Προς το περιεχόμενο

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ή .......Καλλιτέχνες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εν έτει 2017, και όταν πλέον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απενοχοποιήθηκαν οι επισκέψεις σε Ιατρούς Ψυχικής Υγείας/ ή Ψυχολόγους,

 

Ποιος το λέει αυτό; Οι έρευνες λένε ότι η κατάθλιψη στο σύγχρονο κόσμο "θερίζει" ενώ η αντίστοιχη πληροφόρηση άρα και αντιμετώπιση είναι σε νηπιακά στάδια σε σχέση με το μέγεθος της επιδημίας. Με άλλα λόγια, όπως και όλες οι ψυχικές παθήσεις, η κατάθλιψη είναι ακόμα τεράστιο taboo.

 

Άλλο που οι κυρίες της καλής κοινωνίας ανά την υφήλιο, δε θεωρούν τον εαυτό τους άξιο μέλος του τζετσετ αν δεν έχουν τον θεραπευτή τους, τον οποίο πληρώνουν αδρά μια φορά την εβδομάδα για να του λένε πως το κανίς έχει παχύνει και το μπότοξ δεν έπιασε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη, εν έτει 2017, και όταν πλέον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απενοχοποιήθηκαν οι επισκέψεις σε Ιατρούς Ψυχικής Υγείας/ ή Ψυχολόγους, εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο, (ειδικά σε αυτούς τους κύκλους) να μην υπάρχει παρότρυνση η ενθάρρυνση , όταν υπάρχει έστω και υποψία (ναι,  έστω για  ψύλλου πήδημα) να επισκεφτούν εναν ειδικό.

 

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου κάτι πολύ σοβαρό : ότι οι περισσότερες από τις νοητικές τάσεις που οδηγούν έναν άνθρωπο στη (μία ή άλλη) καταστροφή, θεωρούνται ως αυτοδικαίως έγκυρες από τους σύγχρονους ψυχολόγους. Εκατό "ειδικοί" να ήταν κοντά του, δεν θα έβλεπαν (στις περισσότερες περιπτώσεις) κάτι που αυτός θα ήθελε να κρύψει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιος το λέει αυτό; Οι έρευνες λένε ότι η κατάθλιψη στο σύγχρονο κόσμο "θερίζει" ενώ η αντίστοιχη πληροφόρηση άρα και αντιμετώπιση είναι σε νηπιακά στάδια σε σχέση με το μέγεθος της επιδημίας. Με άλλα λόγια, όπως και όλες οι ψυχικές παθήσεις, η κατάθλιψη είναι ακόμα τεράστιο taboo.

 

Άλλο που οι κυρίες της καλής κοινωνίας ανά την υφήλιο, δε θεωρούν τον εαυτό τους άξιο μέλος του τζετσετ αν δεν έχουν τον θεραπευτή τους, τον οποίο πληρώνουν αδρά μια φορά την εβδομάδα για να του λένε πως το κανίς έχει παχύνει και το μπότοξ δεν έπιασε.

 

Σπύρο, δεν ξέρω αν είναι tabboο ακόμα.

 

Στην καθημερηνότητά μου τουλάχιστον βλέπω πως ο κόσμος δεν δυσκολεύεται να επισκευτει Ψυχολόγο/Ψυχίατρο, όπως στο παρελθόν..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου κάτι πολύ σοβαρό : ότι οι περισσότερες από τις νοητικές τάσεις που οδηγούν έναν άνθρωπο στη (μία ή άλλη) καταστροφή, θεωρούνται ως αυτοδικαίως έγκυρες από τους σύγχρονους ψυχολόγους. Εκατό "ειδικοί" να ήταν κοντά του, δεν θα έβλεπαν (στις περισσότερες περιπτώσεις) κάτι που αυτός θα ήθελε να κρύψει.

 

Δεν το ξέρω.

Αυτό είναι "τεχνικό/επιστημονικό" θέμα.

Αν μπορεί κάποιος να ¨κρυφτεί" και να "¨ξεγελάσει" κάποιον ειδικό και μάλιστα σε διάρκεια, είναι ένα ζήτημα σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καθημερηνότητά μου τουλάχιστον βλέπω πως ο κόσμος δεν δυσκολεύεται να επισκευτει Ψυχολόγο/Ψυχίατρο, όπως στο παρελθόν..

 

Έχουν γίνει βήματα σε σχέση με το παρελθόν οπωσδήποτε. Αλλά έχει αυξηθεί δραματικά και η συχνότητα της νόσου. Το συμπέρασμα είναι ότι τα βήματα δεν είναι αρκετά σε σχέση με την αύξηση.

 

Το βασικό πρόβλημα, όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι ότι ακόμα και το περιβάλλον να είναι υποστηρικτικό, η τάση του καταθλιπτικού είναι να μην παραδέχεται ότι πάσχει και να κρύβεται.

 

Σκέψου ότι για τον δυτικό κόσμο, ο μέσος όρος αναζήτησης βοήθειας του πάσχοντος από τη στιγμή της εκδήλωσης της ασθένειας είναι 10 χρόνια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά έχει αυξηθεί δραματικά και η συχνότητα της νόσου.

 

 

Λογικό, δεν νομιζω να χρειάζεται να αναπτύξουμε το γιατί, είναι προφανές.

 

 

 

Σκέψου ότι για τον δυτικό κόσμο, ο μέσος όρος αναζήτησης βοήθειας του πάσχοντος από τη στιγμή της εκδήλωσης της ασθένειας είναι 10 χρόνια.

 

Και αυτό λογικό μου φαίνεται.

Η όποια ψυχική νόσος, δεν λειτουργεί , όπως ο πονόδοντος....ή όποια άλλη παθολογική.

 

Θελει χρόνο και δουλειά (αυτοκριτική) για να καταλάβει κάποιος (ακόμα και ο ίδιος) ότι πάσχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω.

Αυτό είναι "τεχνικό/επιστημονικό" θέμα.

Αν μπορεί κάποιος να ¨κρυφτεί" και να "¨ξεγελάσει" κάποιον ειδικό και μάλιστα σε διάρκεια, είναι ένα ζήτημα σοβαρο.

 

O Ted Bundy, κατά συρροή δολοφόνος γυναικών, έχει πει σε συνέντευξη ότι έχει επίγνωση πως ένα από τα πράγματα που διαμόρφωσαν την εγκληματική του προσωπικότητα ήταν η αγάπη του για την απόλαυση πορνογραφίας. Παρ'ότι το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (η λατρεία για την πορνογραφία) είναι παρόν στο προφίλ σχεδόν όλων των κατά συρροή δολοφόνων στο Δυτικό Κόσμο, ειδικά στις τελευταίες δεκαετίες του 20ου αιώνα (όπου η δημιουργία τέτοιων προφίλ άρχισε να γίνεται μεθοδικά), έχεις εσύ ακούσει κανέναν να μιλά για τη πορνογραφία σα να είναι κάτι άλλο από fun;

 

Αυτό σου έγραψα, ότι η Δυτική Ιατρική (δηλαδή, αυτή που γνωρίζουμε, χωρίς να μπλέκουμε με Ασιατικής προέλευσης θεωρήσεις ζωής) θεωρεί ως φυσικά φαινόμενα διάφορες νοητικές διαθέσεις και συνήθειες, όταν μάλλον δεν είναι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Nikolas

Νικόλα, όπως είπα και παραπάνω, ούτε στατιστικές διάβασα ούτε το αμφισβητώ. (ότι μπορεί να είναι ταμπού).

Απλά λέω ότι νομίζω πως δεν είναι . Αν είναι, κακώς είναι.

@ trolley

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά ναι,

Το να σου αρέσει η πορνογραφία, δεν σημαίνει ότι θα γίνεις κατά συρροή δολοφόνος, και καλά κάνει και δεν το δέχεται η σύγχρονη ψυχιατρική (ή η σύγχρονη εγκληματολογία).

 

Δεν μπορώ να πιστέψω όμως ότι αν τύχαινε να «εξετάσει» κάποιος «ειδικός» αυτόν τον Bundy (ακόμα και πριν διαπράξει έναν φόνο) , δεν θα διαπίστωνε κάποια αποκλίνουσα συμπεριφορά (και όχι βέβαια γιατί του άρεζε η πορνογραφία)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ατομο κοντινο στην οικογενεια μου με (μανιο) καταθλιψη και βιωνω συχνα τι εστι βερυκοκο.Ειναι μια κατασταση για τον ασθενη ΜΗ ΙΑΣΙΜΗ!Μπορει με την καταλληλη αγωγη να παραμεινει σε  καταστολη αλλα το τερας ειναι εκει...και περιμενει τη ΜΙΑ φορα που δε θα παρεις τα φαρμακα σου γιατι θα νομιζεις οτι "οκ παει περασε" για να σε φαει...παλι!Η φαρμακευτικη αγωγη συνηθως ΔΕΝ εμποδιζει την εξελιξη της νοσσου απλα την επιβραδυνει...το λιγο η πολυ εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Δε φταιει κανενας για ολο αυτο...συνηθως ειναι κληρονομικο...κακο dna...υπαρχει εκει και μεχρι να εκδηλωθει πρωτη φορα ειναι ολα οκ και δεν μπορεις καν να ξερεις οτι υπαρχει...μπορει η αιτια να εκδηλωθει να ειναι καποιο συμβαν η καποια κατασταση μπορει και να μην υπαρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΙΤΙΑ.Οποια κακη σκεψη και να εχει ο ασθενης αν με καποιο τροπο τη διωξεις...θα ερθει αλλη...και αλλη...και αλλη...ειναι σαν απειρες κουρτινες η μια πισω απο την αλλη οπως μας ειχε πει ο γιατρος.Αν ειναι πραγματι αυτοκτονια του Cornell δε νομιζω οτι μπορουν να γινουν πολλες αναλυσεις.Οτι υλικο αγαθο και δοξα και να ειχε...οι κουρτινες ειπαμε ειναι απειρες...ολα αυτα (απο το τιποτα στο τα παντα και μετα ξανα στο τιποτα και μετα ξανα στο τα παντα...αναλογα αν εισαι μπροστα σε μια καμερα η on stage η...μονος σου!!!) ειναι "ταρακουνηματα" και οταν απο κατω υπαρχει κατακαθι...δεν "ταρακουνας".Το χειροτερο απ ολα ειναι οτι η εξελιξη της επιστημης σε αυτα τα θεματα ειναι ακομα σε βρεφικο σταδιο...αν οντως μπορει κανεις να φτιαξει ενα μπρατσο που εχει "στριψει"...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου