Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω οτι όσον αφορά το guitar tone "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", ωστόσο τώρα ξεκίνησα να ψάχνω τον ήχο μου και θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Ποια είναι η κιθάρα που κατά τη γνώμη σας έχει τα καλύτερα καθαρά (εντελώς καθαρό, πριν το edge of breakup); Στα δικά μου αυτιά, τίποτα δεν νικάει Stratocaster στις θέσεις 5 και 4, bridge και neck bridge μαζί. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η σωστή ερώτηση είναι ποιοι μαγνητες έχουν τα καλύτερα καθαρά υποθέτω. Από την μέχρι τώρα πείρα μου σίγουρα μονοι γι αυτό που λες, πριν το breakup σε συνδυασμό κ με το volume του ενισχυτη. Τώρα για συγκεκριμένα πράματα οι γνωστές είναι πολλοί 3δω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ακούω πολύ Mateus Asato τελευταία, και το παλικάρι πέραν από το ότι έχει καταπληκτικό καθαρό ήχο, μπορεί να τα καταφέρει είτε με τις δικές του Suhr signature που είναι single coils, είτε με Gretsch White Falcon που έχουν Filtertrons και είναι και hollowbody. Και τα δύο ακούγονται υπέροχα ωστόσο. Επίσης ένα θέμα είναι όταν βάλεις delay και reverb να κάνεις πιο ambient τον ήχο. Οι humbuckers λασπωνουν λίγο κάποιες φορές 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 στις θέσεις 5 και 4, bridge και neck bridge μαζί. 

 Η θέση 5 της Strat είναι ο neck μαγνήτης και η 4 o neck με τον μεσαίο... Μετράμε από κάτω προς τα πάνω.

 Neck με bridge μαζί γίνετε μόνο με μόντα στα "ηλεκτρικά" της κιθάρας.

  Κατά τ'άλλα και προσωπικά, μ'έναν καλό ενισχυτή μ'αρέσει ο ήχος της Strat στις θέσεις neck και neck & middle.

 Αυτό όμως δεν λέει κάτι... εάν ρωτήσεις έναν τζαζίστα θα σου πει του neck από "κουφωτή",  έναν country μουσικό τον bridge από τελε, άντε και τους δυο μαγνήτες μαζί στο τσακίρ κέφι...  έναν μεταλά τον παχύ ήχο των διπλών για τα "καθαρά" του  κ.τ.λ κ.τ.λ...

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενδιάμεσες θέσεις, είτε είναι neck και bridge (που σπάνια καλωδίωση όπως αναφερεται παραπάνω) είτε neck με middle είτε middle με bridge μπορεί να ακούγονται ωραίες και twangy όταν παίζεις μόνος σου ή για να ηχογραφήσεις κάτι αλλά προσωπικά όταν παίζω με μπάντα με βγάζουν αρκετά ''εκτός μίξης'' και ειδικά από την στιγμή που δεν έχουμε στην διάθεσή μας τον ηχολήπτη του ....Mark Knoppfler.

 

Προτιμώ σίγουρα την θέση middle από το να παίξω σε 2η ή 4η θέση. 

 

Προσωπικά οι αγαπημένοι μου καθαροί ήχοι είναι η neck και middle θέση της Στρατ και η bridge θεση της Τέλε. Περί ορέξεως βέβαια...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

Προτιμώ σίγουρα την θέση middle από το να παίξω σε 2η ή 4η θέση. 

Βγάζει ήχο μόνος του, χωρίς την παρέα των γειτόνων του, ο μεσαίος μαγνήτης της Strat...? 🤓😜🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Ξέρω οτι όσον αφορά το guitar tone "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", ωστόσο τώρα ξεκίνησα να ψάχνω τον ήχο μου και θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Ποια είναι η κιθάρα που κατά τη γνώμη σας έχει τα καλύτερα καθαρά (εντελώς καθαρό, πριν το edge of breakup); Στα δικά μου αυτιά, τίποτα δεν νικάει Stratocaster στις θέσεις 5 και 4, bridge και neck bridge μαζί. 

Bridge και middle εννοείς μάλλον. Και για μένα that's the one. Μετά από αυτή θα έβαζα neck και middle μιας Strat (για άλλα παιξίματα), και ακολουθούν οι ενδιάμεσες θέσεις μιας Tele κι ενός οργάνου με 2 P90s ή humbuckers, όπως και ο neck humbucker ενός σκάφους (με αυτή τη σειρά μάλλον).

 

Σίγουρα πάντως πάνω από όλα έχει να κάνει με το περιεχόμενο αυτού που θες να παίξεις...

- Για καθαρά funky ρυθμικά, για μένα μακράν η καλύτερη επιλογή είναι η ενδιάμεση μιας Tele.

- Για στυλ Jimi/SRV/Mayer και γενικά soul καθαρά παιξίματα, ο συνδυασμός neck με middle μιας Strat είναι η αρχή και το τέλος.

- Για πλούσια chord voicings που ακούγονται με το σωστό definition (π.χ. Eric Johnson), πιο εύκολα θα τα καταφέρεις με το υπέροχο bridge/middle combo της Strat.

- Για πιο σκοτεινό ήχο με όγκο, ιδανικό για jazz soloing και comping, θες απλά τη ζεστασιά ενός neck humbucker ή P90, ιδανικά σε ένα σκάφος.

- Για αρπίσματα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Εγώ θα πήγαινα σε ενδιάμεσες μιας Strat ή μιας κιθάρας με humbuckers.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δικά μου δεδομένα, αλλο καλύτερος καθαρός ήχος και άλλος ήχος για να κόβει στο μιξ. Νομίζω ότι οι στρατ δίδουν τον καλύτερο καθαρό ήχο, σε όλες τις θέσεις, αλλά οι τελε έχουν τον ήχο που κόβει καλύτερα στο μιξ. Κάποιοι καλοί μαγνήτες τελε, στη θέση neck, θυμίζουν τη θέση 5 στην στρατ, όπου είναι και το μεγάλο της πλεονέκτημα.

 

Γενικότερα, είναι θέμα γούστου. Πχ εγώ δεν αντέχω να παιζω vintage single coils, κάτω από 7-8Κohm. Προτιμω τους medium output, στους οποίους το eq γίνεται κάπως πιο φλατ (οι low output είναι πολύ πριματοι).

 

Επίσης, μου αρέσουν και οι p90.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πχ εγώ δεν αντέχω να παιζω vintage single coils, κάτω από 7-8Κohm. Προτιμω τους medium output, στους οποίους το eq γίνεται κάπως πιο φλατ (οι low output είναι πολύ πριματοι).

 

Mid-scooped περισσότερο ποιοι είναι;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου