Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και εργονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

για αφτο ραι φιλως εχο φτιακσει τιν δικι μου κοκηνη  ;D

 

wp_20160910_10_19_39_pro1.jpg?w=614

 

Έχω ράμματα και για το κόκκινο, αλλά μετά θα με πείτε υπερβολικό ;D ;D ;D

 

Και για το headstock της Gibson έχω ράμματα, και πώς, βλακωδώς το αντιγράφουν και άλλες εταιρείες (όσον αφορά το σχεδιασμό του-δομικά αυτή τη φορά) αλλά είναι άλλο θρεντ. Όχι πως αυτό το θρεντ είναι εντός σχεδίου πόλης...βέβαια :)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από την άλλη, ( μάλλον είμαι τερμα off topic) για να πάω τον προβληματισμό σε all around όργανα πέρα από το εργονομικό :

 

γιατί νομίζω ότι humbucker equiped κιθάρες δεν μπορούν να πλησιάσουν το jazz ήχο που μπορεί όμως να πλησιάσει κάπως μια les paul (και παραδόξως μία tele)..;;;

 

Μήπως κάνω λάθος; στο νου μου έχω κιθάρες σε στυλ prs που χάνουν σε όγκο στα καντίνια όταν παίζεις πχ. στο 12 τάστο (με νεκ) κι ακούγονται κάπως ψόφιες

 

Μου φαίνεται ότι η συγκεκριμένη πέφτει λίγο σε αυτή  την κατηγορία κιθαρων που χάνουνε σε αυτόν τον παράγοντα  και πιο πολύ αυτό θα με έκανε προσωπικά να μην αγοράσω μια musicman, μια schecter ή μια  prs και όχι απαραίτητα το ντιζάιν  τους. Βαράτε ελεύθερα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα τρία πράγματα

1. contoured body

2. βάρος

3. ζύγισμα

 

επειδή το 95% το περνάς στην καρέκλα ή τον καναπέ (εκτός αν είσαι σεσιονάς - αλλά και πάλι ποσοστό θα είναι) το πόσο με κόβει το όργανο στα πλευρά, και στο στήθος είναι μεγάλο θέμα.

Η στρατο για μένα είναι μάνα. Η τελε λιγότερο. Με κόβει. Η deluxe που έχει μόνο ένα contour πισω είναι πιό καλά, αλλά πάλι με κόβει στο βραχίονα

Εδώ προσθέτω επίσης την συμμετρία των κεράτων. τα ασύμμετρα σώματα που έχουν κέρατο δηλαδή μεγαλύτερο στις μπάσες χορδές και βρίσκει στο στέρνο δεν τα πάω με τίποτα.

2. το ίδιο. το καλοκαίρι ιδίως με κοντό παντελόνι, σηκώνομαι και έχω μια κόκκινη γραμμή στο μπούτι

3. όταν την έχεις στο γόνατο θες να ζυγιάζει. Μόνο η στρατο και η τελε το κάνουν.

Deluxe και dot φεύγουν προς τη μεριά του σώματος.

 

4. θα βάλω μόνο το volume του neck να είναι σε απόσταση βολής από τις χορδές.

 

ένα 5. τα κουρδιστήρια 3+3 είναι το καλύτερο. Εξι στη σειρά έχεις θέμα ανάλογα με τα δάχτυλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το πω ξανα κι ας με πειτε γραφικο, οι Jazzmasters ειναι για εμενα οι πλεον εργονομικες κιθαρες.

 

ευχαριστω, τα σεβη μου.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b89b2532514c925cd2049d158e6faf75.jpg

 

close?

 

Αν και φοβάμαι δεν θα ισορροπεί καλά

 

αν εξαιρέσεις τον διπλό πάνω, έτσι έχω γυρίσει και εγώ το plate

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εδώ προσθέτω επίσης την συμμετρία των κεράτων. τα ασύμμετρα σώματα που έχουν κέρατο δηλαδή μεγαλύτερο στις μπάσες χορδές και βρίσκει στο στέρνο δεν τα πάω με τίποτα.

  Έμένα πάντως, μου αρέσουν... 
hqdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου