Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γυναίκες ΔΕΝ ντύνονται γδύνονται στην τύχη (σε αντίθεση με την συντριπτικη πλειοψηφία των αντρων  ;D) .

Απλά πολλές φορές ντύνονται γδύνονται επιτυχημένα και πολλές αποτυχημένα.  ;D

Σημαντική διόρθωσις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεξιστη  ;D

Αν το σκεφτείς σοβαρά, ο τρόπος που κάθε άνθρωπος ντύνεται (αν είναι συνειδητός), προσπαθεί να περάσει μια "εικόνα εαυτού", που να "κολακεύει" την πραγματικότητα, χωρίς ποτέ να κινδυνεύει να την αποκαλύψει.

 

Ο τρόπος που ο κάθε άνθρωπος γδύνεται είναι ακόμα σημαντικότερος, γιατί πρέπει να δώσει μια τόσο έντονη "εικόνα εαυτού", που να επηρεάσει την αντίληψη του απέναντι, κατά την αποκάλυψη της πραγματικότητας. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Ο τρόπος που ο κάθε άνθρωπος γδύνεται είναι ακόμα σημαντικότερος,

Πες τα σε αυτούς που μένουν με τις κάλτσες τελευταίες. ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα σε αυτούς που μένουν με τις κάλτσες τελευταίες. ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Κανόνας είναι, οι κάλτσες να βγαίνουν πριν το παντελόνι. ;)

 

Μίλα κι εσύ ως ειδήμων, δώσε τα φώτα σου δάσκαλε. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία σημαντική παράμετρος που νομίζω θα έπρεπε να τεθεί είναι το θέμα της ηλικίας.Και εξηγούμαι...

 

Οι 40+ δεν πρόκειται ποτέ να αποδεκτούν το ο,τιδήποτε έχει πετύχει μέσω του κακού δαίμονα που λέγεται you tube.

Είχαν άλλες νόρμες δημιουργίας προτύπων:Να αγοράσουν τον δίσκο/cd,να μαραθούν στο άκουσμα του,να ξεψαχνίσουν τους στίχους,να κυνηγήσουν συναυλίες κ.α.

Ήταν πιο πολύ μέσα στο πράγμα,χωρίς αυτό να σημαίνει αυτόματα ότι τους ερχόταν πιο εύκολο...Το αντίθετο μάλιστα,η έννοια "κλικ και φύγαμε" μπήκε πολύ αργότερα στη ζωή τους και όταν έγινε αυτό κάτι τους έλειπε.

 

Eπί του προκείμενου λοιπόν και για να τοποθετηθώ προσωπικά,δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κοπελίτσα,Μια χαρά φωνή έχει,προσγειωμένη φαίνεται και όντως μπορεί να κάνει πράγματα...

Δεν με αγγίζει όμως,δεν έχω μάθει έτσι και μάλλον ούτε θα μάθω ποτέ.Αν την ήξερα από προηγούμενες δουλειές της και τύχαινε να μου αρέσει το μουσικό είδος που πραγματεύται,τότε πιθανώς να αξιολογούσα διαφορετικά την όλη φάση.

 

Καλό θα ήταν λοιπόν να μην καταλήγουμε σε αφορισμούς όσον αφορά τους "γέροντες haters" παρόμοιων καλλιτεχνικών φαινομένων γιατί ό,τι κι αν ισχυριστούν ό,τι κι αν βγάλουν προς τα έξω,είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει ακριβώς αυτό...

Νιώθουν αμηχανία μπροστά σε αυτή τη νέα διαδικασία παραγωγής ειδώλων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mία σημαντική παράμετρος που νομίζω θα έπρεπε να τεθεί είναι το θέμα της ηλικίας.Και εξηγούμαι...

 

Οι 40+ δεν πρόκειται ποτέ να αποδεκτούν το ο,τιδήποτε έχει πετύχει μέσω του κακού δαίμονα που λέγεται you tube.

Είχαν άλλες νόρμες δημιουργίας προτύπων:Να αγοράσουν τον δίσκο/cd,να μαραθούν στο άκουσμα του,να ξεψαχνίσουν τους στίχους,να κυνηγήσουν συναυλίες κ.α.

Ήταν πιο πολύ μέσα στο πράγμα,χωρίς αυτό να σημαίνει αυτόματα ότι τους ερχόταν πιο εύκολο...Το αντίθετο μάλιστα,η έννοια "κλικ και φύγαμε" μπήκε πολύ αργότερα στη ζωή τους και όταν έγινε αυτό κάτι τους έλειπε.

 

Eπί του προκείμενου λοιπόν και για να τοποθετηθώ προσωπικά,δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κοπελίτσα,Μια χαρά φωνή έχει,προσγειωμένη φαίνεται και όντως μπορεί να κάνει πράγματα...

Δεν με αγγίζει όμως,δεν έχω μάθει έτσι και μάλλον ούτε θα μάθω ποτέ.Αν την ήξερα από προηγούμενες δουλειές της και τύχαινε να μου αρέσει το μουσικό είδος που πραγματεύται,τότε πιθανώς να αξιολογούσα διαφορετικά την όλη φάση.

 

Καλό θα ήταν λοιπόν να μην καταλήγουμε σε αφορισμούς όσον αφορά τους "γέροντες haters" παρόμοιων καλλιτεχνικών φαινομένων γιατί ό,τι κι αν ισχυριστούν ό,τι κι αν βγάλουν προς τα έξω,είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει ακριβώς αυτό...

Νιώθουν αμηχανία μπροστά σε αυτή τη νέα διαδικασία παραγωγής ειδώλων.

 

Εγώ που είμαι 40+ ΔΕΝ έχω κανένα θέμα με το youtube, για την ακρίβεια όλη τη μέρα youtube βλέπω (έχω να ανοίξω TV 10 έτη) , και είναι -το χω ξαναγράψει- η ΜΟΝΑΔΙΚΗ σύγχρονη ψηφιακή καινοτομία που με ενδιαφέρει.

 

Έχω δει πολλά νέα πράγματα , που έχουν σχέση με τη μουσική- και προσαρμόσθηκαν στο youtube ή δημιουργήθηκαν youtube ένεκεν , όπως π.χ. τα video songs (τα videos δηλαδή κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης), τα οποία τα προτιμώ 1000 φορές, έναντι από τα κλασσικά video clips των παλαιοτέρων εποχών.

 

Απλά, οκ, στα 40+ δεν μπορείς εύκολα να μου πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες (γενικά μιλάω).

 

 

edit:

 

Π.χ. ΑΥΤΌ όταν το είδα (και μιλάμε για youtuber 100%) έμεινα σαν χαζό να κοιτάω (και ΦΥΣΙΚΑ το προτιμώ από οποιοδήποτε video clip

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι 40+ ΔΕΝ έχω κανένα θέμα με το youtube, για την ακρίβεια όλη τη μέρα youtube βλέπω (έχω να ανοίξω TV 10 έτη) , και είναι -το χω ξαναγράψει- η ΜΟΝΑΔΙΚΗ σύγχρονη ψηφιακή καινοτομία που με ενδιαφέρει.

 

Έχω δει πολλά νέα πράγματα , που έχουν σχέση με τη μουσική- και προσαρμόσθηκαν στο youtube ή δημιουργήθηκαν youtube ένεκεν , όπως π.χ. τα video songs (τα videos δηλαδή κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης), τα οποία τα προτιμώ 1000 φορές, έναντι από τα κλασσικά video clips των παλαιοτέρων εποχών.

 

Απλά, οκ, στα 40+ δεν μπορείς εύκολα να μου πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες (γενικά μιλάω).

 

Πιστεύω πως κανείς δεν έχει πρόβλημα με το you tube,LK...Με την απόλυτη έννοια του όρου που σημαίνει ότι θα προτιμούσε σαφώς να μην υπάρχει.Αλίμονο,μια έξτρα ευκολία είναι.

Λέω απλά ότι,σε αντίθεση με τη νέα γενιά,εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να ταυτιστούμε με αυτό.

Η λίστα αγαπημένων μας δεν είναι πάνω δεξιά...Είναι στα ράφια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιστεύω πως κανείς δεν έχει πρόβλημα με το you tube,LK...Με την απόλυτη έννοια του όρου που σημαίνει ότι θα προτιμούσε σαφώς να μην υπάρχει.Αλίμονο,μια έξτρα ευκολία είναι.

Λέω απλά ότι,σε αντίθεση με τη νέα γενιά,εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να ταυτιστούμε με αυτό.

Η λίστα αγαπημένων μας δεν είναι πάνω δεξιά...Είναι στα ράφια μας.

 

Δεν ξέρω αν είδες το edit που έκανα.

Αυτό (το edit) σαν γενικότερη απάντηση.  Ειδικά σε αυτό:

 

 

 

Οι 40+ δεν πρόκειται ποτέ να αποδεκτούν το ο,τιδήποτε έχει πετύχει μέσω του κακού δαίμονα που λέγεται you tube.

 

 

Και τα ράφια καλά ειναι, και το Youtube (μουσικά πάντα-δεν μιλάμε για ντοκυμαντερς κ.λ.π.-καλά εκεί χάνεται η μπάλα) από ΤΕΤΟΙΟΥΣ youtubers.....είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ (μέσα από το youtube ξεπήδησε ο Giulio Carmassi -100% "προϊόν " youtube . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΌ όταν το είδα (και μιλάμε για youtuber 100%) έμεινα σαν χαζό να κοιτάω (και ΦΥΣΙΚΑ το προτιμώ από οποιοδήποτε video clip

Είναι φοβερό, πραγματικά φοβερό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου