Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί της τοποθέτησής σου, η απάντηση είναι απλή και την έχω ήδη γράψει : πως ότι βλέπω σε ένα βίντεο κλιπ, θεωρώ ότι είναι εκεί επίτηδες ως επιλογή κάποιου. Άρα λοιπόν, μπορώ να σχολιάσω οτιδήποτε, ειδικά μάλιστα όταν το ίδιο το τραγούδι μου είναι ολότελα αδιάφορο.

 

Αδιάφορα μου είναι και τα τραγούδια της Taylor Swift, οπότε υποθέτω πως μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να σχολιάζω την αμερικανο-πλατινέ εμφάνισή της.

 

Ο σεβασμός δεν πάει με το αν μας αρέσει ένας καλλιτέχνης ή όχι, ούτε έχει νόημα να επιτρέπεται ή απαγορεύεται βάσει εντοπιότητας ή ηλικίας... είναι αξία ζωής και φαίνεται ποιος την ακολουθεί και ποιος όχι. Επομένως όσο έχεις εσύ δικαίωμα να επιλέγεις από μόνος σου να μιλάς για μέρη του σώματος της Swift και της Σάττι, άλλο τόσο έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να σου πει ότι ο συγκεκριμένος σχολιασμός σου ήταν ασεβής, είτε το δέχεσαι είτε όχι. Επί της ουσίας δε, ήταν επίσης απρόκλητος (αν ήταν νούμερο ή βλαμμένη η Μαρίνα θα είχες όλα τα δίκια να μπεις σε mood κραξίματος, αλλά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει), άτοπος, και εντέλει και λανθασμένος (if you ask me). Κάτι σαν κριτική του Μουρατίδη σε ριάλιτι ένα πράγμα.

 

Γενικά δεν υπήρξα ποτέ αντίθετος ως προς την καφενειακή συζήτηση, καθώς έχει την πλάκα της, και είναι και ο λόγος που αρκετοί γίνονται μόνιμοι θαμώνες σε κάποιο φόρουμ. To noiz ευτυχώς έχει και αρκετά threads που έχουν γραφτεί και πολύ ωραία-χρήσιμα πράγματα, πέρα από ανώφελες λεκτικές συγκρούσεις (μέχρι κι εγώ που δεν γράφω τόσο συχνά, έχω υπάρξει μέρος σε τέτοια), οπότε κάπου εξισορροπείται η κατάσταση. Στο συγκεκριμένο πάντως από την ουσία απομακρυνθήκαμε εδώ και αρκετές σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Π.χ. ΑΥΤΌ όταν το είδα (και μιλάμε για youtuber 100%) έμεινα σαν χαζό να κοιτάω (και ΦΥΣΙΚΑ το προτιμώ από οποιοδήποτε video clip

 

Το 10% του μουσικού επιπέδου αυτού του βίντεο να είχε η Σάτι, και  κανείς δεν θα ασχολούνταν με στήθια και μ@λ@κίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είδες το edit που έκανα.

 

Το είδα το edit αλλά θαρρώ ότι δεν έγινα αντιληπτός...

Όταν γράφω πως "δεν πρόκειται ποτέ να αποδεκτούν" δεν αναφέρομαι απλά σε θέματα γούστου.Δεν θα αποτελέσει τροχοπέδη δηλαδή το you tube στο να αναγνωρίσουν κάτι ως ποιοτικό επειδή έτυχε να το δουν/ακούσουν για πρώτη φορά εκεί.

 

Εννοώ ακριβώς αυτό:

Είχαν άλλες νόρμες δημιουργίας προτύπων:Να αγοράσουν τον δίσκο/cd,να μαραθούν στο άκουσμα του,να ξεψαχνίσουν τους στίχους,να κυνηγήσουν συναυλίες κ.α.

 

Δεν μπορώ να ξέρω τα μουσικά σου ιδεώδη αλλά είμαι σίγουρος ότι κανένα από αυτά δεν στέριωσε μέσω you tube...Aν πάλι έχω λάθος,έχω λάθος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...Aν πάλι έχω λάθος,έχω λάθος.

 

Δεν είναι θέμα λάθος ή σωστού.

 

Ήμουν από αυτούς που ΔΕΝ τους  άρεσε το συγκεκριμένο  video/τραγούδι, «Η μάντισσα» της Σάττι.

 

Στο ότι δεν μου άρεσε δεν ευθύνεται όμως ότι:

Ούτε γιατί είμαι 40+

Ούτε γιατί το είδα (και πήρε πολλλλάααα views) στο youtube

Ούτε γιατί δεν γουστάρω να την παραδεχτώ  επειδή την είδα στο youtube (και σε VHS να το έβλεπα δεν θα μου άρεζε ;D),

Δεν μου άρεσε γιατί δεν είναι ωραίο (για τα γούστα μου  ;D).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mία σημαντική παράμετρος που νομίζω θα έπρεπε να τεθεί είναι το θέμα της ηλικίας.Και εξηγούμαι...

 

Οι 40+ δεν πρόκειται ποτέ να αποδεκτούν το ο,τιδήποτε έχει πετύχει μέσω του κακού δαίμονα που λέγεται you tube.

...

 

Μιλάς για τους 40+ σαν να είναι τίποτα τελειωμένοι μπαρμπάδες στο καφενείο που περιμένουν να φέρει το δισκάδικο το LP της Σάττι να τον πάρουν και στη βδομάδα (πάνω) να τον πλύνουν με απιονισμένο νερό και πράσινο σαπούνι. 

 

Όμως η μουσική και οι αστέρες της είναι υπεράνω μέσου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα λάθος ή σωστού.

 

Ήμουν από αυτούς που ΔΕΝ τους  άρεσε το συγκεκριμένο  video/τραγούδι, «Η μάντισσα» της Σάττι.

 

Στο ότι δεν μου άρεσε δεν ευθύνεται όμως ότι:

Ούτε γιατί είμαι 40+

Ούτε γιατί το είδα (και πήρε πολλλλάααα views) στο youtube

Ούτε γιατί δεν γουστάρω να την παραδεχτώ  επειδή την είδα στο youtube (και σε VHS να το έβλεπε δεν θα μου άρεζε ;D),

Δεν μου άρεσε γιατί δεν είναι ωραίο (για τα γούστα μου  ;D).

 

 

............και ξαναγυρνάμε (δικό μου συμπέρασμα) στο ότι το συγκεκριμένο video clip είναι προσανατολισμένο-"φτιαγμένο" για ηλικίες 14-17 χρονών κοριτσιών... και, κατά την γνώμη μου, αυτό δεν είναι καθόλου κακό!  Προτιμώ αυτό παρά τα βίντεο κλιπ της  Στικούδη.......  όσο κι εάν σου φαίνεται παράξενο αυτό Cos-dr και fusion...... :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

............και ξαναγυρνάμε (δικό μου συμπέρασμα) στο ότι το συγκεκριμένο video clip είναι προσανατολισμένο-"φτιαγμένο" για ηλικίες 14-17 χρονών κοριτσιών... και, κατά την γνώμη μου, αυτό δεν είναι καθόλου κακό!  Προτιμώ αυτό παρά τα βίντεο κλιπ της  Στικούδη.......  όσο κι εάν σου φαίνεται παράξενο αυτό Cos-dr και fusion...... :-X

Εγώ δεν προτιμώ ούτε το να  ούτε το άλλο. ;D

Και μια και μιλάμε (πάλι ) για γυναίκες…..δεν υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 κατηγορίες.

«Το ξέκωλο» …….και ξέρω γω....... η παιδούλα. ;D

 

 

Ότι είναι εφηβικό το όλον το είπα..... 35 σελίδες πιο πριν. ;D

 

Αλλά και από μόνο του αυτό δεν λέει κάτι.

Με έχω πιάσει πολλές φορές να χαζεύω π.χ. cartoons  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σεβασμός δεν πάει με το αν μας αρέσει ένας καλλιτέχνης ή όχι, ούτε έχει νόημα να επιτρέπεται ή απαγορεύεται βάσει εντοπιότητας ή ηλικίας... είναι αξία ζωής και φαίνεται ποιος την ακολουθεί και ποιος όχι. Επομένως όσο έχεις εσύ δικαίωμα να επιλέγεις από μόνος σου να μιλάς για μέρη του σώματος της Swift και της Σάττι, άλλο τόσο έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να σου πει ότι ο συγκεκριμένος σχολιασμός σου ήταν ασεβής, είτε το δέχεσαι είτε όχι. Επί της ουσίας δε, ήταν επίσης απρόκλητος (αν ήταν νούμερο ή βλαμμένη η Μαρίνα θα είχες όλα τα δίκια να μπεις σε mood κραξίματος, αλλά κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει), άτοπος, και εντέλει και λανθασμένος (if you ask me). Κάτι σαν κριτική του Μουρατίδη σε ριάλιτι ένα πράγμα.

 

Γενικά δεν υπήρξα ποτέ αντίθετος ως προς την καφενειακή συζήτηση, καθώς έχει την πλάκα της, και είναι και ο λόγος που αρκετοί γίνονται μόνιμοι θαμώνες σε κάποιο φόρουμ. To noiz ευτυχώς έχει και αρκετά threads που έχουν γραφτεί και πολύ ωραία-χρήσιμα πράγματα, πέρα από ανώφελες λεκτικές συγκρούσεις (μέχρι κι εγώ που δεν γράφω τόσο συχνά, έχω υπάρξει μέρος σε τέτοια), οπότε κάπου εξισορροπείται η κατάσταση. Στο συγκεκριμένο πάντως από την ουσία απομακρυνθήκαμε εδώ και αρκετές σελίδες.

 

Δεν αποδέχομαι την κριτική σου προς εμέ, διότι - συνεχίζοντας την τελευταία πρότασή σου - ποιος σας εμποδίζει να επιστρέψετε στην ουσία;

 

Απαντώ : κανείς. Δεν επιστρέφετε διότι δεν υπάρχει κάποια ουσία, υπάρχει απλώς το "γουστάρω" έναντι του "δεν γουστάρω", το οποίο όμως έχετε δυσκολία να αποδεχθείτε.

 

Απ' όσο ξέρω και βλέπω, δεν υπάρχει κάποιο είδος λογοκρισίας, δεν υπάρχει επιβολή ρυθμού στα ποστ, δεν υπάρχει κάρμα, δεν υπάρχει τίποτε - δηλαδή, ο δρόμος είναι ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα, αν θέλετε να επιστρέψετε σε κάποια ουσία.

 

Επίσης, φίλε μου, πρόσεχε όταν μιλάς για ΄μένα έτσι, διότι θα την πατήσεις και μάλιστα κάτσε να σου πω το πως θα την πατήσεις : θα ακούσεις τον Μουρατίδη να γουστάρει Σάττι και τότε θα καταλάβεις ότι έκανες λάθος και ότι εσύ του μοιάζεις και όχι εγώ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο κι εάν σου φαίνεται παράξενο αυτό fusion...... :-X [/size]

Ρε παλικάρι εγώ και η Στικούδη ζούμε σε άλλους κόσμους.

Ρώτησα τον cos_dr επειδή ξέρω ότι του αρέσει. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου