Προς το περιεχόμενο

Άβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ή .......Καλλιτέχνες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να θεσω μια αλλη παραμετρο σε αυτη την υποθεση, ειναι φυσικα μια εικασια, ωστοσο εχουμε τουλαχιστον 2 αλλες περιπτωσεις αναλογου θανατου celebrity που εικαζεται οτι υπηρξαν "ατυχημα" κατα τη διαρκεια αυτης της πρακτικης ( αναφερομαι στον michael hutchence των INXS και στον David Carradine )

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Erotic_asphyxiation

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να θεσω μια αλλη παραμετρο σε αυτη την υποθεση, ειναι φυσικα μια εικασια, ωστοσο εχουμε τουλαχιστον 2 αλλες περιπτωσεις αναλογου θανατου celebrity που εικαζεται οτι υπηρξαν "ατυχημα" κατα τη διαρκεια αυτης της πρακτικης ( αναφερομαι στον michael hutchence των INXS και στον David Carradine )

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Erotic_asphyxiation

 

Δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο για το θάνατο του Cornell. Έχουν γράψει για καθαρή αυτοκτονία και όχι ατύχημα από παρόμοιες πρακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://teamrock.com/news/2017-05-19/chris-cornells-family-question-coroners-report

 

 

 

QUOTE

 

The family of Chris Cornell have questioned the conclusion by the Wayne County Medical Examiner’s Office that the singer died by suicide.

 

Cornell was found dead in his Detroit hotel room on Wednesday night, with the coroner’s office ruling his death as “suicide by hanging.”

 

In a joint letter from the Cornell family lawyer Kirk Pasich and Cornell’s widow Vicky (via Billboard), they say they are “disturbed at inferences that Chris knowingly and intentionally took his life” as the toxicology results are not yet known.

 

Cornell's family report that the Soundgarden frontman had a prescription for Ativan and may have taken a higher dosage than prescribed which could have affected his actions.

 

Ativan is used to treat anxiety disorders and side effects can include extreme drowsiness, confusion, muscle weakness and loss of balance or coordination.

 

Vicky Cornell says: “Chris’s death is a loss that escapes words and has created an emptiness in my heart that will never be filled. As everyone who knew him commented, Chris was a devoted father and husband.

 

“When we spoke after the show, I noticed he was slurring his words – he was different. When he told me he may have taken an extra Ativan or two, I contacted security and asked that they check on him.”

 

Vicky says that Cornell flew home to spend time with his family over the Mother’s Day weekend before reuniting with his Soundgarden bandmates on Wednesday afternoon.

 

She adds: “What happened is inexplicable and I am hopeful that further medical reports will provide additional details. I know that he loved our children and he would not hurt them by intentionally taking his own life.

 

“The outpouring of love and support from his fans, friends and family means so much more to us than anyone can know. Thank you for that, and for understanding how difficult this is for us.”

 

UNQUOTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι φαρμακοποιός ή γιατρός, νομίζω ότι είναι δύσκολο να πάρεις τέτοια υπερδοσολογία στο  Ativan, που να σε επηρρεάσει τόσο έντονα (ειδικά κάποιον που δεν το παίρνει πρώτη φορά), για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Τώρα αυτό το ένα δύο χάπια παραπάνω ... μήπως ήταν πολύ περισσότερα?

 

Ποιός ξέρει.

Θα δείξουν οι τοξικολογικές εξετάσεις φαντάζομαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To να κρεμαστεί κάποιος,  είναι μια πράξη που απαιτεί ένα ελάχιστο ενέργειας-προετοιμασίας.

Δεν είναι….. είμαι πιωμένος, ζαλισμένος, παραπάτησα και χτύπησα στο κεφάλι.

 

Βρέθηκε σημείωμα αυτοκτονίας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον φίλτατο JJ.

 

Χωρίς να θέλω ακόμα να μπω σε ένα τόσο δύσκολο προς συζήτηση θέμα, θα κάνω σε όλους σας κάποιες ερωτήσεις.

 

Έχετε αισθανθεί ποτέ ότι δεν έχετε κίνητρο να ξυπνήσετε αύριο?

"Γιατί να ξυπνήσω?

Τι είναι αυτό που μπορώ να περιμένω από άλλη μια μέρα?

Μήπως απλά είναι μια συνήθεια, που επαναλαμβάνεται χωρίς νόημα?

Μήπως είναι επώδυνο να ξυπνάω κάθε μέρα, χωρίς νόημα, μόνο για να ξανακοιμηθώ το βράδυ, και να έρθει πάλι ο ίδιος κύκλος των εσωτερικών ερωτήσεων με το επόμενο ξύπνημα?"

 

Έχει σχέση αυτό με το να είναι κάποιος δημοφιλής, επιτυχημένος, ευκατάστατος?

 

Η σωματοποίηση των ψυχικών διαταραχών είναι το πρώτο που "πραγματικά βιώνει" κάποιος, το πρώτο που τον κάνει να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Γι' αυτό παίρνει σβάρνα τους γιατρούς, όλων των ειδικοτήτων, για να ανακαλύψει τι σκατά είναι αυτό που του δημιουργεί τα σωματικά του συμπτώματα.

Που να πάει ο νους του ότι αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Είναι τεράστιο το θέμα, απλά μια μικρή γεύση.

 

Δηλώνω κι εγώ ασθενής, και μάλιστα "επίσημα".

Ότι γράφω είναι ... "από μέσα".

 

EDIT: Φάρμακα.

Τα φάρμακα δεν επιβραδύνουν, δεν γιατρεύουν, απλά μειώνουν τα συμπτώματα, δίνοντας τον χώρο στον ασθενή, να δει τι συμβαίνει, να μιλήσει γι' αυτό, να το αντιληφθεί (όλα αυτά κάτω από την καθοδήγηση κάποιου ειδικού), γιατί τα συμπτώματα είναι τόσο έντονα, που παραμορφώνουν τα πάντα.

Κανείς δεν αντιμετωπίζει μια κρίση όντας υπό την επήρρεια των συντριπτικών συμπτωμάτων της.

 

EDIT 2: Και ξέρετε και κάτι? Αυτή η σωματοποίηση των ψυχικών διαταραχών συνήθως αργεί, οπότε όταν ο ασθενής πάρει χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά, έχει να ψάξει "μερικές ζωές σε βάθος".

 

Και ήδη έχουν συσσωρευτεί πολλά που ποτίζουν αυτό το δέντρο, και έχει πια πολύ δυνατές ρίζες.

Και επειδή οι διαταραχές ... αγαπιούνται μεταξύ τους, βρίσκεται ξαφνικά να έχει ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, κατάθλιψη, γενικευμένη αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού και αγοραφοβία, αίσθηση ενοχής για τα πάντα, πεποίθηση ότι προξενεί κακό σε ότι αγαπάει, ανηδονία, κλπ.

Ποια από όλες αυτές προηγήθηκε?

Δεν έχει σημασία, έχει ένα εκρηκτικό κοκτέιλ μέσα του πια.

 

Πώς να καταλάβει κάποιος άλλος, αυτό που ούτε ο ίδιος δεν καταλαβαίνει?

 

Παρών. Οι αγχώδεις διαταραχές πάνε πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάκη η "μονομανία" δε νομίζω ότι ειναι αυτό που θες να πεις. Έχω την αίσθηση ότι μονομανής ειναι ένας άνθρωπος που έχει ψύχωση και όχι αυτός που έχει "μανία με τον εαυτό του". Ψαξ' το και διορθωσέ με αν κάνω λάθος.

 

 

 

Τωρα το ειδα αυτό  ;D

Κοίτα σίγουρα δεν χρησιμοποιώ τον όρο "Ιατρικά" , αλλα δεν εννοω μανία με τον εαυτό μου.

 

Αν π.χ. μου αρέσει/ ταιριάξει κάτι, "κολλαώ" σε αυτό, παραβλέπω άλλες , ενδεχομένως  καλλιτερες, περιπτώσεις, το υποστηρίζω σθεναρά (κυρίως μέσα μου) , δεν το αλλάζω εύκολα (σχεδόν ΠΟΤΕ-εκτός αν αναγκαστώ από εξωτερικούς παράγοντες)  (η τυχόν αλλαγή π.χ της πρωινής μου ρουτίνας (που ναι δεν ειμαι εύκολος ;D) μπορεί εύκολα να διαταράξει , με όποια συνέπεια, το υπόλοιπο της μέρας μου κ.λ.π.

 

Παράδειγμα .

Μια φορά ένα προγραμματισμένο ραντεβού μου , τελείωσε αργότερα από το προβλεπόμενο......κανα 10λεπτο.

 

Αυτό είχε συνέπεια να πάνε , όλες οι άλλες υποχρεώσεις μου πίσω.....κατά 10 λεπτα.

 

ΜΙΑ ΑΣΤΕΙΑ χρονική απόκλιση από το προγραμμα μου, με εξάντλησε , δεν χάρηκα την προπονηση που ακολουθησε, είχα το "άγχος " να καλυφω το ....10λεπτο......δεν απόλαυσα την επόμενη δραστηριότητά μου.....λόγω ...του 10λεπτου κ.ο.κ.

 

ΦΥΣΙΚΑ είχα επίγνωση....ότι ΜΑΛΑΚΙΖΟΜΑΙ.....αλλά still..... ;D ;D ;D ;D

 

Υ.Γ.

Τι να σου πω, ότι βέθηκα σε ένα μέρος μια φορά για 2 εβδομάδες για μια δουλεια.

Την Τρίτη μερα βρήκα ένα μαγαζι που έκανε γεμιστα με ρυζι (μαγειρείο)....τις 2 προηγούμενες (ημέρες)  δεν μου άρεσε ιδιαιτερα το φαγητό.

 

¨Οταν βρήκα λοιπόν τα γεμιστα (με ρυζι-εχει σημασια  ;D), και μεχρι να φυγω από εκεί.....για 2 εβδομάδες....έτρωγα γεμιστα με ρυζι εκει  ;D ;D ;D

 

Είμαι ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΟΣ , τι να κάνουμε! ;D ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. 2 Στα πρωτα χρόνια της Δικηγορίας μου ειχα τρομερό άγχος.

 

Επωμιζόμουν  ΟΛΟ το ψυχολογικό βάρος μιας υπόθεσης, με συνέπειες δύσκολες (δεν  κοιμόμουν,  είχα το μυαλό μου καρφωμένο στην υπόθεση και πουθενά αλλου κ.τ.λ.-και  όχι τεχνοκρατικά- ό,τι γινόταν νομικά , το έκανα δεν τίθεται τέτοιο θεμα).

 

Όταν κατάλαβα ότι ΔΕΝ γίνεται έτσι,.....και αν το συνεχίζω θα με καταστρέψω.....εκει μου γύρισε και το άλλαξα.

Εδω κολλάει ίσως η υπερβολική αγάπη για τον ευατό μου, που ΔΕΝ θα επέτρεπα σε κανέναν ή κάτι (κατάσταση)  να μου κάνει κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου