Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Απ' όσο έχω δει, όσο πιο low output, τόσο πριματοι είναι, άρα με λιγότερα μεσαία σε σχέση με τα πρίμα.

Το low output δεν είναι πανάκεια. Το voicing κάθε μαγνήτη καθορίζεται απο πολλές παραμέτρους.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ΔΕΝ υπάρχει "ηχος" ηλεκτρικής κιθάρας. 

 

Υπάρχει μόνο  ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ηλεκτρικής κιθάρας και ΕΝΙΣΧΥΤΉ. 

 

Δεν παίζουν όλες οι κιθαρες το ίδιο καλά με όλους τους ενισχυτές. 

 

Οι αγαπημένες μου ultimate επιλογές για καθαρά (παίζω καθαρά στο 90% του παιξίματος μου έτσι κι αλλιώς) ειναι:

 

 

1. Telecaster στη μεσαία θέση (εννοείται  με vintage style low output μαγνήτες με προτίμηση τους mid 60s που είναι σκετο μέλι στα καθαρά).

 

 

Σε αυτή την περίπτωση προτιμώ ενισχυτές με ισχυρα μεσαία (όχι δηλ. bf και sf Fender) ,ο απόλυτος καθαρός Tele ήχος θα ήταν με έναν tweed deluxe σε χαμηλή ένταση (εκεί ακριβώς που "ανοίγει " δηλ. στο 2 του bright ch. με το αχρησιμοποιητο κανάλι στο 6). Μεγάφωνο ισχυρό φυσικά ένα 50 watt alnico και με hemp cone ακόμα καλύτερα. 

 

2. GRETSCH με 25,5 scale και Filtertones ,ιδανικά τους Ray Butts, στη μεσαία θέση. 

 

Ενισχυτής blackface twin reverb ( original of course οχι τα RI χρεπια) φυσικά με JBLs ή EV ,5751 λυχνία στην V3 και 7581Α τελικές. 

 

3. Εδώ έχουμε ισοπαλία:

 

Fender Jazzmaster (με 60s style μαγνήτες, όχι 50s) στη μεσαία θέση .

 

Ενισχυτής Fender Brownface Vibrasonic με το στοκ 15αρι JBL φυσικά 

 

ή 

 

Fender strat στη neck θεση ,με mid 60s Grey bottoms,  σε Mashall plexi 100w (bass model κατά προτίμηση) σε TV tall καμπίνα γεμισμενη με 90αρια Altec alnico.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

GRETSCH με 25,5 scale και Filtertones ,ιδανικά τους Ray Butts, στη μεσαία θέση. 

 

Ενισχυτής blackface twin reverb ( original of course οχι τα RI χρεπια) φυσικά με JBLs ή EV ,5751 λυχνία στην V3 και 7581Α τελικές. 

 

Εγω με τους tv Jones σε es 335 style σε blackface κύκλωμα βγάζω ωραίο ήχο, αλλά όχι τέτοιου καθαρά, ψιλοαρπαζουν. Αρχίζω και πιστεύω ότι είναι από τα British μεγάφωνα που δεν  ταιριαζουν για όλα στον blackface. Εκτός από το cream G12H75 που πάει με όλα αλλά το έχω σε άλλο combo. 

Edit: το scale μου όμως ειναι μικρότερο και κοιτωντας αυτο που λες βρήκα στα γρήγορα ότι το μεγαλύτερο scale έχει πιο καθαρό ήχο αν ισχύει. Οπότε ας το πάρει υπόψη ο φίλος κι αυτό. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geka είπε

Αρχίζω και πιστεύω ότι είναι από τα British μεγάφωνα που δεν  ταιριαζουν για όλα στον blackface.

 

Δεν κάνουν για αυτόν τον ήχο.

Θες JBL ,EV ,Altec (ή τα διάφορα American sound της Eminence αν δεν είσαι μπρουκλης με κορυφαίο το Delta Pro). 

Επίσης WATT στον ενισχυτή,όσο περισσότερα τόσο καλύτερα, αν οι μαγνήτες δεν είναι Fender Style single coils.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

7581Α τελικές

 Παρεπιπτόντως τι λάμπες είναι αυτές σε σχέση με τις 6l6?????? έχει αξία να τις δοκιμάσω έναντι των tugsol 6l6 η δε θα καταλάβω και τπτ αν δεν είναι οι nos οι philips?

Σορυ από τον φίλο που άνοιξε το θέμα για την ασχετη ερωτηση. αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα μόνο γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, geka είπε

 Παρεπιπτόντως τι λάμπες είναι αυτές σε σχέση με τις 6l6?????? έχει αξία να τις δοκιμάσω έναντι των tugsol 6l6 η δε θα καταλάβω και τπτ αν δεν είναι οι nos οι philips?

Σορυ από τον φίλο που άνοιξε το θέμα για την ασχετη ερωτηση. αλλά μην ανοίγω άλλο θέμα μόνο γι αυτό.

 

Είναι οι Rolls Royce των 6L6.

Κάνουν βέβαια μια περιουσία και άλλη μια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

ara δεν ειναι αυτες στο λινκ ας πουμε? λες μονο για τις nos, philips κλπ?

https://kg-guitars.gr/el/product/tung-sol-7581a-platinum-matched-duet/

 

Αναφέρομαι στις original, της Phillips. 

Δεν ήξερα ότι τις είχε κάνει reissue η Tung Sol.

Αν βγάζουν 35 βαττ είναι τουλάχιστον στα σωστά specs.

Δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

Τις Phillips τις χρησιμοποιουσα για πολλά χρόνια όταν έπαιζα με high power BF ,SF,Rivera και Mesa Boogie ενισχυτές. 

Άπαιχτες. 

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 25/3/2022 στις 1:48 ΜΜ, Superfunk είπε

1. Telecaster στη μεσαία θέση (εννοείται  με vintage style low output μαγνήτες με προτίμηση τους mid 60s που είναι σκετο μέλι στα καθαρά).

Όχι ακριβως αλλά κοντά σε αυτό που περιγράφεις. Μέλι όντως 🍯

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Do it like Grant Green λεμε. 

Κουφωτη κιθαρα, κατα (δικη μου) προτιμηση λεπτη (πχ ES-330, ES-125TDC), με P90 μαγνητες πανω σε καθαρο ενισχυτη με κομμενα μπασα, κομμενα πριμα και τιγκα μεσαια. 

 


(Tην εποχη της ηχογραφησης αυτης ο Green πρεπει να επαιζε με την Epiphone Emperor που κραταει και στη φωτο του εξωφυλλου).

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου