Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν το Sonar 4/4/2018


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης βλέπω ότι το sonar έχει εντελώς άλλη λογική με τα Midi tracks (έχω την εντύπωση ότι μαζί φτιάχνει και ένα audio track) αλλά μπορεί να κάνω λάθος....

 

Φτιάχνει αυτόματα και audio track μόνο αν πρόκειται για virtual instrument ώστε να το έχεις έτοιμο για όταν θα κάνεις bounce to audio. Επίσης έτσι ελέγχεις και την ένταση του track αλλά μπορείς και να προσθέσεις automation κλπ. Γενικά μπορείς να δουλέψεις το midi track σαν να ήταν audio. Παρόλα αυτά, αν δε σε βολεύει, η επιλογή του να δημιουργεί αυτόματα audio track απενεργοποιείται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φτιάχνει αυτόματα και audio track μόνο αν πρόκειται για virtual instrument ώστε να το έχεις έτοιμο για όταν θα κάνεις bounce to audio. Επίσης έτσι ελέγχεις και την ένταση του track αλλά μπορείς και να προσθέσεις automation κλπ. Γενικά μπορείς να δουλέψεις το midi track σαν να ήταν audio. Παρόλα αυτά, αν δε σε βολεύει, η επιλογή του να δημιουργεί αυτόματα audio track απενεργοποιείται.

 

συνεπικουρώντας στον Σπύρο,  να σε προτρέψω να μην την απενεργοποιήσεις γιατί και μόνο το ότι σου επιτρέπει να προσθέτεις real time audio effects στο midi, είναι ανεκτίμητο στην πράξη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής τα πράγματα είναι πολύ ενθαρρυντικά καθώς εκτός από το ότι το λογισμικό είναι φρέσκο (πάνω από 10 χρόνια διαφορά το χωρίζουν από το cubase 5) μου τρώει φορτωμένο λιγότερη μνήμη και ιδιαιτέρως το fishman παίζει πολύ πιό ελεύθερα και με πολύ λιγότερο latency.

Στο άλλο Pc έχω αρκετά drop outs.

 

αν αποκτήσω σύντομα την ευχέρεια που έχω μέχρι τώρα στον κουβά, ίσως να του πω αντίο, ή να τον βάλω στην εφεδρεία.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

αν αποκτήσω σύντομα την ευχέρεια που έχω μέχρι τώρα στον κουβά, ίσως να του πω αντίο, ή να τον βάλω στην εφεδρεία.

Εμμμ... αυτό συζητάμε.

Λίγο - πολύ όλα τα μοντέρνα προγράμματα έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Μην συγκρίνεις παλιό Cubase με νέο Sonar. Ατυχές. Αλλά...

1. πόσο χρόνο θα σου φάει (έχεις να διαθέσεις; ) για να μάθεις στο νέο που είναι το καθε τι.

2. πόσα παλια projects έχεις ακόμα να τρέχουν στο παλιό και τι μπορείς να μεταφέρεις στο νέο.

Ενω προχωρώντας στην ίδια πλατφόρμα (π.χ. Cubase) έχεις μόνο προσθήκες, ενω όλα τα άλλα κατατόπια του είναι σχεδόν όπως τα 'ξερες.

 

Να μου πεις, το τσάμπα πρέπει να έχει κι ένα κόστος...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ... αυτό συζητάμε.

Λίγο - πολύ όλα τα μοντέρνα προγράμματα έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Μην συγκρίνεις παλιό Cubase με νέο Sonar. Ατυχές. Αλλά...

1. πόσο χρόνο θα σου φάει (έχεις να διαθέσεις; ) για να μάθεις στο νέο που είναι το καθε τι.

2. πόσα παλια projects έχεις ακόμα να τρέχουν στο παλιό και τι μπορείς να μεταφέρεις στο νέο.

Ενω προχωρώντας στην ίδια πλατφόρμα (π.χ. Cubase) έχεις μόνο προσθήκες, ενω όλα τα άλλα κατατόπια του είναι σχεδόν όπως τα 'ξερες.

 

Να μου πεις, το τσάμπα πρέπει να έχει κι ένα κόστος...

 

1. το υπ αριθ 1 πρόβλημα. Χρόνος.

2. τα παλιά θα μείνουν και θα εξελιχτούν στο παλιό. Νέα στο νέο.

 

κάπου στη μέση θα αυτοσχεδιάσουμε... :laugh:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω μια μίνι νεκρανάσταση για να εκφράσω την ανησυχία μου σχετικά με το πόσο θα κρατήσει η διάθεση - υποστήριξη του Sonar. Εκτός από το γεγονός ότι το daw είναι κορυφαίο και από την άποψη της ευκολίας χειρισμού αλλά και της πληθώρας των λειτουργικών επιλογών, τους δύο+ μήνες που δίνεται δωρεάν έχει εμπλουτιστεί με 3-4 μεγάλα content patches πράγμα που δε συνέβαινε καν στις προηγούμενες μη δωρεάν εκδόσεις.

 

Εν τω μεταξύ το μουσικό social network, για το οποίο μιλήσαμε παραπάνω, που προσπαθούν να δημιουργήσουν πάει άπατο (ως αναμενόταν) και πραγματικά δεν ξέρω πώς θα βγάλουν τα λειτουργικά τους έξοδα για ένα τόσο ολοκληρωμένο software που παρέχεται δωρεάν. Δυστυχώς δε βλέπω μέλλον. Ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι εταιρίες αυτές κάνουν ένα business plan βάσει του οποίου πήραν και την χρηματοδότηση και έχουν υπολογίσει πως θα τρέξει ένα Χ χρονικό διάστημα χωρίς ανταπόδοση. Το Χ σίγουρα δεν είναι 2 μήνες αλλά ένα εύλογο διάστημα για να πιάσει ένα media project, που μπορεί να είναι και 2 χρόνια αρκεί να υπάρχουν θετικές ενδείξεις.

 

Ομως ακόμα και να μην "πάει" το πλάνο, ένα DAW με τόση δουλειά όλο και κάποιος άλλος θα το εκμεταλλευτεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου