Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Νεκκονα αν σου αρεσουν αυτοι οι ηχοι που βοξιζουν πολυ, εκτος απο χαντγουαηρντ εκδοσεις ac μοντελων, παιξε απο κοντα με τον Κοχ τον στουντιοτοουν. Εχει εκπληκτικα καθαρα, κατι αναμεσα σε βοξ κ φεντερ (πολυ πιο εντονο το βοξ στοιχειο) κ ειναι φοβερο μηχανημα που βρισκεται συχνα κ οικονομικα στα μεταχειρισμενα.

Εξακολουθώ να συμφωνώ και σε αυτό το thread παρόλο που εξακολουθείς να διαφωνείς και σε αυτό και στο άλλο 😄

Έπαιξα σε μαγαζί και μου άρεσε πολύ. Πολύ ωραίος ενισχυτής. Να σου πω την αλήθεια όμως προτιμώ τον Bassbreaker μου που έχει και αυτός EL84s και γράφει Fender πάνω. That is, μέχρι να μου χαλάσει, να μη φτιάχνεται και να μείνω με τον Katana 😄

Δεν εξαρτάται όμως και από τις εντάσεις ρε παίδες? Πχ για να σπάσει ο AC30 θέλει να παίζεις ΔΥΝΑΤΑ. Εδώ ο δικός μου που είναι 30άρης Bassbreaker σε εντάσεις στο καθαρό κανάλι να τρίζουν τα τζάμια και οι τοίχοι και να αισθάνομαι την κάθε νότα στο στήθος μου και ακόμα δεν έχει αρχίσει να σπάει. Λογικά μιλάτε για δυνατό gig volume (100+ db)

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Εξακολουθώ να συμφωνώ και σε αυτό το thread παρόλο που εξακολουθείς να διαφωνείς και σε αυτό και στο άλλο 😄

Έπαιξα σε μαγαζί και μου άρεσε πολύ. Πολύ ωραίος ενισχυτής. Να σου πω την αλήθεια όμως προτιμώ τον Bassbreaker μου που έχει και αυτός EL84s και γράφει Fender πάνω. That is, μέχρι να μου χαλάσει, να μη φτιάχνεται και να μείνω με τον Katana 😄

Περί ορέξεις κολοκυθόπιτα φυσικά κ δεν έχω να πω τίποτα στην ηχητική προτίμηση.

 

Δεν είναι όμως συγκρισιμοι ενισχυτες. Από άποψη κυβικών εννοώ. Άλλη κλάση ο Κοχ. 

 

Ο μόνος λόγος που τον ανέφερα είναι επειδή ο Ματσλες μου έβγαζε μια βοξιλα (με τον δικό του τρόπο) κ επειδή δε θέλω να σε αφήνω να κοιτάς μπουτίκ πανάκριβες λύσεις, παρά μόνο αν είναι από υλοποιήσεις κλασσικων μοντέλων από Έλληνες κατασκευαστές 😀, έριξα στο τραπέζι έναν οικονομικό ενισχυτή που βοξιζει (με το δικό του τρόπο πάλι)

 

Επίσης δε συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου. Αφού μου εξηγήσεις πως στο ένα θρεντ ψιλοδιαφωνουσαμε (αλλά όχι τόσο) κ στο άλλο τελικά συμφωναγαμε 🤪

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

δε θέλω να σε αφήνω να κοιτάς μπουτίκ πανάκριβες λύσεις, παρά μόνο αν είναι από υλοποιήσεις κλασσικων μοντέλων από Έλληνες κατασκευαστές 😀, έριξα στο τραπέζι έναν οικονομικό ενισχυτή που βοξιζει (με το δικό του τρόπο πάλι)

Έχει κανά δυο μέρες που με έχεις βάλει να κρυφοκοιτάω το site της colorsound και όταν έρχεται η κυρά να αλλάζω κουβέντα 🤣

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχει κανά δυο μέρες που με έχεις βάλει να κρυφοκοιτάω το site της colorsound και όταν έρχεται η κυρά να αλλάζω κουβέντα 🤣

Που να μπλέξεις κ με τα μηχανήματα του Κουρμπη.....

 

Κ αν σε ρωτήσει ποιος είναι αυτός που σου βάζει ιδέες, Βρασίδας θα πεις, μην πεις το άλλο όνομα το κανονικό ..😇

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορώθηκα. Ηχάρα και ο καραφλός από Studio Rats

 

 

@vrasidas27 και τι λες στον Έλληνα μπουτικοκατασκευαστή? Κάνε μου ένα τέτοιο καθαρό ήχο? Θα σου πει πάρε Matchless ρε φίλε

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Nekkon είπε

όταν έρχεται η κυρά να αλλάζω κουβέντα 🤣

 

Κακώς.

Δεν βλέπεις τον @gkourmoul1 ?

Κάθε μήνα με άλλη κιθάρα είναι, και δεν κουνιέται φύλλο.

 

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekkon

Θα του πεις θέλω Ματσλες. 

Θα σου πει είχατε κ στο χωριό σου Ματσλες?

Θα του πεις γιατί είχατε εσείς στο δικό σου Φεντερ κ Μάρσαλ?

Θα σου πει εσύ τι λες? με τι παιζανε στα πανηγύρια? Με τουην παίζανε

Θα του πεις εγώ δε θέλω να παίξω στα πανηγύρια όμως φίλος...

Θα σου πει, για να μην το κουράζουμε έχεις ακούσει δικό μου μπλακφεης ή τουηντ ή νταμπλ μηχάνημα?

Θα του πεις όχι, για βάλε.

Θα ξεχάσεις πως ήθελες Ματσλες κ λοιπά εξωτικά ..

 

Το χω δει πολλές φορές το παραμύθι αυτό να συμβαίνει είτε για καθαρά , είτε για γκεην μηχανήματα γι'αυτό το λέω. Τώρα πέφτω για ύπνο γιατί αύριο έχει ερλυ ερλυ ξύπνημ (αυτός είναι κ όλος που έγραψα μια πετσοκομμενη εκδοχή του διαλόγου κ όχι τη φουλ βερσιόν 🙂)

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/3/2022 στις 10:57 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Για τα δικά μου δεδομένα, αλλο καλύτερος καθαρός ήχος και άλλος ήχος για να κόβει στο μιξ. Νομίζω ότι οι στρατ δίδουν τον καλύτερο καθαρό ήχο, σε όλες τις θέσεις, αλλά οι τελε έχουν τον ήχο που κόβει καλύτερα στο μιξ. Κάποιοι καλοί μαγνήτες τελε, στη θέση neck, θυμίζουν τη θέση 5 στην στρατ, όπου είναι και το μεγάλο της πλεονέκτημα.

 

Γενικότερα, είναι θέμα γούστου. Πχ εγώ δεν αντέχω να παιζω vintage single coils, κάτω από 7-8Κohm. Προτιμω τους medium output, στους οποίους το eq γίνεται κάπως πιο φλατ (οι low output είναι πολύ πριματοι).

 

Επίσης, μου αρέσουν και οι p90.

 

Τώρα κατάλαβα το γιατί 

 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου