Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν το Sonar 4/4/2018


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδής δεν θέλω να πειράξω το μουσικό λειτουργικό μου στον σταθερό  που δουλεύει απροβληματιστα με την x3 έκδοση του σόναρ εδώ και πολύ πολύ καιρό, θα το δοκιμάσω και εγώ στο λαπτοπ μου που το έχω πρόχειρο.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι προφανές πως θα γίνει μέρος της online πλατφόρμας της https://www.bandlab.com. Λογικά θα ανεβάζεις εκεί την δουλειά σου.

 

Ναι κάτι τέτοιο πάνε να κάνουν σε στυλ social (musical) network. Νομίζω ότι η εποχή αυτή παρήλθε πάντως με το "θάνατο" του myspace. Αν δεν παίζουν φωτογραφίες/βίντεο, δεν ασχολείται ο κόσμος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ τον Holystone για την πληροφόρηση. Επειδή η διαδικασία δεν είναι απλό download-install, γράφω τι κάνουμε ακριβώς προς διεύκολυνση:

 

Από τη διεύθυνση https://www.bandlab.com/products/cakewalk που έδωσε κι ο yameth, πατάμε το "get early access now" το οποίο μας κατεβάζει την εφαρμογή bandlab assistant. Αφού εγκαταστήσουμε την εφαρμογή και την ανοίξουμε, πάμε στο tab Apps και κάνουμε κλικ στο Cakewalk και επιλέγουμε install. Σε εμένα, κατά την πρώτη προσπάθεια, ενώ κατέβασε το installer του sonar, κόλλησε και δεν έκανε τίποτα. Μετά από ένα restart του PC, το εγκατέστησε όμως κανονικά. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στην όλη ιστορία είναι ότι το bandlab assistant τρέχει by default με τη φόρτωση των windows και δεν έχει (δεν βρήκα τουλάχιστον) επιλογή για απενεργοποίηση.

 

Έτρεξα μια στα γρήγορα το Sonar και όλα μοιάζουν οικεία (χρησιμοποιώ Sonar X2 χρόνια τώρα). Άνοιξα κι ένα project και όλα καλά. Το μόνο που χρειάζεται είναι επανενεργοποίηση κάποιων plugins της Focusrite που είχαν έρθει μαζί με την κάρτα μου και είχαν κωδικό. Αυτά προς το παρόν.

 

 

 

απενεργοποιειται πάντως ,αλλά ξεκινάει με τα windows.

για απενεργοποιηση ανοιξε το bandlab ,και κλικ στο γραναζι ,μετα quit bandlab ,και το εικονίδιο εξαφανιζεται απο το tray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απενεργοποιειται πάντως ,αλλά ξεκινάει με τα windows.

για απενεργοποιηση ανοιξε το bandlab ,και κλικ στο γραναζι ,μετα quit bandlab ,και το εικονίδιο εξαφανιζεται απο το tray

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί κάποιος να τρέξει το Σόναρ, με το συγκεκριμένο προγραμματάκι κλειστό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

απενεργοποιειται πάντως ,αλλά ξεκινάει με τα windows.

για απενεργοποιηση ανοιξε το bandlab ,και κλικ στο γραναζι ,μετα quit bandlab ,και το εικονίδιο εξαφανιζεται απο το tray

 

Προφανώς και μπορείς να το κλείσεις, δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι η εφαρμογή δεν έχει επιλογή να μην τρέχει αυτόματα στο startup των windows. Το 99% των εφαρμογών που μπαίνουν στο startup, σου προσφέρουν επιλογή απενεργοποίησης αυτής της λειτουργίας. Επίσης είναι προφανές ότι μπορεί κάποιος να το αφαιρέσει από το startup μέσα από τα windows. Το θέμα κατ΄εμέ δεν είναι τόσο η ουσία αλλά το γεγονός ότι δε σου προσφέρουν την επιλογή, πράγμα που μοιάζει λίγο αλαζονικό την ώρα που το skype ξέρω γω (που είναι εγκατεστημένο σε εκατομμύρια υπολογιστές) την παρέχει.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί κάποιος να τρέξει το Σόναρ, με το συγκεκριμένο προγραμματάκι κλειστό.

 

Μπορείς οπότε υποθέτω ότι μπορείς και να το απεγκαταστήσεις χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του Sonar.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το τρέξετε το πρόγραμμα (σοναρ) και πάτε στο HELP - About Cakewalk... θα δείτε ότι η "άδεια" σας λήγει σε 6 μήνες ακριβώς. Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει αυτό, δεν ξέρω αν είναι δωρεάν μόνο για 6 μήνες ή αν η early access λήγει σε 6 μήνες και έπειτα αυτόματα μετατρέπεται σε ισόβια παροχή του προγράμματος αλλά δεν μου κάθεται πολύ καλά στο μάτι αυτό.

Επίσης δεν απαραίτητο να τρέξουμε το πρόγραμμα Bandland Assistant για να τρέξουμε το Sonar, τρέχουμε το Sonar κανονικά (αλλά για πόσο καιρό το ερώτημα παραμένει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση για να μην  ξεκιναει λεγεται Windows 7 selective startup .Google it.( βαριεμαι να γραφω)  ;D

το selective startup δεν κάνει τίποτα διότι το bandlab δεν εμφανίζεται στα applications που τρέχουν.

 

όμως μπορείς να διαλέξεις να μην τρέχει από το δικό του setup επάνω αριστερά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παρεμπιπτόντως μια και έγινε θέμα, εκτός των δεκάδων utility (πχ ccleaner) μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το κλασικό msconfig των WIN (Start » Run πληκτρολογείτε: msconfig κλικάρετε το exe και πάτε στο tab startup)...

 

επ ευκαιρία προτείνω να ρίξετε μια ματιά σε αυτό έτσι κι αλλιώς, μια και (αν δεν έχετε ασχοληθεί) μπορεί να εκπλαγείτε από πόση "σαβούρα" πλην του antivirus ενδέχεται να φορτώνεται σε κάθε εκκίνηση του λειτουργικού χωρίς σοβαρό λόγο ή και με "πονηρό" σκοπό, μειώνοντας το performance ή και δημιουργώντας προβλήματα ενίοτε...  ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου