Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές καινούργιοι με windows 98... στα 1000 δολάρια.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Παντρευτείτε ρε να κάνετε sex κάθε μέρα....😪 και ξεχάστε τις τσόντες..!

 

Δεν τις βλέπω.

Δεν με ενδιαφέρει το sex.

Τις μαζεύω για συλλεκτικούς λόγους.

Πχ, έχω κρατήσει τις 3άρες και τις 4άρες που έφαγε φέτος ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκης, καθώς και την 5άρα που είχαμε μαζέψει εμείς στο ολυμπιακό στάδιο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει οτι τα πυρηνικά της Αμερικής λειτουργούν με 286, το βρίσκω λίγο τρομαχτικό.😆

 

 Εκτός από πυρηνικά και τρένα,😆 και σε μουσικές εφαρμογές θα μπορούσε να χρησιμεύσει παλιός υπολογιστής. Πρόχειρα σκέφτομαι τον editor του Nord modular, την κάρτα OASIS της Korg, κάτι εγκατελημενα DAW στυλ vision, κλπ κλπ κλπ. Ακόμα και οι FireWire κάρτες ήχου, προτιμούν σαφώς τα win7.

 

 Κάτι τέτοιο είναι λογικό. Αλλά να επιλέξεις χωρίς να συντρέχει τέτοιος λόγος αρχαίο μηχάνημα, ενώ υπάρχει δυνατότητα για κάτι καινούργιο, αυτό όντως δε βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, manosx είπε

 

. Αλλά να επιλέξεις χωρίς να συντρέχει τέτοιος λόγος αρχαίο μηχάνημα, ενώ υπάρχει δυνατότητα για κάτι καινούργιο, αυτό όντως δε βγάζει νόημα.

Αν ρωτας εμένα , πολυ ευχαρίστως να σου απαντήσω.

1. Γιατί το hardware (κάρτες ήχου- controllers- drum machines κ.λ.π) και το software που δουλεύω , ξέρω και εμπιστέυομαι τα έχω από το 2004 και δεν ξέρω / βαριέμαι/ δεν έχω λόγο να ρισκάρω αν είναι συμβατα με pc του 2022.

2. Γιατι τον έχω σετάρει ΤΕΛΕΙΑ και δεν έχω καμια όρεξη να ασχοληθω ξανα ποτε στη ζωη μου με στησιμο audio pc.

3. Γιατί βρίσκω ΤΖΑΜΠΑ ανταλλακτικα , μνημες/ επεξεργαστες/ optical drives από άλλους που δεν τα χρησιμοποιούν γιατι τα θεωρούν παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοίτα, αυτοί δεν είναι σοβαροί λόγοι. Το να βαριέσαι να στήσεις ένα άλλο σύστημα, δεν είναι σοβαρός λόγος, ούτε φυσικά τα τσάμπα ανταλλακτικά.

 

 Σοβαρός λόγος είναι να θεωρείς ότι το καινούργιο σύστημα δεν έχει να σου προσφέρει κάτι το ουσιαστικό. Να καλύπτει δηλαδή τις ανάγκες σου το παλιό σύστημα. Αυτό μάλιστα, είναι ένας ΤΕΛΕΙΟΣ λόγος. Και αυτό είναι πιθανό, αν χρησιμοποιείς το PC σαν το τετρακάναλο που έβαλες φωτογραφία. Τι να κάνεις τον οχταπύρηνο, αν απλά γράφεις μερικά audio track, και τα μιξάρεις υποτυπωδώς.

 

 Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και άλλες ανάγκες, και άλλες audio εφαρμογές, που απαιτούν πιο σύγχρονους υπολογιστές. Ειδικά τα vst συνθια, αυτά τα 18 χρόνια που μεσολάβησαν από το 2004 έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα, μιλάμε για έτη φωτός διαφορά στις δυνατότητες και τον ήχο. Και φυσικά και άλλα πράγματα το ίδιο. Αν δεν σε συγκινούν τα νεότερα software, πολύ καλά κάνεις και δεν αναβαθμίζεσαι. Το software πάντα ήταν το κίνητρο αναβάθμισης, είτε μιλάμε για audio, είτε για παιχνίδια,  είτε για οτιδήποτε. Και εγώ άλλωστε αν δεν υπήρχαν πιο πρόσφατα vst, με παλιό PC θα ήμουν, γιατί όχι.

 

 Αλλά να μην αναβαθμίσω επειδή βαριέμαι, ε όχι. Δέκα φορές σερί θα έκανα φορματ αν χρειαζόταν, δέκα φορές χωρίς πλάκα, γιατί το σύστημα που έχω τώρα σε σχέση με αυτό που είχα το 2004 δεν είναι απλά 10 φορές καλύτερο, αλλά στη 10η δύναμη. Ποιοτικά και ηχητικά καλύτερο, όχι μόνο ποσοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, manosx είπε

 Κοίτα, αυτοί δεν είναι σοβαροί λόγοι. Το να βαριέσαι να στήσεις ένα άλλο σύστημα, δεν είναι σοβαρός λόγος, ούτε φυσικά τα τσάμπα ανταλλακτικά.

 

 Σοβαρός λόγος είναι να θεωρείς ότι το καινούργιο σύστημα δεν έχει να σου προσφέρει κάτι το ουσιαστικό. Να καλύπτει δηλαδή τις ανάγκες σου το παλιό σύστημα. Αυτό μάλιστα, είναι ένας ΤΕΛΕΙΟΣ λόγος. Και αυτό είναι πιθανό, αν χρησιμοποιείς το PC σαν το τετρακάναλο που έβαλες φωτογραφία. Τι να κάνεις τον οχταπύρηνο, αν απλά γράφεις μερικά audio track, και τα μιξάρεις υποτυπωδώς.

 

 Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και άλλες ανάγκες, και άλλες audio εφαρμογές, που απαιτούν πιο σύγχρονους υπολογιστές. Ειδικά τα vst συνθια, αυτά τα 18 χρόνια που μεσολάβησαν από το 2004 έχουν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα, μιλάμε για έτη φωτός διαφορά στις δυνατότητες και τον ήχο. Και φυσικά και άλλα πράγματα το ίδιο. Αν δεν σε συγκινούν τα νεότερα software, πολύ καλά κάνεις και δεν αναβαθμίζεσαι. Το software πάντα ήταν το κίνητρο αναβάθμισης, είτε μιλάμε για audio, είτε για παιχνίδια,  είτε για οτιδήποτε. Και εγώ άλλωστε αν δεν υπήρχαν πιο πρόσφατα vst, με παλιό PC θα ήμουν, γιατί όχι.

 

 Αλλά να μην αναβαθμίσω επειδή βαριέμαι, ε όχι. Δέκα φορές σερί θα έκανα φορματ αν χρειαζόταν, δέκα φορές χωρίς πλάκα, γιατί το σύστημα που έχω τώρα σε σχέση με αυτό που είχα το 2004 δεν είναι απλά 10 φορές καλύτερο, αλλά στη 10η δύναμη. Ποιοτικά και ηχητικά καλύτερο, όχι μόνο ποσοτικά.

Καταρχας δεν προσπαθω να σε πείσω για κάτι,

Κουβέντα κάνουμε.

Για εμένα όλα αυτα που είπα, είναι ΣΟΒΑΡΟΙ λόγοι.

Ακόμα και το "βαριέμαι" και το "τσάμπα ανταλλακτικα".

 

Το audio PC μου με ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ, και δεν θα ρίσκαρα να μην τρέχει κάτι σε ένα νέο.

Σαν τετρακάναλο ΔΕΝ το χρησιμοποιώ , έχω πολλά περιφερειακά hardware και PCI καρτες ήχου/ controllers  που (σίγουρα- έχω 30 χρόνια εμπειρία σε στήσιμο pc - το ξέρω δεν χρειάζεται να το δοκιμάσω ) θα έχουν ασυμβατότητες με νέο pc (και με νεο hardware και με νέο software) .

Τα vst που έχω (και είναι πάρα πολλά......θέλει 2 μέρες στήσιμο το pc μετά από format) επίσης με υπερκαλύπτουν.

Επίσης δεν έχω μόνο audio pc.

 

Και από έδω αρχίζει όλη η ιστορία....

 

Έχω και photography dedicated pc, και video editing pc, και pc για το γραφείο........και άλλα30 (vintage) που πρέπει κατά καιρούς να "ανάβω" , να λειτουργώ και να συντηρώ.......οπότε ούτε χρόνος υπάρχει (αν είχα ένα μονο pc , ok) και φυσικά τα τσάμπα ανταλλακτικά, από όπου μπορώ να κόβω, κέρδος είναι.

 

Δεν ξέρω τί εμπειρία έχεις με vintage μηχανήματα εν γένει, όχι μόνο pc, αλλά είναι πολύ time consuming και πολυδάπανα.

Να σου μιλήσω για 9 vhs vcr που έχω να συντηρώ.

Για 15 κασσετόφωνα;

Για 3 πομπινόφωνα;

Για 4 πικαπ;

Μόνο τους ιμάντες να αλλάξεις από αυτά είναι τρελό κόστος

Θα  σου αναφέρω απλά πράγματα επίσης , να αλλάζεις πυκνωτες σε όλα αυτά, ξέρεις πόσο στοιχίζει;.

 

Για 20 μικροφωνα

Για 5 ενισχυτές ήχου (πυκνωτές κλπ).

Για 4 ενισχυτες μουσικων οργανων (λάμπες) .

Για synths....για τυπμανα (δερματα κ.λ.π)

Για κάμερες παλιές και νέες, video και φωτογραφίας.....

Για να μην μιλήσουμε για "σοβαρά ανταλλακτικά".

...τις χορδές μόνο να αλλάξω από τις 14 κιθάρες μου , θέλω ενα μισθό.....

Έλα μετά να μου πεις αν δεν είναι σοβαρός λόγος ακόμα  το να  βρώ και μια τσάμπα ram........έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκτιμώ και λατρεύω όπως έχω δηλώσει πολλές φορές τα παλιά μηχανήματα, έχω μετανοιώσει που δεν κράτησα σχεδόν τίποτα από όσα δούλεψα και βρίσκω πολλές φορές "παρηγοριά" στο youtube βλέποντας βίντεο για αυτά, από την άλλη όμως θέλω να αναβαθμιζομαι συνέχεια, τώρα με την ακρίβεια και επειδή είμαι τεμπέλης και δεν θέλω να αυξήσω το εισόδημα μου 😂 μου τη δίνει. Η αναβάθμιση δεν είναι μόνο λειτουργικότητα  για κάποιους. Είναι χόμπι, είναι πάθος, είναι διεύρυνση ορίων, είναι τολμώ να πω ΔΙΚΑΊΩΜΑ και σε ένα δυστοπικο κόσμο που καταρρέουν οικονομικά οι λαϊκές μάζες 😃 λόγω του πολέμου μερικών ατομικών συμφερόντων στη σκακιέρα της παγκόσμιας κυριαρχίας πλέον δυστυχώς, θλιβερώς και κατάφορα αδίκως, είναι πολυτέλεια. 

 Οσο λιγότερο μπορώ να αναβαθμιζομαι, τόσο πιο λίγος και αδύναμος νιώθω με την πικρή σκέψη πως οι θεσμοί δεν νοιάζονται για εμάς 😭😭😭

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ εκτιμώ και λατρεύω όπως έχω δηλώσει πολλές φορές τα παλιά μηχανήματα, έχω μετανοιώσει που δεν κράτησα σχεδόν τίποτα από όσα δούλεψα και βρίσκω πολλές φορές "παρηγοριά" στο youtube βλέποντας βίντεο για αυτά, .....

Το τι κάνει ο καθένας είναι δική του δουλειά και λογαριασμό δεν θα δώσει σε κανέναν.

Αλλά είναι θέμα ....σκοπιάς.

Εγώ π.χ. ΔΕΝ θεωρώ τα vst.....μουσικά όργανα.

Δεν θεωρώ π.χ το FM7 ότι είναι DX7, σε καμία περίπτωση.

Είναι λύση ανάγκης; είναι ευκολία; είναι καλλίτερα για κάποιους;;;;.....δικαίωμα του καθενός. Σύμφωνοι.

Ούτε το ΕΖ drummer το θεωρώ μουσικό όργανο.

Εγώ όταν θέλω τύμπανα, κάθομαι στο σετ μου και τα παίζω.

Το ότι μπορεί να παραχθεί μουσική και μάλιστα πολύ καλή με όλα αυτά είναι τα μπλιμπλίκια......είναι αδιαμφισβήτητο.

Παρ' όλα αυτά.....εμένα δεν μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Το τι κάνει ο καθένας είναι δική του δουλειά και λογαριασμό δεν θα δώσει σε κανέναν.

Αλλά είναι θέμα ....σκοπιάς.

Εγώ π.χ. ΔΕΝ θεωρώ τα vst.....μουσικά όργανα.

Δεν θεωρώ π.χ το FM7 ότι είναι DX7, σε καμία περίπτωση.

Είναι λύση ανάγκης; είναι ευκολία; είναι καλλίτερα για κάποιους;;;;.....δικαίωμα του καθενός. Σύμφωνοι.

Ούτε το ΕΖ drummer το θεωρώ μουσικό όργανο.

Εγώ όταν θέλω τύμπανα, κάθομαι στο σετ μου και τα παίζω.

Το ότι μπορεί να παραχθεί μουσική και μάλιστα πολύ καλή με όλα αυτά είναι τα μπλιμπλίκια......είναι αδιαμφισβήτητο.

Παρ' όλα αυτά.....εμένα δεν μου κάνει.

Για εμένα μουσικά όργανα είναι ξεκάθαρα τα virtual instruments. To dx7 ειναι ένα chιp με έναν envelope generator, ειναι ΠΣΗΦΙΑΚΟ που λέει και ο δάσκαλος o @Superfunk και από εκεί και πέρα η εξομοιωση του είναι από απόλυτη έως και πολύ καλύτερη. Είναι η τεχνολογία της εξομοίωσης τέτοια. Το fm7 και 8 είναι dx και καλύτερα. Τα έχω κιόλας. Έχουν εξομοιώσει και αναλογικά και μέσω υπολογιστή και φίλτρων και effect κάνεις αυτό που λέγαμε ψυχρό ψηφιακό σε..... Θερμό ψηφιακό. Και τον αναλογικό να ακούγεται με ολίγη ψυχρότητα.

Απλά στο synth εγώ μπροστα μου synth πλήκτρα και κουμπιά και ποτενσιομετρα και ροτόρες και δεν έχω διάφορα στην αίσθηση εφοσων μέσω αυτών χειρίζομαι τα vst. 

 

 Εσύ μπορείς να έχεις μια ντραμ και να βάλεις κάτι που θα υπάρχει για να τριγκαρεις τις χιλιάδες😂 προσομοιωμενες, ηχογραφημένες, επεξεργασμενες από τον δημιουργό και ανοιχτής αρχιτεκτονικής επεξεργασίας και συνδυασμών από το χρήστη βιβλιοθήκες. 

 

 Ένα interface χρειάζεται σε κάθε περίπτωση είναι είναι τα drums, το ταστο με τις χορδες πως τα λέτε, τα πλήκτρα, οι μπαγκέτες, το...... φυσικό υλικό διεπαφής, 

 

Ναι, το ότι δεν σου κάνει είναι κατανοητο από εμένα. 

 Και εγώ θέλω ένα ποιοτικό κλαβιε όταν έχω ανάγκη να παίξω καλά και να το νοιώσω, κανένα midi keyboard δεν μου δίνει την αίσθηση του κλαβιε του M1 μου η του πιάνου μου. 

 

 Και αλλιώς ακούγεται το πιάνο στο σπίτι και αλλιώς η προσομοίωση από τα πιάνα που έχω σε vst από τα monitor η τα ακουστικά. 

 

 Σίγουρα. 

 Η λύση είναι να σωθούν αυξήσεις στους μισθωτούς γενναίες. Αλλιώς...... 😂😂😂

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για εμένα μουσικά όργανα είναι ξεκάθαρα τα virtual instruments. To dx7 ειναι ένα chιp με έναν envelope generator, ειναι ΠΣΗΦΙΑΚΟ που λέει και ο δάσκαλος o @Superfunk και από εκεί και πέρα η εξομοιωση του είναι από απόλυτη έως και πολύ καλύτερη. Είναι η τεχνολογία της εξομοίωσης τέτοια. Το fm7 και 8 είναι dx και καλύτερα. Τα έχω κιόλας. Έχουν εξομοιώσει και αναλογικά και μέσω υπολογιστή και φίλτρων και effect κάνεις αυτό που λέγαμε ψυχρό ψηφιακό σε..... Θερμό ψηφιακό. Και τον αναλογικό να ακούγεται με ολίγη ψυχρότητα.

Απλά στο synth εγώ μπροστα μου synth πλήκτρα και κουμπιά και ποτενσιομετρα και ροτόρες και δεν έχω διάφορα στην αίσθηση εφοσων μέσω αυτών χειρίζομαι τα vst. 

 

 Εσύ μπορείς να έχεις μια ντραμ και να βάλεις κάτι που θα υπάρχει για να τριγκαρεις τις χιλιάδες😂 προσομοιωμενες, ηχογραφημένες, επεξεργασμενες από τον δημιουργό και ανοιχτής αρχιτεκτονικής επεξεργασίας και συνδυασμών από το χρήστη βιβλιοθήκες. 

 

 Ένα interface χρειάζεται σε κάθε περίπτωση είναι είναι τα drums, το ταστο με τις χορδες πως τα λέτε, τα πλήκτρα, οι μπαγκέτες, το...... φυσικό υλικό διεπαφής, 

 

Ναι, το ότι δεν σου κάνει είναι κατανοητο από εμένα. 

 Και εγώ θέλω ένα ποιοτικό κλαβιε όταν έχω ανάγκη να παίξω καλά και να το νοιώσω, κανένα midi keyboard δεν μου δίνει την αίσθηση του κλαβιε του M1 μου η του πιάνου μου. 

 

 Και αλλιώς ακούγεται το πιάνο στο σπίτι και αλλιώς η προσομοίωση από τα πιάνα που έχω σε vst από τα monitor η τα ακουστικά. 

 

 Σίγουρα. 

 Η λύση είναι να σωθούν αυξήσεις στους μισθωτούς γενναίες. Αλλιώς...... 😂😂😂

 

To ϊδιο λέμε .

Ό,τι γουστάρει/ βολεύει / αρέΖει τον καθένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

To ϊδιο λέμε .

Ό,τι γουστάρει/ βολεύει / αρέΖει τον καθένα.

 

Ναι, αλλά εγώ θέλω να επιβάλλω την άποψη μου στους άλλους και να παρατήσουν τα πραγματικά όργανα και να βουτηχθουν στην αμαρτία του ψηφιακού κόσμου μαζί μου. Να αφήσουμε όλοι τα σώματά μας και να γίνουμε 0 και 1

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου