Προς το περιεχόμενο

Μεταλλάσσεται θετικά η Μουσική Βιομηχανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
26 minutes ago, dimsonic said:

Έχει γουστο στο ρετρο που δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι θα μεγάλωναν οι οθόνες ή θα μίκραιναν τα remote

Εμενα μου λες....που με τη συγχρονη τεχνολογια εκανα ΑΜΑΝ να βρω 12αρι (ιντσες) lcd monitor.

Κατω από 22 δεν υπαρχει ουτε για πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που έψαχνα 10άρι crt ασπρόμαυρο?

Βρήκα τελικά ένα πράσινο από super market

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LK said:

Χωρος ακρόασης τα καλά τα χρόνια vs Χωρος ακρόασης τα κακα τα χρόνια

 

Το σύστημα των "καλών" ετών πρέπει να κόστιζε κάποια δύναμη της τιμής του συστήματος των "κακών". Απλά ως παρατήρηση. 

 

Πάντως αισθητικά το βρίσκω απίστευτα γοητευτικό όπως και τα περισσότερα εσωτερικά designs και home συσκευές/μηχανήματα των δεκαετιών 60-70-80. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, Jazzjoker said:

 

Το σύστημα των "καλών" ετών πρέπει να κόστιζε κάποια δύναμη της τιμής του συστήματος των "κακών". Απλά ως παρατήρηση. 

 

 

Χαλαρα.

 

Με μια διαφορά όμως (αν και τα pc τα τελευταία χρόνια φθηνηναν)ότι τα κρατούσες για σαράντα χρόνια +....εως ότου να πεθανεις

Τωρα pc πενταετίας ούτε το FB δεν σηκωνει. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LK said:

τα κρατούσες για σαράντα χρόνια

Σωστό. Βέβαια δεν αγόραζες σκέτη τεχνολογία αλλά έπιπλα και διακόσμηση. Το λάπτοπ/ντέσκτοπ όσο ντιζαϊνάτο και να το φιάξεις, πάλι καγκουριά θα δείχνει.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θεμα είναι να εξελίσσεσαι. Εμείς οι γηραιότεροι τα έχουμε περάσει όλα και σε κάθε φάση.

Κάποιοι επιλέγουν να μείνουν στην κασέτα-βινύλιο-CD και το κινητό-σκέτο-τηλέφωνο λόγω τεχνοφοβίας (όχι εσύ Λάκη :classic_biggrin:) που επέρχεται μετα τα 40, γιατί αυτό ξέρουν και το περιλούζουν με μεταξωτές κορδέλες περι αναλογικού, καλλιτεχνικού, συναισθηματικού, εύχρηστου, κλπ. 

Ιδανικά πρέπει να καταλήγεις στο σήμερα γνωρίζοντας και έχοντας την εμπειρία, κατι που δυστυχώς δεν γίνεται εκ των πραγματων (πως να τα γνωρίζει ο 23χρονος γιός μου) και να λες... Ναι, μπορεί αυτη η φάση να μην έχει τη ρομάντζα του φυσήματος και του wow & flutter αλλά μου προσφέρει αυτό που ήθελα αρχικά πριν αρχίσω να αποκτώ δισκοθήκη. Οση μουσική γουστάρω να ακούσω με 6 ευρώ τον μήνα (αντι της κατοστάρας που έχωνα παλιά για 10 δίσκους) κι ας είναι σε άυλη μορφή. Αφού η μουσική είναι άυλη!

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 minutes ago, yameth said:

Το θεμα είναι να εξελίσσεσαι. Εμείς οι γηραιότεροι τα έχουμε περάσει όλα και σε κάθε φάση.

Κάποιοι επιλέγουν να μείνουν στην κασέτα-βινύλιο-CD και το κινητό-σκέτο-τηλέφωνο λόγω τεχνοφοβίας (όχι εσύ Λάκη :classic_biggrin:) που επέρχεται μετα τα 40, γιατί αυτό ξέρουν και το περιλούζουν με μεταξωτές κορδέλες περι αναλογικού, καλλιτεχνικού, συναισθηματικού, εύχρηστου, κλπ. 

Ιδανικά πρέπει να καταλήγεις στο σήμερα γνωρίζοντας και έχοντας την εμπειρία, κατι που δυστυχώς δεν γίνεται εκ των πραγματων (πως να τα γνωρίζει ο 23χρονος γιός μου) και να λες... Ναι, μπορεί αυτη η φάση να μην έχει τη ρομάντζα του φυσήματος και του wow & flutter αλλά μου προσφέρει αυτό που ήθελα αρχικά πριν αρχίσω να αποκτώ δισκοθήκη. Οση μουσική γουστάρω να ακούσω με 6 ευρώ τον μήνα (αντι της κατοστάρας που έχωνα παλιά για 10 δίσκους) κι ας είναι σε άυλη μορφή. Αφού η μουσική είναι άυλη!

Η αλήθεια είναι ότι εμεις ή άλλη μερια 😁, το τραβηξαμε λιγο στα άκρα, και σε βάλαμε σε θέση άμυνας.

Το ξέρω όμως ότι ΕΙΔΙΚΑ εσυ δεν είσαι τέτοιος.😛

 

Ξέρω π.χ. ότι αν περάσει από μπροστά σου μια Ferrari 250GT California του 1961. θα την χαζευεις με τις ωρες και θα την εκτιμήσεις .

Ξέρω πως αν δεις ένα nakamichi dragon θα χαμογελάσεις.....

 

Και εγω αν κατσω να δω ταινια σήμερα στο στικακι θα την δω, γιατι αν την βαλω στο video δεν θα την δω..... γιατι θα κοιταω το video 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα μια Ferrari 458 είναι έργο τέχνης! Οσο και μια Maserati GT και μια Suzuki Katana 1981. 😍 

Και φυσικά αν έχεις λεφτα, να τα αποκτήσεις! Και να κοιμάσαι μαζί τους στο ειδικά διαμορφωμένο σαλόνι σου.

Ομως η απόλαυση της μουσικής δεν προϋποθέτει ιδιοκτησία σε φυσική μορφή.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Tamtam said:

My 2 cents
1) Ενα μουσικό άλμπουμ σε φυσική μορφή (cd, βινύλιο κλπ) μπορεί εκτός από εμπορικό προϊόν, να είναι και έργο τέχνης - από τα εξώφυλλα, το εικαστικό μέρος, το packaging (λόγου χάρη των Radiohead, των Pink Floyd κλπ), τα ένθετα κ.ο.κ.
Ενα streaming μεμονομένων κομματιών είναι απλά προϊόν.

2) Η αύξηση του κύκλου εργασιών της μουσικής βιομηχανίας, δε σημαίνει αυτομάτως και αύξηση των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών, ούτε και μεγαλύτερη διακίνηση της μουσικής ως έργου τέχνης.
Aν βρω το δημοσίευμα που διάβαζα, θα το λινκάρω εδώ: εγραφε ότι ένας μουσικός, συνθέτης κλπ, βγάζει περισσότερα χρήματα από την πώληση των άλμπουμ παρά από έναν (υπερβολικό αριθμό ανάφερε) streaming των κομματιών του.

3) Οι on line λίστες τύπου Spotify , αποτελούν ψευδαίσθηση ιδιοκτησίας για τον καταναλωτή/ακροατή μουσικόφιλο. Κανένας μας δεν "εχει" στην κατοχή του το αντίτυπο του έργου τέχνης - το άλμπουμ δηλαδή στη δισκοθήκη του. Έχουμε απλά αγοράσει το δικαίωμα να το ακούμε.
 

 

1) Αυτό μου φαίνεται ότι είναι σαν να λες ότι η Μόνα Λίζα αξίζει μόνο για την κορνίζα της και αν την βγάλεις είναι ένας σκέτος μουσαμάς. Αυτό λες;

2) Ναι μπορεί να μην βγάζει περισσότερα χρήματα από δικαιώματα. Αλλά η διακίνηση της μουσικής του είναι χαωδώς μεγαλύτερη. Έχω μια λίστα που ακούω στο Spotify "Funky, Heavy" κάτι τέτοιο. Από τους καλλιτέχνες εκεί μέσα γνώριζα ένα 10%. Τώρα τους γνωρίζω όλους. Μάλιστα τα τραγούδια τους που περιέχονται σε αυτή τη λίστα έχουν συχνά 3x ως 5x hits σε σχέση με τα άλλα τους τραγούδια. Ναι μπορεί να μην βγάζουν τόσα από πνευματικά δικαιώματα αλλά στα λάιβ τους θα έχουν πια καλό κόσμο παντού. Και όταν έρθουν στην πόλη μου θα πάω να τους δω. 

3) Και στο βινύλιο το ίδιο συνέβαινε. Δεν αγόραζες ποτέ κανένα ποσοστό της μουσικής. Δεν είχες το δικαίωμα να αντιγράψεις νομίμως ούτε ένα τραγούδι. Δεν σου ανήκε τίποτα εκτός βέβαια από το κακοτυπωμένο (στην Ελλάδα) χαρτόνι και 20 γραμμάρια βινύλιο. 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ωραιο ομως απο την ρομαντικη εποχη του βινυλιου ειναι οτι ενα βινυλιο μπορεις να το κληροδοτησεις στα παιδια σου..{αν θα βρουν πικαπ να το παιξουν ειναι μια αλλη ιστορια..}

Η μουσικη μπορει να ειναι αυλης μορφης τεχνη αλλα τα βινυλια μου ειναι κ με το παραπανω υλικα κ για μενα μικρα εργα τεχνης που θα κληροδοτησω {μολις ειναι ωριμος αρκετα να τα εκτιμησει} στο γιο μου.

Αυτο - μαζι το ηχογραφημα πληρωναμε βασικα.

 

Κερδισαμε πολλα με τον "νεο τροπο" διαθεσης της μουσικης. Σιγουρα.

Χασαμε ομως την ουσίας της "μοναδας"

Να παιρνεις ενα δισκο..κ να τον ακους σερι για ενα μηνα..

Να μαθαινεις τους μουσικους ,ηχοληπτες , στιχουργους - ζωγραφους - φωτογραφους ή γραφιστες ενδεχομένως  που συμμετειχαν στο progect διαβαζοντας το ενθετο.

Τωρα εχουμε 25000 τραγουδια στο ipod μας..κ δεν ξερουμε απο που να ξεκινησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου