Προς το περιεχόμενο

Surprise: συνάδελφος καλαμπόρτζος!!!


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προπερσι εκτός από τη σταθερή μου μπάντα έπαιζα με μια μπάντα των οποίων ο κιθαρίστας είχε ένα πρόβλημα υγείας και τον αντικατέστησα τελευταία στιγμή. Χωρίς πρόβα αλλά τα παιδιά τα ήξερα χρόνια και είχαμε παίξει μαζί σε ξεχωριστές μπάντες. Δεν ήξερα μόνο τον ντράμερ, αλλά με τα κλεισίματα κομματιών κτλ τα βρήκαμε σχετικά γρήγορα επί τόπου. 

 

Αφού στρωσαμε μετά από κάποιες εμφανίσεις ειδικά με τον ντράμερ, ο τελευταίος αποχώρησε για προσωπικούς λόγους. Έφεραν έναν άλλον ντράμερ χώρος να μου πούνε τίποτα, τον γνώρισα και αυτόν κυριολεκτικά την μέρα που παίξαμε.

 

Το παιδί δεν είχε ιδέα από ροκ μουσική, σε φάση να του λες πάμε το smoke on the water και να απαντάει "δεν το ξέρω, πείτε μου πως πάει". Πολύ δύσκολα και αμήχανα τα λάιβ. 

 

Ωστόσο και προς τιμήν του, παίζουν ακόμα μαζί τα παιδιά και τελευταία φορά που τους άκουσα το παιδί έπαιζε τα κομμάτια αξιοπρεπέστατα. Έκατσε και έμαθε το ρεπερτόριο και το αυτό το στυλ μουσικής. Δεν ήταν ότι ήταν κακός, απλά δεν είχε επαφή με το είδος... Χαίρομαι που πλέον παίζει όπως πρέπει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχη σε live jam μετά το τέλος του κανονικού live, να ανέβει στη σκηνή "περιπετειώδης" γνωστός και εξαιρετικός κιθαρίστας ο οποίος οδηγούσε τον αυτοσχεδιασμό και κάθε τόσο άλλαζε κλειδί στο σόλο του. Ο άνθρωπος ειδοποιούσε βέβαια αλλά οι χειρονομίες και οι εκφράσεις του, ήθελαν κάποια εμπειρία σε live καταστάσεις για να καταλάβεις τι γίνεται. Ο μπασίστας της μπάντας, καθόλου καλαμπόρτζος αλλά πιτσιρικάς και άπειρος, δεν έπιανε τίποτα. 

 

Το αποτέλεσμα ήταν τραγελαφικό, με τις τονικότητες να πηγαινοέρχονται και ποτέ να μη συναντούν η μία την άλλη, αν και ως συνήθως, η πλειοψηφία του κοινού δεν κατάλαβε τίποτα. Υπάρχει μάλιστα και βίντεο του συγκεκριμένου περφόρμανς όπου αυτός που το πήρε, έχει γράψει από κάτω διθυραμβικά σχόλια.😄

 

 

  • Χαχα 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Μου έχει τύχη σε live jam μετά το τέλος του κανονικού live, να ανέβει στη σκηνή "περιπετειώδης" γνωστός και εξαιρετικός κιθαρίστας ο οποίος οδηγούσε τον αυτοσχεδιασμό και κάθε τόσο άλλαζε κλειδί στο σόλο του. Ο άνθρωπος ειδοποιούσε βέβαια αλλά οι χειρονομίες και οι εκφράσεις του, ήθελαν κάποια εμπειρία σε live καταστάσεις για να καταλάβεις τι γίνεται. Ο μπασίστας της μπάντας, καθόλου καλαμπόρτζος αλλά πιτσιρικάς και άπειρος, δεν έπιανε τίποτα. 

 

Το αποτέλεσμα ήταν τραγελαφικό, με τις τονικότητες να πηγαινοέρχονται και ποτέ να μη συναντούν η μία την άλλη, αν και ως συνήθως, η πλειοψηφία του κοινού δεν κατάλαβε τίποτα. Υπάρχει μάλιστα και βίντεο του συγκεκριμένου περφόρμανς όπου αυτός που το πήρε, έχει γράψει από κάτω διθυραμβικά σχόλια.😄

 

 

Ήμουν. 

  • Like 1
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδί μου, να πηγαίνεις μονταλέ ημιτονια πέρα δώθε τρώγεται. Να καρφώνεις μακρινές μετατροπίες αλλά προκόφιεβ, αυτό είναι άλλη φάση. Περιπετειώδης με όλη τη σημασια της λέξης! Σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε, αν όχι τώρα πότε, πήδα για το ανάποδο ψαλίδι και ας τουρλοκωλιαστείς. Για τι ζούμε; Για τις στιγμές, για το θέαμα, για την υπέρβαση. Μπράβο!

 

(Αυτά τα λέω τώρα, αν ημουν στη σκηνή μάλλον θα έλεγα ουκ εν τω πολλώ το ευ, κάλλιο πέντε και στο χέρι, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι, σπεύδε βραδέως και τέτοια.😄)

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε πει μια ιστορια ο Λαρυ Καρλτον στο σεμιναριο.

Στα πρωτα του βηματα, οταν αρχισε να ακουγεται το ονομα του μεταξυ των μουσικων, βρεθηκε στη σκηνη να τζαμαρει με γνωστους, εμπειρους κ φτασμενους τζαζ μουσικους. Οταν συμφωνησαν tune να παιξουν, αφου αρχισε  το σολο του κ πηγαιναν ολα ωραια, η φιρμα πιανιστας παλια καραβανα, αρχισε ν'αλλαζει τονικοτητες συνεχεια (κανοντας πολυ εξεζητημενες αρμονικες επιλογες, εντελως εξω απο τη νοοτροπια του τζαμαρισματος μεχρι εκεινη τη στιγμη) με σκοπο καθαρα να τον πεταξει εξω κ να τον κανει να φαινεται νιουμπης (κ οχι να τον τσεκαρει). Οταν τελειωσε το κομματι, κ αφου επεβιωσε μια χαρα μεσα σ'αυτον τον ωκεανο, μας ειπε εριξε μια πολυ αγρια δολοφονικη ματια στον πιανιστα κ κατεβηκε κατω. Εχοντας χασει καθε εκτιμηση που ειχε μεχρι τοτε για τον πιανιστα αυτον

  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι off topic αυτό που γράφω, και το έχω ξαναγράψει, αλλά νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.

 

Δύο φίλοι μουσικοί, είχαν πάει στο σπίτι του Ζαμπέτα κάποτε, για συνέντευξη από κάποιο ραδιόφωνο.

Με τα πολλά, κάποια στιγμή του λένε να τζαμάρουν παρέα.

Πιάνει ο Ζαμπέτας το μπουζούκι, πιάνουν αυτοί κιθάρες και αρχίζουν.

Του έλεγαν λοιπόν τον τόνο κάθε κομματιού, και αυτός τους λέει "μην μου λέτε ρε, θα το βρω".

 

Κάποια στιγμή, ο ένας σκέφτηκε να του κάνει πλάκα, και αρχίζει να παίζει τα ακκόρντα του all the things you are, που αλλάζει κάθε τόσο η τονικότητα.

Παίζει ο Ζαμπέτας, και πάνω που βρίσκει τον τόνο, αλλάζει το κομμάτι τονικότητα.

Τους κοιτάει, ξαναπαίζει, βρίσκει τον τόνο, αλλά ξαναλλάζει το κομμάτι τονικότητα.

Τους ξανακοιτάει και λέει πονηρά ... "που 'σαι μωρή π%@τανα θα σε βρω".

 

Καταλαβαίνετε το γέλιο που έπεσε.

  • Like 1
  • Χαχα 8

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει τυχει αρκετες φορες σε live το συγκεκριμενο θεμα, απλως μπαινει black list και αποφευγω να ξανασυνεργαστω.....

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ωδείο στο εξωτερικό, μας στέλνουν για πρακτική άτομο από μη ευρωπαϊκή χώρα,

ο οποίος δήλωνε καθηγητής κιθάρας, που είχε δώσει τα χαρτιά? του στο αντίστοιχο ΔΙΚΑΤΣΑ

και ανέμενε έγκριση.

 

Μπαίνει στην αίθουσα ενώ είμαι με έναν έφηβο μαθητή μέσης, με τον οποίο παίζω ένα κλασσικό ντουετάκι.

Του δίνω κανά 5λεπτο να μπει στο κλίμα και τον ρωτάω στα αγγλικά, με τι ρεπερτόριο ασχολείται αυτή την περίοδο. Αρχίζει κομπιάζει και αμολάει απλά κάποια ονόματα των πιο γνωστών κλασσικών συνθετών.

Αρχίζω και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά, βλέπω τα δάχτυλά του, νύχι ούτε ένα χιλιοστό.

Του δίνω μια κιθάρα και τον βάζω να παίξει το ντουετάκι με τον μαθητή.

Ο τύπος απλά κράτησε την κιθάρα στα χέρια του ενώ ο έκπληκτος μαθητής άρχισε να παίζει το δικό του μέρος μόνος του.

 

Δεν τον είδα ξανά τον τύπο..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά έπαιζα με 4 τέτοιους.Επαιζαν όλοι στου κουτρούλη τον Γάμο.Δέν υπήρχε χημεία,μου έφευγαν συνέχεια στο τέμπο,άλλες κλίμακες που δέν είχα ακούσει ποτέ στην ζωή μου,ο τραγουδιστής κάτι περίεργα γυρίσματα,δέν τους έβρισκα πουθενά.Μέχρι που ξεμέθυσα και κατάλαβα οτί είχα κατέβει ένα χωριό πρίν και όντως είχαν γάμο.

Δέν ξαναπάτησα στο χωριό ποτέ.

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

Σε Ωδείο στο εξωτερικό, μας στέλνουν για πρακτική άτομο από μη ευρωπαϊκή χώρα,

ο οποίος δήλωνε καθηγητής κιθάρας, που είχε δώσει τα χαρτιά? του στο αντίστοιχο ΔΙΚΑΤΣΑ

και ανέμενε έγκριση.

 

Μπαίνει στην αίθουσα ενώ είμαι με έναν έφηβο μαθητή μέσης, με τον οποίο παίζω ένα κλασσικό ντουετάκι.

Του δίνω κανά 5λεπτο να μπει στο κλίμα και τον ρωτάω στα αγγλικά, με τι ρεπερτόριο ασχολείται αυτή την περίοδο. Αρχίζει κομπιάζει και αμολάει απλά κάποια ονόματα των πιο γνωστών κλασσικών συνθετών.

Αρχίζω και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά, βλέπω τα δάχτυλά του, νύχι ούτε ένα χιλιοστό.

Του δίνω μια κιθάρα και τον βάζω να παίξει το ντουετάκι με τον μαθητή.

Ο τύπος απλά κράτησε την κιθάρα στα χέρια του ενώ ο έκπληκτος μαθητής άρχισε να παίζει το δικό του μέρος μόνος του.

 

Δεν τον είδα ξανά τον τύπο..

 

Την έγκριση την πήρε τελικά;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου