Προς το περιεχόμενο

Cubase 12


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Είναι καλύτερο το Bandlab από το reaper που χρησιμοποιώ;Και αν ναι για ποιο λόγο. 

 

Το Bandlab είναι καλύτερο από ΟΛΑ τα DAW επομένως και από το Reaper.

 

Πλάκα κάνω κρατα το Reaper αν το έχεις συνηθίσει και σε βολεύει (ΟΛΟΙ βαφτίζουν "καλύτερο" αυτό το DAW που τους βολεύει και έχουν συνηθίσει,όλα τα DAW πάνω κάτω τα ίδια κάνουν)

 

Βέβαια το Bandlab ξεσκίζει τα περισσότερα DAW για έναν και μόνο λόγο: είναι ΤΖΑΜΠΑ (και το συνεχές και καθημερινό updating συμπεριλαμβάνεται)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το Bandlab είναι καλύτερο από ΟΛΑ τα DAW επομένως και από το Reaper.

 

Πλάκα κάνω κρατα το Reaper αν το έχεις συνηθίσει και σε βολεύει (ΟΛΟΙ βαφτίζουν "καλύτερο" αυτό το DAW που τους βολεύει και έχουν συνηθίσει,όλα τα DAW πάνω κάτω τα ίδια κάνουν)

 

Βέβαια το Bandlab ξεσκίζει τα περισσότερα DAW για έναν και μόνο λόγο: είναι ΤΖΑΜΠΑ (και το συνεχές και καθημερινό updating συμπεριλαμβάνεται)

Και το reaper τσάμπα είναι τουλάχιστον τα 3 τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ. Και κάνει και αυτό συνεχείς ανανεώσεις που δεν με ενδιαφέρουν. 

Εξάλλου το χρησιμοποιώ μόνο για να γράφω ξεχωριστά audio κανάλια να κάνω μίξεις και κάποια εφέ.Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν τα γνωρίζω. 

Και εγώ νομίζω όλα τα ίδια κάνουν τουλάχιστον για την χρήση που κάνω. Είχα παλαιότερα το σπασμένο  Cubase 5 και απλά πήγα στο Reaper επειδή είναι ελεύθερο πρόγραμμα χωρίς προβλήματα. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και το reaper τσάμπα είναι τουλάχιστον τα 3 τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ.

Το Reaper δεν είναι τζάμπα.... Στοιχίζει 60$. Απλώς έχει 2 μήνες demo.

 Τώρα βέβαια υπάρχουν τρόποι να το ξεπεράσεις αυτό, αλλά ρε γαμώτο μιλάμε για 60 δολάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Το Reaper δεν είναι τζάμπα.... Στοιχίζει 60$. Απλώς έχει 2 μήνες demo.

 Τώρα βέβαια υπάρχουν τρόποι να το ξεπεράσεις αυτό, αλλά ρε γαμώτο μιλάμε για 60 δολάρια...

Το reaper κοστίζει 60 δολάρια αλλά τα πληρώνεις μόνο αν θέλεις και όποτε θέλεις.Μετα τους δύο μήνες απλά όταν το ανοίγεις σου έχει ένα παράθυρο που κρατάει για 4-5 δευτερόλεπτα και σου υπενθυμίζει αν θες να πληρώσεις .

Όταν το κλείσεις συνεχίζει να δουλεύει φουλ χωρίς κανένα περιορισμό και σου δίνει όλες τις αναβαθμίσεις. Αυτο συνεχίζεται επ αόριστον. 

Συμφωνώ 60 δολάρια είναι πολύ καλά για αυτά που προσφέρει. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το reaper κοστίζει 60 δολάρια αλλά τα πληρώνεις μόνο αν θέλεις και όποτε θέλεις.Μετα τους δύο μήνες απλά όταν το ανοίγεις σου έχει ένα παράθυρο που κρατάει για 4-5 δευτερόλεπτα και σου υπενθυμίζει αν θες πληρώσεις .

Όταν το κλείσεις συνεχίζει να δουλεύει φουλ χωρίς κανένα περιορισμό και σου δίνει όλες τις αναβαθμίσεις. Αυτο συνεχίζεται επ αόριστον. 

 

Αυτό δεν το ήξερα..... Το αγόρασα πριν χρόνια και από τότε δεν ξαναασχολήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και το reaper τσάμπα είναι τουλάχιστον τα 3 τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ. Και κάνει και αυτό συνεχείς ανανεώσεις που δεν με ενδιαφέρουν. 

Εξάλλου το χρησιμοποιώ μόνο για να γράφω ξεχωριστά audio κανάλια να κάνω μίξεις και κάποια εφέ.Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν τα γνωρίζω. 

Και εγώ νομίζω όλα τα ίδια κάνουν τουλάχιστον για την χρήση που κάνω. Είχα παλαιότερα το σπασμένο  Cubase 5 και απλά πήγα στο Reaper επειδή είναι ελεύθερο πρόγραμμα χωρίς προβλήματα. 

Δες και το Ardour, είναι δωρεάν και open-source. Εχει πολλές δυνατότητες αλλά θέλει ψάξιμο όπως όλα τα DAW, τρέχει και σε Linux natively

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 ΟΛΟΙ βαφτίζουν "καλύτερο" αυτό το DAW που τους βολεύει και έχουν συνηθίσει,όλα τα DAW πάνω κάτω τα ίδια κάνουν

 Κοίτα, για εμένα (έναν μέτριο προς κακό μουσικό...) το Reaper δεν ενδείκνυται (εν αντιθέσει με το cubase και το bandlab) γιατί δεν έχει πολλά "εργαλεία" για να διορθώσεις τα λάθη σου μετά την εγγραφή. Κι αυτά που έχει είναι, ας πούμε, πρωτόγονα... όπως "πρωτόγονος" είναι και ο midi editor του.

 Από την άλλη είναι πολύ ελαφρύ και εύκολο στην χρήση (plug & play). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Κοίτα, για εμένα (έναν μέτριο προς κακό μουσικό...) το Reaper δεν ενδείκνυται (εν αντιθέσει με το cubase και το bandlab) γιατί δεν έχει πολλά "εργαλεία" για να διορθώσεις τα λάθη σου μετά την εγγραφή. Κι αυτά που έχει είναι, ας πούμε, πρωτόγονα... όπως "πρωτόγονος" είναι και ο midi editor του.

 Από την άλλη είναι πολύ ελαφρύ και εύκολο στην χρήση (plug & play). 

 

Δεν το ξέρω το Reaper αλλά εγώ ούτε στο Bandlab διορθώνω λάθη.Φροντιζω απλά να μη συμβούν 😅

Νομίζω ότι χρησιμοποιώ το 10% άντε 20% των δυνατοτήτων του προγράμματος.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δεν το ξέρω το Reaper αλλά εγώ ούτε στο Bandlab διορθώνω λάθη.Φροντιζω απλά να μη συμβούν 😅

 

 Όταν βαριέσαι να κάνεις κάμποσες πρόβες τα μέρη, παίζεις χωρίς μετρονόμο (γιατί έτσι....), βαριέσαι να κουρδίζεις κάθε τόσο, νομίζεις ότι γράφεις ΤΟ αριστούργημα και ξέρεις ότι θα σε αποθεώσουν στο Νόιζ (εξαιρείτε ο Νέστορας και τώρα τελευταία ο fusiongtr....), τότε το Reaper ίσως σε παιδέψει λίγο παραπάνω....και αναφέρομαι στο editing.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

και τώρα τελευταία ο fusiongtr....

 

Δεν φταίω εγώ, το ζητούσε το κοινό μου να είμαι πιο αυστηρός.

Εγώ απλά τους έκανα το χατήρι.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου