Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος καθαρός ήχος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πιο συγκεκριμένα;

 

Περι ορεξεως θα πω. Γενικα μιλωντας, θα αφηνα απεξω ενισχυτες με μοντερνα, κλινικα σχεδον καθαρα καθως και τους πιο τερατωδης high-wattage Fender/Marshall (εχουν και αυτοι τη θεση τους αλλα οχι εδω). Κατι πιο vintage voiced, smooth και μικρο, π.χ. ενας Deluxe Reverb ή ενας 1974X. Θα μου πεις η περιγραφη αυτη πιανει ενα ματσο ενισχυτες με τρομερα διαφορετικους χαρακτηρες, θα πω οτι σχεδον ολοι μπορουν να λειτουργησουν σε αυτο το στυλ ηχου που περιγραφω/εχω στο κεφαλι μου με διαφορετικα αλλα γουστοζικα αποτελεσματα, οποτε περι ορεξεως οπως ειπα.


Στην περιπτωση του Grant Green συγκεκριμενα, μιας και τον ανεφερα ως "εμπνευση" για αυτο το στυλ ηχου, χρησιμοποιουσε νομιζω μικρους Fender Tweed και Ampeg combos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια για να μη νομιζει και κανενας οτι ξερω τι λεω, εδω ο δασκαλος με ενα απο καλυτερα παραδειγματα αυτου του ηχου που περιγραφω με ενα γομαρι Twin Reverb (νομιζω).
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, odis13 είπε

μικρους Fender Tweed και Ampeg combos.

Εδώ έχω μόνο μια ένσταση στο θέμα του headroom. Πιάνεις τέλεια καθαρά με έναν 10-watt tweed combo, αλλά μέχρι ποια ένταση; Το γυρνάς στο 7 και αρχίζει να σπάει; 

@nklshp αν δεν κάνω λάθος δίνεις έναν Cornell Romany plus στις αγγελίες; Τι λέει από headroom; Σπάει νωρίς;

 

 

Επίσης εδώ τα παλικάρια που είναι και γνώστες τα λένε τέλεια και αναλυτικά όσον αφορά στον καθαρό ήχο.

 

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η επιλογή των ενισχυτών, δεν επέλεξαν τους προφανείς που έχουν στο στούντιο και φυσάνε (πχ Two Rock, μου απαντάει και κάτω ο Mick στα σχόλια ότι αν έβαζαν τον Two Rock όλοι θα λέγανε ότι είναι στημένο😄). 

Όμως πετυχαίνουν καλά καθαρά και με Hiwatt πχ, βέβαια με του κόσμου τα πετάλια engaged.

 

Θέλω να βρω μια λύση που να με συνεπάρει, ρε φίλε, ένα καθαρό μαγεία.

And the search continues...

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Όμως πετυχαίνουν καλά καθαρά και με Hiwatt πχ, βέβαια με του κόσμου τα πετάλια engaged.

Α καλα, θυμαμαι ειχα βρεθει καποτε σε ενα κιθαρομαγαζο στη Λεμεσο οπου υπηρχε ενα γομαρι Hiwatt Custom 100 με μια 4x12 και ειχα κατσει μια ωρα μπροστα του με μια G&L strat στο neck μαγνητη και απλα επαιζα ανοιχτα αρπισματα και χαζευα. Αλλα μιλαμε για τελειως διαφορετικο σκηνικο, αυτο που περιεγραφε (περσι) ο SF ως 3η του επιλογη ουσιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nekkon είσαι στην αγορά για ενισχυτή? Ή θες να καταλήξεις ποια είναι τα ιδανικά καθαρά για εσένα κ ας μην είναι προγραμματισμένη κάποια αγορα?

 

Θες να έχεις κάποιο συγκεκριμένο ρεφερανς στον ήχο? Αν ναι ξεκινά να δοκιμάζεις κλασσικά μοντέλα κ να βγάζεις τα συμπεράσματα σου . Κάνε κ την έρευνα σου ιντερνετικως, αλλα ούτως ή άλλως από κοντά κ με τα όργανα σου θα φανούν όλα.

 

Πάντως αφού μιλάς για καθαρό υπάρχουν καμμία 10αρια λύσεις τόσο "ενδεδειγμένες" που πρέπει να έχεις εμπειρία ο ίδιος για να καταλήξεις. Ιδανικά σε συνθήκες πρόβας ή λαηβ αλλά κάνε την αρχή απλά από κοντά όπου τους βρεις. 

 

Ένας deluxe reverb πχ με αλλαγμένο μεγάφωνο για αρχή καλύπτει πολύ μεγάλο μέρος των καθαρών ακουσμάτων σου.

 

Λες για two rock κ τέτοια . Αν είναι να ξηλωθείς τόσο έχουμε κατασκευαστές που με δύο κάτι χιλιάρικα σου φτιάχνουν ο,τι ζητάει ή ψυχούλα σου από Νταμπλ κλώνο μέχρι... Τρεηνρεκ κ είναι πιστότατες κ ποιοτικότατες αντιγραφες

 

Αν ψάχνεις απλά καλούς λαμπατους που να έχουν εξαιρετικά καθαρά αλλά όχι απαραίτητα κάτι πολύ συγκεκριμένο στον ήχο (σαν ρεφερανς πάλι) εκεί κ αν ανοίγει το παιχνίδι ανάλογα με το τι συνθήκες χρήσης θες να του κάνεις (ειδικά αν βάλεις στη μέση τα μεταχειρισμένα)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Πιάνεις τέλεια καθαρά με έναν 10-watt tweed combo, αλλά μέχρι ποια ένταση;

 

Σε tweed deluxe κύκλωμα μέχρι το 2.5 στο κανάλι που έχεις βάλει το βύσμα και έχοντας το άλλο κανάλι που δεν χρησιμοποιείς από το 3 έως το 5... έχεις ΘΕΪΚΑ καθαρά αλλά μόνο με μόνους μαγνήτες άντε και κάνα filtertrone αλλά βασικά μιλάμε για tele και strat με κλασσικούς μαγνήτες.

 

BTW μιλάμε για ΜΕΓΑΛΗ ένταση όχι αστεία.

 

Από εκεί και πέρα έχεις απλά saturation και compression η ένταση δεν μεγαλώνει ιδιαίτερα,ειδικά μετά το 4-5 καθόλου απλά βρωμιζει περισσότερο ο ήχος.

 

Ο Cornell που ρωτάς είναι υπέροχος .

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 1:48 ΜΜ, Superfunk είπε

Φυσικά ΔΕΝ υπάρχει "ηχος" ηλεκτρικής κιθάρας. 

 

Υπάρχει μόνο  ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ηλεκτρικής κιθάρας και ΕΝΙΣΧΥΤΉ. 

 

Δεν παίζουν όλες οι κιθαρες το ίδιο καλά με όλους τους ενισχυτές. 

 

Οι αγαπημένες μου ultimate επιλογές για καθαρά (παίζω καθαρά στο 90% του παιξίματος μου έτσι κι αλλιώς) ειναι:

 

 

1. Telecaster στη μεσαία θέση (εννοείται  με vintage style low output μαγνήτες με προτίμηση τους mid 60s που είναι σκετο μέλι στα καθαρά).

 

 

Σε αυτή την περίπτωση προτιμώ ενισχυτές με ισχυρα μεσαία (όχι δηλ. bf και sf Fender) ,ο απόλυτος καθαρός Tele ήχος θα ήταν με έναν tweed deluxe σε χαμηλή ένταση (εκεί ακριβώς που "ανοίγει " δηλ. στο 2 του bright ch. με το αχρησιμοποιητο κανάλι στο 6). Μεγάφωνο ισχυρό φυσικά ένα 50 watt alnico και με hemp cone ακόμα καλύτερα. 

 

2. GRETSCH με 25,5 scale και Filtertones ,ιδανικά τους Ray Butts, στη μεσαία θέση. 

 

Ενισχυτής blackface twin reverb ( original of course οχι τα RI χρεπια) φυσικά με JBLs ή EV ,5751 λυχνία στην V3 και 7581Α τελικές. 

 

3. Εδώ έχουμε ισοπαλία:

 

Fender Jazzmaster (με 60s style μαγνήτες, όχι 50s) στη μεσαία θέση .

 

Ενισχυτής Fender Brownface Vibrasonic με το στοκ 15αρι JBL φυσικά 

 

ή 

 

Fender strat στη neck θεση ,με mid 60s Grey bottoms,  σε Mashall plexi 100w (bass model κατά προτίμηση) σε TV tall καμπίνα γεμισμενη με 90αρια Altec alnico.

Φοβερή ανάρτηση ΦιλΩς - Για stick 

Να ρωτήσω κάτι;

Οι χορδές παίζουν ρόλο; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MarLog είπε

Φοβερή ανάρτηση ΦιλΩς - Για stick 

Να ρωτήσω κάτι;

Οι χορδές παίζουν ρόλο; 
 

Όλα παίζουν ρόλο.

Για καλό καθαρό ήχο χορδές αλλάζουμε κάθε 4-8 ΩΡΕΣ παιξίματος αυτό είναι σημαντικό.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου