Προς το περιεχόμενο

Πού χρησιμεύει ο μαέστρος σε μιά Συμφωνική Ορχήστρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έμαθε το ΟΝΟΜΑ του για να μπει στο ΠΑΣΟΚ.

Με το που τον ΔΙΟΡΙΣΑΝΕ το κΣεχασε

 

Δεν εννοώ τους αδερφούς Μαρξ .....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τον Μαρξ τον ξέρω.

 Τους άλλους δυο πρώτη φορά τους ακούω.

🤣

 

Αφού ξέρεις τον Μαρξ, ο Μπακούνιν ήταν αντίπαλός του στην 1η Διεθνή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αφού ξέρεις τον Μαρξ, ο Μπακούνιν ήταν αντίπαλός του στην 1η Διεθνή.

Αφού δεν τον έχω ακούσει και ξέρω τον Μαρξ, ο άλλος θα έχασε.

 

 Εμένα το όραμά μου είναι να πείσω την ανθρωπότητα φτιάξουμε έναν κόσμο προσαρμοσμένο στις δυνατότητες του καθενός για να καλύψουμε τις ανάγκες όλων.

 

 Να λοιπόν που μπορεί να χρησιμεύσει  ο μαέστρος σε μια συμφωνική ορχήστρα, για να είμαστε και  στο θέμα μας🤣

 Να της δώσει το ΟΡΑΜΑ. Και μετά........................................

 

. 397,334 όραμα Φωτογραφίες - Δωρεάν & Royalty Free Φωτογραφίες από το  Dreamstime

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω και εγώ να έχω την τιμή να αφήσω ένα σχόλιο στο topic που από τη στιγμή που κλειδώσει θα αφήσει ιστορία. Δεν χρειάζονται καν επιχειρήματα, απλά παραδείγματα: Το τελευταίο μου Πτυχιακό έργο στη σύνθεση που έγραψα (Φωνή, Αφήγηση, Λύρα, Μπουζούκι, String Quintet, Electronics διαρκείας 25’) Δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί χωρίς μαέστρο. Παρτιτούρες Σύγχρονης μουσικής έχεις δει ποτέ; Αλλά επειδή σου λείποντας βασικές γνώσεις, δεν θα σου μάθω τι είναι το daw, αλλά θα σου δώσω ένα τελευταίο tip. Ακόμη και το απλό μέτρημα του ρυθμού σε κανονικές συνθήκες δεν είναι απλή υπόθεση.
Προτείνω στον OP τα καλαμπούρια που αποκαλεί να αποφεύγει να τα τραβάει, γιατί μας διαβάζει πολύς κόσμος και έχουμε ευθύνη. Μέσα από το forum όλοι προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι. Εσύ κατάφερες ή προσπάθησες να γίνεις μέσα από όλη αυτή την ιστορία;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 11:55 ΠΜ, BassicallyGuitarist είπε

Ποιά είναι η προσφορά του στην παράσταση;

 

Όλοι γνωρίζουμε το όνομα του μαέστρου (λές κι είναι κάποιος σύγχρονος μουσικός θρύλος), και κανένα όνομα οργανοπαίκτη (λές και δεν συμμετέχουν στην παράσταση).

 

Τί δουλειά κάνει ο μαέστρος και τόν θαυμάζουμε τόσο, αναγνωρίζουμε μόνο το δικό του όνομα και τόν καθιστούμε "θαυμαστό κεφάλαιο στη μουσική"; ("Την τάδε Ορχήστρα διευθύνει ο ΤΑΔΕ μαέστρος" ή "υπό τη διεύθυνση του ΤΑΔΕ", κλπ)

 

Παίζει κάποιο όργανο;

 

Στην παράσταση τουλάχιστον όχι.

 

Δείχνει ποιές νότες θα παίξει κάθε όργανο;

 

Όχι.

 

Δείχνει για πόσο χρόνο θα παιχτεί κάθε νότα κάθε οργάνου;

 

Πάλι όχι.

 

Μήπως το σήκωμα του χεριού 5 πόντους πάνω απ' το κεφάλι σημαίνει "Σολ" και 10 πόντους πάνω σημαίνει "Λα";

 

Μήπως η κίνηση του χεριού αριστερά σημαίνει "Τέταρτα" ενώ δεξιά "Όγδοα";

 

Τί κάνει ο μαέστρος εκτός από το να... χορεύει 🤣 με τη μουσική;

 

Μήπως ο αναγνωρισμένος μαέστρος είναι αυτός που χορεύει καλύτερα κι εντονότερα πάνω στη μουσική που παίζουν άλλοι;

 

Άν διηύθυνα εγώ την Ορχήστρα της Βιέννης τη Πρωτοχρονιά θα καταλάβαινε κανείς τη διαφορά;

 

Αφού, ούτως ή άλλως, οι οργανοπαίκτες παίζουν τις νότες που λέει η παρτιτούρα, στους χρόνους που λέει η παρτιτούρα!

 

Οι οργανοπαίκτες δεν είναι "υπάλληλοι κι υπάκουοι" στο μαέστρο, αλλά "υπάλληλοι κι υπάκουοι" στην παρτιτούρα...

 

Άλλωστε, την περισσότερη ώρα δεν κοιτούν κάν το μαέστρο αλλά την παρτιτούρα!

 

Άν λείψει ένα βιολί, αυτό θα λείψει από τον ήχο.

 

Άν λείψει ο μαέστρος, σε ποιόν θα λείψει;

 

Αφού δεν έχει καμμία συμμετοχή στη μουσική.

 

Άν μια Ορχήστρα δεν έχει μαέστρο, ή άν βάλω το κοστούμι μου και πείσω πως είμαι μαέστρος κι αναλάβω μία Ορχήστρα...

 

...θα τό καταλάβει άραγε κανείς;...! 🤔

Ψιλό βύσμα θέση είναι αν δεν αναλάβει το transcription του κάθε μουσικού έργου και την εκτέλεση αυτού από όλους τους άλλους.

 

Που να γράφει τώρα 12 διαφορετικά κλειδιά παρτιτούρες και τα τοιαύτα.

 

Άστα.. βύσμα

Ο κλαψας ο Καραγιαν με δέκα εμφανίσεις αγόρασε κάποτε Φεράρι

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Costas Siachamis είπε

Ο κλαψας ο Καραγιαν με δέκα εμφανίσεις αγόρασε κάποτε Φεράρι

 

Δώσε ένα εκατόμπαλο και πάρε κι εσύ μια ....

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/30131913-ferrari-f12

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 11:55 ΠΜ, BassicallyGuitarist είπε

Ποιά είναι η προσφορά του στην παράσταση;

 

Όλοι γνωρίζουμε το όνομα του μαέστρου (λές κι είναι κάποιος σύγχρονος μουσικός θρύλος), και κανένα όνομα οργανοπαίκτη (λές και δεν συμμετέχουν στην παράσταση).

 

Τί δουλειά κάνει ο μαέστρος και τόν θαυμάζουμε τόσο, αναγνωρίζουμε μόνο το δικό του όνομα και τόν καθιστούμε "θαυμαστό κεφάλαιο στη μουσική"; ("Την τάδε Ορχήστρα διευθύνει ο ΤΑΔΕ μαέστρος" ή "υπό τη διεύθυνση του ΤΑΔΕ", κλπ)

 

Αγαπητε συμφορουμίτη, στην 2η σελιδα των απαντησεων του νηματος σταματησα να διαβαζω....

 

Θα συνέχιζα, αν το αρχικό σου ποστ δεν είχε καταληφθεί ήδη απο δικά σου συμπεράσματα, ισως και με μια δόση...απαξίωσης για κατι που απλά (και με το δίκιο σου ισως) δεν ξέρεις.

 

Το δεχομαι να μην ξέρεις, το δέχομαι να μην καταλαβαίνεις, το δέχομαι να απορείς....

 

Αλλά, δυστυχώς έχεις "στήσει ήδη το δικαστηριο, έχεις ήδη βγάλει ετυμηγογορία, και τους έχεις στείλει ήδη στη φυλακή..."

 

Θα δεχόμουν με πλήρη ενσυναίσθηση την απορία σου, αν όντως είχες την πραγματική όρεξη και απορία, και ήθελες με μεγάλο ενδιαφέρον να μάθεις "ΤΙ κανει οντως ενας μαέστρος κτλ" όπως εχω και εγω ακόμα την απορία "πώς στην ευχή συνεχίζει και βγαίνει σε ρίγες η οδοντοκρεμα ακόμα και προς το τέλος του σωληναρίου!!!"

 

Ολα αυτά τα γράφω πραγματικά φιλικά, χωρίς να έχω πρόθεση να σε προσβάλω (το εννοω) και ίσως το νεαρόν (ίσως) της ηλικίας που μπορεί να έχεις (και δεν θέλω να ξέρω φυσικά) να δικαιολογεί το 'υφος του αρχικου ποστ.

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, μπορεί απλά να είναι γραμμένο με όλη τη δόση σαρκασμού, δεκτόν.

 

Αν όχι, είναι ολιγον τοις άδικο να ισοπεδώνουμε τα πάντα...🙂

 

 

 

Επεξεργασμένο από Holystone
  • Like 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δώσε ένα εκατόμπαλο και πάρε κι εσύ μια ....

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/30131913-ferrari-f12

Αυτά είναι μοντέρνα οχήματα.

Από τι παλιές τις βιντατζ..εκείνες με τον ασημένιο λεβιέ ταχυτήτων και την μπάλα από πάνω..

Στο ένα χέρι το τιμόνι..στο άλλο χέρι μια μπαγκέτα...με από όλα...να διευθύνω

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου