Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με είσοδο σε χώρους μουσικής μόνο σε εμβολιασμένους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη στιγμη που οι εμβολιασμενοι και νοσουν και μεταδιδουν τον ιο, ειναι νομιζω πλεον αστοχο να συζηταμε για ανοσια αγελης. Στην ουσια απ'οσο καταλαβαινω πλεον κινουμαστε σε μια λογικη περιορισμου των απωλειων στις ευπαθεις ομαδες και ταυτοχρονα αποτροπης της καταρρευσης του συστηματος υγειας το οποιο ηδη ηταν ανεπαρκες και πριν τον covid.

 

Ακομη κι ετσι, απουσιας αλλων σοβαροτερων διαρθρωτικων αλλαγων που θα βελτιωσουν την κατασταση γενικοτερα σε επιπεδο καθημερινοτητας οδηγωντας πιθανως σε περιορισμο μεταδοσεων, το εμβολιο ειναι ο μονος δρομος.

 

 

Επεξεργασμένο από matawan
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, matawan είπε

Απο τη στιγμη που οι εμβολιασμενοι και νοσουν και μεταδιδουν τον ιο, ειναι νομιζω πλεον αστοχο να συζηταμε για ανοσια αγελης.

Αυτό με τους εμβολιασμένους "που νοσούν και μεταδίδουν τον ιό" είναι μια καραμέλα που δεν ισχύει έτσι απλά (όπως συχνά λέγεται). 

Από την πλήρη ανοσία (sterilizing immunity - με το που μπαίνει μέσα σου ιός εξουδετερώνεται) μέχρι την παντελή έλλειψη ανοσίας (μπαίνει ο ιός μέσα σου και πολλαπλασιάζεται ενώ για 10 μέρες ο οργανισμός προσπαθεί να καταλάβει περί τίνος πρόκειται) υπάρχει ένα ολόκληρο φάσμα καταστάσεων. 

 

Είναι "νέος κορωνοϊός" και υπό αυτή την έννοια είναι μια καινοφανής πρόκληση για κάθε άνθρωπο με τη διαφορετική αντίδραση που θα έχει το ανοσοποιητικό του. 

 

Εικάζεται ότι ο εμβολιασμός πέραν της βραχυχρόνιας (χημικής ανοσίας μέσω των αντισωμάτων) κάνει και μια μακροχρόνια κυτταρική ανοσία (μέσω των λεμφοκυττάρων). Αυτό υποτίθεται ότι σημαίνει ότι αν ένας εμβολιασμένος εκτεθεί στον ιό στο μέλλον, θα τον αντιμετωπίσει πιο στοχευμένα και πιο αποτελεσματικά σε σχέση με κάποιον ανεμβολίαστο που θα τον αντιμετωπίσει για πρώτη φορά. Μέσω τον εμβολιασμών (αλλά και της φυσικής νόσησης) σταδιακά για τον άνθρωπο ο SARS-Cov2 θα γίνει ένας ακόμα κορωνοϊός από αυτούς που κολλάμε που και που (από παιδιά) και για τους οποίους κανείς δεν έχει πλήρη ανοσία αλλά που ποτέ δεν κάνουν πανδημίες - γιατί δεν βρίσκουν πουθενά τελείως απροετοίμαστους οργανισμούς. 

Και από τους κορωνοϊούς που κάνουν το κοινό κρυολόγημα ένας ηλικιωμένος ή εξασθενημένος (ή ανοσοκατεσταλμένος) οργανισμός μπορεί να κάνει μια βαριά πνευμονία και να πεθάνει. Έτσι θα τον έχουμε ανάμεσά μας και τον συγκεκριμένο ιό, θα κυκλοφορεί γενικώς. Καλό είναι (ιδιαίτερα οι πιο μεγάλοι) την πρώτη φορά που θα τον αρπάξουμε να έχουμε "προετοιμαστεί" με εμβόλιο. Γιατί κάποια στιγμή θα τον αρπάξουμε. 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη τοποθετηση @harilatron, η οποια απ'οτι αντλαμβανομαι καθιστα σαφες  πως η ανοσια αγελης δεν αποτελει βραχυπροθεσμο, αλλα τουλαχιστο μεσοπροθεσμο στοχο. Προφανως ο εμβολιασμος σε αυτη τη φαση δρομολογει αυτο που πολυ σωστα εθεσες ως "προετοιμασια". 

  • Like 1

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω και γω την αποψαρα μου, έχουμε έναν ιό που δεν έχει ξεκάθαρη θεραπεία που μπορεί να σκοτώσει οποιονδήποτε, απλά όσο μικρότερος είσαι σε ηλικία τόσο πέφτει το ποσοστό θνησιμότητας.

Που λόγω περιορισμών στην υγεία σε νοσοκομεία, ΜΕΘ κλπ πρέπει να κλεινόμαστε στα σπίτια μας και να καταστρέφεται η οικονομία

 

Και τελικά τι κάνουμε για αυτό; Επανάσταση, άρνηση και ανάγουμε ένα υγειονομικό θέμα σε πολιτικο.

 

Και αναρωτιέμαι για τους αρνητές και τους επαναστάτες, αν κολλήσουν το ιό και τον περάσουν βαρειά περιμένουν αλήθεια το κράτος να τους βοηθήσει; Δηλαδή στηρίζονται στο κράτος μας να τους προστατέψει;

 

Εκεί βλέπω μια τεράστια αντίφαση, σχεδόν παρανοϊκή: βρίζουμε το κράτος ότι δεν έχει ΜΕΘ, δεν παίρνει σωστά μέτρα, ότι είναι μπουρδε** και δεν προστατεύουμε τους εαυτούς μας γιατί αν κολλήσουμε θα πρέπει αυτό το κράτος μέσω του συστήματος υγείας να μας βοηθήσει...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σχετικά με αυτη την άρνηση, ο ψυχίατρος Δ. Παπαδημητριάδης είπε:

 

Παράθεση

Πρόκειται για ένα φαινόμενο ισχυρής προκατάληψης που περιέγραψαν πρώτοι οι συνάδελφοι Ντάνινγκ και Κρούγκερ στο Πανεπιστήμιο Κορνέλ (ΗΠΑ) τη δεκαετία του ’90. Αφορά τη γνωστική αδυναμία των ανειδίκευτων να αναγνωρίζουν τη δική τους ανεπάρκεια γνώσεων και την ίδια στιγμή να υπερεκτιμούν την αποσπασματική κατανόησή τους πάνω σε ένα ειδικό θέμα. Με λόγια απλά, “επειδή δεν έχω την κατάλληλη γνώση να καταλάβω σε βάθος, υποστηρίζω πολύ δογματικά τα λίγα που έχω κατορθώσει να αντιληφθώ και να εξηγήσω”.

 

Μόνο που σε αυτή την περίπτωση, για να επιτύχω τη δική μου αποσπασματική κατανόηση υπεραπλουστεύω τα ζητήματα που επιχειρώ να συλλάβω. Και μέσα στη γνωσιακή μοναξιά μου επιλέγω να οχυρώνομαι ευκολόπιστα πίσω από συνωμοσίες, ή πίσω από ακραίες γνώμες και αιρετικούς “ειδήμονες” για να αισθάνομαι ασφάλεια.

Για παράδειγμα, η μνεία στον μακαριστό αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο στις πορείες “με το σταυρό στο χέρι” είναι εντελώς ημιμαθής, καθώς υπήρξε τακτικός συνδαιτυμόνας των ιατρικών συνεδρίων και ήταν ο πρώτος εκκλησιαστικός που ανέλυσε το όφελος των μεταμοσχεύσεων. Είχα προσωπικά την τύχη της συνεργασίας μαζί του σε δράσεις εθελοντικής αιμοδοσίας, ως γενικός γραμματέας των Ευρωπαίων φοιτητών ιατρικής.

 

Προσθέστε εδώ τη συγχυτική πολυφωνία ανθρώπων με πολύ διαφορετικές καταρτίσεις μέσα στα κοινωνικά δίκτυα, την κούραση από τα μέτρα άνοιξε-κλείσε που δημιούργησαν επιπλέον εικόνα αυτοσχεδιασμού και θύμωσαν αρκετούς και βέβαια την τραυματισμένη εμπιστοσύνη μεγάλης μερίδας της κοινής γνώμης απέναντι σε όλους τους θεσμούς, ήδη από τα χρόνια της οικονομικής κρίσης.

 

Όλα τα παραπάνω διεγείρουν παθιασμένο πείσμα, αλλά και την ανώριμη αντιδραστική άμυνα που είναι δυνατόν να εκδηλώνεται με εντελώς αυτόματο - και ενίοτε πολύ επιθετικό τρόπο -, κάθε φορά που ερμηνεύονται εσφαλμένα επιστημονικές ή άλλες εξειδικευμένες συστάσεις ως απειλές για τις ελευθερίες και τα δικαιώματα, απλά και μόνο γιατί προκρίνονται από τις κυβερνήσεις του κόσμου.

 

  • Like 6

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ με την επιλογή του Eric Clapton, βέβαια εδώ στην Ελλάδα δεν υφίσταται τέτοιο δίλημμα, καθώς απαγορεύεται η είσοδος σε κλειστούς χώρους (ή σε γήπεδα και αρένες) σε όσους δεν έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πρόσφατης νόσησης.

 

Εγώ προσωπικά πάντως όντας εμβολιασμένος δεν θα είχα πρόβλημα να πάω σε συναυλία που παρευρίσκονται και ανεμβολίαστοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Εγώ προσωπικά πάντως όντας εμβολιασμένος δεν θα είχα πρόβλημα να πάω σε συναυλία που παρευρίσκονται και ανεμβολίαστοι.

 

 

Η γνώμη μου είναι η εξής (ακραία, το ξέρω).

Τέτοιου είδους συναθροίσεις (γήπεδο, συναυλίες, κλπ) στις οποίες ο κόσμος πηγαίνει συνειδητά και οικειοθελώς, είναι ταμάμ για rapid test.

Ας ξεκινάει η προσέλευση 1 ώρα (2 ώρες) νωρίτερα, και όποιος θέλει να μπει (εμβολιασμένος ή μη) να υποβάλλεται σε rapid test.

Αν βγει θετικός (εμβολιασμένος ή μη), να μην μπορεί να μπει, και να ισχύουν γι' αυτόν όλα τα μέτρα που είναι απαραίτητα.

 

Το σημαντικότερο είναι να μην υπάρχει προπώληση εισιτηρίων, αλλά αυτά να αγοράζονται μετά το rapid test.

 

Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο βέβαια.

 

Αυτά τα περί 48 ωρών τα ακούω βερεσέ (μπορεί να κόλλησε αργότερα).

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusion κατά πόσο θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο όμως?

 

Δεν θέλει ένα τέταρτο -τουλάχιστον- μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του rapid test? Δεν μπορεί

να περιμένει 20χιλιάδες κόσμος τον μπροστινό του να τελειώσει το τεστ....θα πάρει ώρες η διαδικασία (για να μην πω μέρες).

 

Δεν βρίσκω λύση, ο ιός δεν πρόκειται να εξαφανιστεί, θα γίνει ενδημικός και θα πρέπει όσοι κινδυνεύουν έστω και σε αυτή την ενδημική μορφή του ιού να εμβολιάζονται τακτικά (μιας και το εμβόλιο που έκαναν δεν τους προστατεύει επ'αόριστον) και η ζωή κάποια στιγμή να συνεχιστεί. Ο ιός ήρθε για να μείνει

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν σε ανοιχτό χώρο σε τραπέζι γάμου με 200 άτομα καλεσμένους σε τραπέζια των 8 και με ορχήστρα με κλαρίνα, καθίσαμε, έτρωγα και έπινα και πήγαινε ο ένας στα τραπέζια του άλλου, άλλοι μπαινανε μέσα στις τουαλέτες με μάσκες, άλλοι όχι με μάσκες, μισά τραπέζια υπέρ των εμβολιασμενων, αλλά κατά, πιο λίγοι πρέπει να ήταν οι κατά πάντως, κάνα δυο γιατροί στην παρέα χαλαροι (μόνο όσοι είναι στα κανάλια και στα social media "αγορευουν" με στόμφο😀) εμένα με ρώταγαν μερικοί εσύ τι λες αλλά εγώ απέφευγα να μιλήσω, εγώ ήρθα εδώ να πιω να τιμήσω το ζευγάρι και μετά όπως έπινα και ζαλιζόμουν γιατί δεν θα οδηγούσα στο γυρισμό εγώ και καλά, άκουγα που λέγανε τη μία μέχρι 6 άτομα θα χορεύουν, πρώτα οι συγγενείς και δωστου τα κλαρίνα, μετά άκουσα τρεις φορές ήρθε η αστυνομία να ελέγξει και όμως ήταν χαλαρός ο έλεγχος γιατί ήταν λέει ένας τοπικός αστυνομικός στο γλέντι που τους ήξερε και μετά από χορούς έλεγε ο μαγαζάτορας, παιδιά φτάνει, έχουν δείξει ανοχή αλλά μην το παρακάνουμε, εγώ ανά καιρούς γέλαγα και τελικά παρολο που ήπια και είχα και τον μικρό μαζί, ήπιε και η γυναίκα που μου έλεγε πιες θα οδηγήσω εγώ και δεν μπορούσα και τελικά το πήρα εγώ που όμως είχα ξενερώσει, έφαγα και γλυκά να συνέλθω και οδήγησα 40 χιλιόμετρα κάτι δρόμους μέσα από βουνά με το στομάχι μου να πονάει και δεν είχα και κάνα simeco και να νυστάζω και φτάσαμε σπίτι ευτυχώς γιατί αν έβγαινα σε καμία στροφή έξω θα λέγαμε μεταα έφταιγε "η κακιά στιγμή" 

 

 Τι συμπέρασμα βγαίνει ρε παιδιά? 

 Θα σας το πω εγώ. 

 Τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς. 😀

 Χαχαχαχαχαχαχαχα 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου