Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Υ.Γ. Όσο αφορά το torrenting, γνωρίζω ανθρώπους που έχουν επιχειρήματα υπέρ της ελεύθερης διακίνησης και περιεχομένου των οποίων τα δικαιώματα δεν τους ανήκουν.

 

Δεν το έχω υποψη μου

μιλάω για μένα

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Νομίζω τα έχουμε κάνει λίγο σαλάτα. Διαφωνώ κάθετα με όσα έχουν αναφερθεί και υπονοούν ή λένε ξεκάθαρα πως όλα μπαίνουν στο ίδιο σακί.

 

Όχι, το καναλάκι με τους 1000 subs δεν είναι το ίδιο με το κανάλι της πολυεθνικής που έχει 1Μ subs και ολόκληρο συνεργείο από πίσω. Όχι, το site που σου πετάει 15 pop-ups ανά κλικ και 10 re-directions δεν είναι το ίδιο με το noiz. Όχι, το content που παίρνει 2 βδομάδες editing, 4 κάμερες και 100 takes για να στηθεί δεν είναι το ίδιο με αυτόν που απλά πατάει record και λέει 3 κουβέντες ανάμεσα σε 50 "εεεεε" και "ααααα".

 

Δε θα πάω καν στο ηθικό κομμάτι της συζήτησης γιατί δεν είμαι αρμόδιος να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν, αλλά ας μιλήσουμε για κάτι πρακτικό με απτά παραδείγματα.

 

Αν ο Γιάννης δεν έβαζε διαφημίσεις, το noiz δε θα υπήρχε. Νομίζω πολλοί αγνοούν τι πόρους χρειάζεται για να συντηρείται ένα site με τόση επισκεψιμότητα, χώρια το smartnoiz. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους content creators στο YouTube. Δεν είναι δικαίωμα ή κεκτημένο το να τους βλέπετε και να έχετε και απαιτήσεις, ούτε το κάνουν για τη χαρά της δημιουργίας ή την ψυχή της μάνας τους.

 

Πολύ βολικό να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί για να δικαιολογούμε τις επιλογές μας ως έναν "αγώνα" απέναντι σε κάποιο "σύστημα", αλλά δε μπορώ παρά να νιώσω άβολα διαβάζοντας τέτοιες απόψεις σε ένα site που επισκέπτεστε με μεγάλη συχνότητα και νομίζω αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της μουσικής σας καθημερινότητας.

Μιλάμε για το Youtube
(YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα)

Επεξεργασμένο από mediumswing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Μιλάμε για το Youtube
(YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα)

 

Ευχαριστώ για το σύντομο μάθημα κατανόησης κειμένου, αλλά το thread κινείται διαρκώς μεταξύ διαφορετικών θεμάτων, με κοινή συνισταμένη τη διαφήμιση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

 

Ευχαριστώ για το σύντομο μάθημα κατανόησης κειμένου, αλλά το thread κινείται διαρκώς μεταξύ διαφορετικών θεμάτων, με κοινή συνισταμένη τη διαφήμιση.

Δεν το είπα ειρωνικά

θεωρώ πως όσα ειπωθηκαν και αναφέρονταν σε κάποιο σύστημα εννοούσαν το youtube

προφανώς η συζήτηση είναι γενικότερη

Το θέμα της νομιμότητας δηλαδή δεν αφορά μόνο το youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, mediumswing είπε

Δεν το είπα ειρωνικά

θεωρώ πως όσα ειπωθηκαν και αναφέρονταν σε κάποιο σύστημα εννοούσαν το youtube

προφανώς η συζήτηση είναι γενικότερη

Το θέμα της νομιμότητας δηλαδή δεν αφορά μόνο το youtube

 

Η απάντηση/θέση μου περιελάμβανε και το YouTube και το noiz.

 

Στο thread γίνεται συζήτηση περί Youtube και διαφημίσεων, αλλά βάλαμε μέσα και συνδρομές και Spotify και torrenting και Netflix και τη θειά μου τη Μαρία.

 

Δεν είμαι ούτε νομικός για να συζητήσω το νομοθετικό πλαίσιο, ούτε φιλόσοφος για να συζητήσω τις ηθικές προεκτάσεις που έχουν προκύψει. Για αυτό το λόγο μένω στο πρακτικό κομμάτι του θέματος, το οποίο είναι πως αν παίρνεις οποιοδήποτε value από έναν creator και παρ'όλα αυτά του μπλοκάρεις τις διαφημίσεις, τότε είναι σαν να σου έδειχνα εγώ κάτι στο μπάσο από κοντά, να το εκτιμούσες και να έφευγες χωρίς να μου πάρεις ούτε έναν καφέ. Μπορεί να μην είναι παράνομο, αλλά δεν το λες και καλή κοινωνική συμπεριφορά.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Νομίζω τα έχουμε κάνει λίγο σαλάτα. Διαφωνώ κάθετα με όσα έχουν αναφερθεί και υπονοούν ή λένε ξεκάθαρα πως όλα μπαίνουν στο ίδιο σακί.

 

Όχι, το καναλάκι με τους 1000 subs δεν είναι το ίδιο με το κανάλι της πολυεθνικής που έχει 1Μ subs και ολόκληρο συνεργείο από πίσω. Όχι, το site που σου πετάει 15 pop-ups ανά κλικ και 10 re-directions δεν είναι το ίδιο με το noiz. Όχι, το content που παίρνει 2 βδομάδες editing, 4 κάμερες και 100 takes για να στηθεί δεν είναι το ίδιο με αυτόν που απλά πατάει record και λέει 3 κουβέντες ανάμεσα σε 50 "εεεεε" και "ααααα".

 

Δε θα πάω καν στο ηθικό κομμάτι της συζήτησης γιατί δεν είμαι αρμόδιος τ

 

Πολύ βολικό να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί για να δικαιολογούμε τις επιλογές μας ως έναν "αγώνα" απέναντι σε κάποιο "σύστημα", αλλά 

Για το noiz δίνω και 10 ευρώ το μήνα και απενεργοποιώ και το adblocker για να βλέπω διαφημίσεις.  Αλλά το noiz είναι θρησκεία.  Θα του αφήσω και ένα οικόπεδο. 

  • Like 1
  • Χαχα 4

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

  Αλλά το noiz είναι θρησκεία.  Θα του αφήσω και ένα οικόπεδο. 

Γιατί πως νομίζεις ότι έγιναν moderators o @BillTrantos κι ο @Terry RoscoeBeck5 ? 😉😜

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Γιατί πως νομίζεις ότι έγιναν moderators o @BillTrantos κι ο @Terry RoscoeBeck5 ? 😊

 

Κλικάραμε ευλαβικά ΟΛΕΣ τις διαφημίσεις για χρόνια ολόκληρα. Κάποια στιγμή μας πρόσεξε το αφεντικό.

  • Χαχα 6
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απλώς αναφέρθηκε εδώ από 3-4 μέλη το "διαφημίσεις στο Νόιζ" (υποθέμα...) κι επειδή είμαι 13 χρόνια μέλος του σάιτ και έχω δει (διαβάσει) 4-5 θρεντς (μερικά με άσχημες καταλήξεις...) με αυτό το θέμα, ποτέ δεν κατάλαβα το "νόημα" όλου αυτού.

 Ποτέ δεν είδα pop ups, ποτέ δεν είδα διαφημίσεις μεγάλου μεγέθους, κάτι που να σου αποσπά την προσοχή. Κάτι σαν να πληρώναμε όλοι μας συνδρομή για να έχουμε ένα "καθαρο" σάιτ.....

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

 

Αν ο Γιάννης δεν έβαζε διαφημίσεις, το noiz δε θα υπήρχε.

 

για το youtube λέμε

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Για το noiz δίνω και 10 ευρώ το μήνα και απενεργοποιώ και το adblocker για να βλέπω διαφημίσεις.  Αλλά το noiz είναι θρησκεία.  Θα του αφήσω και ένα οικόπεδο. 

 

 

δεν μου αρέσουν οι σαχλαμάρες και τα σάλια (no offence Cos), εννοείται είμαι εδώ από το 2014 και πιο πριν ως guest. (και τουλάχιστον φαίνεται από τα στατιστικά μετρήσιμα ή μη η συμμετοχή και η συνεισφορά μου)

 

Μπερδεύετε πάλι εργαλεία καθαρισμού με ανδρικά ζωτικά όργανα.

Είπαμε για youtube

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

Ευχαριστώ για το σύντομο μάθημα κατανόησης κειμένου, αλλά το thread κινείται διαρκώς μεταξύ διαφορετικών θεμάτων, με κοινή συνισταμένη τη διαφήμιση.

 

δηλώνω ένοχος για την κίνηση του thread, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι γίνομαι πιό εύκολα subscriber σ αυτόν που γυρίζει τα βίντεο με το ένα χέρι και τον πιάνει γλωσσοδέτης κάθε λίγο, παρά με τους επαγγελματίες.

 

Επίσης εξακολουθώ να τα βάζω όλα σε έναν κουβά και εκεί θα είναι μέχρι να ξεχωρίσει η ήρα απο το στάρι, για μένα τουλάχιστον.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μπερδεύετε πάλι εργαλεία καθαρισμού με ανδρικά ζωτικά όργανα.

+ για τη gentleman's διατύπωση αλλά και το νόημα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου