Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω ειναι πολυ αδικο,για αλλη μια φορα,να συγκρινουμε τους παλιους με τους νεους... Οι παλιοι ανοιξαν το δρομο,πρωτοπορισαν αλλα αν εισαι μουσικος κ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ακουσμα σου το 2018 ειναι deep purple,zeppelin κλπ ειναι καταντια...πρεπει να ανοιξουμε το μυαλο μας σε νεους καλλιτεχνες,μη κρινοντας τους με τα στερεοτυπα των παλιων!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τωρα αυτο τι σημαινει;

ποιος ακουει αυτα το 2018;

εγω πχ τα ακουγα το 1972.

 

εχει συνθεσει κατι ο οδοντιατρος που να κουνησει συθεμελα τον πλανητη οπως πχ ενα highway star?

ενα black dog ή ενα sunshine of your love?

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδιά εντάξει, να μην βγαίνει νέα μουσική γιατί πάντα οι παλιοί θα το έχουν κάνει πρώτοι. Το άκουσα ακόμα και με τους Meshuggah αυτό περί Djent.

 

Φοβεροί οι παλιοί, δεν χωράει αμφιβολία και συζήτηση, αλλά η ζωή συνεχίζεται. Εμένα μου αρέσει πολύ ο Bonamassa, μου θυμίζει studiακό Gary Moore και επειδή είμαι άλλης γενιάς μ'αρέσει ο άλλος να παίζει πολύ πολύ καθαρά και live. Δε μου λένε τίποτα αυτά περί αλητείας άμα ψάχνεσαι on stage πάνω στην ταστιέρα όπως λέει ο άλλος αντιπαθέστατος ο Blackmore.

 

Με τη λογική αυτή ας μείνουμε στην κλασική μουσική και στον Robert Johnson. Τα παίξανε όλα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι πολυ αδικο,για αλλη μια φορα,να συγκρινουμε τους παλιους με τους νεους... Οι παλιοι ανοιξαν το δρομο,πρωτοπορισαν αλλα αν εισαι μουσικος κ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ακουσμα σου το 2018 ειναι deep purple,zeppelin κλπ ειναι καταντια...πρεπει να ανοιξουμε το μυαλο μας σε νεους καλλιτεχνες,μη κρινοντας τους με τα στερεοτυπα των παλιων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τρελλαινομαστε τωρα. Ο Clapton πχ μεσα σε 5 χρονια απο το 65 μεχρι το 70 ειχε φτιαξει 3 σουπεργκρουπ.

ο Μποναμασα τι εφτιαξε στα 10 τελευταια;

Ξερετε κανενα κομματι;

Το ειδατε σε καποιο chart εστω;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συνθεσει κατι ο οδοντιατρος που να κουνησει συθεμελα τον πλανητη οπως πχ ενα highway star?

ενα black dog ή ενα sunshine of your love?

 

Δεν ειναι το ιδιο νομιζω Δημητρη,σημερα η πληροφορια σε σχεση με το τοτε ειναι τεραστια.

Ειναι πολυ πιο δυσκολο να γραφτει κατι που θα μεινει,κινουνται ολα τοσο γρηγορα.

 

Παρολα αυτα πιστευω οτι αν ψαξει κανεις θα βρει ενα καρο σπουδαια πραγματα και σημερα,αρκει να το θελει και να εχει το χρονο και τη διαθεση να ξεσκαρταρει ολη αυτη την πληροφορια.

Και σε "νεα" πραγματα και σε "παλαιοτερα".

Και για τον Τραουερ τοτε εγραφαν καποια μεσα -απο οτι εχω διαβασει,δεν ειμαι τοσο μεγαλος ;D-οτι ειναι πολυ "Χεντριξ" στυλ,πολλοι οτι τον μιμειται κιολας.

Και μαλιστα θεωρουν οτι λογω αυτου δεν εγινε και ευρυτερα γνωστος.

So what,ποιος ασχολειται με τετοια.

 

Ολα σχεδον ανακυκλωνονται,εχουν παιχτει τα παντα,αλλα και παντα θα υπαρχει κατι,ακομα και πολυπαιγμενο,που μπορει να σου ακουγεται φρεσκο και να σου "δινει",να το γουσταρεις.

Aλλιως δε θα ειχαν λογο υπαρξης σημερα τα μπλουζ,το μεταλ,το σουινγκ και δεν ξερω τι αλλο μπορει να πει κανεις.

 

Το ιδιο κι ο Μασσας.

Τον ακουω για αυτα που μου κανουν σε εκεινον,μου αρεσει ως κιθαριστας και συνθετης απο ενα σημειο και περα-κυριως το δευτερο γιατι αν δε γραφει κανεις καλα,οτι και να παιζει θα βαρεθω-κι αυτο ειναι ολο.

Ουτε τον συγκρινω με αλλους,ουτε αν ειχε αλλο μανατζερ,ουτε τιποτα.

Δε με απασχολουν.

 

Και μια και τον ανεφερες,περισσοτερο μου αρεσει ο Κλαπτον ως τραγουδιστης/συνθετης(εχει γραψει καταπληκτικα πραγματα και μερικα αριστουργηματα) παρα σαν κιθαριστας.

Ψωνιζεις ομως το σετακι συνηθως. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τρελλαινομαστε τωρα. Ο Clapton πχ μεσα σε 5 χρονια απο το 65 μεχρι το 70 ειχε φτιαξει 3 σουπεργκρουπ.

ο Μποναμασα τι εφτιαξε στα 10 τελευταια;

Ξερετε κανενα κομματι;

Το ειδατε σε καποιο chart εστω;

ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΕΕΕΕΕΣ!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε το 2018 με το 1968. Υπαρχουν τεραστιες πολιτισμικες και τεχνολογικες διαφορες.  Τοτε υπηρχε ενας Α βαθμος δυσκολιας καθως δεν ειχαν τα μεσα. Ηταν σχετικα λιγοι οι μουσικοι, λιγα τα οργανα, πιο λιγοι οι ενισχυτες, ανυπαρκτα εφε, διαφορετικα μεσα προβολης, δεν υπηρχε ο ετοιμος μουσικος μπουσουλας στον βαθμο που υπαρχει σημερα.

 

Σημερα υπαρχει ενας Β βαθμος δυσκολιας για να διακριθει καποιος. Τεραστιος ανταγωνισμος, η αντιγραφη και αναπαραγωγη παει συννεφο, αναριθμητα τα τεχνολογικα μεσα και η προσβαση του καθενος στη μουσικη κ.α. εχουν μεταλλαξει το συστημα. Δεν ειναι τοσο απλο να διακριθει καποιος με τον τροπο που γινονταν 40-50 χρονια πριν και να ταραξει να νερα οποιασδηποτε τεχνης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΕΕΕΕΕΣ!!!

 

+1000

 

Αν έβγαινε τώρα ο Κλαφτονας θα θάβονταν κάτω από τις 358006

παραγωγές που θα έβγαιναν την ίδια εβδομάδα στο γιουτιουμπι,άλλο να παίζεις μπάλα μόνος σου και άλλο με άλλους οκτακοσιους..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου