σωστό για τους ανθρώπους, αλλά γελάω ρε)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί σκόρπιοι λόγοι που τα πράματα είναι όπως είναι (λίγες καινούργιες συζητήσεις, ελάχιστα μέλη που παρακολουθούν, ακόμη λιγότερα που γράφουν κλπ):

 

1. Οικονομική κατάσταση. Μετρήστε πόσα νέα νήματα άνοιγαν πριν το 2009 για κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές κλπ και πόσα τώρα.

2. Social media. Πιο εύκολο να συζητώ με αυτούς που συμφωνώ (φίλους) στο FB παρά να ανοίγω συζητήσεις με άσχετους στο noiz. Λέγεται και bubble effect.

3. Πολιτική "κατάσταση". Η λύση της εσπρέσο ήρθε πολύ αργά, και αφού επιτράπηκαν ανοικτές πολιτικές κουβέντες (με ελλιπή συντονισμό), αποξενώνοντας πολύ κόσμο. Κυρίως μουσικούς, από την προσωπική μου εμπειρία.

4. Δύο μέτρα και δύο σταθμά για κανόνες συμπεριφοράς. Η διαχείριση κουνάει το δάχτυλο σε νέα μέλη αλλά κάνει τα στραβά μάτια σε παλιά που παρεκτρέπονται μονίμως σε flame wars και thread flooding, λόγω συνεισφοράς τους σε τεχνικά θέματα.

5. Διαχωρισμός αγγελιών από forum. Παλιότερα όποιος έβλεπε φως και έμπαινε (ή έκανε εγγραφή) για να πουλήσει μουσικά όργανα, ήταν πιο πιθανόν να γράψει και δυο πράγματα στο forum. Τώρα απλά μπορεί να το παρακάμψει πλήρως.

 

Σημείωση ότι τα παραπάνω έχουν ειπωθεί καλύτερα/πιο αναλυτικά από μένα, αλλά θεώρησα καλό να τα ξαναθυμίσω, ως "μέλος της διαχείρισης" αυτής της μικρής κοινότητας.

 

Καλές γιορτές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα ανοίχτηκε , γιατί κάποιος φίλος είχε την απορία , για τον εξής λόγο:

 

Διότι ως νέος Mod ήθελα να κάνω μια συζήτηση με όλους για το πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα.

 

Δεν πιστεύω ότι ΔΕΝ μπορούν μερικοί ενήλικες-μορφωμένοι άνθρωποι να συνεννοηθούν επί της αρχής , για 2-3 πραγματάκια.

 

Το «σκληρό» moderation είναι το πιο εύκολο.

 

Σβήνω αβέρτα και στα τέτοια μου ή κλειδώνω και πετάω και ένα punch line κατά το λουκέτο (κρατώντας μάλιστα τον τελευταίο λόγο για εμένα).

 

Το να συζητησουμε ήρεμα και ωραία , έστω το αυτονόητο, πως να συμπεριφερόμαστε Online, το βρίσκω καλλιτερο σαν λυση.

 

Άλλως , ναι δυστυχώς, ή πρώτη λύση μοιάζει η μοναδική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν πιστεύω ότι ΔΕΝ μπορούν μερικοί ενήλικες-μορφωμένοι άνθρωποι να συνεννοηθούν επί της αρχής , για 2-3 πραγματάκια.

 

 

Έχεις λάθος όπως βλέπεις, η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Εδώ ο άλλος άρχισε να βρίζει και το κολλητάρι του την έπεσε στο Ζάϊκο (καλά κάνατε και τα σβήσατε btw).

 

 

 

Το «σκληρό» moderation είναι το πιο εύκολο.

 

Το να συζητησουμε ήρεμα και ωραία , έστω το αυτονόητο, πως να συμπεριφερόμαστε Online, το βρίσκω καλλιτερο σαν λυση.

 

Άλλως , ναι δυστυχώς, ή πρώτη λύση μοιάζει η μοναδική.

 

Προτείνω τον συνδυασμό και των δυο - κατά περίσταση.

Για να μην μιλάω στον αέρα: αν μου είχατε σβήσει απευθείας την αναφορά στον Κάστρο στέλνοντάς μου ένα μηνυματάκι λακωνικό, δεν θα είχε γίνει όλος αυτός ο αχταρμάς.

 

Edited - Η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Tamtam ,

Δεν θέλω να το κάνουμε συγκεκριμένο.

 

Το θέμα του George Michael ήταν , αν θες η αφορμή, αλλά όχι η αιτία γι' αυτό το Post.

 

Θέλω να πω, μην το πάρουμε ως case study, και να αναλύσουμε επ' αυτού, τί έπρεπε να γίνει, τι δεν έγινε κ.λ.π.

 

Αν θες και ύπο τον τύπο ευχής, πιστέυω και θέλω να πιστεύω ότι μπορούμε να συνεννοηθούμε. Αν δεν το πίστευα, ΔΕΝ θα είχα σχοληθει με το Moderation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου