Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλειψες πολύ Φούζιε.

Ξέρεις κάτι βρε bill?

Μου έλειψε πολύ η μουσική (δεν ακούω δεν παίζω).

Φοβερό πράγμα να "ακούς" πράγματα και να μην είσαι σε θέση να τα παίξεις.

Και το ξέρω γιατί αν πάω αργά (πολύ αργά), ή με διακοπές, τα παίζω, και είναι καλά.

Δύσκολο είναι όμως να ξανα....

Πρέπει όμως να προσπαθήσω.

Έγιναν πολλά μέσα μου αυτό τον καιρό, πώς να τα βγάλω ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Προτιμώ να ακούσω πχ ένα πληρωμένο πιστόλι σεσιονά πχ Marty Stuart, Guthrie Trapp, Brad Paisley πο)

 

Από αυτούς μόνο ο Trapp είναι σεσσιονας οι άλλοι δύο είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του frontman :)

 

Έτσι κι αλλιώς το να τους βάζεις στην ίδια πρόταση μαζί με ροκ κιθαρίστες είναι από μόνο του ιεροσυλία :) ,σα να βάζεις την Aretha Franklin με την Στικούδη ένα πραμα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε καλα το ειχαμε στη λογικη "κουσουρι"....

τωρα μπλεξαμε με μπαλαδορους ...

βρε παιδια δεν μπορω να τον ακουω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε τον Govan και τον Quayle κλπ μπορω να ακουσω....

Σπουδαιοι ειναι.

δεν....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά συμφωνώ με dimsonic. Προσπαθώ να μπω στη θέση του καθώς ήμουν teenager αρχές '90. Δύσκολο. Υπήρξε τότε η έκρηξη του grunge και η άνθιση της indie/alternative σκηνής αλλά εγώ την ανακάλυψα ετεροχρονισμένα 5-6 χρόνια μετά. Όντως είναι άλλο πράμα να περιμένεις να βγάλει δίσκο κάποιος του οποίου είσαι ΟΠΑΔΟΣ και παίζει ένα είδος που μόλις είχε γεννηθεί. Πάντως έπαιρνα ΕΝΑΝ δίσκο ανά μήνα/δίμηνο και άκουγα μόνο αυτόν κάθε μέρα-δυο φορές τη μέρα.

 

Είναι και για μένα δύσκολο να χωνέψω νέα πράγματα. Για κάθε Μποναμάσσα που γνωρίζω υπάρχουν άλλοι 50, ίσως και καλύτεροι που δεν τους ξέρω καν.

 

Δεν ακούω καν Μποναμάσα. Ο δε Μάγιερ, που αναφέρθηκε, μου ακούγεται σαν Back Street Boys με stratocaster. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν αυτό  που ανέφερα και αρχικά. Οτι το είδα όλο παρ' όλο που ήμουν αρνητικός. Τον άκουσα λίγο παραπάνω και ένα λικ του περιείχε περισσότερο περιεχόμενο απ' όσο περιεχόμενο έχει όλο το δικό μου παίξιμο τα τελευταία 18 χρόνια.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άκουσα λίγο παραπάνω και ένα λικ του περιείχε περισσότερο περιεχόμενο απ' όσο περιεχόμενο έχει όλο το δικό μου παίξιμο τα τελευταία 18 χρόνια.

 

Θα βοηθουσε αν καταλαβαιναμε οτι ο Μποναμασα(Σ) ειναι αυτο που λεμε "Blues Scholar".

 

Παιζει,ΕΡΕΥΝΑ και εντρυφει στην ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ μουσικη της χωρας ΤΟΥ και παιζει το ΕΘΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ της χωρας ΤΟΥ.

 

Επισης ειχε σαν "δασκαλους" ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ  παικτες και ,ισως,τον μεγαλυτερο κιθαριστα ΟΛΩΝ των εποχων (Danny Gatton) εναν ανθρωπο που ηταν η ΕΠΙΤΟΜΗ του "american music scholar" οσον αφορα στην κιθαρα (ηταν ενας 100% ολοκληρωμενος jazz,country,rockabilly  & blues κιθαριστας πραγματικος master σε ΟΛΑ αυτα τα ειδη).

 

Δεν ειναι λοιπον καθολου παραξενο που ενα λικ του εχει τοσο περιεχομενο.

 

Σκεψου τον αντιστοιχο ΕΛΛΗΝΑ μπουζουκτζη τι ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΜΕΛΕΤΗ και ΠΑΙΔΕΙΑ πανω στο οργανο κουβαλα... ;)

 

Θα πρεπει ομως να αποφασισουμε  ;D  ΤΙ ακριβως...κριτικαρουμε εδω μεσα...το ΠΑΙΞΙΜΟ του (ποσο μεγαλος κιθαριστας ειναι) ή τις ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ του ?Γιατι ΑΛΛΟ το ενα και ΑΛΛΟ το αλλο... ;)

 

Προσωπικα σαν ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ απο την ημερα που τον ειδα να παιζει με τεραστια ανεση ΤΡΕΛΛΟ chicken pickin με LES PAUL αφου πρωτα ειχε αλλαξει δυο τρια ακομα american music genres  ,τον θεωρω τερας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Clapton επαιξε μαζι του επειδη το πρότεινε η παραγωγη. win win το λενε.

ο Santana  το 98 έπαιξε με όλουςψτους νεους και εκτινάχθηκε η καριερα του μετα απο 25 χρονια στον ασσο.

ο δε Jackson ηταν το μεγαλυτερο ταλεντο των τελευταίων 40 ετών....

 

Γιατι εμενα αυτο το win-win μου φαινεται win 90% υπερ του Joe?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εμενα αυτο το win-win μου φαινεται win 90% υπερ του Joe?

 

πάλι win90/win10 είναι.

ο άλλος δεν έχει ανάγκη πλέον.Επαιξε με πρίγκηπες και βασίλισες, και αύριο θα πίνει μπύρες με τον βασιλιά Καρολο.

Εζησε τη ζωή του, έχασε το παιδί, έχασε τα αυτιά του.

Όλα έχουν ένα κόστος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα, αν και αμα το καλοσκεφτω δεν μπορω να βρω κατι απο το οποιο ωφεληθηκε ο παππους απο την συγκεκριμενη συμπραξη.Τον ειδε περισσοτερος κοσμος απο οτι θα τον εβλεπε αν επαιζε μονος του?Επαιξε στο RAH που δεν εχει ξαναπαιξει ποτε?Εκλεψε κανα lick απο τον Joe?

Το μονο win που βλεπω ειναι οτι περασε καλα παιζοντας για την πλακα του επειδη γουσταρει το σανιδι και την παρεουλα...

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου