Προς το περιεχόμενο

Joe Bonamassa. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ ο Σατριάνι παίζει παπάδες για να μας δείξει ότι ξέρει;

 

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Μποναμάσσα είναι βιρτουόζος ή ότι παίζει γρήγορα κλπ. Π.χ. ο Eric Johnson μου αρέσει και δεν θεωρώ ότι προσπαθεί να μου αποδείξει πόσο καλός είναι όταν τον ακούω κι ας παίζει κατά καιρούς πράγματα πολύ πιο τεχνικά από αυτά που παίζει ο Μποναμάσσα. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβως διοτι πισω απο τον Ερικ Τζονσον δεν φαίνεται να υπαρχει και σιγουρα δεν υπαρχει μια μηχανη που θελει να σου επιβαλει οτι ο Μπονυ ειναι σπουδαιος.

τον Ερικ τον βρηκα και τον εκτιμησα μονος μου. Αντιθετα εδω και λιγες μερες μου εχουν κανει κλυσμα τα βιντεοκλιπ απο το νεο δισκο του γιατρου στο φβ δεν ξερω και γω πως με βαση τα προσωπικα μου δεδομενα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εδω και λιγες μερες μου εχουν κανει κλυσμα τα βιντεοκλιπ απο το νεο δισκο του γιατρου στο φβ δεν ξερω και γω πως με βαση τα προσωπικα μου δεδομενα.

 

...μμμμ...κατι μας κρυβεις μου φαινεται... ;D ;D ;D

 

Αντε να πω και του λογου μου 2 κουβεντες για το θεμα...

Οπως και ο ΣπυροςΔελτα, γνωρισα τον Β μεσα απο μια εκπομπη της ερτ, ενα ντοκυμανταιρ η κατι τετοιο, εδειχνε εναν πιτσιρικα με τραγιασκα (καμμια 16 χρονων πρεπει ναταν) να παιζει νομιζω στο κλαμπ του ΒΒ Κινγκ...επαθα πλακα, δεν ηξερα ποιος ηταν, πολυ αργοτερα ανακαλυψα το ονομα του.

Απο τον πρωτο του δισκο τον παρακολουθουσα, δε μου αρεζαν  ;D ολα οσα επαιζε, πολυ δε περισσοτερο κατι ανεκδιηγητα βιντεος της εποχης που προσπαθουσαν να τον πλασαρουν σαν χοτ γκομενο, ομως, μου ηταν παντα συμπαθης και αγοραζα τους δισκους του για καμμια 10αρια χρονια...

Παικταρας χωρις αμφιβολια, λιγο κουραστικος καποιες φορες, μου κρατουσε ενα καποιο ενδιαφερον παρολα αυτα μεχρι που κυκλοφορησε το Muddy/Wolf tribute live, αυτος ηταν ο δισκος που περιμενα!

Απογοητευτηκα οικτρα...ενας παικτης του βεληνεκους του και των γνωσεων/εμπειριων/γνωριμιων του, θα περιμενα να κανει πολλα (πολλα ομως) περισσοτερα με τετοιο υλικο...εκτοτε εχασα το ενδιαφερον μου και -παροτι εξακολουθει να μου ειναι συμπαθης- αγνοω παντελως το τι και πως εχει κανει...καποια κλιψ που βλεπω κατα διαστηματα εδω κι εκει τυχαια, δεν σταθηκαν ικανα να μεταβαλλουν την αισθηση που εχω...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως λίγο offtopic, αλλα εγω εχω αλλο θεμα με τον Μποναμασσα...Δεν ημουν ποτε ιδιαιτερος φαν του, προφανως φοβερος παικτης απλως δε μου εκανε κλικ στις -περιορισμενες ισως- ακροασεις μου, οπως και σε αλλους εδω μεσα. To θεμα ειναι οτι πριν απο καποιο καιρο ετυχε να ακουσω τον Marcus King και για καποιο χαζο λογο (η φατσα του?) τον εχω καταχωρησει στο συστημα ως "μποναμασσας, αλλα αυτος μου αρεσει" και πλεον οποιαδηποτε αναφορα στον Μποναμασσα με κανει να βαζω να ακουσω αυτοματα Marcus King band...κοκομπλοκο λεμε.

 

 

 

 

Ο,τι θυμαμαι χαιρομαι, I know. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ. Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Μποναμάσσα είναι βιρτουόζος ή ότι παίζει γρήγορα κλπ. Π.χ. ο Eric Johnson μου αρέσει και δεν θεωρώ ότι προσπαθεί να μου αποδείξει πόσο καλός είναι όταν τον ακούω κι ας παίζει κατά καιρούς πράγματα πολύ πιο τεχνικά από αυτά που παίζει ο Μποναμάσσα. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους.

 

το καταλαβαινω αλλα αυτο εχει να κανει με το τι αισθάνεσαι εσυ και πιθανοτατα καμια σχεση δεν εχει με την αντικειμενική πραγματικότητα. εγω για παράδειγμα το αισθάνομαι αυτο με το angelo batio. απλα προσπαθεί να αποδειξει οτι μπορει να παίξει γρήγορα.

 

ακριβως διοτι πισω απο τον Ερικ Τζονσον δεν φαίνεται να υπαρχει και σιγουρα δεν υπαρχει μια μηχανη που θελει να σου επιβαλει οτι ο Μπονυ ειναι σπουδαιος.

τον Ερικ τον βρηκα και τον εκτιμησα μονος μου. Αντιθετα εδω και λιγες μερες μου εχουν κανει κλυσμα τα βιντεοκλιπ απο το νεο δισκο του γιατρου στο φβ δεν ξερω και γω πως με βαση τα προσωπικα μου δεδομενα.

 

εμ τι τα θες τα fb μεγαλος ανθρωπος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για εναν ΠΑΙΧΤΑΡΑ πανω σε ενα στυλ που ΔΕΝ ειναι δικο του (αυτοματα συγκρινεται με αυτους που...ειναι δικο τους) και που τελικα ΔΕΝ το πηγε παραπερα.Εχει ηχαρα...αλλα ΔΕΝ υπαρχει  signature Bonamassa ηχος.Δεν ειχε καποια αξιολογη συνθετικη ικανοτητα και ετσι του ελειψαν 3-4 σουπερ χιτ για να καταφερει να πεταξει καποιες ταμπελες απο πανω του...Απεριοριστος σεβασμος στις ωρες που εχει ριξει καθως και στο ταλεντο του αλλα...μεχρι εκει.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σημαίνει αυτό ότι πρέπει όλους να τους συγκρίνω με τους motorhead (που σημαίνει άμεση απόρριψη βέβαια)?

 

με όποιους και να τους συγκρίνεις , χάνουν οι Motorhead  ;D ;D ;D ....Απλά τόσο γ***να αλήτικο παθιασμένο βρώμικο ροκ ν ρολ δεν έπαιξε και δεν θα παίξει κανείς ΠΟΤΕ . Στη μουσική τους μέτρησε το πάθος, το attitude και το feeling . Γι αυτό και δικαιωματικά μπαίνουν  στο πάνθεον

 

 

Ο Μέσι είναι ίσως το τελαυταίο απομεινάρι μιας παλιάς εποχής, ο τελευταίος που έχει το ταλέντο αλλά όχι τον κατάλληλο αθλητικό σωματότυπο για υπεραθλητής.

Έτσι ήντουσαν παλιά οι παιχταράδες, και κάνανε πλάκα με τους αθληταράδες-ποδοσφαιριστές.

Προσπάθησε κι απόκτησε την καλύτερη δυνατή ταχύτητα και δύναμη για να υποστηρίξει την μπάλλα που ξέρει.

 

εδώ διαφωνώ όμως. Ο Μεσσι όντως ήταν αγνό ταλέντο, φουλ μπαλαδόρος αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα με την ανάπτυξη του σαν παιδάκι και έπεσαν πάνω του ( 12-13 χρονών ) πολλοί γιατροί της Μπαρτσα για να φτάσει έστω σε αυτό το ύψος και σωματική διάπλαση. Νομίζω το σωστό είναι να θεωρείται φουλ κατασκευασμένος γιατί αν ήταν ένα απλό καθημερινό παιδάκι , θα ήταν 1,55-1,60 και 50 κιλά άνθρωπος

 

 

Πχ πες μου ποιές συνθέσεις ξέρεις από τους σύγχρονους κιθαρισταράδες.

 

Πχ. Govan, Hutchings, Abasi, Sfogli,  Quayle, κλπ.

 

Το "αθλητικό" το έχουν καλά, το δημιουργικό όχι και τόσο.

 

 

αουτς με έσφαξες  :P :P :P :P ο Abasi κάνει σπουδαία ( οκ ομαδική ) δουλειά με τους Animals as leaders. O Govan είναι περισσότερο δάσκαλος και sessionας . Ακόμα και την συνεργασία με τον Steven Wilson να είχε κάνει μόνο στην καριέρα του , είμαι σίγουρος ότι με τέτοια σολο, όλοι θα ενδιαφέρονταν να μάθουν ποιος παίζει τέτοια κιθάρα . Δέχομαι ότι δεν είναι δικές του συνθέσεις . Ξέρω πάντως όλο το erotic cakes :P

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ διαφωνώ όμως. Ο Μεσσι όντως ήταν αγνό ταλέντο, φουλ μπαλαδόρος αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα με την ανάπτυξη του σαν παιδάκι και έπεσαν πάνω του ( 12-13 χρονών ) πολλοί γιατροί της Μπαρτσα για να φτάσει έστω σε αυτό το ύψος και σωματική διάπλαση. Νομίζω το σωστό είναι να θεωρείται φουλ κατασκευασμένος γιατί αν ήταν ένα απλό καθημερινό παιδάκι , θα ήταν 1,55-1,60 και 50 κιλά άνθρωπος

 

Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι δεν είχε σωματότυπο για αθλητής.

Δεν τον κατασκεύασαν.

Απλά προσπάθησαν να τον κάνουν έστω να μπορεί να αντέξει την σύγχρονη ποδοσφαιρική/αθλητική πραγματικότητα για να μπορέσει να ξεδιπλώσει το ταλέντο του.

Δεν είναι μόνο το ύψος του.

Είναι και τα θέματα στην σπονδυλική του στήλη, καθώς και στις αρθρώσεις του (ειδικά στα πόδια).

 

Σε 10 χρόνια από τώρα, ο Μέσι, θα είχε χάσει από κούνια το παιχνίδι.

Δεν θα ασχολούταν κανείς μαζί του με το σώμα που έχει, κι ας ξέρει την μπάλα του αιώνα (λέμε τώρα).

 

Για όλα αυτά που έγραψες (και άλλα τόσα) οι Motorhead δεν μπορούν να χάσουν σε οποιαδήποτε σύγκριση ποτέ μέσα μου. :)

 

Όπως δεν θα χάσει ο Miles, ο Holdsworth, ο Moore, ο Django, ο Pass, ο Mclaughlin, ο Metheny, ο Henderson, o Albert, ο BB, και τόσοι άλλοι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω κι εγώ μια γνώμη στα γρήγορα.

Πολύ ωραία τα solos και τα licks, αλλά αυτό που μένει στο τέλος είναι το κομμάτι, η σύνθεση, ο ιδιαίτερος ήχος και η 'άποψη'!!

Ο Massa κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη παιχτούρα, αλλά αυτά που παίζει είναι λιγάκι μουσείο!

Εχει όλα τα licks, εκπληκτικά όργανα κι εξοπλισμό αλλά παίζει τη μουσική άλλων, που δημιούργησαν κάποιοι 30, 40, 50 χρόνια πίσω. Δεν έχει τολμήσει μέχρι τώρα να κάνει την υπέρβαση, ενώ τα groups που ανέφεραν κάποιοι πιο πριν, γέννησαν το είδος!

Αναμασά licks που τα έχεις ξανακούσει και αυτό τον κάνει βαρετό, ενώ έχει πιάσει την κιθαρο-vintagoλαγνεία της εποχής μας και βασικά απευθύνεται σε κιθαρίστες!

Πιο ενδιαφέρουσες είναι οι παρουσιάσεις των οργάνων του, απ' ότι τα άλμπουμς που έχει κάνει, όμως όλα αυτά τα κάνει- μεθοδευμένα ή όχι, δεν το ξέρω- μ' έναν τρόπο μοναδικό, και το κάνει πολύ καλά, τόσο που εδώ έρχεται το: 'Τίποτα δεν είναι τυχαίο' του τίτλου!!!

 

Παραθέτω ένα κλιπάκι ενός σύγχρονου του Bonamassa, που εμένα με αγγίζει ιδιαίτερα!!!

Το συγκεκριμένο solo-κλάμα, φαντάζομαι οι περισσότεροι θα το γνωρίζετε, όμως το θεωρώ ένα από τα καλύτερα που έχω ακούσει!!!

(προσέξτε την έκφραση του John Mayer όταν παίζει ο Derek Trucks!!! :o)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραθέτω ένα κλιπάκι ενός σύγχρονου του Bonamassa, που εμένα με αγγίζει ιδιαίτερα!!!

 

Μάκη, ο Trucks δεν είναι Μποναμάσσα (κατά την γνώμη μου).

 

Πάω ξανά ποδοσφαιρικά (και συγγνώμη γι' αυτό).

Ο Trucks είναι Μέσι, και ο Μποναμάσσα Ρονάλντο (ελπίζω να με καταλαβαίνετε).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου