Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δε το εισπράττω έτσι. Απλά προσπαθεί να ειναι κιθαρίστας για κιθαρίστες. Οπότε μέρος απο το  show

ειναι και το παίξιμο.

 

Ισχύει, αλλά όσο πάει το αφήνει πίσω του ευτυχώς.

Κι αυτό που με ενοχλούσε προσωπικά, πάντα σε αυτόν, ήταν η αναντιστοιχία των μεγαλειωδών live στο Royal Albert Hall, με τα κοστούμια και τα πολυμελή horn section, όπου ακούγονταν κομμάτια blues που κουβαλάνε τη σκόνη του δρόμου, σαν το Further Up On the Road, το Ballad of John Henry ή το Just Got Paid.

 

Τα τελευταία χρόνια όμως, βρίσκω και ότι η φωνή του έχει στρώσει, και ότι κάποιες συνθέσεις του (διότι πάντα συνέθετε) αν είχαν γραφτεί/ηχογραφηθεί τις εποχές που μνημονεύει ο Dim, μπορεί να τις άκουγαμε σήμερα ως classics δίπλα σε όλα τα άλλα.

 

Το παρακάτω ας πούμε, από το προηγούμενο album του (Blues of Desperation), είναι ένα από τα πολλά Μποναμασοκομμάτια που διαθέτει ΚΤΓΜ αυτές τις ποιότητες: δυο killer riffs, εξαιρετικό chord progression, epic ενορχήστρωση, σόλο με σύνθεση, ουσία ΚΑΙ δεξιοτεχνία.

Όσοι δεν το έχετε ακούσει κάντε ένα κόπο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδώ ο Bonamassa μου άρεσε!!! Ιδίως μετά το 4'50"...

Φέρνει λιγάκι σε Tommy Emmanuel το παίξιμο, αλλά ως εκεί... :)

 

Υ.Γ. Βρε λες να του πηγαίνουν πιο πολύ οι ακουστικές?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ομιλήσω ως ακροατής.

Όλοι οι δίσκοι που παίζει ο Joe και έχουν περιέλθει στα χέρια μου, βρήκαν θέση στη δισκοθήκη μου.

Στο live στο Κύτταρο μ' άρεσε.

Στο dvd των BCC μου έδωσε την εντύπωση ότι εξαφανιστηκε δίπλα στον Glen (όπως και οι λοιποί βέβαια).

Θα μου πεις σ' αρέσει τόσο όσο ...

Εμένα μ' αρέσει ο Peter Green και ας παίζει ολίγιστα (τεχνικά σε σχέση με τον Joe).

Ο Govan έδωσε ρεσιτάλ στο δίσκο του Wilson.

O Satriani δεν μ' αρέσει όταν κάνει μη instrumental μουσική (ως μέλος μπάντας δηλ.). Αν και έχω δίσκο του ως μέλος της Greg Kihn Band που είναι καλός.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

kαι hits έχει και στα charts για χρόνια είναι...και ότι ονειρευόμαστε όλοι μας αυτός το έχει πετύχει!

 

https://www.billboard.com/music/joe-bonamassa/chart-history/blues-albums/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαι hits έχει και στα charts για χρόνια είναι...και ότι ονειρευόμαστε όλοι μας αυτός το έχει πετύχει!

 

https://www.billboard.com/music/joe-bonamassa/chart-history/blues-albums/2

 

 

Άρα τα αδιάσειστα ΣΤΟΙΧΕΙΑ μας λένε ότι ΟΛΑ τα άλμπουμ του έχουν πάει νούμερο 1.

 

Στις ΗΠΑ.

 

Την μεγαλύτερη αγορά του κόσμου.

 

Καθόλου άσχημα λέω εγώ.

 

Επίσης από ότι βλέπω ΟΛΕΣ του οι συναυλίες είναι sold out παντού στον κόσμο.

 

 

Οι δε μουσικοί του είναι όλοι από triple scale session musicians και πάνω,μόνο ο Anton Figg πρέπει να του κοστίζει για να τον έχει σε retainer όσο μια πολυκατοικία στην Αθήνα :)

 

Άρα ΕΙΝΑΙ πολύ επιτυχημένος.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου