Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με είσοδο σε χώρους μουσικής μόνο σε εμβολιασμένους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτη η αρνηση δεν χαρακτηριζεται απο πατριωτισμο, στη δικια μου συνειδηση. Να αφηνω τους αλλους να πολεμουν για μενα, απλα δεν.

Ακριβώς έτσι το βλέπω κι εγώ και η πλειοψηφία εδώ που τα λέμε. Ο καθένας να κάνει το κομμάτι του για τη δημόσια υγεία και λίγο πέρα από το στενό του συμφέρον. Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που αδιαφορούν αλλά δεν μπορείς να περιμένεις απ' όλους το ίδιο επίπεδο ωριμότητας και σοβαρότητας. 

Υπάρχει βέβαια και μια (νομίζω πάρα πολύ μικρή) μειοψηφία που επιθυμεί να υπάρχει πρόβλημα για "να' χαμε να λέγαμε" και να ψαρεύει πελατεία ανάμεσα στους κανονικούς ψεκασμένους.  🥳

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, harilatron είπε

Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που αδιαφορούν αλλά δεν μπορείς να περιμένεις απ' όλους το ίδιο επίπεδο ωριμότητας και σοβαρότητας. 

 

Υπάρχουν και αυτοί που λένε, όπως ένας φίλος μου,  πρώην φυσικά μια και διαγράφω άμεσα τέτοια άτομα από τον προσωπικό μου κύκλο, "φάε το ΜΠΟΛΙ εσύ αφού αν εμβολιαστείς προστατεύει και εμένα, εγώ δεν χρειάζεται να εμβολιαστω"

 

Λαθρεπιβατες ΚΑΙ στην υγεία δηλαδή....

 

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω ότι σαφώς και πρόκειται για πόλεμο ενάντια στην πανδημία, δεν χωράει καμμια αμφιβολια. 

 

Ο κοινός εχθρός της ανθρωπότητας είναι η πανδημία και όσοι δεν εμβολιαζονται, ενώ μπορούν,οι ελάχιστες περιπτώσεις που δεν μπορούν για λόγους υγείας φυσικά εξαιρούνται, απλά παίρνουν το μέρος της. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πολύ ΠΑΣΟΚ κατάσταση. 

Θρεμμενους τσι βλέπω ουλοι,τι ινε αφτου? 

Κάμπινγκ συνδικαλΗστωνε ?

Μόνο στο εργατικό κέντρο Αθήνας έχω δει παχύτερους

Στο Καραβοστάσι είμαι κοντά στην Πέρδικα. Έχει ένα ξενοδοχείο από πάνω που έχει 480 ευρώ η μέρα. Εγώ ούτε την βενζίνη δεν έχω να πληρώσω και άλλαξα και λάστιχα γιατί στο ΚΤΕΟ στην Ηγουμενίτσα μου είπαν αν δεν τα αλλάξεις θα καλέσουμε την τροχαία 🤣Μας τσάκισε η εφορία και θα μας στείλουν και τα σπασμένα της οληγορισς τους και την ανεπάρκειας τους. Είδα κάτι Γερμανίδες που τους έδωσα το μπαλάκι και μου είπαν ντανκε και σκέφτηκα να τους ζητήσω κάνα δανεικό. 

 Το lockdown το αν αποτελεσματικό μας έκανε έτσι. 7 κιλά πήρα. Και εχθές έφαγα πάλι του σκασμού. 🤣Υποφέρει ο ελληνικός λαός αλλά κουράγιο. Θα βοηθήσω να ξαναέρθει ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ να μας ανακουφίσει.  🤣 Λίγα ειν τα ψωμιά τους. 🤣😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά προβλήματα.

Ο εχθρός βασικά είναι αόρατος.

Πριν ένα χρόνο μιλούσα με "αρνητή". Φορούσα μάσκα. Με κοίταζε ειρωνικά. Τα πιστεύεις μου λέει? κόλπο είναι. Είδες κανέναν? μας δουλεύουνε.

Πολλοί δεν ξέρουν με ποιόν πολεμάνε, ποιοί πολεμάνε και αν πολεμάνε κάποιοι άλλοι γιατί πολεμάνε αυτοί και θέλουν να τους χαλάσουν τη ζαχαρένια τους.

Αλλοι σου λένε δε βγαίνω απ το σπίτι. 

Αλλοι σου λένε (αφού μας το λέγανε) το περνάμε στο πόδι

Αλλοι σου λένε ότι "άλλοι" γιατροί λένε τα αντίθετα.

Αλλοι σου λένε...να πολεμήσουν οι άλλοι. Αφού το κάνανε αυτοί τι μας πρήζουν.

Ύστερα το ποσοστό που μπορεί να εμβολιστεί μετα βίας θα φτάσει το 70% και εάν. Διότι 15% είναι από 0-14 ετών. Αλλο 5 είναι 80 και άνω πιθανόν που δεν βγαίνουν ή μετακινούνται που ΤΩΡΑ αποφασίστηκε να εμβολιαστούν σπίτι. Συνεπώς μένει ένα 10%....

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δηλαδή είναι πόλεμος αλλά όχι για όλους?

Στον πόλεμο έχει σημασία η οικονομία των χωρών, μπροστά στην αναχαίτηση του εχθρού?

Στον πόλεμο δεν επιτάσσεται κάθε ιδιωτικό μέσο για να χρησιμοποιηθεί όταν υπάρξει ανάγκη?

Στον πόλεμο αγοράζονται και πωλούνται εμβόλια από διακρατικούς σχηματισμούς με γνώμονα τα εταιρικά συμφέροντα, ή το κοινό όφελος κατά του εχθρού?

Ποιος πατριωτισμός?

Εδώ μιλάμε για τεράστια οικονομικά συμφέροντα, που διακυβεύονται, (μέσα από τις συμφωνίες με τις εταιρίες για τα εμβόλια) και τα περί ενδιαφέροντος για τον κόσμο είναι για λαϊκή κατανάλωση

 

Θα μου πεις, οταν δεν τηρει τα αυτονοητα το κρατος, θα κατσω εγω να σκασω? Οκ, το σεβομαι. Ειναι μια επιλογη. Οχι η δικια μου, απλα. Εγω θα φροντισω να κανω το χρεος μου, αυτο που θεωρω ευθυνη μου, και ασε τους αλλους να κουρευονται. Αν χρειαστει θα πολεμησω και μονος, αλλα δε θα λακισω, ιδιαιτερα οταν οι πραξεις μου και εχουν αμεσες επιπτωσεις στο περιβαλλον μου. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι ακόμα και να εμβολιαστούν με το ζόρι τα παιδιά και οι γέροι πάλι φτάνουμε ένα υποθετικό σύνολο 80%. Βαλε και ένα 10% ποσοστό που δεν θα θελήσουν.

Μην ξεχνάμε και την τεράστια καθυστέρηση λόγω της παλινωδίας του Astra και του τεράστιου χρόνου ανάμεσα στις δυό δόσεις. Υπάρχει κόσμος που ακόμα δεν ήρθε η ώρα για την δεύτερη.

Συνεπώς παλεύουν για ένα 70% αν ποτέ το φτάσουμε.

Μέχρι 19 ετών είναι το 20%. Που σημαίνει σχεδόν θέλει συναίνεση γονέων. Και πρόσφατα υποτίθεται ξεκίνησε αυτό.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Θα μου πεις, οταν δεν τηρει τα αυτονοητα το κρατος, θα κατσω εγω να σκασω?

 

 

Φυσικά και δεν θα μπορούσα ποτέ να σκεφτώ έτσι.

Το κράτος ποτέ δεν το είχα σε υπόληψη.

Από αυτούς εκεί πάνω δεν περιμένω τίποτα καλό (ποτέ δεν περίμενα από κανέναν τους, καμιάς κυβέρνησης/κράτους/πολιτείας).

 

Απλά αυτό το επιχείρημα με τον πόλεμο μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές.

 

Δηλαδή σε πόλεμο, με γεμάτα νοσοκομεία από τραυματίες, θα παρακαλάμε την τάδε κλινική να βοηθήσει, και θα λέει "αν θέλετε να μου στέλνετε αυτούς με σκωληκοειδήτη και να με πληρώνετε κιόλας"?

 

Και κάτι τελευταίο.

Εγώ, ως μη-εμβολιασμένος, ξέρετε ποιον φοβάμαι περισσότερο μην με κολλήσει?

Τους εμβολιασμένους, όχι τους ανεμβολίαστους.

 

Γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι έκαναν το εμβόλιο για να μην πάνε στην ΜΕΘ.

Δεν καταλαβαίνουν ότι μπορούν μια χαρά να νοσήσουν και να κολλήσουν άλλους, και είναι όλα στα π@π@ρια τους, δεν τηρούν κανένα μέτρο, και λειτουργούν σαν να μην υπάρχει ιός.

 

Όλοι στον χαμό χωρίς μάσκες, και να οι χοροί, και να οι εκδρομές σε σχεδόν γεμάτα πούλμαν, κλπ.

 

Σε ερώτησή μου μάλιστα σε κάποιους, μου είπαν "άμα είναι ρε φίλε να ζούμε όπως πριν, τι το κάναμε το εμβόλιο?"

 

Εγώ ο βλάκας, βγαίνω κάθε δέκα μέρες μόνο για συγκεκριμένο μέρος (ψώνια) και προσέχω όσο μπορώ περισσότερο.

Και όχι μόνο για μένα, ξέρω ότι αν κολλήσω κάτι θα το μεταφέρω.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

 

Απλά αυτό το επιχείρημα με τον πόλεμο μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές.

 

Δηλαδή σε πόλεμο, με γεμάτα νοσοκομεία από τραυματίες, θα παρακαλάμε την τάδε κλινική να βοηθήσει, και θα λέει "αν θέλετε να μου στέλνετε αυτούς με σκωληκοειδήτη και να με πληρώνετε κιόλας"?

 

Το Ελληνικο Συνταγμα ξεκαθαρα αναφερει τι συμβαινει με την ΕΠΙΤΑΞΗ σε καιρο πολεμου και η επιταξη των ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ κλινικων γινεται ΚΑΙ με ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ αναλογα την περιπτωση

 

Για την ΠΑΝΔΗΜΙΑ ισχυει η ΠΟΛΙΤΙΚΗ επιταξη οπου "επιτρέπεται μόνο για «θεραπεία άμεσης κοινωνικής ανάγκης που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη δημόσια τάξη και υγεία". 

 

Σε ολες τις περιπτωσεις η ΕΠΙΤΑΞΗ δεν σημαινει οτι δεν επιφερει και αποζημιωση.

 

Ετσι κι αλλιως η συζητηση αναλωνεται σε σημειολογιες....

 

Υπαρχει ΣΑΦΩΣ πολεμος εναντιον της πανδημιας.

Tο εχουν ξεκαθαρισει αλλωστε και τα Ηνωμενα Εθνη:

 

https://www.aljazeera.com/news/2021/5/24/un-chief-says-world-at-war-against-covid-19

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Φυσικά και δεν θα μπορούσα ποτέ να σκεφτώ έτσι.

Το κράτος ποτέ δεν το είχα σε υπόληψη.

Από αυτούς εκεί πάνω δεν περιμένω τίποτα καλό (ποτέ δεν περίμενα από κανέναν τους, καμιάς κυβέρνησης/κράτους/πολιτείας).

 

Απλά αυτό το επιχείρημα με τον πόλεμο μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές.

 

Δηλαδή σε πόλεμο, με γεμάτα νοσοκομεία από τραυματίες, θα παρακαλάμε την τάδε κλινική να βοηθήσει, και θα λέει "αν θέλετε να μου στέλνετε αυτούς με σκωληκοειδήτη και να με πληρώνετε κιόλας"?

 

Το απλοποιω πολυ, και το βλεπω απο τη δικη μου σκοπια. Αλλα, νομιζω οτι η ουσια παραμενει. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου