Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σβηστα τωρα που μπορεις γιατι αν τους βγει το πραξικοπημα και κανοτν τη χωρα Κουβα σε βλεπω στη Γυαρο να σπας πετρες με τον Ταμταμ δεσμοφυλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως η (κατά τα άλλα ανεξήγητη) δημοφιλία του Κάστρο στην Ελλάδα νομίζω είναι ένα απλό αποτέλεσμα της διάχυτης Αντιαμερικανικής προπαγάνδας που κυριαρχεί (χωρίς επιχειρήματα - ανάμεσα σε χασκόγελα και αφορισμούς) εδώ και 40 χρόνια στην Ελλάδα.

 

Not cool. Πασέ. Ο αντιαμερικανισμός πλέον μυρίζει τσιγαρίλα σε φοιτητικό αμφιθέατρο από τα ΄80ς.

NnTTlEG.thumb.png.f7add8f40d7b488cbe999e718d552653.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron,

 

δεν δίνω διάρα για τον Κάστρο. Επίσης, καθώς λείπω από την Ελλάδα, έχω απλώς πληροφορηθεί ότι στη χώρα έγινε ο κακός χαμούλης με τον θάνατό του.

Εδώ που ζω πάντως, δεν αναψαν κεριά με το θάνατό του, ούτε βγήκαν στο δρόμο να παίζουν μουσικές, όπως έγινε όταν πέθανε ο Bowie ή ο Cohen.

Η προσωπικότητά του και η ιστορία της Κούβας σίγουρα είναι μεγάλη συζήτηση -ενέχει πολλή μουσική μέσα επίσης- αλλά κρίνεται και off topic. Επίσης, είναι μια συΖήτηση που μπορεί να γίνει μέ τον Ry Cooder για τους Buena Vista Social Club ας πούμε, και όχι με την Gloria Estefan (που υπήρξε προτεζέ του δικτάκτορα Μπατίστα), και οπωσδήποτε μια συζήτηση που μπορεί να γίνει μόνο με καλοπροαίρετους συζητητές.

 

 

 

Μάνο, άλλη είναι η θρησκεία, ρε - κανένας αντιαμερικανισμός επίσης

 

12509316_214366845572282_2929065885977515657_n.jpg?oh=704f6f94b17b62029bccae304c22043d&oe=58DD27CC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σβηστα τωρα που μπορεις γιατι αν τους βγει το πραξικοπημα και κανοτν τη χωρα Κουβα σε βλεπω στη Γυαρο να σπας πετρες με τον Ταμταμ δεσμοφυλακα

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ βγήκε πρόεδρος φασίστας οπαδός της Κου Κλουξ Κλαν, στην Αυστρία παίζει να βγει φασίστας, στην Ιταλία ετοιμάζεται ο Σεφερλής ο Γκρίλο να κυβερνήσει σε στυλ κλόουν Μουσολίνι, στη Γαλλία παλεύουν να κόψουν τη Λε Πεν, στην Ολλανδία οι φασίστες ανεβαίνουν, στη Γερμανία το ίδιο και έχεις τους άλλους στις ειδήσεις να μαλώνουν περί του αν ήταν δικτάτορας ο Φιδέλ Κάστρο.. Δηλαδή κι εγώ έχω ένα θέμα με το πράσινο στο σαρίκι των Δρούζων αλλά έλεος κάπου ρε ! Πατήστε και λίγο πραγματικότητα! Η αναφορά στο όνομα του Κάστρο σας ενόχλησε;

 

«Ο Φιντέλ Κάστρο υπήρξε αναμφίβολα μια ιστορική προσωπικότητα, σύμβολο της κουβανέζικης επανάστασης και μιας εποχής σκληρών διεθνών αντιπαραθέσεων που ανήκει πια στο παρελθόν».

Δεν το πα εγώ, το είπε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

 

"Ο Φιντέλ Κάστρο ήταν ένα ςκτηνώδης δικτάτορας".

Δεν το πε (μόνο) ο SF, το είπε ο Ντόναλντ Τραμπ.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamtam χαλάρωσε λίγο

 

Στις ΗΠΑ βγήκε πρόεδρος φασίστας οπαδός της Κου Κλουξ Κλαν,

Δεν συμπεραίνεται από πουθενά αυτό. Και θα ήταν λίγο περίεργο να έχει σχέση με νεοναζί τη στιγμή που έχει συγγενέψει με Εβραίους

 

στην Αυστρία παίζει να βγει φασίστας

Εξελέγη ο Alexander Van der Bellen, καμία σχέση

 

στην Ιταλία ετοιμάζεται ο Σεφερλής ο Γκρίλο να κυβερνήσει σε στυλ κλόουν Μουσολίνι

Αυτό είναι τόσο πιθανό όσο και το να γίνει ο Λεβέντης ΠΘ

 

περί του αν ήταν δικτάτορας ο Φιδέλ Κάστρο..

Σ' αρέσει δε σ' αρέσει ήταν δικτάτορας, όπως είναι και ο Κιμ, όπως ήταν και ο Σαντάμ όπως ήταν και οι δικοί μας

 

«Ο Φιντέλ Κάστρο υπήρξε αναμφίβολα μια ιστορική προσωπικότητα, σύμβολο της κουβανέζικης επανάστασης και μιας εποχής σκληρών διεθνών αντιπαραθέσεων που ανήκει πια στο παρελθόν».

Δεν το πα εγώ, το είπε ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

 

"Ο Φιντέλ Κάστρο ήταν ένας κτηνώδης δικτάτορας".

Δεν το πε (μόνο) ο SF, το είπε ο Ντόναλντ Τραμπ.

Αυτές οι 2 δηλώσεις δεν αντικρούονται μεταξύ τους αντιθέτως αλληλοσυμπληρώνονται

 

Δες και εδώ για τον αγαπητό Φιντέλ το οποίο αποδεικνύει τα παραπάνω

Genocide in Cuba

 

Και αφού έχουμε όλοι από μια άποψη θα πω κι εγώ τη δικιά μου. Δεν υπάρχει καλή δικτατορία, είτε είσαι αριστερός δικτάτορας είτε δεξιός πάντα θα υπάρχουν θύματα και αυτό είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οσο και αν διαφωνώ μαζί σου Tamtam και θα 'θελα να μπω στη διαδικασία επιχειρημάτων, πρέπει να συνειδητοποιήσεις εσύ κι οι υπόλοιποι πως συνεχίζετε μια άτοπη, προκλητική κουβέντα (σημείο αναφοράς στο flame), στο θέμα που άνοιξε ο LK προσπαθώντας να εξηγήσει τα αυτονόητα περι κανονισμών.

 

Αλίμονο ρε παιδιά. Πως να γίνει κουβέντα όταν ξεκινάς απο δόγμα.

Διότι όταν ο ένας λέει ο Μωάμεθ είναι ένας και οι άλλοι άπιστοι, ο αριστερός είναι προοδευτικός κι οι άλλοι ανήθικοι και οπισθοδρομικοί, η Πανάθα είναι κορυφή και οι λοιποί οδοντόκρεμες... τρέχα γύρευε να συνεννοηθείς.

Πως να καταλήξει ορθολογικά με επιχειρήματα σε συμφωνία;

Γι αυτό δεν επιτρέπονται οι πολιτικές, θρησκευτικές συζητήσεις. Είναι απλό.

 

Στο εξής θα σβήνονται όλα τα σχετικά σχόλιο στο ίδιο μοτίβο.

 

Κσύλα και ξερό πσωμί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε mod LK πώς σε λένε, διαμαρτύρομαι.

Ο αποπάνω με είπε "δόγμα".

Να τον βρίσω κι εγώ?

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Άστα αντμίν. Δύσκολα τα πράγματα.

 

There are two sides to every story.

My sides.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως γενικώς υπερβάλετε λιγο; πολύ πίεση διακρινω εκατέρωθεν.

 

Προσοχή δε κάνω πολιτική τοποθέτηση απλά παρατήρηση και θεωρώ πως το θέμα πήρε τραγικές διαστάσεις. Σβήστε τα όλα και πάμε παρακάτω. Μην εκτονωνετε προσωπικά προβλήματα εδώ μέσα. Ας πούμε για μουσική που όλοι αγαπάμε.

 

Και μια ακόμα παρατήρηση. Έχω βαρεθεί να βλέπω πολεμική συμπεριφορά διαφόρων εδώ που απλά επειδή διαφωνείς κάπου μαζί τους σε περιμένουν σε κάθε θρεντ για να συνεχίσουν. Κοιτάξτε το λίγο βρε μοντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου