Προς το περιεχόμενο

Μεταλλάσσεται θετικά η Μουσική Βιομηχανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, LK said:

Προφανώς. 

Όπως επίσης αν πω σε έναν 13 χρονο οτι χθες είδα Ταρκόφσκι, περίεργα θα με κοιτάξει. 

 

Όποτε η θα κάτσω να δω και εγω μπομπ σφουγγαρακι για να μην με κοιτάει περίεργα ή θα αποδεχθώ οτι ειναι λογικό ενας 44χρονος να μην εχει τα ιδια γούστα και τις ιδιες παραστάσεις με εναν 13 χρονο.

 

Παρτίδες με 13 χρονα δεν έχω. .αλλά φαντάζομαι εναπόκειται στην μανα του και στον πατερα του το πως θελουν να του μάθουν κάποια πράγματα. 

 

 

 

Δεν μιλάω για γούστα.

Μιλάω για την πρόοδο του τεχνολογικού πολιτισμού.

Ωχ σόρρυ Λάκη εσύ είσαι; 

Γράψε λάθος.

Μιλάω για την πρόοδο του τεχνολογικού πολιτισμού.

🤣🤣🤣

 

Πάντως σίγουρα δεν μιλάω για γούστα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει  

Εσυ δηλαδή δεν θα οδηγούσες πχ μια alfa romeo του 70 μηπως σε κοιτούσε περίεργα ενα 13 χρονο;

 

Ή δεν θα έβλεπες ασπρομαυρες ταινίες γιατι ακακαλυφθηκε το χρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα οδηγούσα αυτοκίνητο χωρίς τουλάχιστον πέντε αερόσακους. (<- τελεία)

 

Αλλά πάλι δεν κατάλαβες. 

Δεν με ενδιαφέρει πώς θα με κοιτάει το 13χρονο. Δεν είναι αυτό το σημαντικό.

Το 13χρονο είναι το σημαίνον. Το σημαινόμενο είναι ότι η τεχνολογία αναπτύσσεται και αφήνει κάποια πράγματα πίσω της.

Καλώς, ή αν θες κακώς.

Αλλά αυτό είναι ένα fact.

Το να καθόμαστε να συζητάμε για τα εξώφυλλα της Hipgnosis ωραία κουβέντα είναι αλλά δεν στέκει τη σήμερον ημέρα. 

Η συζήτηση γίνεται επειδή είμαστε παππούδες και πεθυμήσαμε το "μαραμένα τα γιούλια κι οι βιόλες" και την καλή παλιά εποχή που η οικογένεια είχε πραγματικούς δεσμούς και δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο λόγος που λες ότι γίνεται η συζήτηση ειναι σεβαστός αλλα δικό σου συμπέρασμα. 

 

Έμενα μου άρεσει να συζητώ για εξώφυλλα δίσκων και για κασετόφωνα ........και για γραμοφωνα οχι γιατι νοσταλγώ την εποχή κατασκευής τους ,αλλα γιατί μου αρέσουν  σαν κατασκευές.

 

Το να πρόβω μοιραία σε κάποια σύγκριση παρόντος- παρελθοντος και να κρινω ότι μου αρέσει κατι που εχει απαξιωθεί τεχνολογικά δεν σημαίνει οτι νοσταλγώ τον Κατσιφαρα. 😛

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Κι εμένα μου αρέσει να συζητάω παρόμοια θέματα. Αλλά IMHO δεν έχουν θέση σε ένα θρεντ για την θετική μετάλλαξη της μουσικής βιομηχανίας. 

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, LK είπε

Το να πρόβω μοιραία σε κάποια σύγκριση παρόντος- παρελθοντος και να κρινω ότι μου αρέσει κατι που εχει απαξιωθεί τεχνολογικά δεν σημαίνει οτι νοσταλγώ τον Κατσιφαρα. 😛

 

 

 


Συμφωνώ. Έγώ μάλιστα, το έγραψα κιόλας, ότι "κάνω διαπιστώσεις και όχι αξιολογικές κρίσεις"...

Off topic λοιπόν, δεν θεωρώ ότι είναι η συζήτησή μας [ ανακαλώ το ακόλουθο: { αλλά ότι αντιθέτως, off topic είναι το σχόλιο περί μ.ο. ηλικίας του φόρουμ και του πώς θα εκλάβει ένας 13χρονος/13χρονη τη συζήτηση περί εικαστικών, μουσικής και τεχνολογίας)

κι αυτό διότι εν τέλει συζήτηση κάνουμε και όλες οι γνώμες που συνεισφέρουν κάτι θα πρέπει να είναι ευπρόσδεκτες!

Πάντως φίλτατοι, αν αυτός ο 13χρονος είναι τέκνο κανενός χιπστερομπαμπά, πάω στοίχημα ότι θα γνωρίζει για τα βινύλια περισότερα κι από εσένα LK. χε χε

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνακόλουθα -και ας με συγχωρήσουν όσοι είναι κάτω των 14 ετών 😎 - να εξηγήσω, ότι εσκεμμένα αναφέρθηκα σε εξώφυλλα άλμπουμς που είχαν κυκλοφορήσει όταν δεν υπήρχαν cd.
Αν είχα αναφερθεί στα βινυλικά εξώφυλλα των συγχρονων κυκλοφοριών άλμπουμ (από Radiohead μέχρι αμερικανικό hip-hop και ελληνικές indie bands) που βγάζουν τα άλμπουμς τους αυτά ΚΑΙ σε έκδοση για βινύλιο, δεν θα είχε νόημα, καθώς είναι σίγουρο ότι οι συγχρονοι γραφίστες, καλλιτέχνες, φωτογράφοι , management κλπ, στην επιλογή του εικαστικού συνυπολογίζουν ότι αυτό που θα επιλέξουν θα τυπωθεί και στα δυο format (και στην έκδοση για cd και στην έκδοση για βινύλιο δηλαδή).

Τονίζω λοιπόν ότι, σε αντίθεση με τον Λάκη, δεν είναι θέμα προτίμησης ή παρελθοντολαγνείας για μένα (κι εγώ θα προτιμούσα τους αερόσακους - εννοείται και τους χαμηλούς ρύπους, τα βινύλια μου τα έχω ριπάρει στο λαπτοπ, και βαριέμαι όσο τίποτε άλλο να ακούσω ένα άλμπουμ βινυλίου που θα πρέπει να σηκώνομαι κάθε 15' για να αλλάξω πλευρά στο δίσκο, τι να λέμε!). Απλές διαπιστώσεις έκανα -το ξαναλέω.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είδες λοιπόν που φτάσαμε ;

Βιαζόμαστε ή βαριόμαστε να βαλουμε έναν δίσκο ή να του αλλάξουμε πλευρά.. 

 

Εδω είναι η ένστασή μου. 

Ενω λοιπόν η τεχνολογία θα έπρεπε να μας δώσει ακομα πιο πολυ ελεύθερο χρόνο......κατάφερε, δεν ξερω πως, μαλλον γιατι μας φόρτωσε δουλειά (και μας φόρτωσε στο παράδειγμα μας διατι ξαφνικά μπορείς να ακούσεις 100.000 δίσκους.    λες και είναι υποχρέωσή μας-αλλά πάλι γιατί οχι αφού τζαμπα ειναι... 6 ευρω τον μηνα), να μην έχουμε κουράγιο να σηκωθούμε να αλλαξουμε μια πλευρά δισκου.

 

Επανερχομαστε σε αυτο που λέγαμε πριν.

Εχουμε πλεον τη δυνατοτητσ να παιζουμε μουσική σε αέναη βαση που θεωρούμε αδιανόητο το να σηκωθούμε κάθε 15 λεπτά να αλλαξουμε πλευρά. 

 

Ας σκεφτούμε και σε ποσα αλλά μας εκανε και πιο μαλθακους....η τεχνολογία. 

 

Διότι εσυ πλεον με την τεχνολογια βαριεσαι πχ να σηκωθείς, που οκ το καταλαβαίνω ειδικα αν δουλευες ποσες ωρες πριν.... Καποιους άλλους όμως κατάφερε να τους κανει να βαριούνται πχ να σκέφτονται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Tamtam said:

και ας με συγχωρήσουν όσοι είναι κάτω των 14 ετών

 

Συγχωρεμένος!

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LK είπε

Είδες λοιπόν που φτάσαμε ;

Βιαζόμαστε ή βαριόμαστε να βαλουμε έναν δίσκο ή να του αλλάξουμε πλευρά.. 

 

Εδω είναι η ένσταση μου. 

Ενω λοιπόν η τεχνολογία θα έπρεπε να μας δώσει ακομα πιο πολυ ελεύθερο χρόνο......κατάφερε, δεν ξερω πως, μαλλον γιατι μας φόρτωσε δουλειά (και μας φόρτωσε στο παράδειγμα μας διατι ξαφνικά μπορείς να ακούσεις 100.000 δίσκους.    λες και είναι υποχρέωσή μας-αλλά πάλι γιατί οχι αφού τζαμπα ειναι... 6 ευρω τον μηνα), να μην έχουμε κουράγιο να σηκωθούμε να αλλαξουμε μια πλευρά δισκου.

 

Επανερχομαστε σε αυτο που λέγαμε πριν.

Εχουμε πλεον τη δυνατοτητσ να παιζουμε μουσική σε αέναη βαση που θεωρούμε αδιανόητο το να σηκωθούμε κάθε 15 λεπτά να αλλαξουμε πλευρά. 

 

Ας σκεφτούμε και σε ποσα αλλά μας εκανε και πιο μαλθακους....η τεχνολογία. 

 

Διότι εσυ πλεον με την τεχνολογια βαριεσαι πχ να σηκωθείς, που οκ το καταλαβαίνω ειδικα αν δουλευες ποσες ωρες πριν.... Καποιους άλλους όμως κατάφερε να τους κανει να βαριούνται πχ να σκέφτονται. 

Λακη νομιζω οταν καποιος μας δινει ενα στικακι με 2000 δισκους δωρεαν..

Δωρεαν κ μια τοση μεγαλη ποσοτητα...1ον δεν ξερεις απο που να αρχισεις ...κ 2ον.ειναι..δωρεαν.

Οταν καποιος σου δινει κατι δωρεαν.. δεν το εκτιμας.δεν δουλεψες για αυτο..

Νομιζω οτι το δωρεαν οδηγησε σε ολη αυτη την ευτελεια της μουσικης.

Γιατι αν δουλευες 2 μερες για να αγορασεις ενα δισκο..οχι απλα σηκωνεσαι να αλλαξεις πλευρα..αλλα τον κανεις μπανιο να φυγουν οι δαχτυλιες...τον ξεσκονιζεις κ τον προσεχεις.

Το εχω βιωσει παρα πολυ σαν δασκαλος επισης.

Απο τα μεγαλυτερα λαθη που εχω κανει σαν δασκαλος , ηταν που ταυτιστικα με τον μαθητη κ εκανα μαθηματα δωρεαν .

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου