Προς το περιεχόμενο

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ή .......Καλλιτέχνες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας περάσει σχετικά βαριάς μορφής κατάθλιψη - πριν από 23 χρόνια αλλά θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια - μπορώ να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα των JJ και SF. Η διάγνωση και η ίαση της συγκεκριμένης ασθένειας/διαταραχής, πολύ συχνά δεν είναι ούτε γρήγορη ούτε εύκολη.

 

Προσωπικά μου πήρε ένα χρόνο - κατά τον οποίο έμεινα κλεισμένος μέσα σε ένα σπίτι (εντελώς όμως, έβγαινα μόνο για τσιγάρα) κοιτώντας το ταβάνι ή βλέποντας τηλεόραση - για να συνειδητοποιήσω ότι είναι κάτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ μόνος μου και να απευθυνθώ σε ειδικό. Και είχα όλη την υποστήριξη του κόσμου, από γονείς, φίλους κ.λπ., ενώ δεν υπήρχε  οικονομικό θέμα.

 

Αυτό που θυμάμαι ιδιαίτερα έντονα ήταν ότι ο "πόνος" του λεγόμενου ψυχικού οργάνου έμοιαζε εντυπωσιακά με έντονο σωματικό πόνο, κάτι που όταν το είπα στην ψυχίατρο/ψυχαναλύτρια που - τελικά - πήγα, έλαβα την απάντηση, "ναι, φυσικά, γιατί σου κάνει εντύπωση;".

 

Η όλη διαδικασία της "ίάσης" πήρε μια 4ετία. Ίσως να διαρκούσε λιγότερο αν ξεκόλλαγα από την έπαρση και την ξερολίαση της, τότε, ηλικίας και διευκόλυνα τη γιατρό να κάνει τη δουλειά της.

 

Δεν ξέρω αν συνεισέφερα καθόλου στη συζήτηση, απλά ήθελα να δώσω και την άποψη της άλλης πλευράς, αυτής του καταθλιπτικού.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Από σεβασμό στον καλλιτέχνη αλλά και αυτο το πολύ δύσκολο θέμα, θα πω ενα πράγμα που πιστευω μονο, παρακολουθώντας αυτη τη στιγμή που μιλάμε ειδικό για ορισμενα προσωπικά μου θέματα ηπιοτερης μορφής.

 

Το πιο δύσκολο πράγμα ειναι να καταλάβεις οτι θελεις βοήθεια και να τη ζητήσεις, είτε απο έναν ειδικό, είτε απο έναν δικό σου άνθρωπο για αρχή.

 

Ο Cornell ειχε ενα βάρος στην ψυχή του και τον νίκησε εν τελει. Ναι ειναι άβυσσος, η οποια τον κατάπιε τελικά. Ποιος ξερει απο ποτε βασανίζεται και ποσο δύσκολο ήταν, ώστε η αγάπη της οικογένειας και του κόσμου να μην φτάνει.

 

Κρίμα για τον ιδιο που δεν άντεξε αλλο, παλεύοντας μόνος του με κατι πολυ σκοτεινό και δυο φορες κρίμα για τη γυναίκα και τα μικρά παιδια του.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Προσωπικά μου πήρε ένα χρόνο - κατά τον οποίο έμεινα κλεισμένος μέσα σε ένα σπίτι (εντελώς όμως, έβγαινα μόνο για τσιγάρα) κοιτώντας το ταβάνι ή βλέποντας τηλεόραση -

 

 

 

Αυτό δεν μου λέει κάτι.

Αν σε "διασκέδαζε" (προφανώς δεν σε διασκέδαζε) δεν το θεωρώ κακό.

 

Θα μπορούσες κατ'΄αντιστοιχία  να είσαι συνέχεια έξω και να κοιτάς  κάτι άλλο.

 

 

 

Αυτό που θυμάμαι ιδιαίτερα έντονα ήταν ότι ο "πόνος" του λεγόμενου ψυχικού οργάνου έμοιαζε εντυπωσιακά με έντονο σωματικό πόνο, κάτι που όταν το είπα στην ψυχίατρο/ψυχαναλύτρια που - τελικά - πήγα, έλαβα την απάντηση, "ναι, φυσικά, γιατί σου κάνει εντύπωση;".

 

 

 

Αντιθέτως αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον

 

Πόνος; Εντοπισμένος; Αφηρημένος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και  μιας και ξέφυγε η κουβέντα (και καλά έκανε-αφορμή ήταν η αυτοκτονία του μουσικού).

 

Προσωπικά είμαι μονομανής και μονόχνοτος, υποχόνδριος, μου αρέσει να περνάω πολλές ώρες μόνος μου…….…….+άπειρο πολλά άλλα (έχω δε δει τόσο πορνό-που λέγαμε με τον trolley- που θα μπορούσα να είχα ξεκληρίσει μια ολόκληρη κωμόπολη ;D ;D ;D) .

 

Ξέρω ότι αυτές και άλλες συμπεριφορές μου είναι αποκλίνουσες και σίγουρα υπάρχει δόκιμος ορολογία στην ψυχιατρική ή την  ψυχολογία ….να τις περιγράψει.

 

Από τη στιγμή, που εγώ είμαι άνετος με τις «ιδιοτροπίες μου» αυτές, οι οποίες πολύ με διασκεδάζουν, και με την βεβαιότητα ότι δεν θα πείραζα πότε κάποιον άλλο (δεν το έχω κάνει 42 χρόνια- δεν νομίζω να αρχίσω τώρα να μοιράζω «μπουκέτα» ;D ;D  και φυσικά ούτε εμένα (που με πολυαγαπάω) , μπορώ να  πω με ευκολία ότι δεν είμαι  ψυχικά υγιής αλλά ούτε και  δυστυχισμένος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα μπορει να εχουν σταδια εξελιξης και να λειτουργουν αθροιστικα.Επισης η καθε περπτωση ασθενη ειναι διαφορετικη.Αλλος εχει μανιοκαταθληψη με βιαιη συμπεριφορα μονο προς τριτους αλλοι εχουν μονο αυτοκτονικες τασεις αλλοι και τα δυο.Ολα παιζουν!Καποιος ας πουμε που βλεπει τσοντα 24/7 και την εχει ξελαστιχωσει λογικα δεν ειναι ο τυπος που βρισκεται συνεχως σε σχεση η που εχει εντονη σεξουαλικη ζωη...μετα αν το παει παραπισω...αναρωτιεται γιατι να μου  συμβαινει αυτο;Και οσο ψαχουλευει παραπισω και ψαχνει για φιδια....ε στο τελος τα βρισκει κιολλας.Επισης το να κατσει καποιος να δει τσοντα ειναι κατι που θα το κανει ΚΡΥΦΑ...ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ...ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Δε βλαπτεις κανεναν ετσι(σε πρωτη φαση) αλλα ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΡΟ τοτε οσο χρονο αφιερωνεις κλεισμενος στον εαυτο σου και μεσα στους 4 τοιχους ειτε για να δεις τσοντα ειτε για εξασκηση στην κιθαρα ειτε παιζοντας ηλεκτρονικα...ολη μερα FB Aη Νοιζ.gr ξερω γω :-)  ...ε...τοσος χρονος αφαιρειται απο το ποσο εισαι εξω απο τους 4 τοιχους και συναναστρεφεσαι με αλλους και να κοινωνικοποιεισαι(οσο πιο πολυ συναναστρεφεσαι τοσο πιο πολυ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ μοιραζεσαι τα συναισθηματα σου αρα να πετας-μοιραζεις το βαρος απο μεσα σου ) αρα τοσο λιγοτερες και οι πιθανοτητες να αλλαξει και το status στο οποιο βρισκεσαι!!!!Δε σημαινει οτι οποιος βλεπει τσοντα η κανει κατι αλλο αυτοματως αυριο θα βγει να μας ξεκανει η θα αυτοκτονησει...αν ομως ολοι οσοι τελικα κατεληξαν να κανουν κατι τετοιο ειχαν τετοιου ειδους κοινα χαρακτηριστικα τοτε θα πρεπει να λαμβανεται υπ οψη και να ελεγχεται απο την επιστημη...καθως και απο τον ιδιο μας τον εαυτο οταν καταλαβουμε οτι κατι δεν παει καλα.ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ...ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ...ΒΓΕΙΤΕ ΩΞΩ ΩΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και  μιας και ξέφυγε η κουβέντα (και καλά έκανε-αφορμή ήταν η αυτοκτονία του μουσικού).

 

Προσωπικά είμαι μονομανής και μονόχνοτος, υποχόνδριος, μου αρέσει να περνάω πολλές ώρες μόνος μου…….…….+άπειρο πολλά άλλα (έχω δε δει τόσο πορνό-που λέγαμε με τον trolley- που θα μπορούσα να είχα ξεκληρίσει μια ολόκληρη κωμόπολη ;D ;D ;D) .

 

Ξέρω ότι αυτές και άλλες συμπεριφορές μου είναι αποκλίνουσες και σίγουρα υπάρχει δόκιμος ορολογία στην ψυχιατρική ή την  ψυχολογία ….να τις περιγράψει.

 

Από τη στιγμή, που εγώ είμαι άνετος με τις «ιδιοτροπίες μου» αυτές, οι οποίες πολύ με διασκεδάζουν, και με την βεβαιότητα ότι δεν θα πείραζα πότε κάποιον άλλο (δεν το έχω κάνει 42 χρόνια- δεν νομίζω να αρχίσω τώρα να μοιράζω «μπουκέτα» ;D ;D  και φυσικά ούτε εμένα (που με πολυαγαπάω) , μπορώ να  πω με ευκολία ότι δεν είμαι  ψυχικά υγιής αλλά ούτε και  δυστυχισμένος.

Λάκη η "μονομανία" δε νομίζω ότι ειναι αυτό που θες να πεις. Έχω την αίσθηση ότι μονομανής ειναι ένας άνθρωπος που έχει ψύχωση και όχι αυτός που έχει "μανία με τον εαυτό του". Ψαξ' το και διορθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

Στα της κατάθλιψης τώρα, όσα ειπώθηκαν ειναι σωστά και δυστυχώς μόνο απλό δεν ειναι το θέμα. Δύο παρατηρήσεις και από εμενα. Πρώτον, τα χρήματα/οικονομική επιφάνεια δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα. Δυστυχώς αυτά τα πράματα δεν ξεπερνιόνται με μια εγχείρηση ή μια μίνι αγωγή. Δηλαδή και στον καλύτερο γιατρό να πας, κανείς δε σου εγγυάται ότι θα σε κάνει καλά. Ειναι πολύ συνθετο πράμα, όπως ειπώθηκε. Αντιθέτως ένας φτωχός άνθρωπος που όμως έχει ουσιαστική στήριξη από τους δικούς του ανθρώπους έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ίασης.

 

Δεύτερον το θέμα τον καλλιτεχνών/τζετ σετ και λοιπών έχει μια έξτρα παράμετρο που ειναι η κατάχρηση ουσιών. Ακριβώς επειδη η οικονομική/κοινωνική τους κατάσταση τους το επιτρέπει έρχονται σε επαφη με ναρκωτικα κλπ. Αν δεν κάνω λάθος ο Κρις Κορνέλ ειχε και θέμα αλκοολισμού. Η χρήση ουσιών λοιπών, πράγμα που όντως μπορεί να γινεται για να ξεπεραστεί και το θέμα της κατάθλιψης, ειναι πολυ επιβαρυντικός παράγοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή, που εγώ είμαι άνετος με τις «ιδιοτροπίες μου» αυτές, οι οποίες πολύ με διασκεδάζουν, και με την βεβαιότητα ότι δεν θα πείραζα πότε κάποιον άλλο (δεν το έχω κάνει 42 χρόνια- δεν νομίζω να αρχίσω τώρα να μοιράζω «μπουκέτα» ;D ;D  και φυσικά ούτε εμένα (που με πολυαγαπάω) , μπορώ να  πω με ευκολία ότι δεν είμαι  ψυχικά υγιής αλλά ούτε και  δυστυχισμένος.

 

Όλο αυτό θα μπορούσα να το έχω υπογράψει εγώ, αλλά και ένας φίλος μου ο οποίος σου μοιάζει (όχι φυσιογνωμικά) πολύ. Όχι τυχαία, είμαστε και οι τρεις (ή είμασταν) φωτογράφοι, γουστάρουμε μουσική και το ωραίο. Δεν είμαι βέβαιος ότι δεν είμαστε υποψήφιοι για αυτοκτονία, αλλά όμορφη όμως, όχι ξεφτύλικη με ασπιρίνες και τέτοια, αν μας την παρασπάσουν.

 

ΒΓΕΙΤΕ ΩΞΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

 

Βγείτε εσείς, να βλέπετε βλαμμένες ελληνίδες, να πίνετε μπόμπες χρυσά πληρωμένες, να ακούτε μουσικές για 14χρονα από ηχεία για κουφούς και να κινδυνεύετε να σας πατήσει το τραμ, λαίμαι.

 

;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάσουμε το θέμα της τσόντας θα πάει πολύ μακριά η βαλίτσα. Δηλαδή στην εποχή του ίντερνετ, πιο πιθανό είναι να βρεις ύποπτες για ψυχική διαταραχή συμπεριφορές σε δείγμα ανδρών που δε βλέπουν τσόντες, παρά σε αυτούς που βλέπουν.

 

Κατά τ' άλλα και περί αυτών που γράφει ο Λάκης για τον εαυτό του, παραθέτω τη γνωστή ρήση του Καρλ Γιουνγκ "Φέρτε μου έναν φυσιολογικό να τον θεραπεύσω".

 

Αλλά μια που εξερευνούμε τα όρια της παθολογίας στις ψυχικές διαταραχές, ο γενικός κανόνας είναι ότι η κατάσταση αρχίζει να θεωρείται παθολογική όταν οι όποιες συμπεριφορές/συνήθειες/συμπτώματα εμποδίζουν τον άνθρωπο από το να ζήσει μια τυπική ζωή. Εν ολίγοις του είναι πολύ δύσκολο ή και αδύνατο να εργασθεί, δεν μπορεί να συνάψει ερωτικές σχέσεις, δεν μπορεί να βγει απ' το σπίτι του, δεν μπορεί να κοινονικοποιηθεί κλπ. Και όλα αυτά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι βέβαιος ότι δεν είμαστε υποψήφιοι για αυτοκτονία, αλλά όμορφη όμως, όχι ξεφτύλικη με ασπιρίνες και τέτοια, αν μας την παρασπάσουν.

Ενδιαφέρον, πάντα είχα την απορία σχετικά με το ποιον τρόπο επιλέγει κάποιος να αυτοκτονήσει. Στην προκειμένη περίπτωση γιατί αποφάσισε να κρεμαστεί και όχι π.χ. να πέσει από το μπαλκόνι ή να πάει από υπερβολική δόση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε trolley δεν εννουσα αυτο ακριβως(και τα ψιλοσιχαινομαι και γω ολα αυτα)...αλλα τωρα που το σκεφτομαι αυτοι πρεπει να εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να τιναξουν τα πεταλα απο καποιον που ειναι ολη μερα μεσα μονος του...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου