Προς το περιεχόμενο

(8 set) Απο την Κίνα με αγάπη (και 15 EUD συνολικά) (Αναγνώστηκε 8 φορές)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eίχα αγοράσει από τον thoman τα 25άρια set της Daddario, είχα πάρει ένα με 9αρες και ένα με 10αρες, μάλιστα όταν τα πήρα η τιμή τους ήταν 98 ευρώ το πακέτο, ενώ τώρα είναι στα 120 περίπου. 

Όπως και να έχει για κάποιον που αλλάζει συχνά χορδές, όπως εγώ, είναι καλή αναλογία τιμής/ποιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Eίχα αγοράσει από τον thoman τα 25άρια set της Daddario, είχα πάρει ένα με 9αρες και ένα με 10αρες, μάλιστα όταν τα πήρα η τιμή τους ήταν 98 ευρώ το πακέτο, ενώ τώρα είναι στα 120 περίπου. 

Όπως και να έχει για κάποιον που αλλάζει συχνά χορδές, όπως εγώ, είναι καλή αναλογία τιμής/ποιότητας. 

 

Πώς συμπεριφέρονται οι χορδές στο συγκεκριμένο υπέρ-πακέτο; Φαντάζομαι ότι οι χορδές που θα βγουν τελευταίες θα έχουν μείνει εκτεθειμένες... ε, κανά χρόνο minimum ακόμα και για τον πιο σχολαστικό; Μου φαίνεται πολύς καιρός.

 

Σίγουρα μη πρακτικό, εκτός αν χρησιμοποιείς συγκεκριμένο σετ σε τουλάχιστον μία κιθάρα και δε μετακινείσαι. Ακόμα και για το μαγαζί κάποιου τεχνικού/κατασκευαστή θα μου φαινόταν πολυτέλεια με τόσα gauges που κυκλοφορούν πια και με τόσο κόσμο να έχει "τη μάρκα του".

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Earendil είπε

 

Πώς συμπεριφέρονται οι χορδές στο συγκεκριμένο υπέρ-πακέτο; Φαντάζομαι ότι οι χορδές που θα βγουν τελευταίες θα έχουν μείνει εκτεθειμένες... ε, κανά χρόνο minimum ακόμα και για τον πιο σχολαστικό; Μου φαίνεται πολύς καιρός.

 

Σίγουρα μη πρακτικό, εκτός αν χρησιμοποιείς συγκεκριμένο σετ σε τουλάχιστον μία κιθάρα και δε μετακινείσαι. Ακόμα και για το μαγαζί κάποιου τεχνικού/κατασκευαστή θα μου φαινόταν πολυτέλεια με τόσα gauges που κυκλοφορούν πια και με τόσο κόσμο να έχει "τη μάρκα του".

 

Εγώ χρησιμοποιώ 9άρες και 10άρες, ή 9-46 σε κάποια όργανα. Για αυτό και πήρα 2 πακέτα διαφορετικά και κάνω τη δουλειά μου. Δεν έχεις άδικο, κυκλοφορούν τόσες επιλογές ποια που πρέπει αν είσαι του πειραματισμού δεν σε συμφέρει. Αν έχεις καταλήξει σε ένα standart σετ και σου κάνουν οι daddario τότε αξίζει σαν τιμή το παραπάνω πακέτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 hour ago, Earendil said:

 

Πώς συμπεριφέρονται οι χορδές στο συγκεκριμένο υπέρ-πακέτο; Φαντάζομαι ότι οι χορδές που θα βγουν τελευταίες θα έχουν μείνει εκτεθειμένες... ε, κανά χρόνο minimum ακόμα και για τον πιο σχολαστικό; Μου φαίνεται πολύς καιρός. 

 

 

τουλαχιστον στο πακετο με τα 12 σετ που παιρνω εγω συνηθως το καθε σετ ειναι συσκευασμενο αεροστεγως χωριστα, φανταζομαι το ιδιο ισχυει και σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fanfan είπε

Eίχα αγοράσει από τον thoman τα 25άρια set της Daddario, είχα πάρει ένα με 9αρες και ένα με 10αρες, μάλιστα όταν τα πήρα η τιμή τους ήταν 98 ευρώ το πακέτο, ενώ τώρα είναι στα 120 περίπου. 

Όπως και να έχει για κάποιον που αλλάζει συχνά χορδές, όπως εγώ, είναι καλή αναλογία τιμής/ποιότητας. 

 

42 λεπτά πριν, Alter είπε

 

τουλαχιστον στο πακετο με τα 12 σετ που παιρνω εγω συνηθως το καθε σετ ειναι συσκευασμενο αεροστεγως χωριστα, φανταζομαι το ιδιο ισχυει και σε αυτο

 

Τα τριπλά σετ της Daddario είναι ξεχωριστά συσκευασμένα, οπότε αντέχουν καιρό.

12αρια σετ δεν έχω συναντήσει, βλέπω μόνο 10αρια  που όπως προκύπτει από τα γραφόμενα του Alter κάθε σετ είναι χωριστά συσκευασμένο.

 

Μπορεί να μας γραψει κάποιος αν στα 25αρια σετ της Daddario Κάθε σετ χορδών είναι ξεχωριστά συσκευασμένο αεροστεγώς;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας είναι εύκολο γίνεται να γράφετε για τις άλλες χορδές σε άλλο νήμα? Εχουν γραφτεί πιο πολλά για daddario και thomann και pyramid και ιστορίες για τις LIDL με πιθανή χρήση στην ναυτιλία ως καραβόσχοινα παρά πληροφορίες για τον τίτλο του θέματος.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Μπορεί να μας γραψει κάποιος αν στα 25αρια σετ της Daddario Κάθε σετ χορδών είναι ξεχωριστά συσκευασμένο αεροστεγώς;

 

Οχι δεν ειναι,οι χορδες ειναι χυμα

 

https://www.amazon.com/DAddario-EXL110-B25-Electric-Strings-Regular/dp/B0009FUOUW

 

Αλλα αν βαλεις τη συσκευασια σε ενα μεγαλο container (που να κλείνει καλά) μαζι με ΡΥΖΙ (αβραστο 🙂 ) δεν σκουριαζουν και δεν φθειρονται. Φτανει να αλλαζεις το ρυζι καθε 6μηνο.....  (κλασσικο κολπο που εκανα για χρονια πριν εφευρεθούν τα αεροστεγη packs) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου