Προς το περιεχόμενο

Μεταλλάσσεται θετικά η Μουσική Βιομηχανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 minutes ago, bouzoukleri said:

 

Νομίζω εδώ βρίσκεται μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημείωση.

Σε ένα δικτυακό τόπο μουσικών,   η έκφραση : παίζω μουσική  , αναφέρεται με τη έννοια της ακρόασης (προφανώς από την συχνή χρήση του πλήκτρου play σε κάθε συσκευή αναπαραγωγής ακουστικού μέσου).

 

Όταν θα πω σε έναν φίλο μου : Πάω να παίξω μουσική, θα υποθέσει πως έχω σκοπό να πιάσω την κιθάρα μου και θα παράξω ήχους από την μετακίνηση των χορδών. Υποθέτω.

Αν εσείς πείτε σε έναν φίλο σας πάω να παίξω μουσική. Θα υποθέσουν πως θα παράξετε ήχους από την χρήση ενός οργάνου ή θα υποθέσουν πως : Έχετε σκοπό να πληκτροπιέσετε το play , ώστε να ακροαστείτε ένα μουσικό έργο;

 

Και αναρωτιέμαι τι άποψη θα είχε ο Ορφέας περί διανομής και διάθεσης μουσικού έργου, τι τοποθέτηση θα είχε η Κασιανή, τι γνώμη θα είχε ο Μπάχ ;

Εγω όταν ακούω μουσική...παίζω μουσική.

Οταν πιάνω ενα μουσικό όργανο στα χέρια μου....οιοδήποτε.............μονο αλλα ρηματα μπορουν να περιγραψουν το μεγαλείο...όπως π.χ. ζωγραφίζω 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, bouzoukleri said:

 

 

 

Και αναρωτιέμαι τι άποψη θα είχε ο Ορφέας περί διανομής και διάθεσης μουσικού έργου, τι τοποθέτηση θα είχε η Κασιανή, τι γνώμη θα είχε ο Μπάχ ;

 

 Ο Ορφέας θα έλεγε ότι δεν μπορούμε να κοιτάμε συνέχεια πίσω, η Κασσιανή θα έλεγε ότι η μουσική βιομηχανία είχε περιπέσει σε πολλές αμαρτίες, και ο Μπαχ θα έλεγε ότι θα πρέπει να βρεθεί ανάμεσα στους καλλιτέχνες και τις εταιρίες ένας καλός συγκερασμός.

 

 

1328554698663.jpg

 

 

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι ο Μπετόβεν θα έλεγε απλά

- πως είπατεεεεε?...😛👂

  • Χαχα 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογική εξέλιξη δε σταματά και συμπαρασύρει ολα τα επαγγέλματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς παντα ετσι συνέβαινε και λογικά ετσι θα συνεχισει. Η Μουσική βιομηχανία οπως και κάθε άλλη ακολουθεί τις εξελίξεις. Ισως σε 50 χρόνια να είμαστε διασυνδεδεμένοι κατευθείαν με το δίκτυο και να ακουμε μουσική με τη σκεψη. Τοτε θα βγουν αλλα προϊόντα. Μάλλον οφτοπικ αλλα οκ.

 

Πάντως εμενα αυτο που μου λείπει από τα cd και τους δίσκους δεν είναι μόνο τα εξώφυλλα αλλα και η διαδικασία. Έλεγες τωρα θα ακούσω μουσική και έπαιρνε ωρα η ολη φαση, βαλε βγαλε, σήκω να δυναμώσεις. Τωρα ολα επιταχύνονται και κάνουμε 200 πραματα ταυτόχρονα. 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..και για δουμε tv θα φοραμε φακούς επαφής. 

Δηλαδη νταξ....το 666😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, LK said:

..και για δουμε tv θα φοραμε φακούς επαφής. 

Δηλαδη νταξ....το 666😋

εντάξει οντως ακουγεται γραφικό αλλα δε το λέω με συνομοσιολογικη διάθεση. 

 

σκόπιμα απέχω, εξ αρχής, απο τα σοσιαλ (δεν έχω fb, Insta κλπ) και ακομα κί ετσι ο εθισμός που νοιωθω πολλες φορες για το ίντερνετ και το κινητό μέ προβληματίζει. διαβάζω λιγότερα βιβλία, παίζω λιγότερη μουσική και ακούω λιγότερη μουσική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, otto## said:

σκόπιμα απέχω, εξ αρχής, απο τα σοσιαλ (δεν έχω fb, Insta κλπ)

 

Κι εγώ απέχω.

Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξής τους.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κι εγώ απέχω.

Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξής τους.

Έχεις καιρό να πας με γυναίκα, έ Στράτε....;    η πόντια κοιμάται!!!!!!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cigaret13 said:

Έχεις καιρό να πας με γυναίκα, έ Στράτε....;    η πόντια κοιμάται!!!!!!

 

Τι, να βγάλω γκόμενα από το fb?

Καλύτερα να ακούω Ρουβά.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 hours ago, otto## said:

εντάξει οντως ακουγεται γραφικό αλλα δε το λέω με συνομοσιολογικη διάθεση. 

 

σκόπιμα απέχω, εξ αρχής, απο τα σοσιαλ (δεν έχω fb, Insta κλπ) και ακομα κί ετσι ο εθισμός που νοιωθω πολλες φορες για το ίντερνετ και το κινητό μέ προβληματίζει. διαβάζω λιγότερα βιβλία, παίζω λιγότερη μουσική και ακούω λιγότερη μουσική.

 

 

Το 666 ειναι. Φυσικά.

Και δεν λεω για τα σοσιαλ μιντια....χου κερς.

Θες να πληρωασεις Ασφαλιστικές εισφορές; Φόρο; ΦΠΑ;......καντο χωρις internet .....ΔΕΝ γινεται.

Καταρχας ειμαι ολη μερα στο ιντερνετ γι αυτα τα κολοκυθια, εφοριες σικα μικα, εφκα, ........

 

Τράπεζες....συναλλαγες, το ίδιο.

Σαν χαζα με ενα κινητό στο χερι, και μετα δήθεν στηλιτευουν αυτηυ τη σταση γιατι δήθεν βαράμε likes στο FB. Οχι ΟΛΗ ημερα στο iντερνετ, γιατί αλιως όλο και κάποια προθεσμία για κάτι θα χασεις, και θα φας πρόστιμο. 

 

Παλιά πληρώναμε μια φορά τον χρόνο φορο και ασαφαλιστικές εισφορές, και ολα καλά.

 

Τωρα καθε μηνα , ποτε λήγει ο ΕΝΦΙΑ και πότε ο ΦΠΑ, πότε λήγει ο Εφκα και πότε η δόση της κάρτας......προοδέψαμε.

 

Υπομονη κάνω....να βγω στη συνταξη,......σε 25 χρόνια 😛  και τα να πεταξω όλα, κινητα σταθεραω ιντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου