Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης δεν μπορεί να γίνει συζήτηση όταν ο συνομιλητής σου έχει προσωπική ατζέντα. Συμφωνούμε.

 

Να περιμένω αποδείξεις γι' αυτό που λες δημοσίως; Ή δεν έχεις τι να κάνεις τίποτα σήμερα και είπες να ανοίξεις flame war?

 

 

@ harilatron

 

Αφού μια χαρά τα λες όλα αυτά , γιατί δεν εφαρμόζεται μια και καλή και ξεκάθαρα το moderation εξαρχής στο ρατσιστικό/προσβλητικό / σχόλιο εξαρχής; Αναφέρομαι ΚΑΙ στο σχόλιο μου που κρίθηκε ασύμβατο με τους όρους του Νοίζ.

 

Μετά σβήνεται και ό,τι άλλο χρειάζεται να σβηστεί από τη "δικαιη αγανάκτηση" των υπολοίπων, ώστε να παραμείνει το thread αναγνώσιμο.

 

Πώς μπορείς να είναι mod και να καταλήγεις στο ότι "Οπότε το πράγμα πάει "χωρίς moderation". ?  :o

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Harilatron:

 

Προσπαθείτε να θεωρητικολογήσετε πάνω σε μια πρακτική η οποία εδώ και λίγα χρόνια σας έχει αποδείξει ότι είναι εσφαλμένη. Για να γλιτώνουμε χρόνο, κάποιοι (από το 1ο post μου στο νήμα) έχουμε αντιπαραβάλλει fora του εξωτερικού για να αποδείξουμε ότι η άλλη πρακτική είναι (πολύ) επιτυχημένη. Οφείλω να σε παραπέμψω στον ορισμό του Einstein για την παράνοια, με κάθε σεβασμό (δεν υπαινίσομαι ότι είσαι παρανοϊκός).

 

Με αυτό τον κόσμο που έχουμε, θα καταλήξουμε... youtube (ρίξε μια ματιά στα σχόλια κάτω από οποιοδήποτε video). Με λιγότερα μέλη και πολύ πιο προβλεπόμενα posts...

 

 

Νομίζω ότι εξάντλησα ότι είχα να πω. Και απολογούμαι και στους συμφορουμίτες αν το κούρασα το θέμα.

 

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Νομίζω ότι (πέρα από το επίμαχο σχόλιό με τον Κάστρο) η περίπτωση του G Michael έδειξε ότι και το τραγούδι του "Shoot the Dog" με τους Μπους τζ και Μπλερ, εμπίπτει στην πολιτική συζήτηση: τι θα γινόταν αν ξεκινούσε συζήτηση=> καυγάς με κοσμητικά επίθετα, αναφορικά με αυτό; Πάλι τα ίδια δεν θα χαμε;

Τι προτείνετε;

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Άλλο "ο G.Michael βρίζει τον Μπους" (ποιος άραγε έχει όρεξη να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ έναν πολιτικό) και άλλο "Εγώ ο ταμταμ διαφημίζω έναν πολιτικό".

 

 

...@ harilatron

....Πώς μπορείς να είναι mod και να καταλήγεις στο ότι "Οπότε το πράγμα πάει "χωρίς moderation". ?  :o

 

Κι εδώ αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέω.

Εννοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να γίνονται πολιτικές συζητήσεις αλλά ΑΝ γίνονται θα πρέπει να γίνονται ιδιαιτέρως και χωρίς σκληρό moderation γιατί όσο παρεμβαίνει ο moderator τόσο επιβάλει την άποψη που (καλώς ή κακώς) έχει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Άλλο "ο G.Michael βρίζει τον Μπους" (ποιος άραγε έχει όρεξη να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ έναν πολιτικό) και άλλο "Εγώ ο ταμταμ διαφημίζω έναν πολιτικό".

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά!

(Δεν είχα τέτοια πρόθεση να διαφημίσω τπτ βέβαια αναφέροντας το όνομα -ήταν προφανώς προσωπική μου εκτίμηση που δεν είχε θέση στο σχόλιο- και δεν διαφήμισα και τπτ ούτε στα επόμενα σχόλια).

 

Αλλο εννούσα για το βίντεο... την περίπτωση του να σχολιάσει κάποιος την επιλογή του G.Michael... anyway...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αλλο εννούσα για το βίντεο... την περίπτωση του να σχολιάσει κάποιος την επιλογή του G.Michael... anyway...

Sorry που παρεμβάινω, νομίζω ότι είναι εύκολο να καταλάβεις ότι ναι, αν σχολιάσει κάποιος την επιλογή π.χ. του G.Michael, στον νόιζ, μπορεί να φέρει αναστάτωση (καλώς ή κακώς).

Κακώς κατά την γνώμη μου, αλλά έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπούρδες. Εντελώς όμως.

 

 

Το blues / blues-rock / hard-rock / metal το οποίο και αποτελεί τον κορμό ενδιαφέροντος των συμμετεχόντων στο noiz είχε ελάχιστες εξαιρέσεις συγκροτημάτων που έκαναν τον πυρήνα της δουλειάς τους γύρω από πολιτικό στίχο και στην πλειοψηφία του (στιχουργικά πάντα μιλώντας) ασχολήθηκε με την... γεννετήσια ορμή (να το θέσω κομψά), το έρωτα και την αγάπη σε όλες τις εκφράσεις του, μιας και είναι διαχρονικά το κυριότερο θέμα στο κεφάλι (πάνω και κάτω) των εφήβων που, επίσης διαχρονικά, πάντα τα γέννησαν σαν είδη και τα στήριξαν και εμπορικά.

 

Αν πρέπει να απεμπολήσω το δικαίωμα να συζητώ τις πολιτικές απόψεις των Queensryche για να κρατήσω το δικαίωμα να συνδιαλέγομαι με τους συμπατριώτες μου για όλα τα υπόλοιπα, με χαρά θα το κάνω. Και εγώ και χιλιάδες άλλοι. Τώρα εσύ και ο 5-10 υπόλοιποι...

 

Έκτωρ, σου απάντησα με ένα αστειάκι, για να μη σε προσβάλλω όσον φορά την οπτική σου, αλλά σβήστηκε. Οπότε πάρε τη σοβαρή απάντηση που δικαιούσαι.

 

Έγραψα ότι το συγκεκριμένο μουσικό ιδίωμα (και μόνο κάποιος με βαθύτατη άγνοια μπορεί να το αρνηθεί) είναι εξ' ορισμού στέγη για το πολιτικό τραγούδι εδώ και δεκαετίες.

 

Δεν έγραψα τίποτε για άλλα μουσικά ιδιώματα και - φυσικά - δεν αρνήθηκα ότι πολλές-πολλές άλλες στιχουργικές προσεγγίσεις στεγάζονται επίσης, με θαυμάσιο τρόπο.

 

Αν εσύ θέλεις να μην ακούς πολιτικό τραγούδι, είναι βεβαίως δικαίωμά σου. Όμως αυτό δεν αλλάζει την ορθότητα της τοποθέτησής μου. Και - προς ενημέρωσή σου, εφ' όσον βλέπω ότι απαιτείται - κακώς νομίζεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε σχέση με τη ροκ, αλά Galaxy 93 FM. Τουναντίον, ειδικώς εγώ και οι συνομήλικοί μου, είμασταν νέοι και ωραίοι την εποχή του πανκ και του new wave.

 

Προφανώς λοιπόν, αφορμές και αιτίες για πολιτικές συζητήσεις θα ξανά-προκύψουν, ακόμη και αν δεν μιλήσουμε ποτέ στο μέλλον για πολιτικές παρατάξεις και την ελληνική πολιτική πραγματικότητα. Προσπαθούμε λοιπόν, με την εναργή συμβολή της Διαχείρισης σήμερα, να βρούμε έναν τρόπο να γίνεται αυτό, χωρις καυγάδες.

 

Τέλος, ακόμη και αν είχα λάθος και ακόμη και αν με ενδιέφερε μόνο ο ποδόγυρος, ΚΑΙ εκεί υπάρχουν περιθώρια για σοβαρότατες διενέξεις σε μείζονα θέματα όπως το αν οι κοκκινομάλες κάνουν καλό κρεβάτι κ.λ.π.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Harilatron:

 

Προσπαθείτε να θεωρητικολογήσετε πάνω σε μια πρακτική η οποία εδώ και λίγα χρόνια σας έχει αποδείξει ότι είναι εσφαλμένη. Για να γλιτώνουμε χρόνο, κάποιοι (από το 1ο post μου στο νήμα) έχουμε αντιπαραβάλλει fora του εξωτερικού για να αποδείξουμε ότι η άλλη πρακτική είναι (πολύ) επιτυχημένη. Οφείλω να σε παραπέμψω στον ορισμό του Einstein για την παράνοια, με κάθε σεβασμό (δεν υπαινίσομαι ότι είσαι παρανοϊκός).

 

Με αυτό τον κόσμο που έχουμε, θα καταλήξουμε... youtube (ρίξε μια ματιά στα σχόλια κάτω από οποιοδήποτε video). Με λιγότερα μέλη και πολύ πιο προβλεπόμενα posts...

 

 

Νομίζω ότι εξάντλησα ότι είχα να πω. Και απολογούμαι και στους συμφορουμίτες αν το κούρασα το θέμα.

 

 

Καλή χρονιά σε όλους.

 

δε μας κουράζεις.

Μια χαρά τα λες.

Αν δεν σφιχτούν λουριά, προς κάθε κατεύθυνση ...δεν....

 

και εγώ σε άλλο φορουμ είμαι πάνω από 10 χρόνια με συμμετοχή και παλαιοσύνη, και ξέρω πως είναι δύσκολο, και ότι υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Τέλος, ακόμη και αν είχα λάθος και ακόμη και αν με ενδιέφερε μόνο ο ποδόγυρος, ΚΑΙ εκεί υπάρχουν περιθώρια για σοβαρότατες διενέξεις σε μείζονα θέματα όπως το αν οι κοκκινομάλες κάνουν καλό κρεβάτι κ.λ.π.

 

Αυτό τό έχουμε καταλάβει όλοι προ πολλού.

 

Για όλα τα θέματα δυνητικά μπορούμε να μαλώσουμε στο noiz και φυσικά ακόμα χειρότερα από ό,τι θα μαλώναμε στα "πολιτικά",

 

Συμπτωματικά αντιμετωπίζεται το θέμα, μιας και έρευνες έδειξαν  ;D ότι οι καυγάδες ανοίγουν πιο εύκολα (ίσως γιατί έχουν την επίφαση σοβαρής κουβέντας-nonsense if u ask me) με τις "πολιτικές" συζητήσεις.

 

Μπορεί ο άλλος να βαριέται να αντιδικήσει για ένα reverb, π.χ

 

Το θέμα είναι να εντοπίσουμε ο καθένας μας, τη διάθεση μας να αντιδικήσουμε ή όχι .

Το όποιο θέμα , απλά θα ειναι η αφορμή.

 

Με άλλο λόγια δεν νομίζω να υπάρχουν "κόκκινες γραμμές" , όπου αν τις υπερβούμε , θα αρχίσει ο "τσακωμος", αλλά υπάρχουν μέρες που έχουμε όρεξη ή αντιθέτως βαρίομαστε να τσακωθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου