Προς το περιεχόμενο

Πόσο καιρό αντέχετε μακριά από το όργανο σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα αν σκεφτεις οτι ειμαι με μια κιθαρα στα χερια τα τελευταια 40 χρονια, εμενα μου κανει καλο η αποχη μερικων ημερων κατα καιρους.

Επιστρεφω φρεσκος. Σαν να ερχεται με την αποχη στη θεση του το υλικο που φορτωνα το μυαλο και μετα βγαινουν αυθορμητα πραγματα, καινουρια. Εμπνευση να το πω?

 

Έτσι όπως τα λέει ο Σπύρος είναι και δεν πρόκειται για κάποιο μαγικό, υπάρχει επιστημονική εξήγηση. Με την αποχή, δίνεις στον εγκέφαλό σου το χρόνο να επεξεργαστεί τη συγκεντρωμένη πληροφορία χωρίς να τον "μπουκώνεις" για λίγο με καινούρια πράγματα.

 

Προσωπικά, χωρίς τακτικές παύσεις 2-3 ημερών, δεν μπορώ να λειτουργήσω μουσικά. Φτάνω σε σημείο δηλαδή να επαναλαμβάνομαι και να παίζω διαδικαστικά χωρίς καμία αίσθηση δημιουργικότητας και αυτό με ρίχνει. Βέβαια, κάποιες φορές, όταν π.χ. έχουν μαζευτεί πολλά live/πρόβες σε μικρό χρονικό διάστημα, αυτό είναι αναπόφευκτο αλλά μόλις τελειώσουν οι μουσικές υποχρεώσεις είναι δεδομένο ότι θα κάνω διάλειμμα, πολλές φορές δε παρατεταμένο. Βέβαια εγώ δεν είμαι επαγγελματίας οπότε έχω την άνεση να φεύγω και να ξανάρχομαι όποτε θέλω.

 

Το μεγαλύτερο διάλειμμα που έχω κάνει γενικώς ήταν 4 χρόνια. Πλήρης αποχή όμως. Ούτε έπιασα κιθάρα, ούτε ασχολήθηκα ενεργητικά με τη μουσική. Όταν ξαναξεκίνησα, κατάλαβα γιατί αυτά τα 4 χρόνια ήμουν δυστυχής.

 

Βέβαια αυτές οι διαδικασίες είναι απαραίτητες για την πορεία κάποιου και δεν αφορούν μόνο τη μουσική. Δηλαδή εγώ το βλέπω ως εξής: αν δεν είσαι απολύτως σίγουρος για κάτι, η απόσταση είναι πολύ συχνά αποκαλυπτική.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. 6 μήνες όταν πηγαινοερχόμουν εξωτερικό αλλά

 

πήγαινα έπαιζα κάθε μέρα σε μαγαζί μουσικών οργάνων καμιά ώρα ότι καινούργιο υπήρχε και με κοιτούσαν περίεργα με είχαν μάθει με πήραν χαμπάρι ;D τελικά αγόρασα από εκεί το πρώτο μου Roland (μου κάνανε και έκπτωση 20% και μία srjv δώρο ήταν σε προσφορά)

 

β. 3 μήνες στρατό μέχρι να φύγω από το κέντρο μετά το έπαιρνα μαζί για κάποιες βραδυές οπλίτη και το κρυβα στο πορτ μπαγκάζ μη το δει κανας δικας και πέσει 20φ και 760κ :P

 

υγ1 καμία σχέση μαγαζιά εξωτερικού με τα δικά μας πας παίζεις όσο θες δεν σου λένε και τπτ σου κάνουν κ έκπτωση στο τέλος

 

υγ2 όποιος έχει λουφάρει με αιτιολογικό ¨μα κάνουμε πρόβα κύριε διοικητά" να σηκώσει χέρι μιλάμε για πολύ φίδιασμα....ανακόντα λέβελ

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ2 όποιος έχει λουφάρει με αιτιολογικό ¨μα κάνουμε πρόβα κύριε διοικητά" να σηκώσει χέρι μιλάμε για πολύ φίδιασμα....ανακόντα λέβελ

 

Αν είναι να αρχίσουμε ιστορίες μουσικών από τον στρατό... πάει το θρεντ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να αρχίσουμε ιστορίες μουσικών από τον στρατό... πάει το θρεντ

 

Γιατί, υπήρχε περίπτωση να καταλήξουν κάπου αλλού;

Τις ιστορίες με τις εμπειρίες από τότε που παίζανε σαπόρτ στους Wishbone Ash, τις έχουν γράψει σε άλλο νήμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,

 

Ειναι το πρωτο μου ποστ και το κανω εδω, καθως δεν βρηκα καποιο καταλληλο θεμα για να συστηθω.

 

Ειμαι ο Γιωργος, ερασιτεχνης μουσικος, και εαν περασει 8ωρο χωρις εστω να αγγιξω καποιο απο τα οργανα μου (κατα προτιμηση ηλεκτρικη κιθαρα) με πιανει το γνωστο συνδρομο ΘΝΓΣΓΝΠΜ (Για οσους δεν ξερουν, Θελω Να Γυρισω Σπιτι Για Να Παιξω Μουσικη).

 

Και εαν δεν μπορω να γυριζω σπιτι, φροντιζω να εχω καποιο οργανο μαζι, εστω ενα ukalele, για να μην αφυδατωθω...

 

Καλως σας βρηκα!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βλέπω δεν είμαι ο μόνος που θυμήθηκε την στρατιωτική του θητεία... Κάπου στον 6ο-7ο μήνα της θητείας μου, χρειάστηκε να συνοδέψω μια χορωδία στην πόλη που βρισκόμουν και νόμιζα ότι ήμουν σε όνειρο όταν ξανάπιασα πλήκτρα ύστερα από τόσους μήνες...

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

ΝΟμιζω οτι ολα ειναι φασεις...

 

Δηλ, πιτσιρικας στην εφηβια, δεν υπηρχε μερα να μην πιασω την κιθαρα. Συγκεκριμενα, θυμαμαι να την εχω συνεχεια σε εμφανες σημειο, και να παιζω καθε μερικες ωρες και απο λιγο. Και ξανα...

 

Τοτε δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα περασουν μερες χωρις να παιξω. Θυμαμαι να το ελεγα με τα αδερφια μου.

 

Ομως μετα, στο στρατο, ηταν η πρωτη ψυχρολουσια... Μεχρι που εφυγα απο το Κεντρο και πηγα σε Μοναδα, και πηρα μαζι μου την κιθαρα.

 

Πλεον, μετα απο τοσα χρόνια, δυστυχως (ή ευτυχως για να φουντωσει η επιθυμια) μπορει και να περασουν αρκετες μερες χωρις να την πιασω καν....

 

 

Η αληθεια ειναι ομως, πως, εχοντας την στο σαλονι στη βαση της, οταν πεσει το βλεμμα μου επανω της, σαν να με κοιταζει με λαγνο  :P υφος και να μου λεει στο μυαλο σαν τις Σειρηνες:

 

"Ελα, κανε μου παρεα, δεν σου ελλειψα;;;;;"  :o :o :o :o

[move]"CENSORED CONTENT"[/move]

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρα αναλογα τη φαση που βρισκομαστε. Ειναι ενθουσιασμος που περνα. Ειναι το ενδιαφερον να καταφερεις κατι που εαν σταματησει τοτε και ο ενθουσιασμος σταματα.

 

Πριν 2 δεκαετιες το παθει στο μπουζουκι. Κοιμομουν με αυτο. Πετυχα τον στοχο που ειχα (να γινω καλος σε αυτο) και μετα εκοψα. Αλλαξα και ακουσματα. Τωρα το βγαζω απο τη θηκη του μια φορα στα 2-3 χρονια. Δεν εχω καποιο στοχο με αυτο, δεν ειναι στα σχεδια μου, δεν το πολυγουσταρω πλεον.

 

Την ηλεκτρικη κιθαρα τωρα την ξεκινησα. Αρα υπαρχει πολυ ορεξη και υψηλοι στοχοι. Μολις παρω αυτο που θελω (αρκετα δυσκολο) πιθανον να την στατατησω (εστω μειωσω) και να πιασω κατι αλλο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου