Προς το περιεχόμενο

Χρήση Native Access σε δεύτερο υπολογιστή


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, killbill είπε

Στο Native Access που θα στήσω στο 2ο υπολογιστή, κάνω login με το account μου. Εκεί βλέπω στη λίστα το bouzouki. Αν κάνω relocate και ορίσω το path για τα libraries το path στον 2ο υπολογιστή, δεν θα παίξει? Εδώ το χάνω λίγο...

 

σε δίκτυο είναι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. Το έχω στήσει στον σταθερό υπολογιστή, και θέλω να το έχω και σε ένα λαπτοπ όταν μετακινούμαι μακρυά από το σπίτι να μπορώ να δουλεύω. Στο λαπτοπ όταν στήσω το Native Access θα μου ζητήσει υποχρεωτικά να δημιουργήσω account? Αν όχι, τότε αφού στήσω το Native Access δεν μπορώ να κάνω login με τον λογαριασμό που ήδη έχω, να δω εκεί το bouzouki και να κάνω relocte στο path να δείχνει στον 2ο υπολογιστή και έτσι να το ξεγελάσω και να παίξει και στον 2ο, χωρίς να επηρεαστεί ο 1ος? ή δεν είναι απλά θέμα relocate του path?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να δείχνεις?

πχ και στους δυο το ίδιο?

c:/programm files/kontakt/bouzouki και να το ξεγελάσεις?

 

προφανώς και όχι. Παίρνει κωδικούς επεξεργαστή, ΜΒ, όνομα υπολογιστή κλπ.

 

σου είπα μακρυά 15 λεπτά τη φορά.

Κάθε τραγούδι είναι 3-4. Οπότε παίζεις ένα, μετά κλείνεις το stand alone και ξεκινάς ξανά. Ίσως έτσι βολευτείς.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό! Όταν χρησιμοποιώ τον 1ο υπολογιστή θα μπαίνω στο Native Access και θα κάνω relocate το path να δείχνει στον 1ο υπολογιστή, και όταν θα χρησιμοποιώ τον 2ο υπολογιστή, θα μπαίνω στο Native Access με το ίδιο account ώστε να εμφανίζεται το προιόν στη λίστα των installed products και θα το θέτω να δείχνει στο path που έχω τα libraries στον 2ο υπολογιστή! Θα' θελα ε? :)

Σίγουρα η Native Instruments είναι πιο έξυπνη από τον KillBill !!

 

Μακάρι να δουλεύει με 15 λεπτά τη φορά, αλλά δεν νομίζω γιατί μετά το setup στον 1ο υπολογιστή μου είπε "θα λειτουργεί για 14 μέρες, για αυτό πρέπει να μπεις στo Native Access να το ενεργοποιήσεις" όπως και έκανα.

 

Άρα τα βήματα είναι:

-μπαίνω στον 1ο υπολογιστή τρέχω το Native Access και διαγράφω το προιόν από τη λίστα των installed products

-μπαίνω στον 2ο υπολογιστή τρέχω το Native Access με το ίδιο ή και διαφορετικό account (σωστά; τι το πειράζει αν έχω διαφορετικό account;)και κάνω Add Serial και locate library path 

και κάνω αυτό κάθε φορά μεταξύ των υπολογιστών. Σωστά;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, killbill είπε

Ναι αυτό! Όταν χρησιμοποιώ τον 1ο υπολογιστή θα μπαίνω στο Native Access και θα κάνω relocate το path να δείχνει στον 1ο υπολογιστή, και όταν θα χρησιμοποιώ τον 2ο υπολογιστή, θα μπαίνω στο Native Access με το ίδιο account ώστε να εμφανίζεται το προιόν στη λίστα των installed products και θα το θέτω να δείχνει στο path που έχω τα libraries στον 2ο υπολογιστή! Θα' θελα ε? :)

Σίγουρα η Native Instruments είναι πιο έξυπνη από τον KillBill !!

 

Μακάρι να δουλεύει με 15 λεπτά τη φορά, αλλά δεν νομίζω γιατί μετά το setup στον 1ο υπολογιστή μου είπε "θα λειτουργεί για 14 μέρες, για αυτό πρέπει να μπεις στo Native Access να το ενεργοποιήσεις" όπως και έκανα.

 

Άρα τα βήματα είναι:

-μπαίνω στον 1ο υπολογιστή τρέχω το Native Access και διαγράφω το προιόν από τη λίστα των installed products

-μπαίνω στον 2ο υπολογιστή τρέχω το Native Access με το ίδιο ή και διαφορετικό account (σωστά; τι το πειράζει αν έχω διαφορετικό account;)και κάνω Add Serial και locate library path 

και κάνω αυτό κάθε φορά μεταξύ των υπολογιστών. Σωστά;

 

ναι βρε 

κάντα όλα μέχρι να φας πόρτα...

Όσο δεν τρώς όλα καλά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα. γιατί να φάω πόρτα? έχω αγοράσει το λογισμικό. Απλά διαγράφω το serial number από το Native Access του ενός υπολογιστή και το μεταφέρω στον 2ο. Ενας υπολογιστής τη φορά μπορεί να το χρησιμοποιεί. Νόμιμος είμαι.

 

Μπορώ άραγε να αγοράσω μόνο 2ο serial number για το ίδιο προιόν? ώστε να μην αγοράσω ξανά 2η φορά το λογισμικό; Που να το μάθω αυτό ρε γαμώτο που δεν έχει mail support η Native Instruments...., άσε που αν τους γράψω ότι αγόρασα το bouzouki θα μου πουν τι είναι αυτό? αφού δεν είναι της NI προιόν, αλλά 3rd party Product...  Αλλά θα συνέφερε η αγορά 2ου serial number  σε προνομιακή τιμή (αφού έχω αγοράσει ήδη το λογισμικό)

 

Θα μπορούσα να απευθυνθώ στο μαγαζί που το αγόρασα μήπως και μπορούν να μου δώσουν, με πληρωμή εννοείται ένα 2ο serial number. Πάντως και στο τοπικό setup από το DVD ζητήθηκε και εκεί serial number (έβαλα το ίδιο που χρησιμοποιησα αργότερα και στο Native Access), οπότε πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να αγοράσω και δεύτερο DVD με το λογισμικό ώστε να δέχεται το νέο serial... Άντε βγάλε άκρη

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όπως ανέφερα η Native Instruments δεν έχει contact mail ή contact form στο site της, έχει όμως chat που λειτουργεί 14:00 με 17:00. Μίλησα εκεί και μου απάντησαν αμέσως!!

Δεν γνώριζαν να μου πουν πόσα licences έχω γιατί το virtual bouzouki δεν είναι προιόν της NI.

Παρόλα αυτά μου είπαν ότι αν είναι για 2 licences, κάνει το ίδιο serial number! Δηλαδή έχεις ένα serial number αλλά μπορεί να έχει πολλά licences. Οπότε μια δοκιμή θα με πείσει. Θα το στήσω σε δεύτερο υπολογιστή. Εκεί θα στήσω Native Access και θα επιχειρήσω registration, ότι έκανα και στον 1ο υπολογιστή. Αν το δεχτεί, σημαίνει ότι έχω δυο licences. Αλλιώς θα μου πει ότι βρέθηκε ηδη καταχωρισμένο και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν στο Native Access που θα στήσω στον 2ο υπολογιστή, πρέπει να κάνω νέο account. Γιατί αν χρησιμοποιήσω το ήδη υπάρχον account που έχω, τότε τι πρέπει να κάνω στο Native Access? αφού υπάρχει ήδη εκεί το προιόν. Λογικά τίποτα? Δηλαδή απλά τρέχω το setup από το DVD στον 2ο υπολογιστή, στήνω και Native Access και θα παίξει? θα επικοινωνήσει δηλαδή αυτόματα και θα βρει στο account μου το serial και άρα τα licences και θα αναγνωρίσει ότι είμαι σε 2ο μηχάνημε, και (εφόσον έχω 2 licences) θα μου το επιτρέψει να παίξει? Κάπως έτσι λειτουργεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν όντως έχεις 2 licences τότε κάνεις δεύτερο - διαφορετικό account στον δεύτερο υπολογιστή με το δεύτερο licence. Απλά πράγματα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ναι αυτό μου ακούγεται πολύ λογικό. Όταν κάνω το activation στο Native access στο 2ο account στον 2ο υπολογιστή , αν έχω όντως 2 licenses τοτε θα το δεχτεί το serial number και στο 2ο account 

 

Άρα κανόνας "για κάθε νέο μηχάνημα, και νέο Native access account." ?

 

Μάλλον ναι... αφού το 1ο account που δημιούργησα στο Native Access για την 1η εγκατάσταση στον 1η υπολογιστή, έχει τις πληροφορίες (library path κλπ) για τον 1ο υπολογιστή. Δεν μπορεί να έχει ταυτόχρονα πληροφορίες και για τον 2ο υπολογιστή. Αν τα λέω καλά...

 

Εδώ στο μαγαζί που το πήρα στην Αθήνα, μου είπαν ότι δεν το γνωρίζουν το θέμα και μάλλον έχει 2licences αλλά δεν είναι σίγουροι 

Μία δοκιμή θα με πείσει. Το πολύ να φάω πόρτα! Θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερα 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη περίπτωση που τελικά έχω 1 license, και μου λέει ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ σε 2ο υπολογιστή μόνο για 14 μέρες, μπορώ κάθε 14 μέρες να το κάνω Uninstall και install ξανά από το DVD απλά? (χωρίς να μπλέξω Native Access) Θα παίξει άραγε έτσι? 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου