Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/3/2022 στις 1:48 ΜΜ, Superfunk είπε

Telecaster στη μεσαία θέση (εννοείται  με vintage style low output μαγνήτες με προτίμηση τους mid 60s που είναι σκετο μέλι στα καθαρά).

 

 

Σε αυτή την περίπτωση προτιμώ ενισχυτές με ισχυρα μεσαία (όχι δηλ. bf και sf Fender) ,ο απόλυτος καθαρός Tele ήχος θα ήταν με έναν tweed deluxe σε χαμηλή ένταση (εκεί ακριβώς που "ανοίγει " δηλ. στο 2 του bright ch. με το αχρησιμοποιητο κανάλι στο 6). Μεγάφωνο ισχυρό φυσικά ένα 50 watt alnico και με hemp cone ακόμα καλύτερα. 

SF γιατί το προτιμάς καλύτερα αυτό το σενάριο από πχ την ίδια Tele σε 60s Vox AC30 με alnico blue;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

SF γιατί το προτιμάς καλύτερα αυτό το σενάριο από πχ την ίδια Tele σε 60s Vox AC30 με alnico blue;

 

Ε άλλη χάρη ο tweed,πιο γεμάτος ήχος.Αρχεγονος.

Τα alnico blue δεν μου αρέσουν, πολύ τζιγκι τζιγκι για τα γούστα μου.

Ούτε και οι Vox είναι το φόρτε μου, προτιμώ τον 1974Χ .

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/3/2022 στις 11:48 ΠΜ, Superfunk είπε

Φυσικά ΔΕΝ υπάρχει "ηχος" ηλεκτρικής κιθάρας. 

 

Υπάρχει μόνο  ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ηλεκτρικής κιθάρας και ΕΝΙΣΧΥΤΉ. 

 

Δεν παίζουν όλες οι κιθαρες το ίδιο καλά με όλους τους ενισχυτές. 

 

Οι αγαπημένες μου ultimate επιλογές για καθαρά (παίζω καθαρά στο 90% του παιξίματος μου έτσι κι αλλιώς) ειναι:

 

 

1. Telecaster στη μεσαία θέση (εννοείται  με vintage style low output μαγνήτες με προτίμηση τους mid 60s που είναι σκετο μέλι στα καθαρά).

 

 

Σε αυτή την περίπτωση προτιμώ ενισχυτές με ισχυρα μεσαία (όχι δηλ. bf και sf Fender) ,ο απόλυτος καθαρός Tele ήχος θα ήταν με έναν tweed deluxe σε χαμηλή ένταση (εκεί ακριβώς που "ανοίγει " δηλ. στο 2 του bright ch. με το αχρησιμοποιητο κανάλι στο 6). Μεγάφωνο ισχυρό φυσικά ένα 50 watt alnico και με hemp cone ακόμα καλύτερα. 

 

2. GRETSCH με 25,5 scale και Filtertones ,ιδανικά τους Ray Butts, στη μεσαία θέση. 

 

Ενισχυτής blackface twin reverb ( original of course οχι τα RI χρεπια) φυσικά με JBLs ή EV ,5751 λυχνία στην V3 και 7581Α τελικές. 

 

3. Εδώ έχουμε ισοπαλία:

 

Fender Jazzmaster (με 60s style μαγνήτες, όχι 50s) στη μεσαία θέση .

 

Ενισχυτής Fender Brownface Vibrasonic με το στοκ 15αρι JBL φυσικά 

 

ή 

 

Fender strat στη neck θεση ,με mid 60s Grey bottoms,  σε Mashall plexi 100w (bass model κατά προτίμηση) σε TV tall καμπίνα γεμισμενη με 90αρια Altec alnico.

Νίκο με ποια κριτήρια "ταιριάζεις" κιθάρα και ενισχυτή;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Νίκο με ποια κριτήρια "ταιριάζεις" κιθάρα και ενισχυτή;

 

Με το αΦτι. 😁

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου