Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως και ειναι σουπερ κιθαριστας. Δεν υπαρχει αμφιβολια. Τεχνικα αρτιος και απ' οτι λετε γραφει κιολας, αρα προκειται για προικισμενο και ολοκληρωμενο μουσικο.

Δεν ξερω εαν προκειται για "gary moore απο lidl" αλλα οταν ακουω ενα τοσο τελειο -σχεδον πλαστικο- σολο, σκεφτομαι ποσο δικιο ειχε ο blackmore σε δηλωσεις για το τι κιθαριστες προτιμα να ακουει. Καλο σολο, τελειος ηχος και τεχνικη. Σα να ακουω cd. Τοσο τελειο. Στη μεση το σταματησα διοτι βαρεθηκα...

 

Θυμαμαι, επισης, και εναν καθηγητη μου που μου ελεγε: " εαν δεν μπορεις να πουλησεις σωστα τον εαυτο σου, πως περιμενεις να πουλησεις το προιον σου?". Πολυ μαρκετινγκ...

 

αλλά και πάλι όταν στα 15 σου άκουγες τον θεό και τους άλλους δυό που πέρασαν από εκείνο το τεράστιο συγκρότημα που είχε την τύχη ή ατυχία να έχει τους 3 μεγαλύτερους κιθαρίστες στον κόσμο και να διαλυθεί...και μάλιστα να άκουγες πράγματα που είχαν καταφέρει μόλις λίγα χρόνια ή λίγους μήνες ή μέρες πριν...δηλ...ήταν ΖΕΣΤΟ πράμμα -πως να το κάνουμε....δεν σου κάνει κλίκ..

 

Για τον κλαπτον μιλας?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτοσαρκαστικός και σίγουρος. Χιουμοράτος αλλά σοβαρός. Τον λάτρεψα εκεί που έλεγε ότι θέλει τους ενισχυτές του τέρμα...

 

Αυτή η στιγμή είναι που τον γουστάρω. Να ρωτά "Ξέρετε γιατι παίζω τέρμα; Εξ'αιτίας του λογότυπου."

Η γνώση πως όλοι οι κιθαρίστες σε όλο τον κόσμο θα διώχνονταν κλωτσηδόν αντίστοιχα, αλλά αυτός είναι ο κwλ0φ@ρδ0ς που μπορεί και το πραγματοποιεί.

 

Επίσης η ταινία που συγκρατεί τα πετάλια έχει ήδη καταστρέψει κόσμο. Μπαταρίες φρέσκιες, μια καλή ταινία συσκευσίας και μια καλή τσάντα να βάζεις τα .... τρία τέσσσερα πετάλια.  Μάστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και ειναι σουπερ κιθαριστας. Δεν υπαρχει αμφιβολια. Τεχνικα αρτιος και απ' οτι λετε γραφει κιολας, αρα προκειται για προικισμενο και ολοκληρωμενο μουσικο.

Δεν ξερω εαν προκειται για "gary moore απο lidl" αλλα οταν ακουω ενα τοσο τελειο -σχεδον πλαστικο- σολο, σκεφτομαι ποσο δικιο ειχε ο blackmore σε δηλωσεις για το τι κιθαριστες προτιμα να ακουει. Καλο σολο, τελειος ηχος και τεχνικη. Σα να ακουω cd. Τοσο τελειο. Στη μεση το σταματησα διοτι βαρεθηκα...

 

Θυμαμαι, επισης, και εναν καθηγητη μου που μου ελεγε: " εαν δεν μπορεις να πουλησεις σωστα τον εαυτο σου, πως περιμενεις να πουλησεις το προιον σου?". Πολυ μαρκετινγκ...

 

Για τον κλαπτον μιλας?

 

ναι διοτι ο μπλακμορ και ο κλαπτον δεν εκαναν μάρκετινγκ. ηταν αγνοι κιθατιστρς.της αγαπης. έβγαιναν στη σκηνη οχι για να βγάλουν χρήματα αλλα για να αφήσουν τον πονο τους να σταξει στο κοινο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μαρκετινγκ και στρατηγικο σχεδιασμο ο blackmore θεωρω οτι υστερουσε λογω χαρακτηρα....

 

Εν προκειμενω, ειναι προφανες οτι το μαρκετινγκ υπαρχει παντου και υπηρχε παντα. Χωρις αυτο τιποτα δεν προχωρα. Απλα υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που διδεται η εντυπωση οτι το μαρκετινγκ, και οχι η ουσια, οδηγει τον δρομο.

Αυτη ειναι η πρωτη αισθηση που μου δημιουργειται χωρις να γνωριζω και πολλα για τον εν λογω μουσικο (προφανως και εχει εξαιρετο μανατζερ). Φταιει και οτι το μαρκετινγκ σημερα εχει καταληξει να ειναι η ουσια, και η μουσικη, σα τεχνη, να εχει μεινει λιγο πισω.

Επισης φταιει που ολες τις προωθητικες ενεργειες καποιου καλλιτεχνη τις παρακολουθουμε λαιβ πριν καλα καλα γινουν.

Και αυτο μου χαλα τη μαγεια.

 

Βεβαια, ολα αυτα δεν θα τα σκεφτομουν εαν μιλουσαμε πχ για τον Mayer. Ειναι θεμα φυσιογνωμιας...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο θα λέγαμε και για τον Robin Trower.

Κολοσσιαίος κιθαρίστας αλλά τόσο χαμηλών τόνων.

 

και ξαναλέω, αν έζησε κάποιος και ωρίμασε καθώς παρουσιάστηκαν και ωρίμασαν οι μουσικοί αυτοί δεν είναι δυνατόν σήμερα να σου κάνουν κουκου οι νέοι αυτού του είδους.

Είναι πολύ καλοί μουσικοί και παίκτες (ο Mayer και συνθέτης απείρως πιό εφευρετικός και σε άλλα μονοπάτια από τον Μποναμάσα) αλλά ένα λικ του Clapton, Beck, Trower έχουμε ξεσηκώσει όλοι μας και το παίζουμε ακόμα απ τα 15 μας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δηλαδή βρε παιδιά, για να καταλάβω..., επειδή ο Bonamassa δεν έφερε κάτι "καινούριο" και δεν έχει κάποιο πολύ προσωπικό στυλ παιξίματος πρέπει να τον καταδικάσουμε στο πυρ το εξώτερον; ??? 

  Το παίξιμο του τα έχει όλα, αίσθημα, τεχνική και ίσως το βασικότερο είναι έξυπνο. Άαα και ξέρει να διαλέγει μουσικούς και μάνατζερς.... Εντάξει δεν πρωτοπορεί, έ και;

 

Εδώ ένα δείγμα του ταλέντου του και τολμώ να πω ότι το παίξιμο του μου άρεσε περισσότερο απ'του Ritchie....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω γιατί λέτε ότι η επιτυχία του Μποναμάσα είναι αποτέλεσμα μάρκετινγκ. Αν είχε image maker δεν θα τον έβγαζε να μιλήσει σε συνέντευξη με τα ρούχα που πάει βόλτα το σκύλο, με τις γυαλούμπες της υπερμετρωπίας και το ρόλεξ. Αν μη τι άλλο, θα είχε ένα μούσι για να μην τον λέτε "οδοντίατρο που κάπως κατάφερε να παίξει".

 

Δεν ομιλώ ως φαν, αυτό τον καιρό δεν με ενθουσιάζει και τόσο η κιθαροκεντρική μουσική.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ένα δείγμα του ταλέντου του και τολμώ να πω ότι το παίξιμο του μου άρεσε περισσότερο απ'του Ritchie.... [/left]

 

αυτό δεν σημαίνει κάτι

Κι ο Steve Morse τέλεια το παίζει το lazy και ο Satriani επίσης.

Δεν είναι όμως Blackmore

 

όπως ο οργανίστας στο video. Φοβερός είναι. Αλλά ο μακαρίτης άνοιξε δρόμο γι αυτούς. Ιδίως τον πρώτο καιρό που ο ήχος ήταν καθαρά Lord.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου