Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε τον deluxe reverb. Μάθε τα συν του. Αν σε ενοχλεί κάτι, υπάρχουν 2-3 χτυπητές μοντες που κάνουν μαζικά για να λύσουν κάποια "παράπονα" συχνά γύρω από αυτόν 

 

Αν έχεις φτιάξει έναν "θεϊκό" καθαρό ήχο όπως τον περιγράφεις γιατί να σου ακουστεί λεπτός ξαφνικά? Αν μάθεις να τον ρυθμίζεις με το gear σου αυτό δε θα συμβεί 

 

Αν σε καλύπτει αυτός ο ήχος , αλλά θα ήθελες να προσθέσεις κ πιο "παχιούς" στη γκάμα σου, παίξε με διπλούς (έχεις κιθάρες 😆). Ή βάλε ένα rc booster στο chain. Η ένα eq. 

 

Το θέμα είναι να ξεκινήσεις με ένα μηχάνημα που μπορεί να σου προσφέρει αυτή τη "θεϊκή" καθαρή βάση . Ο dr είναι ένας από τους πολλούς. 

 

Κ μην τρελαίνεσαι με boutique κ εξωτικές επιλογές. Μη τρελαίνεσαι με τίποτα βασικά αν δε το παίξεις. 

  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Πάρε τον deluxe reverb. Μάθε τα συν του

 

Γιατί;Έχει και πλην; 😅

 

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Γιατί;Έχει και πλην; 😅

 

 

Τώρα αν σου πω πως αυτό το βίντεο είχα στο μυαλο κ δεν το ποσταρα επειδή είμαι από κινητό 🤪

 

Τα μικρό πλην τα λέει κ αυτός 

Κ λέει κ για τις συνηθισμένες μοντες 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εκτός κι αν έχεις πιει Άμστελ οπότε εκεί το λόγο έχει το νοσοκομείο και η πλύση στομάχου.

 

Έχεις πιεί Heineken φίλως?

Αν όχι .... μην πιεις.

Ούτε στο νοσοκομείο δεν προλαβαίνεις να φτάσεις.

Χίλιες φορές καλύτερα είναι τα απόνερα του πλυντηρίου ρούχων.

Και έχουν και καλύτερο αφρό ασούμε.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Πάρε τον deluxe reverb

Και γιατί να μην πάρω pro reverb; Ελαφρύτερος, δυνατότερος 

 

https://www.thomann.de/gr/fender_68_custom_pro_reverb.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjw1_SkBhDwARIsANbGpFsNkZBtOY5QQGcrXXa_0ZlmwM01o2S-Yqgdudn-D7hPc3G2Ql7XTZYaAiVLEALw_wcB

 

 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

είσαι στην αγορά για ενισχυτή? Ή θες να καταλήξεις ποια είναι τα ιδανικά καθαρά για εσένα κ ας μην είναι προγραμματισμένη κάποια αγορα?

Έχω τον Bassbreaker 30r ο οποίος μου αρέσει πολύ. Δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο σε ενισχυτή κάτω από χιλιάρικο. Πολύ καλός ήχος σε όλα τα settings, καλύπτει πολλά genres και γενικά είναι πολύ versatile. Σε αυτήν την τιμή κάνει πολλά πράγματα και τα κα ει καλά. Και μου αρέσει η φιλοσοφία της Fender εδώ του στιλ κρατάω ενα-δυο παραδοσιακά στοιχεία και προσθέτω άλλα πιο μοντέρνα. Επίσης τα δύο κανάλια που είναι footswitchable είναι φοβερή ευκολία για live, δε χρειάζομαι καν πεταλιέρα για τη μουσική που παίζω στην ουσία, έχω ένα reverb μόνο στο fx loop γιατί του ενισχυτή είναι μέτριο, ή μάλλον εγώ είμαι περίεργος και το reverb είναι το αγαπημένο μου εφέ και έχω απαιτήσεις. 

 

Το πρόβλημα είναι οτι το ίντερνετ ωρύεται για την αναξιοπιστία των συγκεκριμένων ενισχυτών και ότι άμα χαλάσει ξέχνα τον. Λένε θα χαλάσει γρήγορα, δε θα βρεις πρόθυμο τεχνικό να στον διορθώσει και θα σου κοστίσει η επιδιόρθωση τον μισό ενισχυτή. Παίζει να μην αξίζει τον κόπο. Άρα την ψάχνω για να είμαι έτοιμος. Και επειδή όλοι την ψάχνουμε, είτε χρειαζόμαστε κάτι είτε όχι 😜

  • Λυπάμαι 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε γνωριστεί με τον κύριο από κοντά τι να σου πω...

 

Έχει neo speaker. Σιγουρεψου πως τα βρίσκετε, μην τ'αλλαξεις μετα γιατί πάει το συν του βάρους

 

Ένα κανάλι έχει αυτός, έχει κ middle ρυθμιστικό. Πήγαινε παίξε, σύγκρινε κ μετά θα ξέρεις 

 

 

 

Αφού το λέει κ το όνομα βρε Νεκκωνα

 

Μπας κ χαλάσει? 

Δηλαδή... Μπαςμπρεηκερ

 

Οι μπλακφεης (κ οι σιλβερφεης) είναι άλλη φάση...

 

Κ οι τουίντ ακόμα πιο άλλη...

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εκεί είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των handwired που υποστηρίζει ο SF, ότι τον πας για σέρβις και ξεμπερδευεις εύκολα και γρήγορα. Και έχουν μεγαλύτερο longevity, οι περισσότεροι δηλαδης 

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά μου κρέμασε η κάτω γνάθος απο καθαρά,έχωσα ένα χωνάκι παγωτό στο μάτι και πήγα έτσι να δώ απο που έρχονται και αυτή ήταν απο Rivera.Να σημειώσω οτί δέν ενθουσιάζομαι εύκολα.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ίσως εκεί είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των handwired που υποστηρίζει ο SF, ότι τον πας για σέρβις και ξεμπερδευεις εύκολα και γρήγορα. Και έχουν μεγαλύτερο longevity, οι περισσότεροι δηλαδης 

Στο πα κ πιο πάνω . Πάρε τηλ ή Κουρμπη ή κολορσαουντ κάντε μια κουβέντα κ με 2χιλιαρικα θα έχεις ο,τι ακριβώς θες που θα πατάει κάτω όλα τα μπουτικαδικα που αναφέρεις. Κ θα φτιάχνεται κ πανευκολα. Όχι πως θα χρειαστεί δηλαδή...

 

(Όχι πως δεν υπάρχει στην αγορά κάτι αξιόλογο, αλλά αν είναι να σκέφτεσαι μοντες, να σε τρώει κάτι ή να κοιτάς μπουτίκ μηχανήματα πάρε εκεί, άνοιξε τα εσωψυχα σου, άνοιξε το πορτοφόλι σου κ ετοιμάσου για μηχάνημα εγκεφαλικό)

 

Κ λύσεις όπως ο Ριβέρα είναι φοβερές, αλλά καινούργιες ανεβαίνεις πολύ σε μανεηζ κ μεταχειρισμένες δε βλέπω να κυκλοφορούν πολύ πια. Αν κ απ'ότι έχω καταλάβει δεν κοιτάς μεταχειρισμένα 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου