Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με είσοδο σε χώρους μουσικής μόνο σε εμβολιασμένους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το γιατί δεν το γνωρίζω

 

Μόνο αν προέρχεται η πτήση από χώρα classified ως basic risk ή high risk ζητείται plf και γίνεται η διαδικασία που περιγράφω. 

Η Ολλανδία είναι basic risk για εμάς, εμείς δεν είμαστε για την Ολλανδία, είμαστε όμως για την Γερμανία. 

H Κύπρος είναι high risk. 

Yπαρχουν δε και χώρες classified ως new variant, δηλαδή με μεταλλάξεις που δεν υπάρχουν στην ΕΕ όπου υπάρχει υποχρέωση τεστ και καραντίνας ακόμα και για τους εμβολιασμενους που έρχονται από εκεί (π.χ.Αργεντινη,Βραζιλία)

Εμεις ζηταμε PLF απο ΟΛΕΣ τις χωρες.

 

Οτι αλλο θετε για ταξιδια με ρωτατε.

"Ταξιδιωτικο γραφειο SUPERFUNK,τιμαι λογικαι,στο 4ο query δωρο Squier Telecaster"

 

🤣

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω στην Αγγλια παντως που αποφασισαμε πλεον να το λουσουμε τελειως, διερευσε προσφατα οτι εχει δωθει οδηγια στο Border Force να μην μπαινουν στον κοπο να μην κανουν τους προβλεπομενους ελεγχους στα αεροδρομια για αφιξεις απο πρασινες/πορτοκαλι χωρες ωστε να μη δημιουργουνται ουρες.

https://www.theguardian.com/world/2021/jul/20/border-officials-told-not-to-make-covid-checks-on-green-and-amber-list-arrivals
 

Γενικα οι διαδικασια ειναι "πλαστη" αναλογα και με τις συνθηκες. Τελευταια φορα που ταξιδεψα απο Ελλαδα για Αγγλια ηταν αρχες Ιουνιου. Φιλος μου που ειχε ταξιδεψει 3 μερες πριν στο ιδιο δρομολογιο μου ειχε πει οτι στο Heathrow ειχε φαει περιπου μιαμιση ωρα στην ουρα ωσπου να του ελεγξουν τα χαρτια, καθως ηταν αρκετα αυστηροι και τσεκαραν τα παντα (PLF, pre-flight PCR, booking για 2/8 day PCR test κλπ). Οταν προσγειωθηκα εγω ειχε ηδη ουρα στον ελεγχο διαβατηριων, οποτε εστειλαν ολοκληρη την πτηση κατευθειαν στα e-gates και δεν τσεκαραν τιποτα on the ground, βασιστηκαν στoν οποιο ελεγχο ειχε γινει στην Αθηνα.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα Boarding pass που περναει "αερα"

 

image.thumb.png.a1a9cb19b6fcc8ba5e495af5de7782aa.png 

 

παραδειγμα που ΔΕΝ περναει καθολου

 

image.thumb.png.f382d33568ba5736fe5f3161ee0e8f55.png 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τον έλεγχο και συμφωνα με την ΚΥΑ/ΝΟΤΑΜ έτσι όπως τα λες πρέπει να είναι,

ως προς το θέμα της διασποράς όμως ο φίλος μου που διαμένει στην Ροδο είχε την απορια

χτες είχαμε στην Ροδο 161 νέα κρουσματα που ξερω εγω με ποιον συνταξιδεύω

για τα πλοία από όσα έχω ακούσει γίνεται το αλαλούμ.

 

Μπορεί να κάνω λάθος μακάρι να κάνω λάθος

 

Το εξονυχιστικά δεν το κατάλαβα καλά επέστρεφε είχε το πιστοποιητικό εμβολιασμοί και το ελεξαν όπως έλεγχαν

και τον καθένα για ότι απαιτείται

Το ίδιο για τη ανίψια μας και τον φίλο μας μόνιμη κάτοικο Βερολινου μου ήρθε στη Ελλάδα για διακοπές.

 

Τελος πάντων άλλο ηταν το πνεύμα της ανάρτησης αλλά συγνώμη δεν θέλω να επεκταθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, g.p είπε

Τελος πάντων άλλο ηταν το πνεύμα της ανάρτησης

 

οντως, ηταν το "αλλα λογια να αγαπιομαστε" το οποιο προσωπικα δεν το κατανοησα και ζητω συγνώμη για αυτο  

7 λεπτά πριν, g.p είπε

για τα πλοία από όσα έχω ακούσει γίνεται το αλαλούμ.

 

 

λογικο ειναι, εγω δεν μπαινω σε πλοιο ουτε με μΠιστολι στον κροταφο  (αλλωστε στο 90% των ταξιδιων που εχω κανει με πλοιο εχω κολλησει "κρυολογιμα" τα τελευταια 20 χρονια λογω του κλειστου κυκλωματος air condition ) 

 

ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ελεγχθουν τα παντα οποτε παμε με risk impact/probability οπως αλλωστε ειναι και η συνηθισμενη πρακτικη και φυσικα ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα κολλησουμε καποια στιγμη και πρεπει να το περασουμε χωρις εισαγωγη σε ΜΕΘ ή νοσηλεια.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρεπει καθε μερα και ώρα να ψαχνεις να δεις τι ισχυει στο reopen.eu και φυσικα αν δεν εχεις smartphone δεν ταξιδεύεις 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγω αυτό που γνωρίζω είναι ότι πρεπει καθε μερα και ώρα να ψαχνεις να δεις τι ισχυει στο reopen.eu και φυσικα αν δεν εχεις smartphone δεν ταξιδεύεις 

 

 

Αυτό είναι το ΜΟΝΟ σίγουρο.

Προσωπικα πιστευω οτι μονο για ΔΟΥΛΕΙΑ δικαιολογειται καποιος να ταξιδευει "διεθνως" αυτον τον καιρο (αν και το αεροπλανο ειναι το ασφαλεστερο μεσο μια και ο αερας ανακυκλωνεται συνεχως και οι ΚΝ95 μασκες σε προστατευουν δραματικα) 

Επισης για οσους θα ταξιδέψουν παρα την κατασταση διεθνως με ΠΑΙΔΙΑ μεγαλη προσοχη γιατι οι ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ για τεστ ποικίλουν και αλλαζουν, καποιες χωρες ζητανε τεστ για >12 καποιες για >6, προχθες μου ειπε ο συνεργατης μου οτι στην πτηση   για Βερολινο εφαγε πορτα οικογενεια γιατι το ενα παιδι ηταν 6 ετων και 2 μηνων και δεν ειχε τεστ.   

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα άλλο θέμα είναι το πόσο καλά είναι οργανωμένο το αεροδρόμιο (και η χώρα).

Πχ όταν έφυγα από Ολλανδία για Ελλάδα, επειδή η μιά ήταν πορτοκαλί και η άλλη πράσινη, και γενικά εκείνη την εποχή μόνο Ολλανδία, Ισπανία και Πορτογαλία ήταν στα χρώματα αυτά, ΟΛΕΣ τις μεσογειακές πτήσεις τις είχαν αποκλείσει από on line checkin που σήμαινε ότι τους έστελναν ΟΛΟΥΣ στη gate 1A, ένα πράγμα σαν σκουπιδοτενεκέ, για live checkin στα γκισε που παραδίνεις βαλίτσες. Ετσι όλοι είμασταν μια απίστευτη ουρά όπου βέβαια στο Schiphol είχε 15 γκισέ.

Φυσικά όταν φτάσαμε εδώ, μας είχαν πάλι με την ίδια λογική (την παράλογη) στην ....πίστα, 6 πτήσεις που ήρθαν στις 11 το βράδυ, απ έξω απο το κτίριο, χωρίς μαρκαρισμένες αποστάσεις, με 32 βαθμούς να περιμένουμε 5 γκισέ να ελεγχθούν όλοι..

 

Όσο για την πόρτα, ναι....δυστυχώς είδαμε δυο τρεις αλλόφρονες οικογένειες να τους αρνείται η επιβίβαση και τρέχανε σαν αλαφιασμένοι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 1:10 ΠΜ, Rebel_Of_South είπε

Προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος στον διαχωρισμό , αλλά θα νιώσω πολύ καλύτερα όταν με το καλό πάω σε καμία συναυλία να ξέρω ότι όλοι είμαστε μπολιασμένοι

 

αυτό που λες αναιρεί το ένα το άλλο.

  • Like 1

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν ξεφεύγω απο το θέμα, αλλά πιστεύω ότι είχε παραγίνει το θέμα με την απόσταση και τα κολλητηλίκια τα τελευταία χρόνια.

Όλοι μαζί κι αντάμα, φιλιά και αγάπες με όλους ακόμα και αγνώστους, κοινά φαγητά και ποτά, couch surfing και δε συμμαζεύεται, μου έπεσε το ψωμί κάτω και το ξεσκονίζω, δώσε μου λίγο απ το δικό σου κλπ.

Πράγματα αδιανόητα για μένα που μεγάλωσα στη δεκαετία του 60.

Για μένα συναυλία ήταν και είναι να πας να κάτσεις και να ακούσεις. Ούτε να χορεύει ο άλλος δίπλα σου να χύνει τη μπύρα του πάνω σου, ούτε να ξεφωνίζει στην πλάτη σου, ούτε να χτυπάει το κινητό του και να φωνάζει έλα ρε μεγάλε εδώ τα δίνουμε όλα.

Και θα μπορούσε να συνεχιστεί έτσι, τουλάχιστον με καλό καιρό έξω, με καρέκλα ανά καρέκλα άδεια. 

Δεν θέλουν να το κάνουν, γιατί ξέρουν τι παίζει. Παίζει απλά ότι η δεκαετία του 60 έφυγε. Τώρα είναι όλα ίσιωμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου